Pondělí 26. října 2020, svátek má Erik
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Pondělí 26. října 2020 Erik

Rungo trasa: krajem Jaroslava Vrchlického za kutnohorskými vodopády

Hledáte-li na Kutnohorsku rozmanitou běžeckou trasu, která kombinuje přírodu a město, vydejte se přímo do centra Kutné Hory. Zdá se vám to bláznivé? Nechcete se vyhýbat davům turistů? Nenechte se zmást, čeká vás přibližně čtrnáctikilometrový okruh krásnou přírodou, která vás chytne za srdce.

Na trase zažijete krásy vodopádů i pohled na historickou část Kutné Hory | foto: Filip Marvan, Rungo.cz

Trasa začíná u Vlašského dvora v srdci Kutné Hory. Zaparkovat je možné o víkendech zdarma například vedle kostela sv. Jakuba nebo na parkovišti Na valech, které je asi o 500 metrů výše (zdarma po celý týden). U Vlašského dvora se napojíme na červenou turistickou značku a parkem pod ním sbíháme k říčce Vrchlici. Následující zhruba 4 kilometry nám bude říčka dělat průvodce, přebíháme mostek a proti jejímu proudu se vydáváme pryč z centra města.

Trasa začíná u nádherného Vlašského dvora.
Městský park právě prochází rekonstrukcí (staveniště budete muset obejít)....
Upravená cesta městem vyložení vybízí k běhu.

V létě je tato cesta běžci i chodci velice vyhledávána - snad kvůli krásnému a neobvyklému pohledu na Jezuitskou kolej a Chrám svaté Barbory. Než mineme město úplně, čeká nás ještě jeden přeběh mostu tak, abychom měli Vrchlici po levé ruce. Rozcestí V hutích ukáže pro jistotu správný směr a můžeme přidat v tempu. 

Skoro se ani nechce věřit, že se stále nacházíme kousek od centra města.
Pokud se cestou potřebujete opláchnout, vody je všude kolem dost. Ideální trasa...

Mapa trasy

Mapa kutnohorské Rungo trasy.

Délka trasy: 14 km
Nenáročná trasa, které ovšem není vhodná pro kočárky. Obzvlášť v zimním období doporučujeme trailové boty.

Cesta je odtud značena také jako naučná Stříbrná hornická stezka. Tato část trasy je poměrně rychlá, ale po trochu rozbitém asfaltu. Když asfaltka skončí, můžeme se zase trochu rozhlédnout po okolí. Zurčící říčka Vrchlice se příjemně klikatí kolem několika mlýnů a starých stříbrných štol. Štoly jsou dnes už nepřístupné a popravdě v běhu nejsou moc viditelné. Mlýny ale poznáte hned. První je Vrbův mlýn, pak Denemarkův, známý také jako Těšitelův mlýn. Tato poetická stavba byla postavena v 15. století a později barokně přestavěna.

Následuje ještě Spálený mlýn a zřícenina Cimburk. Krásný výběh podél skal až k vrchlickým vodopádům vám skutečně učaruje. Ten, kdo by tady zabloudil, se nemusí bát, pěšiny ho vždy dovedou kolem rozpadlých stavení až pod hráz Velkého rybníka, kde se lze zase napojit na červenou turistickou. 

Jeden z mnoha mlýnů.
První polovina trasy se drží podél Vrchlice.
Dávejte pozor, abyste neskončili ve vodě.

Tím, jak se říčka rozlévá, meandruje a šumí, se údajně v tomto údolí nechal okouzlit Emil Frída, nám známý jako Jaroslav Vrchlický. Emil byl prý tak omámen, že si z toho až změnil jméno. S jeho podobiznou se setkáme skoro na konci naší trasy. První část běhu zakončujeme na hrázi tzv. „Velasu“, tedy Velkého rybníka.

Soutěž: Vyfoťte se na této trase u naší samolepky a vyhrajte

Samolepka je tentokrát vylepena na informační ceduli Klubu českých turistů na...

Každý měsíc vám představíme jednu trasu, která podle nás stojí zato. Pokud na ni vyrazíte, najdete na ní samolepku Rungo.cz. Nebude nijak schovaná, naopak byste ji měli najít na první pohled. Například na této trase je nalepena na informační ceduli na začátku obce Bylany. Když se u ní vyfotíte a fotku nám pošlete s kontaktem na vás (adresou) na e-mail soutez@rungo.cz, můžete být po skončení měsíce vylosováni a získat parádní běžeckou čepici.

Pokud by se vám podařilo projít všech 12 tras, které v průběhu roku představíme (a nechcete-li se účastnit každoměsíční výzvy, máte na to celý rok, takže klidně můžete projít všech 12 tras až v červenci příštího roku), dostanete od nás automaticky originálni předmět z dílny Rungo, který bude vytvořen jen pro tuhle akci. Trasu rozhodně není nutné běhat, nejde o závod a čas nehraje roli. Užijte si krásu okolní přírody třeba pohodovou procházkou.

