ilustrační snímek

ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Pusťte si studenou. Otužování posílí vaše tělesné i duševní zdraví

  • 16
Býváte každou chvilku nastydlí a celou zimu prosmrkáte? Zkuste ke své obraně využít studenou vodu. Začněte však pomalu a zlehka. Uvidíte, že nebudete litovat.

Nejde jen o pravidelné sprchování studenou vodou, ale také o pravidelný pohyb na čerstvém vzduchu, nepřetápění místností a nošení lehkého oblečení. Otužíte se i saunováním nebo vodoléčbou. 

Nejen sprcha

Nejde jen o pravidelné sprchování studenou vodou, ale také o pravidelný pohyb na čerstvém vzduchu, nepřetápění místností a nošení lehkého oblečení. Otužíte se i saunováním nebo vodoléčbou. 

Procvičovat můžete nejen svaly, ale i krevní oběh. Otužování je vlastně cévní gymnastika, díky které nejen posílíte imunitu, ale můžete se zbavit třeba bolestí zad a vysokého krevního tlaku. 

Přibližně po patnácti dnech se tělo na působení chladu adaptuje, důležitá je však pravidelnost a přiměřenost. Hlavně to zpočátku nepřežeňte.

Brrr, to studí

Vnímání chladu je relativní a schopnost se s ním vyrovnat záleží na vašem zdravotním stavu, věku, vrstvě podkožního tuku, psychice i podmínkách při otužování. Je vhodné takřka pro každého zdravého člověka. Při zdravotních komplikacích se raději poraďte s lékařem. Děti a starší lidé musí začít s otužováním pomalejším tempem.

Neuspěchejte to

Základem je domácí otužování, tedy každodenní ranní sprchování. Zpočátku bude stačit, když si ke konci ranní hygieny dopřejete krátké osprchování ve vlažné vodě, kterou až po několika opakováních doplníte o vodu studenou. Po jednom nebo dvou týdnech se můžete přestat šetřit a studená (ne ledová) voda už vám nezpůsobí trauma. Vydržet můžete už dvě studené minuty.

Postupnost je opravdu jedním ze základních pravidel otužování. Po dokonalém osušení je dobré se zahřát cvičením a až potom se nasnídat. Pokud jste v časové tísni, ranní otužování si odpusťte, protože shon není dobrý.

Zkuste studenou sprchu zařadit i mezi večerní rituály. Skutečně otužilí však budete asi až po dvou letech pravidelného opakování. Pokud třeba kvůli nemoci studené sprchování přerušíte, musíte pak začít znovu postupně od píky.

Je to euforie

Smočení v ledárně není příjemné, ale pocit po sprchování, případně venkovním plavání je až euforický. Po vynoření z chladné vody se totiž vyplavují „hormony štěstí“. Časem se tak může otužování stát vaší „drogou“. Bez pevné vůle to však opravdu nejde. Silnou motivací je zlepšení odolnosti vůči nemocem z nachlazení. Přínos pro zdraví je individuální. Někdo může příznivé účinky pozorovat již po třech týdnech, jiný po dvou měsících.

Rady a tipy

  • Po postupném zácviku se sprchujte studenou vodou ráno jednu až tři minuty.
  • Měli byste být zahřátí (po protažení), ale ne přehřátí, případně promrzlí.
  • Při otužování si pod sprchou nemáčejte hlavu. 
  • Kvůli srdci není vhodné se otužovat hned po sportování.
  • Utřete se důkladně ručníkem dosucha, což prohřeje kůži.
  • Otužovat byste se neměli, pokud jste nemocní nebo jste požili alkohol. 

Záštita zdraví

Otužilcům se vyhýbají virová onemocnění, otužování zlepšuje stav alergií, snižuje riziko vzniku vysokého krevního tlaku, zlepšuje kardiovaskulární systém, posiluje srdeční činnost a ovlivňuje látkovou výměnu. Díky intenzivnějšímu prokrvování má kůže zdravější a pevnější vzhled.

Studená voda také rozproudí energii v těle a zlepšuje i psychickou odolnost. Otužení těla samozřejmě neznamená, že se už nikdy nenachladíte. Budete však podstatně odolnější a nemoc odezní rychleji.

Avšak pozor, ochlazování je nezbytné soustavně udržovat, což je asi nejtěžší. Zvyk na nepřízeň prostředí, který si tělo vypěstuje, můžete zase velice snadno ztratit. Pokud však vytrváte, bude vám pomáhat.