Česko, cyklistická velmoc. Do výstavby cyklostezek stát lije stovky milionů

  5:00aktualizováno  5:00
Výstavba cyklostezek spolyká každý rok stovky milionů korun a objem peněz, které stát na kilometry nových tras vynakládá, každým rokem stoupá. Rekordních více než 350 milionů korun vyplatí letos krajům a obcím na výstavbu tras pro cyklisty a pěší Státní fond dopravní infrastruktury (SFDI). Státních investorů je však víc.

Část cyklostezky ve Valašských Kloboukách. | foto: Město Valašské Klobouky

S přispěním SFDI vzniknou v tomto roce cyklostezky za více než půl miliardy korun. Dalších sto milionů plánuje letos na vznik nových tras a dalších nezbytností, jako jsou stojany pro kola, utratit pražský magistrát. Třetím významným investorem je pak ministerstvo pro místní rozvoj. To podle tiskového mluvčího Viléma Frčka v­ současnosti posuzuje žádosti v­hodnotě 380 milionů korun.

Kolik stát utrácí za cyklostezky

Aktuálně síť vyhrazených tras pro kola měří přes tři a půl tisíce kilometrů a je tak téměř třikrát delší než tuzemská dálniční síť. S ročním nárůstem kolem dvou set kilometrů nových tras je zároveň i nejrychleji se rozšiřujícím typem komunikací. Například zmiňované dálnice se letos rozšíří o 23 a půl kilometru, loni se na dálniční síti podařilo zprovoznit pouhé čtyři nové kilometry.

Kromě specializovaných cyklostezek je v Česku přes 40 tisíc kilometrů značených tras na silnicích nižších tříd, o které se cyklisté dělí s­ motorovými vozidly.

Přestože se objem peněz vynaložených státním fondem dopravy proti loňsku už druhým rokem drží nad hranicí 300 milionů korun a­proti roku 2017 se více než zdvojnásobil, na všechny připravené projekty peníze nezbyly. Obce a další investoři totiž připravili plány na výstavbu cyklostezek za zhruba 800 milionů korun. „Nejsou to žádné vize. Jsou to konkrétní projekty s územním rozhodnutím nebo se stavebním povolením, které čekají na vyřešení financování,“ řekl MF DNES Jaroslav Martinek z ­Asociace měst pro cyklisty.

Desítky projektů na dotaci nedosáhly

Z balíku projektů, které v nejbližší době mohou vzniknout, tak vypadla například výstavba stezky mezi Šumvaldem a Lebinou na Olomoucku, která by cyklistickou dopravu odvedla z kapacitně nevyhovující silnice druhé třídy, která obě obce v podhůří Nízkého Jeseníku spojuje. Podobný osud potkal další čtyři desítky projektů, které na příspěvek z fondu dopravy nedosáhly.

Naopak 29 úspěšných žadatelů nyní musí nejpozději napřesrok začít se stavbou, pokud nechce o­ peníze od státu přijít. „Samotné rozhodnutí o poskytnutí příspěvku je platné dva roky. Preferujeme ale zahájení výstavby v roce 2019,“ uvedl ředitel fondu Zbyněk Hořelica. Delší zpoždění by totiž pro investory znamenalo doplatit ze svého 85 procent všech nákladů.

Fotogalerie

Nejdražším podpořeným projektem je takzvaná Krčínova cyklostezka spojující středočeské Sedlčany s Prčicemi. Přes 14 kilometrů dlouhá trasa s živičným povrchem povede přes Kosovu Horu a Nadrahovice. Hotová by měla být napřesrok v říjnu.

Kvůli většímu množství investorů neexistuje aktuální detailní přehled o rozsahu sítě cyklostezek. V ­roce 2017 reportoval resort dopravy, že do nich od roku 2000 nainvestoval 1,7 miliardy korun. Dalších 1,5 miliardy korun pak na tento druh dopravy putovalo prostřednictvím ministerstva pro místní rozvoj z regionálních operačních programů. Přestože v tomto evropském programu jsou už dotace pro cyklostezky vyčerpány, úřad chce o evropské peníze pro cyklostezky požádat i v dalším období po roce 2021.

Nejčtenější

Slovenský Volkswagen požádal zaměstnance, aby vrátili část odměn

Ilustrační snímek

Bývalí zaměstnanci slovenské divize německého Volkswagenu musí automobilce vrátit část odměn vyplacených za loňský rok....

Letištní halu v Düsseldorfu zaplavily kufry, cestující museli odletět bez nich

Na letišti v německém Düsseldorfu zůstalo kvůli poruše přepravního systému 2...

Stovky cestujících, kteří odlétali ve středu ráno z letiště v německém Düsseldorfu, potkala nečekaná komplikace. Kvůli...

Zima přichází z Německa. Nepomáhá ani Trumpova obchodní válka

Německá kancléřka Angela Merkelová

Je to trochu schizofrenní situace. Zatímco poslední „tvrdá“ statistická data z klíčových evropských ekonomik nejsou...

Rozkazy od Pamely přímo do ucha. Tak se pracuje ve skladu Albertu

V distribučním centru Albert v Březhradě u Hradce Králové využívají technologii...

Po distribučním centru Albert v Březhradě u Hradce Králové se pohybují lidé se sluchátky s mikrofonem. Po skladu se...

Bytovkám zdraží teplo. Vládní návrh budí emoce

Ilustrační snímek

Vláda ruší domovním kotelnám daňovou výjimku. Opatření může podle odhadů zdražit teplo desítkám tisíc domácností....

Další z rubriky

Nové mýto vynese 12 miliard ročně, říká Kremlík. Exprovozovatel dál protestuje

Ministr dopravy za ANO Vladimír Kremlík (vpravo) a generální ředitel...

Stát chce v rámci nového mýtného systému vybrat okolo 12 miliard korun ročně, z toho 1,5 miliardy na nově zpoplatněných...

Poslanci kývli na elektronické dálniční známky, odmítli je zdražit

Chorvatská elektronická dálniční známka

Poslanci kývli na elektronické dálniční známky od roku 2021 a zároveň odmítli návrh poslance ANO Martina Kolovratníka,...

Airbus může letos sesadit Boeing z trůnu. Poprvé po osmi letech

Airbus A330neo na 53. ročníku International Paris Air Show na letišti Le...

Odbyt letadel americké společnosti Boeing v prvním pololetí klesl. Firma dodala zákazníkům 239 strojů, o 37 procent...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz