Jídelníček jako prevence rakoviny. Jaké potraviny zvolit?

  • 3
Jak snížit riziko, že onemocníte rakovinou? Efekt může mít i správná strava. Do „protirakovinného“ jídelníčku určitě patří hodně ovoce a zeleniny, zelený čaj nebo olivový olej. Odborníci doporučují i celou řadu dalších potravin. Podívejte se, které to jsou.

Česnek

2. Česneková voda

Výzkumy ukazují, že česnek je jednou z top potravin, co se boje proti rakovině týká. Jeho účinky dokázala řada studií. Lidé, kteří ho pravidelně konzumují, onemocní méně často rakovinou zažívacího traktu, především pak jícnu, žaludku nebo tlustého střeva. U mužů pomáhá i v boji proti rakovině prostaty.

Složky obsažené ve štiplavých palicích, především aktivní látka alicin, mimo jiné brání rakovinotvorným látkám v organismu pracovat a množit se. Kromě toho má česnek i antibakteriální, protiplísňové a virucidní účinky. Obsažené flavonoidy pak také chrání organismus před volnými radikály.

Přesné množství, kolik česneku byste měli jíst, aby byl efekt maximální, se neví. Někdo zmiňuje stroužek denně. Pokud možno čerstvý.

Bobulovité ovoce

Borůvky

Pokud česneku z jakéhokoliv důvodu příliš neholdujete, zaměřte se na bobulovité ovoce, konkrétně borůvky, ostružiny, jahody nebo jiné, které máte rádi. Obsahují silné antioxidanty, které bojují proti volným radikálům ničícím buňky. Současně mohou zabránit růstu či šíření rakoviny.

Jedna ze studií prokázala, že antokyan obsažený mimo jiné v borůvkách, snižuje nádorové markery pro rakovinu tlustého střeva.

Skořice

Skořice

Také skořice je známá svými blahodárnými vlastnostmi na lidské zdraví. Snižuje hladinu cukru v krvi a tlumí záněty. A podle některých studií blokuje růst nádorových buněk. Dostatečnou prevenci před rakovinou by měla zajistit konzumace 2-4 gramů skořice denně. Odpovídá to asi půl až jedné lžičce voňavého koření.

Kurkuma

ilustrační snímek

Další koření, které byste si měli koupit a pravidelně ho v kuchyni používat, je kurkuma. Obsažený kurkumin dokáže inhibovat některé druhy rakovinných buněk a tím brzdit jejich šíření nebo zmenšovat nádory. Rovněž brání vytváření cév, které nádor vyživují. 

Ideální je kombinovat kurkumu s černým pepřem, protože se tím zlepší  vstřebávání.

Rajčata

Rajče

Rajčata podle vědeckých studií chrání DNA v buňkách před poškozením, které může vyústit v nádorové bujení. Obsahují vysokou koncentraci účinného antioxidantu lykopenu, který se pojí s nižším rizikem rakoviny prostaty, ale také prsu, slinivky, tlustého střeva nebo konečníku. Výrazně se uvolňuje tepelnou úpravou, takže se nebojte omáček či polévek z pyré a protlaků.

Brukvovitá zelenina

Košťálová zelenina může být na stole v podstatě celoročně čerstvá, od křehkých...

Květák, brokolice nebo zelí jsou vyhlášené svými zdravotními účinky. Obsahují vitaminy C a K a také mangan. Navíc je v nich sulforafan, látka s protirakovinnými účinky. Studie univerzity v Alabamě prokázala, že sulforafan ničí buňky nádorů tlustého střeva a konečníku.

Podle jiné studie sulforafany snižují velikost a počet buněk nádorů prsu, a to až o 75 procent. Podporují tvorbu některých enzymů, které blokují volné radikály a „vypínají“ karcinogeny.

Brukvovitá zelenina je bohatá na antioxidanty a třeba květák zvyšuje detoxikační kapacitu jater. Jezte je proto alespoň třikrát, lépe pětkrát týdně.

Zelený čaj

Zelený čaj je ideálním detoxikačním prostředkem. Dopřávejte si ho také ve formě...

Lístky zeleného čaje obsahují antioxidanty katechiny, které fungují preventivně proti rakovině hned několika způsoby. Například brání volným radikálům v poškozování buněk a zabraňují vzniku a růstu nádorů. Brání i buněčné mutaci, která může ke vzniku rakoviny vést. 

V Číně, kde zeleného čaje vypijí nejvíc na světě, se ukázalo, že oproti lidem, kteří teto nápoj v oblibě nemají, mají pijáci zeleného čaje nižší riziko vzniku rakoviny prsu, vaječníků, prostaty, plic, slinivky, tlustého střeva i konečníku.

Katechiny najdete i v černém čaji, ty ze zeleného jsou však mnohem silnější. Uvařte si proto alespoň dva šálky denně.

Olivový olej

Albert - oleje

Olivový olej je nabitý blahodárnými látkami. Má mnoho pozitivních účinků na naše zdraví a přisuzuje se mu efekt také v boji proti rakovině. Velký výzkum složený z devatenácti studií prokázal, že lidé, kteří konzumovali větší množství olivového oleje, měli nižší riziko onemocnění rakovinou prsu či trávicího traktu než ti, kdo jej nejedli. Pokuste tedy nahradit tuky, které v kuchyni používáte, olivovým olejem. Dávejte si ho na saláty nebo do marinád na maso.