Pátek 21. února 2020, svátek má Lenka
 • schránka
 • Přihlásit Můj účet
 • Pátek 21. února 2020 Lenka

Rázová vlna léčí nejen zranění. Zlepší i váš závodní výkon

aktualizováno 
O rázových vlnách nejčastěji slyšíte v souvislosti s léčbou rozličných zranění. Kromě léčení bolístek nejen běžeckých však můžete optimálně načasovanou „rázovkou“ své tělo též skvěle připravit na závod.

Rázové vlny mohou pomoci vyléčit vaše zranění | foto: archiv autora

Léčení rázovou vlnou má široké spektrum použití: moderní přístroje pomohou namoženému i poraněnému svalu, zlepší hojení poraněných i zablokovaných kloubů páteře i kloubů končetin, dále napomohou hojení zánětů šlach, bursitidy, únavových zlomenin.

Lze jimi léčit mnoho stavů, které se běžně léčí sádrovou fixací nebo operacemi. Vhodné je zároveň poskytnout tělu klid nebo alespoň snížení zátěže, ale na rozdíl od zdlouhavé klasické léčby je možné prakticky od prvních chvil rehabilitovat. 

„K vyléčení může dojít již za několik dní, ale i po týdnech a měsících, především u intenzivně zatížených sportovců s chronickými obtížemi. Rychlost a efektivita léčby dále závisí na schopnostech regenerace organismu a v porovnání se staršími způsoby léčby fyzikální terapií je mnohem výkonnější,“ potvrzuje Iva Bílková z Centra fyzioterapeutické péče FYZIOklinika v Praze, s jejímž týmem se můžete nyní setkávat v seriálu závodů RunCzech.

Léčba rázovými vlnami má svůj základ v klasické medicíně při rozbíjení ledvinových kamenů. Ty jsou rozbíjeny na daleko menší části, které pak mohou odejít normální cestou. Vedlejším účinkem této léčby je však zlepšení stavu okolních měkkých tkání i zvýšení denzity kostí. Technický pokrok je rychlý a v léčbě pohybového aparátu se samozřejmě nyní používají přístroje zcela jiné. 

Výsledkem je zlepšení prokrvení a snazší nastartování regeneračních procesů. Je to krátký, neinvazivní a nekrvavý zákrok, který téměř nebolí a nemá žádné vedlejší účinky. Mírná bolest a píchání se dá snést - výkon přístroje může terapeut během ošetření plynule regulovat. Na akutní problémy se běžně doporučují čtyři návštěvy, na chronické až deset. Úspěšnost je vysoká: 80 až 95 procent zlepšení přichází obvykle již po první aplikaci.

Všechny vlny nejsou stejné

Rázovou vlnu rozeznáváme fokusovanou a radiální. Ta první koncentruje svou energii do jednoho místa a do hloubky až dvanácti centimetrů, ta druhá působí rozbíhavě, asi jako kola na vodě. Obě mají úspěšnost mezi 80 až 95 procenty. 

Pro vyšší efekt léčby se oba způsoby kombinují, spolu s hloubkovou vibrační masáží na závěr celé procedury. Tedy pokud vás coby miminka držela maminka při koupání za patičku jako kdysi bájného řeckého hrdinu a vás následky tohoto počínání (tedy spíše následky dlouhodobého přetěžování celé oblasti) později doběhly, ošetří vám oblast paty a úponu fokusovanou rázovou vlnou a celý lýtkový sval vlnou radiální. Fokusovaná rázová vlna je tichá, cítit je až případné píchání či tlak v místech zdravotních obtíží hluboko uvnitř. Necítíme žádné rázy na povrchu, jako je tomu u radiální rázové vlny. Ty jsou ale docela příjemné, připomínají zvukem i pocitem jemné - a velmi rychlé - poplácávání hbitých prstů maséra.

A teď trochu fyziky: V léčbě se používají nejmodernější přístroje pracující na různých fyzikálních principech – generátory pneumatické, elektromagnetické, elektrohydraulické, piezoelektrické. Pomocí těchto generátorů lze vlny směrovat a regulovat jejich průnik do hloubky lidského těla přímo do postižených míst. 

