Ona

TEST: Asics Gel-Noosa Tri 10 - výkonnostně orientovaná silnička s triatlonovými kořeny. | foto: Vít Kněžínek, Rungo.cz

TEST: Obujte legendu zrozenou pro muže z ocele

  • 3
Bota Asics Gel-Noosa Tri své jméno dostala podle legendárního australského triatlonového závodu. Právem, nabízí totiž víc, než se očekává od běžných běžeckých bot.

Noosa je oblast v Australském státě Queensland, která ve světě proslula především pořádáním triatlonového závodu, který se za více než třicet let své existence stal legendou. Každý rok se na start postaví bezmála čtyři tisíce elitních i hobby závodníků, kteří se snaží v co nejkratším čase poprat s distancí olympijského triatlonu, tedy s 1 500 metry plavání, 40 kilometry na kole a závěrečnými 10 kilometry běhu. Asics si tak mohl pro pojmenování své boty těžko vybrat příhodnější variantu (s přihlédnutím k tomu, že Havaj a pláž Kona, coby dějiště mistrovství světa v Iron Manu se jako označení používá u každé druhé části triatlonového vybavení).

Fotogalerie

Deset kilometrů není mnoho, ale v momentě, kdy sesedáte z kola a vybíháte po více než hodině intenzivního závodění, dostává tato jindy banální distance zcela jiný rozměr. Asics proto přišel s výkonnostně orientovanou botou, která má pomoci v dosažení co nejlepšího času při zachování potřebného tlumení a komfortu pro unavené nohy.

Model Gel-Noosa Tri, který letos oslavil desáté výročí, je jednou z mála bot, kterou poznáte na první pohled, i když jste o ní dosud třeba jen slyšeli. Ve všech dosavadních deseti generacích byl použit velmi výrazný a křiklavý design, který se prakticky nedá přehlédnout - a ani nejnovější varianta není výjimkou. 

Vizuální podobu pak doplňuje několik detailů, které prozrazují, k jakému účelu byla tato bota stvořena. Mezi ně patří především bezešvý svršek, protiskluzové silikonové zóny na patě a na jazyku boty pro snadnější nazutí a v neposlední řadě i stahovací gumičky, kterými je možné nahradit standardní tkaničky. Hned po obutí pak zjistíte, že i díky perforované stélce s touhle botou nebude problém ani při běhu bez ponožek.

Co se tlumení týče, leží Noosa Tri někde na pomezí mezi botou závodní a tempovou. Na jednu stranu se jedná o dynamický silniční model, na druhou stranu stále disponuje dostatečným tlumením pro použití na libovolné závodní distanci až do maratonu a ani váhově se nemůže rovnat s nejlehčími závodkami na trhu.

Asics Gel-Noosa Tri 10

Tempově závodní triatlonová bota

Hmotnost: 280 gramů

Drop: 10 mm

Cena: 3490 korun

klady:

  • vhodné pro použití při triatlonu
  • i přes vysokou míru pohodlí mají boty potřebnou dynamiku pro výkonnostní účely
  • díky bezešvému svršku se dají nosit i bez ponožek

zápory:

  • vyšší váha
  • oproti čistokrevným závodním modelům nižší cit pro techniku běhu

Kromě triatlonu bude Noosa Tri vyhovovat především běžcům, kteří hledají ideální botu pro svižné tréninky a občasný závod, ve kterém sice nemají ty nejvyšší ambice, ale přesto chtějí na noze model, který jim oproti čistokrevným závodkám poskytne kromě dynamiky i potřebný komfort a tlumení.

Střih je, jak už to u výkonnostně orientovaných modelů bývá, spíše užší, ale i díky vysoce strečovému svršku se nemusíte bát, že byste se v botě kvůli širokému tvaru chodidla cítili příliš stísněně. Stahovací gumičky, kterými je možné nahradit obvyklé tkaničky, jsou však nepřítelem vysokého nártu a při velmi dlouhém běhu může bota po této výměně nepříjemně tlačit.

Užší střih kromě přesnějšího kontaktu s povrchem zajišťuje i slušnou stabilitu při zatáčení, kterou podporuje také podešev se slušnou přilnavostí na většině suchých i mokrých tvrdých povrchů, jako je beton, asfalt nebo dlažba.

Asics Gel-Noosa Tri 10 je primárně pro triatlon navržená bota, se kterou se nemusíte bát vyrazit ani na maraton coby nejdelší závodní distanci při dlouhém triatlonu. 

Čistokrevní běžci ocení Noosy Tri nejvíce jako společníka pro tempový trénink a jako pohodlnou závodku na půlmaratony a maratony. Velmi podstatnou součástí tohoto modelu je i design, který nemůžeme pominout a který sám o sobě přiláká velké množství příznivců.

 Autor pracuje jako konzultant běžecké speciálky Triexpert.