Varovné signály při revmatické artritidě. Brnění, ztuhlost i suché oči

  • 0
Revma pokládá většina lidí za problém týkající se kloubů, ve skutečnosti jde však o vážné onemocnění imunitního systému, které postihuje i další části těla, například srdce, plíce nebo oči.
Nákres ruky poškozené revmatoidní artritidou

Revmatická artritida, lidově revma, je dlouhodobá a bolestivá choroba, která umí člověku hodně zkomplikovat život, protože znemožňuje i úplně běžné činnosti. Odhalit ji ovšem bývá někdy obtížné. 

Příznaky můžou být podobné jako u jiných nemocí, můžou se objevit a pak zase zmizet. Stoprocentní diagnózu neurčí často ani laboratorní testy a na rentgenu se poškození ukáže až v pokročilém stadiu. Existují však některé varovné signály, které upozorní na počínající problém.

Praskání a ranní ztuhlost

Typickým projevem je ranní ztuhlost postiženého kloubu, což může poukazovat i na osteoartrózu. U té ovšem ztuhlost poleví většinou už během půl hodinky, zatímco ztuhlost způsobená artritidou přetrvá podstatně déle, někdy i převážnou část dne.

Pacienti si také stěžují na bolesti kloubů, které obvykle zdůvodňují fyzickou námahou. V takovém případě by bolesti po nějaké době odezněly, zde však přetrvávají déle než týden a často bývají symetrické. To znamená, že člověka bolí obě ruce, nohy, kolena či kotníky.

Ilustrační snímek

Brnění či chudokrevnost

K dalším častým příznakům patří syndrom karpálního tunelu, který se projeví bolestivým brněním a mravenčením v zápěstí a rukou. Potíže se obvykle zhoršují především v noci. Při návštěvě lékaře je potřeba vždy uvést také další příznaky, jinak domů odejdete „pouze“ s diagnózou syndromu karpálního tunelu.

Přibližně 20 procent pacientů s revmatickou artritidou trpí chudokrevností (anémií). Mezi její typické průvodní příznaky patří hlavně únava, malátnost a abnormálně bledá pokožka. Anémii však spolehlivě potvrdí jen krevní rozbor. Především u mladších pacientů artritidu můžou signalizovat také obtížně se hojící zranění, na například vyvrtnutý kotník.

Ilustrační fotografie

Suché oči a podkožní bulky

Výjimkou nejsou však ani oční problémy, postiženým hrozí vyšší riziko tzv. Sjögrenova syndromu, což je autoimunitní onemocnění, které se projevuje sníženou tvorbou slin, poškozením slzných žláz a suchostí očí. Tyhle potíže se objevují už v počátečních fázích artritidy.

Pacienti často hlásí také kožní příznaky: revmatoidní uzly. Ty svým vzhledem připomínají podkožní bulky velké několik milimetrů až centimetrů, které se často nacházejí poblíž kloubů postižených artritidou.

ilustrační snímek

Není to nemoc starých lidí

Artritida zasahuje téměř všechny klouby. Pokud má pacient postižená kolena a kyčle, působí mu velké potíže i samotná chůze. Jsou-li zasažené klouby rukou, má problémy i s obyčejným psaním. Artróza ovšem může ochromit i bederní obratle nebo krční páteř.

Mezi lidmi koluje mýtus, že takové potíže se týkají jen starších ročníků. Bolavé a ztuhlé klouby se sice nejčastěji vyskytují mezi seniory (po 65. roce života má poškozené klouby více než 70 procent lidí), ale klidně můžou potrápit i mladé lidi kolem dvacítky. Kolena se začínají hlásit kolem čtyřicítky a o pár let později se můžou přidat kyčle.

Ilustrační fotografie

Rozhýbejte si klouby

Zkuste pár jednoduchých, ale účinných cviků, které zlepšují pohyblivost kloubů. Cvičení provádějte každé ráno nebo kdykoliv přes den, když cítíte, že máte klouby strnulé.

Hlava a ramena
Stoupněte si, narovnejte záda a ruce nechte volně spuštěné podél těla. Pomalu otočte hlavu nejdřív na jednu, pak na druhou stranu. Pokaždé chvilku vydržte, než se vrátíte zpátky do výchozí pozice. Podívejte se nahoru na strop a pak do dolů na podlahu. Zvolna otáčejte hlavou ve směru hodinových ručiček. 

Zvedněte ruce nad hlavu: nejdřív jednu, pak druhou, nakonec obě. Ohněte paže v loktech a dotkněte se svých ramen. Na závěr dejte dlaně na boky a zkuste úklon vpravo i vlevo.

Kolena a pánev
Posaďte se na židli a natáhněte nohu v koleni. Chvíli ji podržte ve vzduchu a pak vraťte na zem. Totéž opakujte s druhou nohou. 

Stoupněte si a přenášejte váhu z jedné nohy na druhou, poté otočte trupem tak, jako byste se chtěli podívat někam za sebe. Velmi důležité přitom je, abyste všechny pohyby prováděli pomalu a plynule.

Ruce a prsty
Zatněte ruce v pěst a zase je rozevřete. Soustřeďte se na to, jak natahujete každý jednotlivý prst. Jeden po druhém ohněte zpět do dlaně. Natáhněte ruce před sebe a dlaně dejte tak, jako byste chtěli někomu před sebou říct: „Stůj!“ Poté dlaně ohněte směrem k předloktí. Zatřepejte rukama a otáčejte jimi dokola v zápěstí. Stejným způsobem postupujte také u prstů na nohou. 

Komerční sdělení
Výhra v soutěžním kvízu měsíce

Srpen je na Zdraví iDNES.cz Zdraví iDNES.cz zasvěcený pohybovému aparátu. V tradičním soutěžním kvízu vylosujeme tentokrát deset čtenářů, kteří odpoví na všechny otázky správně. Pět z nich vyhraje online kurz tradiční thajské masáže a dalších pět kloubní výživu. Obě ceny věnuje do soutěže firma Dr.Nek. Kvíz se objeví na webu v úterý 24. 8., výherce vyhlásíme o týden později.

Online kurz tradiční thajské masáže

Thajská masáž

Kurz je vedený thajsky mluvící lektorkou, která vyučovala kurz thajské masáže i v Thajsku a rodilou Thajkou. Obě se techniky tradiční thajské masáže učili v klášteře Wat Po v Bangkoku, který je jednou z nejznámějších škol, kde se thajské masáže vyučují.

Co je součástí online kurzu?

  • Výukové materiály
  • Video s praktickou ukázkou
  • Certifikát o absolvování kurzu

BW PILLS OSTEO KLOUBNÍ VÝŽIVA

BW Pills Osteo podporuje funkci chrupavek a kostí. Pro tento účel byla proto zvolena vyvážená kombinace nutričně důležitých látek: glukosamin sulfátu, chondroitin sulfátu a kolagenu. Směs je doplněna vitamínem C, který přispívá k tvorbě kolagenu pro normální funkci chrupavek a kostí. V balení je 90 tobolek.