Ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Dlouhodobé záněty mohou poškodit oči, srdce i klouby, řekl stomatolog

  • 2
Dlouhodobý zánět dásní může zavinit infarkt. Pravidelné kontroly i zdravá životospráva jsou prevencí proti vzniku rakoviny. Bělavý povlak na jazyku je normální, odpověděl mimo jiné online čtenářům stomatolog Bořek Slezáček.

„Fyziologický povlak je světle růžový s mírným bělavým nádechem. Je to způsobeno existencí papil, jejichž konce dozrávají v keratin, který vytváří právě tento bělavý nádech,“ odpověděl lékař, ale varoval před chronickými záněty dásně.

„Obecně je známo, že chronické záněty a jejich biochemické produkty vedou k poškozování vzdálených orgánů (očí, srdečního svalu, kloubů a podobně). Je známá významná korelace mezi parodontitidou a infarktem myokardu, proto je vhodné parodontitidu léčit,“ napsal čtenářům, kteří se ptali také na možný výskyt rakoviny v dutině ústní.

„Prevence existuje. Je to dokonalá hygiena, pravidelné preventivní prohlídky u stomatologa, nekouřit a nepít tvrdý alkohol. Při každé preventivní prohlídce stomatolog vyšetří i sliznice v dutině ústní, takže by měl odhalit včas změny, které vedou ke vzniku maligního bujení,“ odpověděl.

Nejčastějším typem rakoviny je podle něj takzvaný Spinocelulární karcinom, který se úspěšně léčí, když je včas odhalen. „Problémy může způsobit při pozdní diagnóze, zvláště na jazyku,“ informoval a jmenoval další nebezpečí:  bazocelulární karcinom. „Jeho malignita je minimální, nemetastázuje, spíše způsobuje destrukci povrchových tkání. Většinou se nachází na kůži obličeje a retní červeni. Samozřejmě existuje celá řada dalších nádorů, například ze slinných žláz, z výstelky čelistní dutiny, ze zbytků zárodečného listu zubu a podobně, ale jejich výskyt není příliš častý,“ uvedl lékař.

MUDr. Bořka Slezáčka jste se ptali ZDE.

MUDr. Bořek Slezáček

Nebezpečí v dutině ústní se může vyskytovat celá řada. Mohou to být onemocnění lokálního charakteru, k nimž patří zubní kaz, záněty dásní a parodontitida. V ústech se projeví i celá řada infekčních (virových i bakteriálních) onemocnění jako například spála, spalničky, onemocnění herpes virem a mnohá další. Velmi výrazné změny způsobuje onemocnění virem HIV.

Nejčastějším zánětem v dutině ústní je zánět dásní a paradentóza, které způsobují mikrorganismy obsažené v zubním mikrobiálním povlaku. Projevují se krvácením dásní, otokem, viklavostí zubů a zápachem z úst.

„Obecně lze říct, že na sliznici či na kůži je zánět viditelný, v hlubších tkáních pak diagnostikovatelný. Kromě mikroorganismů jej mohou způsobit také vlivy termické, mechanické a podobně. Projevuje se pěti hlavními příznaky: zčervenání, bolest, otok, teplota v místě zánětu a porušená funkce. Léčí se buď podle příčiny, nebo jen symptomaticky,“ vysvětluje MUDr. Bořek Slezáček z kliniky Dental Office H33, který se specializuje na parodontologii, onemocnění sliznice dutiny ústní a dentoalveolární chirurgii.

Naše ústa mohou prozradit i vážnější celkové onemocnění, například různé typy leukémie nebo anémie. Přibývá také pacientů s rakovinou, potvrzují i otorhinolaryngologové a onkologové.

Podle lékaře může chronický zánět a chronické dráždění sliznice dutiny ústní vyústit až ve zhoubné onemocnění – rakovinu, která je podle umístění buď více (například rakovina jazyka se velmi rychle šíří metastázami i do vzdálených orgánů) či méně nebezpečná.

„Proto je velmi důležité udržovat v dutině ústní dokonalou hygienu a mít pečlivě ošetřeny případné zubní kazy,“ upozorňuje lékař a dodává, že nesmíme zapomínat také na skladbu našeho jídelníčku. „Ovlivňuje celý náš organismus. Pokud je nevhodný, může se to projevit i některými onemocněními, například kurdějemi (nedostatek vitaminu C), beri-beri (nedostatek vitaminu B1) či chudokrevností (nedostatek vitaminu B12), která hrozí zejména u veganské stravy,“ říká lékař.