Chvíle pro krátkou pauzu, občerstvení a hurá dál... Velmi úzkou cestičkou se propleteme podél břehu rybníka a blízké chatové osady až na rozcestí, kde se dáme vpravo po modré do mírného kopce. Je to vlastně první malé stoupání od Vrchlice. Modrá turistická stezka vede loukami, ze kterých je opět vidět v dáli svatá Barbora. Proběhneme malou vesničkou Bylany, u které se našly archeologické nálezy neolitické kultury. 

Stromy, skály a voda vytvářejí nádhernou přírodní scenérii.
Překvapením jsou nádherné vodopády.
Hráz Velkého rybníka.

Na rozcestí Škvárovna si dopřejeme nepovinnou odbočku a sledujeme žluté a zelené turistické značení po asfaltce vlevo. Tam, kde se značky rozcházejí, pokračujeme rovně podél strouhy mezi loukou a polem směrem ke krásné studánce sv. Vojtěcha. Vodu jsem nepil, ale na osvěžení obličeje byla výborná. 

Studánka svatého Vojtěcha.
Pěšiny po kterých je radost běžet.

Další trasy

Zpět od studánky se dáme stejnou cestou až na rozcestí Škvárovna a pokračujeme ještě chvilku po asfaltu po žluté převážně listnatými lesy. Tady je dobré velmi pozorně sledovat značení, jelikož místní tu vyšlapali bezpočet zkratek a odboček. Cesta vede nahoru dolů a pro běh v přírodě je to opravdu lahůdka. 

Klikaticemi se dostaneme až k silnici, kde na nás zpoza stromů vykoukne až mystický zapomenutý kostelík Nejsvětější trojice. Dáme se vlevo a kousek po asfaltce z kopce běžíme, co nám nohy stačí. Tady je dobré opět sledovat žlutou značku, protože se po chvíli vrhá vpravo do lesa. Seběhem se dostaneme až na známé rozcestí V hutích, kde jsme dnes již byli. Po červené běžíme směr Kutná Hora - Palackého náměstí, ale jen k mostu, tam se dáme vlevo a ulicí Táborskou pokračujeme do táhlého kopce až ke Chrámu sv. Barbory. Parčík okolo chrámu dovoluje běžecký rozlet a vychutnání si té architektonické krásy.

Tajemný kostelík schovaný mezi stromy v lese má jedinečnou atmosféru.
Pohledem na katedrálu svaté Barbory se loučíme s touto nádhernou trasou

Výlet se pomalu chýlí ke konci, za Barborou vyběhneme po několika schodech na střechu kaple božího těla. Odsud je krásně vidět údolí říčky Vrchlice a reliéf známého spisovatele (kolem kterého jsme běželi, aniž bychom ho zahlédli). Také je možno se pokochat výhledem na „kutnohorský Karlův most“ před Jezuitskou kolejí. Přeběhem kolem Jezuitů (dnes Galerie Středočeského kraje) se dostaneme do malých uliček kutnohorských. Pokud budete sledovat věž kostela před vámi, pak jistě doběhnete zdárně do cíle k Vlašskému dvoru. Krk po necelých 14 kilometrech zaručeně pohladí teplá medovina v restauraci V Ruthardce (hned vedle kostela) nebo dačická dvanáctka v restauraci Dačický. 

Cesta je tak ze 70 procent po pěšinách a zpevněných cestách, zbytek po asfaltu a kousek v centru po žulových kostkách. Spíše než silniční boty doporučuji crossové. Já trasu absolvoval v silničkách, ale při sebězích v lese to zvlášť teď na podzim pěkně klouže.

Máte i vy tip na Rungo trasu? Pozvěte nás!

Máte i vy tip na zajímavou trasu ve svém okolí, kterou byste rádi představili ostatním? Napište nám o ní na redakce@rungo.cz a do předmětu napište Tip na trasu. Pečlivě vybereme ty nejlepší, které následně navštívíme a proběhneme nejlépe s vámi nebo podle vašich instrukcí, abychom je mohli také zařadit do našeho seriálu. Měla by být dlouhá zhruba 5 až 15 kilometrů, dobře značená a nabídnout něco, co opravdu stojí za návštěvu, nejlépe v přírodě.

Autor:

Masáž pomůže od bolestí zad. Chce to ale odborníka i správnou techniku

Ilustrační fotografie

Napadne to většinu lidí, když mají potíže se zády, že jim pomůže masáž. Je to ovšem opravdu tak?...