Rázové vlny vznikají tehdy, když se zdroj zvukových vln pohybuje rychleji než vlastní zvuk. Při překročení zvukové bariéry vzniká třesk a tlaková vlna, ve které je ukryta výrazná energie. Bubliny v tkáních se prudce zmenší, následně zvětší a vytvoří sekundární rázovou vlnu. Mezi těmito dvěma typy vln je tedy dost podstatný rozdíl (ne všude jej rozlišují). 

Během jedné návštěvy dostanete do těla 1000-2000 pulsů, které pomáhají rozpouštět počínající kalcifikace v těle a startují regenerační procesy – větší prokrvení kapilár a zvýšení lokálního metabolismu. Vzniklé oxidy dusíku stimulují rozšíření a zhuštění cév, které snáze se odplaví odpadové produkty z tkání a přivedou kyslík a živiny do postiženého místa. Postupně se zmenšují úponové bolesti a snižuje se napětí v měkkých tkáních. Radiální rázová vlna pomůže uvolnit svalstvo v okolí. Pro dobrou představu pomůže kuchyňská palička na maso a řízek, který naklepáváme, aby změkl.

Nejen pro lazary

Málokdo ví, že rázová vlna, podobně jako tejpování, poslouží i tehdy, když žádné zdravotní problémy nemáte. Při vhodném načasování několik hodin před závodem může příznivě ovlivnit výkon v závodě. Pokud by byl interval moc dlouhý, den předtím, efekt se rychle ztrácí. Rázové vlny uvolní ztuhlé svalstvo důkladně a do hloubky, zlepší jeho prokrvení a připraví jej na nadcházející výkon podobně jako masáž před výkonem. 

Na rozdíl od stavů, kdy je třeba něco vyléčit a „potrefená tkáň se ozve“, můžete být zcela v klidu, tohle nebolí. Zdravé svalstvo snáší i vyšší výkon bez potíží. Chcete-li se přesvědčit na vlastní kůži, vyhledejte fyzioterapeuty z FYZIOkliniky přímo na závodech Runczech ligy. Po závodě se vám budou ochotně věnovat znovu: protáhnou vás či uvolní případné křeče.

Zlepšení výkonu, zrychlení regenerace, oddálení nástupu únavy a prevenci zranění představuje i dobře nalepený kineziotejp. Při správné aplikaci podpoří prokrvení, zlepší oběh v podkoží a pomáhá udržet končetinu ve správné pozici. Pokud vás čeká náročnější závod nebo i trénink, nebojte se preventivně nechat polepit, zvláště v místech, o nichž víte, že budou vystavena vyšší zátěži. A bonus nakonec: Víte, že rázové vlny mají své využití i v estetické medicíně? Podporují v tkáních i tvorbu kolagenu, lze je s úspěchem použít na jizvy i strie. Pomohou zbavit i přebytečného tuku a zmírnit také projevy celulitidy.

Co rázovky (vy)léčí – a jaké jsou kontraindikace

 • funkční problémy páteře (recidivující bolesti v bedrech, lumboischiadický syndrom, pseudoradikulární syndrom, bolestivé stavy páteře a pánve po zlomeninách kostrče)
 • poruchy funkce pánevního dna, bolestivá menstruace, bolesti kyčelních kloubů z příčiny dysfunkce pánevního dna
 • chronické bolesti kotníků, kolen, kyčlí, ramen, loktů, stavy po podvrtnutí kolene
 • entezopatie přetížení vazů - tenisový loket a golfový loket, bolestivé tříslo, skokanské koleno
 • burzitidy zánět burz v oblasti kloubů, případně se vznikem kalcifikací v kloubu
 • artróza kloubů
 • po traumatické stavy, špatně se hojící zlomeniny, nekrózy, počínající paklouby kostí, záněty kostí po komplikované fraktuře
 • syndrom rotátorové manžety, zamrzlé/zmrzlé rameno
 • kostní výrůstky, patní ostruha, ostruha na loktech, vbočený palec (Hallux valgus)
 • zánět Achillovy šlachy, šlachy dlouhé hlavy bicepsu

