Co dělat, když je vám pořád zima. Na vině může být štítná žláza i stres

  • 3
Ruce jako led a nepříjemný chlad po těle, i když máte dva svetry. Je to i váš případ? Pak vám určitě přijdou vhod triky, jak se zahřát.
Ilustrační snímek

Spousta z nás už by si přála jaro. Není divu, zima je totiž pro ženy náročnou zatěžkávací zkouškou: Určitě to znáte, pořád je vám zima, mrznou vám ruce a ještě víc nohy, a zatímco kolegové chodí do práce v tričku, vám není ani ve třech vrstvách skutečně teplo.

Jsou ženy opravdu tak přecitlivělé? Ale kdepak! Je to spíš tím, že z anatomického hlediska mají nevýhodu, co se týče zásobení teplem. Ženské tělo totiž chladne rychleji než jeho mužský protějšek. Příčinou je svalová hmota. Zatímco u žen na ni připadá průměrně 25 procent, u mužů činí podíl této tělu vlastní „tepelné elektrárny“ úctyhodných 40 procent.

A jako by to ještě nestačilo, ženy mají navíc i tenčí kůži a citlivější receptory chladu. Už od 15 °C tlumí váš mozek prokrvování rukou a nohou, aby se udrželo teplo ve středu těla. U mužů to začíná až při zhruba 10 °C. 

Asi vás tedy příliš nepřekvapí zjištění vědců z USA: Ruce žen jsou průměrně o 2,8 °C chladnější. Ovšem pokud si pouštíte naplno topení, když se ostatní potí, měla byste si promluvit s lékařem. Stálý pocit chladu může být totiž někdy signálem toho, že s vaším tělem není něco v pořádku.

Ilustrační snímek

Když začne stávkovat štítná žláza

Na vině by mohla být například snížená funkce štítné žlázy. Když totiž vyplavuje málo hormonů, zpomaluje se váš metabolismus a tělo může produkovat méně tepla. A vy tak skoro mrznete! Mezi další možné příznaky patří přírůstek váhy, únava a vypadávání vlasů.

Když máte málo červených krvinek

Někdy tento problém způsobuje nedostatek živin. Například vitamin B12 a železo jsou důležité pro prokrvení a zásobení buněk kyslíkem. Obojí potřebujete mimo jiné pro vytváření červených krvinek, které zajišťují transport kyslíku tělem. Když máte těchto erytrocytů málo, jste unavená, vyčerpaná, bledá – a proto citlivější na chlad.

Vaše zásoby vitaminu B12 zase doplní mléčné produkty, maso nebo ryby. Denní potřebu (4 mikrogramy denně) pokryje například 100 g camembertu, 300 g tvarohu, 100 g lososa, 75 g tuňáka nebo 150 g hovězího filetu. Hlavním zdrojem železa (potřebujete ho 10–15 mg denně) jsou luštěniny, semínka, obilí, jádra nebo červené maso. Třeba 100 g quinoy nebo 100 g čočky obsahuje po 8 mg železa, 100 g ovesných vloček 4,5 mg, u 100 g dýňových semínek je to 12,5 mg a u 100 g hovězího masa 2,2 mg železa.

Když žijete v neustálém stresu

„Zmrazit“ váš metabolismus ovšem dokáže i nepříjemné emocionální vypětí – a pak je vám také pořádná zima. V nadledvinkách se tvoří stresové hormony kortizol, adrenalin a noradrenalin. Chronický stres ale může tyto žlázy oslabit , a tím také utlumit látkovou výměnu.

Silné bolesti hlavy, nevolnost a vysoké teploty mohou signalizovat nebezpečná...

Když během noci málo spíte

Také nedostatek spánku narušuje regulaci tělesné teploty v mozku. Podle expertů vám může při přetrvávajícím pocitu chladu pomoct, když budete v noci spát minimálně sedm hodin.

Když zapomínáte na pitný režim

Pokud patříte mezi věčné zmrzlíky, zkuste si v první řadě odpovědět na otázku, jestli dostatečně pijete. Přijaté tekutiny by mělo být zhruba 1,5 litru za den. Lidské tělo se totiž skládá až ze 70 procent z vody, a ta ukládá teplo, rozděluje ho a pomalu uvolňuje. Tak zůstává tělesná teplota stabilní. Pokud ale máte tekutin nedostatek, je vám rychleji zima.

Když cítíte chlad v šíji

Znáte pojem „větrné body“? Podle učení tradiční čínské medicíny jich máte v šíji hned několik. Ty reagují obzvlášť citlivě na chlad, vlhkost a průvan a oznamují to celému tělu. Cítíte pak ještě větší zimu. Teplým šátkem nebo šálou tyto body ochráníte.

Střídavá masáž studenou a teplou vodou pomůže prsa prokrvit a zpevnit.

Doslova horké tipy

  1. Koření. Vaše tělo zahřeje chilli, pepř nebo křen. Ty obsahují kapsaicin, případně hořčičné silice, které zlepšují prokrvení. 
  2. Otužování. Sprchováním střídavě teplou a studenou vodou trénujete cévy, a vaše tělo se tak lépe přizpůsobuje různým teplotám. 
  3. Nátepníky. Návleky na zápěstích zabrání tomu, aby se tepny v chladu zúžily a zhoršilo se prokrvení.
  4. Cibulový princip. Více vrstev oblečení se vám vyplatí, budete lépe izolovaná. Jedna silná vrstva vás zase tak moc nezahřeje. 
  5. Vložky do bot. Díky vložkám se skořicí (seženete je na internetu) vám bude teplo, stimulují totiž prokrvení nohou. 
  6. Sauna. V horku se tělo hezky prokrví a také se aktivují vaše imunitní buňky, takže dokážete lépe bojovat s bakteriemi a viry.