Pět nejčastějších příčin, které mohou způsobit zápach z úst

  • 5
Nevábně zapáchající dech dokáže člověka nejen potrápit, ale i ztrapnit, zvlášť ve společnosti. Řešení je však mnohdy velmi snadné. Stačí objevit příčinu a nepříjemného odéru se tak nadobro zbavit.
Ilustrační fotografie

Pokud si myslíte, že ten, jemuž se při mluvení line z úst nelibý zápach, zřejmě příliš nedbá na zubní hygienu, pak jste vedle jak ta jedle. Jistě, i to může být příčinou „špatného dechu“, ale většinou se za tím skrývá celá řada dalších důvodů, které s kartáčkem a pastou nemají vůbec nic společného.

Potíž je však v tom, že dotyčný o svém problému často ani neví – prostě „sám sebe necítí“, takže s tím nic nedělá. Většinou až do chvíle, kdy ho na to upozorní někdo jiný.

Přemnožené bakterie

Za oním nevábným odérem většinou stojí anaerobní bakterie, které žijí uvnitř úst a produkují síru. Z té se potom uvolňují zapáchající složky. Abychom jim ale tak úplně nekřivdili, pravdou je, že jsou na tom správném místě, pomáhají totiž štěpit bílkoviny, a tím podporují trávení. To je naprosto žádoucí a v pořádku.

Problém však nastane v momentě, když se z nějakého důvodu přemnoží. A za to může spousta okolností, přičemž špatná zubní hygiena je jen jednou z nich.

Ilustrační snímek

Zbytky jídla

Při jídle nám mezi zuby ulpívají zbytky potravy, ze kterých pak vzniká plak, měkká lepkavá vrstvička pokrývající zuby a okraje dásní, kde se usazují různé mikroorganismy (včetně bakterií produkujících zápach).

KVÍZ: Víte, jak si správně čistit zuby?

Zuby je tedy třeba důkladně a pravidelně čistit, kromě toho používat také dentální nit, případně mezizubní kartáčky a škrabku na jazyk (nevěřili byste, jak silný povlak se může vytvořit na jazyku například během spánku). Zubní hygienu je proto dobré doplnit také kloktáním a výplachy ústními vodami.

Ilustrační fotografie

Diety

Jste vyznavačem různých redukčních diet? Nebo si čas od času dáte půst? I to mnohdy bývá jeden z důvodů, proč je člověku cítit z úst, přestože téměř nic nejí. Pokud ze stravy vyloučíte sacharidy (pečivo, přílohy, sladkosti, brambory), spustí se v těle proces zvaný ketóza, kdy se spalují tuky místo cukrů a jehož průvodním příznakem bývá právě i nepříjemný zápach z úst.

Podobný problém nastává při půstu, kdy vzniká kyselina acetyloctová (jako náhrada glukózy), z níž se následně uvolňuje aceton. Dech je potom cítit asi jako odlakovač na nehty.

Ilustrační snímek

Málo slin

Na vině však mohou být i nejrůznější trávicí potíže (včetně znečištěných, zanesených střev, která trápí nejednoho z nás), záněty nebo užívání léků, jež snižují produkci slin, kam patří například antibiotika, antihypertenziva (léky proti vysokému tlaku), protialergické přípravky a rovněž některá antidepresiva.

A proč jsou právě sliny pro svěží dech tak nesmírně důležité? Obsahují kyslík, který je pro anaerobní bakterie doslova zhoubou. Tyto „potvůrky“ se totiž množí pouze a výhradně v prostředí bez kyslíku.

2. Česneková voda

Rizikové dobroty

Za zápach z úst může ovšem také stres, únava nebo různé hormonální problémy. Jinými slovy všechno, co vede k oslabení našeho imunitního systému. Organismus se pak nemá sílu bránit šíření anaerobních bakterií.

Pozor si dejte také na některé „rizikové“ potraviny, jako je například česnek, cibule nebo zrající sýry.

Jídlo, které ovlivní tělesný zápach. Česnek i zelí

K nevábnému dechu mají větší sklon i všichni kuřáci, ale není to jen kvůli samotnému cigaretovému kouři a dehtu. Je zde ještě další důvod. Kouření totiž vysušuje sliznice a napomáhá tvorbě plaku a zubního kamene, kde si bakterie libují.