Samovyšetření pomůže odhalit rakovinu včas. Provádět by ho měli ženy i muži

  • 0
Rakovina postihne v Česku každého třetího obyvatele a každý čtvrtý na ni zemře. Velkou roli v boji s touto zákeřnou nemocí hraje stadium, ve kterém je choroba objevena. I proto je důležité chodit pravidelně na preventivní prohlídky a také provádět samovyšetření. To vám totiž může zachránit život.
Ilustrační fotografie

Česká republika ve statistikách pacientů postižených rakovinou zaujímá dlouhodobě přední místa. Každoročně onemocní touto zhoubnou chorobou přes 87 tisíc lidí a téměř 27 tisíc boji s ní podlehne.

Nejčastěji se objevují karcinomy tlustého střeva a konečníku, plic, kožní nádory, u žen se neustále zvyšuje počet bojujících s rakovinou prsu a u mužů s prostatou, ale také varlat.

Osm raných příznaků rakoviny, které byste neměli ignorovat

Příznaky rakoviny se liší podle jejích druhů. U některých nádorových onemocněních se symptomy projeví až v pozdějším stadiu nemoci, někdy se dokonce nemusí ukázat vůbec. Obvykle závisí na typu rakoviny, místě a velikosti nádoru.

Pokud se však nemoc zachytí včas, je velká šance na vyléčení, a to hlavně u karcinomu prsu a varlat. Právě tady vám může pomoci samovyšetření. Jak na to?

Ilustrační fotografie

Ženy: ruce na prsa každý měsíc

Průzkumy ukazují, že až osmdesát procent všech nádorů prsu si ženy odhalí samy. To dokazuje, jak je právě samovyšetření důležité. Každá žena by ho měla provádět jednou měsíčně.

Ideální dobou je pátý až osmý den po zahájení menstruace. V tuto dobu je totiž prsní žláza nejklidnější.

Rakovina prsu, to není jen bulka. Pozor na změnu velikosti i tvaru ňadra

„Vyšetřovací pole by mělo zahrnovat oblast od klíční kosti k podpaždí až do míst, kde končí podprsenka. Je to vlastně celý hrudník,“ říká doktorka Miroslava Skovajsová, zakladatelka screeningu v Česku. Pokud ho provádíte poctivě, zabere vám asi dvacet minut.

Varovné signály rakoviny prsu

  • bulka
  • výtok z bradavek (zvláště pak hnědý či krvavý)
  • zataženina na kůži
  • nebolestivé zarudnutí kůže
  • kůže vypadající jako kůra pomeranče

Přesný návod samovyšetření prsu najdete ve videu.

Ilustrační fotografie

Muži: vyšetřete se aspoň jednou za tři měsíce

Nádor varlete často postihuje mladší muže. Nejrizikovější skupinou jsou ti, kterým je mezi 15 až 45 lety, nejvíce nemocných se objevuje ve věkové skupině 25 až 35 let.

Problémem u většiny mužů je stud. Samovyšetření dělá jen málo z nich, k lékaři navíc často přijdou pozdě, i když už třeba o nemoci vědí.

„Není výjimkou pacient s několikaměsíční anamnézou rezistence na varleti, o které ví a nikomu se nezmínil,“ řekl urolog Miroslav Louda, který patří mezi přední české kapacity v oboru. Přitom u rakoviny varlat platí to samé, co u podobných nádorů. Čím dříve se odhalí, tím vyšší je pravděpodobnost úplného vyléčení.

Varlata v ohrožení. Pozor na varikokélu i rakovinu

Proto by i muži měli podle lékařů alespoň jednou za tři měsíce provádět samovyšetření, které je jednoduché a zabere pár minut.

„Začnete tak, že mezi prsty uchopíte varle, vyhmatáme jeho přední plochu a boční strany, které jsou po hmatu přístupné,“ popisuje urolog. Varle má elastickou strukturu, je hladké, za fyziologických okolností nemá na sobě žádné nerovnosti nebo zatvrdlá místa.

Varovné signály rakoviny varlat

  • bulka
  • zatvrdlá místa
  • nerovné kontury
  • změna konzistence

Jak varlata správně vyšetřit, se podívejte ve videu.