KONTRAINDIKACE LÉČBY RÁZOVOU VLNOU

 • poruchy krevní srážlivosti (hemofilie)
 • užívání antikoagulačních prostředků (hemolytika), zejména léčiva Marcumar
 • onkologické akutní onemocnění, po rentgenové terapii. (K - Markery musí být zcela v pořádku.)
 • v místě otevřených zranění (nezhojené jizvy, odřeniny …)
 • těhotenství (aplikace v oblasti trupu)
 • aplikace v oblasti křečových žil (trombózy)
 • při léčbě kortikoidy (např. Kortizol) do 2 týdnů
 • výrazná jaterní onemocnění

Kardiostimulátory a jiné mechanické přístroje – poraďte se se svým lékařem!

Zdroj: fyzioklinika.cz

Autor:
Témata: hemofilie, Zdraví
 • Nejčtenější

Všichni jste krásní, říká modelka. Předávání cen moderovala zcela nahá

Modelka Ibi Støvingová (45), která moderuje dánskou verzi americké show Naked Attraction, vyvolala pozdvižení...

Drž hubu, jsi debil! Ve Výměně zuřily hádky, náhradní manžel se sesypal

Zatímco v Novém Boru byla ve středečním díle televizní Výměny manželek docela pohoda, v Přerově panovalo napětí....

Revoluce v ložnici. Skvělý sex zaručí cviky jako prkno, holub a orel

Můžeme si namlouvat, že věk je jen číslo, ale s přibývajícími roky se mění naše tělo a s tím i prožívání. Máte pocit,...

Příběh Táni: Přestěhovala jsem se k příteli, asi to byla chyba

Po roce vztahu na dálku jsem se přestěhovala k příteli. I když jsem k němu měla své výhrady, byla jsem přesvědčená, že...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Nejlepší plenka je žádná plenka, říká propagátorka přirozené hygieny kojenců

Zatímco do života domorodých kmenů v Jižní Americe, Africe či Asii se vloudily jednorázové plenky, západní Evropa...

Premium

Trend u rozvodů: čím dál více dětí končí ve střídavé péči

Neustálé pendlování mezi dvěma domácnostmi dětem škodí, varují odborníci. Ve střídavé péči je v Česku stále více dětí....

Premium

Jak se falšuje maso. Šunku bez „éček“ by nikdo nekoupil, říká odborník

Podvody s potravinami jsou staré jako lidstvo samo. Jen se postupně změnily metody. „Za záměnu hovězího masa za koňské...

Premium

Karlův most je jen most, stěžují si turisté. Kritika nešetří ani další památky

Do Česka loni přijel rekordní počet turistů. Památky si u nich leckdy vysloužily i bizarní recenze na internetu,...

 • Další z rubriky
Premium

Koronavirus v Africe může být dlouhodobá časovaná bomba, tvrdí epidemiolog

Už šestnáct let světově proslulý epidemiolog a vakcionolog Rastislav Maďar věnuje velkou část svého času humanitární...

Revoluce v ložnici. Skvělý sex zaručí cviky jako prkno, holub a orel

Můžeme si namlouvat, že věk je jen číslo, ale s přibývajícími roky se mění naše tělo a s tím i prožívání. Máte pocit,...

Můj instagram byl plný jídla a já padala hlady, líčí svou anorexii Sára

Nenávist k vlastnímu tělu, touha po extrémně štíhlé postavě, drastické hladovky, přejídání, zvracení, sebepoškozování....

Nakrmte svůj mozek. Prospějí mu ryby, rajčata, špenát i brokolice

Je nejdokonalejší, nejsložitější a stále v mnoha směrech neprobádaný orgán v těle, který řídí vše, co děláme. A proto...

Advantage Consulting, s.r.o.
LINUX ENGINEER

Advantage Consulting, s.r.o.
Jihomoravský kraj
nabízený plat: 60 000 - 80 000 Kč

Databáze nemocí

Najdete na iDNES.cz