Chlamydie: skrytý nepřítel, který ohrožuje celé tělo

Nejčastější chlamydiovou infekcí je zánět děložního hrdla

Býváte často unavení, pobolívají vás klouby a máte problémy se zuby? Možná mají všechny tyto potíže...

Velké břicho už je pryč. Z kuličky se Hana stala šmrncovní dámou

Hana Chládková - proměna

Do svých původních džínů se dnes už proměněná čtenářka Hana Chládková vejde dvakrát. Trápila jí...

Lidé jsou unavení, ztrácejí optimismus, říká o epidemii šéfka linky důvěry

Jitka Gryga Medřická, vedoucí Pražské linky důvěry

S druhou vlnou koronavirové pandemie přišla celá řada restrikcí. Navíc v období sychravého podzimu,...

Další články
  • Nejčtenější

Na porod jsem se těšila, ale všechno bylo jinak, říká Míša z Malých lásek

Za jedenáct let pomohla porodní asistentka Michaela Malotinová na svět asi sedmi tisícům dětí. První minuty života...

Nepanikařte, ale buďte opatrní. Osm znaků, že jste mohli prodělat covid-19

Druhá vlna koronavirové krize udělala z Česka, které tu první zvládlo celkem dobře, odpadlíka. Snad každý se bojí. Jsem...

Žena nechtěla děsit na svatbě kamarádky. Rozhodla se pro změnu vzhledu

Osmadvacetiletá Torz z Londýna má za sebou nespočet úprav v oblasti obličeje. Nechala si udělat piercingy, kde jen to...

Penze se odkládá. Náš životní styl se změní, míní Zdeněk Pohlreich

Říká o sobě, že čím je starší, tím lépe se mu daří pouštět z hlavy věci, se kterými nemůže hnout. Tvář soutěže Tady...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Dříve jí říkali velryba, dnes je k nepoznání. Prošla si ortorexií

Třiadvacetiletá Emma Rose Doherty z Velké Británie se v pubertě styděla ukázat v plavkách na koupališti. Přezdívalo se...

Po čtyřicítce žijeme na vypůjčený čas, říká lékař David Sedmera

Premium Lidské tělo je velmi přesný a dokonalý mechanismus. V některých směrech až zázračný. Proč je však uspořádání těla...

Jak vyležet ‚lehký covid‘. Praktičtí lékaři radí, jak na samoléčbu

Premium Tak jako jiné virózy i obávaný covid-19, pokud zaútočí jen v mírné či střední síle, se musí doma prostě a jednoduše...

Shromáždění vlastníků jsou kvůli pandemii v ohrožení. Právník radí, co dělat

Premium Vyhlášení nouzového stavu komplikuje situaci společenstvím vlastníků bytových jednotek. Do konce roku musí totiž výbory...

  • Další z rubriky

KVÍZ: Vyzkoušejte si, co víte o páteři. Můžete vyhrát luxusní židli

Soutěž Chyby, kterými si ničíme páteř, dělá většina z nás. I proto jsme se během října snažili v tématu měsíce Zdravá záda,...

Deset jednoduchých tipů, které vám pomohou od bolesti zad

Přetrvávající pandemie koronaviru má za následek, že většina z nás tráví mnohem víc času ve svých domovech, dokonce...

Vitamín D je pro naši obranu před covidem zásadní, ale sám nás nespasí

Vitamín D je pro obranyschopnost lidského organismu zásadní. Jeho správná hladina snižuje riziko onemocnění i úmrtí na...

Léčba plazmou zabírá, dárci uzdravení z covidu pomáhají zachránit nemocné

Premium Nástrojů, které by pomohly lékařům v boji s nebezpečným koronavirem, není moc. Jeden z nich však v posledních týdnech...

Cukrářka Iveta Fabešová se rozvádí. Přišla o své provozovny

Cukrářka Iveta Fabešová (36) se na sociálních sítích svým fanouškům svěřila, že se s manželem rozvádějí. Kvůli tomu...

Česko dál padá do covidové propasti. Má nejvíce případů i úmrtí na světě

Česko se pevně usadilo na špičce světových koronavirových statistik. Již delší dobu jsme mezi zeměmi, které mají...

V 47 letech zemřela herečka Daniela Krhutová, pohádková Marie Růžička

Po dlouhé nemoci zemřela herečka a zpěvačka Daniela Krhutová, bylo jí 47 let. Její nejznámější rolí byla Marie Růžička...

N-word jsem měla vypustit, omluvila se z rasismu nařčená Čvančarová

Jitka Čvančarová (42) se ocitla pod palbou kritiky mnoha uživatelů sociálních sítí. Při imitování raperky Cardi B v...

Na porod jsem se těšila, ale všechno bylo jinak, říká Míša z Malých lásek

Za jedenáct let pomohla porodní asistentka Michaela Malotinová na svět asi sedmi tisícům dětí. První minuty života...