Ilustrační fotografie

Ilustrační fotografie | foto: Profimedia.cz

Deset tipů a rad, jak podpořit lymfatický systém

  • 0
Lymfatický systém je pro správné fungování lidského těla nepostradatelný. Bohužel mu velmi škodíme navyklým životním stylem plným stresu a nezdravého jídla. Při nesprávném fungování lymfy se v těle hromadí škodlivé látky včetně vody, solí a tuku. Poradíme vám, co se s tím dá dělat.

1. Lymfatický systém je zásadní pro ochranu lidského těla před nemocemi a pomáhá při „opravě“ jednotlivých tkání. Při nesprávném odvodnění lymfatického systému může docházet k poškození imunitního systému a v horších případech i k nádorům lymfatických uzlin. Mezi nejčastější znaky špatně fungujícího lymfatického systému patří otoky, pocit únavy, celulitida, autoimunitní onemocnění a další. Podpořit fungování lymfatického systému můžeme konzumací správných potravin, dostatkem pohybu i příjemnými lymfodrenážemi.

2. Lymfě škodí každodenní stres, nesprávná životospráva, přemíra sladkostí, konzumace průmyslově zpracovaných potravin a chemických aditiv. Činnost lymfatického systému také negativně ovlivňuje nedostatek času. Pokud si neuděláme čas na sebe, například na vyléčení jakékoli nemoci, škodíme tak mimo jiné i lymfatickému systému.

Potíže s línou lymfou může vyřešit masáž. Pozor ale na zázračné přístroje

3. Zlepšit fungování lymfatického systému můžeme správnou péčí o sebe sama. Důležitá je především změna jídelníčku. Po konzumaci některých potravin může zůstat v organismu velké množství odpadů a i vinou toho může docházet k otokům v lymfatickém systému. Vyhnout bychom se měli průmyslově zpracovaným výrobkům, tučným potravinám a samozřejmě cukrům. Naopak mezi potraviny, které bychom do svého jídelníčku zařadit měli, patří čerstvé ovoce a zelenina, případně přírodní doplňky stravy, které jsou bohaté na vitaminy a minerály. Dobrým pravidlem je také vypít šest až osm sklenic čisté vody denně, tělo tak zůstává hydratované a lymfa může ideálně proudit.

4. První věc, kterou zdravý lymfatický systém vyžaduje, je pravidelné cvičení. Můžete začít s některými jednoduššími cviky a každý den se snažit zvýšit svou úroveň intenzity. Skákání na malé trampolíně je například pro lymfu ideální.

5. Doporučuje se masírovat suchou kůži krouživými pohyby kartáčem. Pro lepší účinky je vhodné kombinovat suché kartáčování s teplou a studenou sprchou. Cévy se v horké vodě rozšiřují, zatímco ve studené se stahují. Tekutiny, které se hromadily v těle po delší dobu, budou vytlačeny touto akcí „pumpy“. Nedoporučuje se však těhotným a lidem trpícím na kardiovaskulární choroby.

6. Dodržujte pitný režim. Dobrým pravidlem je také vypít šest až osm sklenic čisté vody denně, tělo tak zůstává hydratované a lymfa může ideálně proudit.

7. Zapomeňte na těsné oblečení. Nosit těsné oblečení může být škodlivé především pro správnou cirkulaci v lymfatickém systému, protože způsobuje jeho ucpání, což vede k hromadění toxinů.

8. Důležité je umět správně dýchat. V našem těle máme až třikrát více lymfy než krve a přitom neexistuje orgán pro její čerpání. Můžete vytvořit pumpu tím, že budete zhluboka dýchat. To pomůže lymfatickému systému při přepravě toxinů do krve a následné detoxikaci v játrech.

Jídelníček jako prevence rakoviny. Jaké potraviny zvolit?

9. Naučte se konzumovat potraviny, které podporují průtok lymfy. Patří mezi ně lněné semínko, česnek, ovoce s nízkým obsahem cukru, listová zelenina, avokádo, chia semínka, mandle, brusinky a vlašské ořechy. A naopak se vyhýbejte potravinám, které způsobují ucpávání lymfatického systému - jsou to umělá sladidla, konvenční mléka a mléčné výrobky, zpracované potraviny, sója, cukr, sůl a uzeniny.

10. Jedním z nejjednodušších je způsobů detoxikace lymfatického systému je lymfodrenážní masáž. Ta může zvýšit oběh lymfy a odvod tekutin, tuků a toxinů z buněk. Další ošetření, které pomůže při stimulaci toku lymfy a odstranění toxinů z těla, je akupunktura, jejímž cílem je zlepšení kvality lymfatického oběhu a urychlení odtoku lymfy z podkoží zpět do krevního oběhu. Krevní oběh nese nečistoty a toxické látky do čisticích orgánů, jako jsou například ledviny, játra, plíce (plynný odpad), které tyto látky z těla účinně vyloučí přirozenými cestami.