Ilustrační fotografie

Ilustrační fotografie | foto: Getty Images

I zdravé jídlo vás může zničit, když se změní v posedlost

  • 2
Snažíte se dodržovat pestrý a vyvážený jídelníček, fast foodu se vyhýbáte širokým obloukem a hlídáte si kalorický příjem? To je dobře. Ale i zde platí: všeho s mírou.

Zdravá výživa, nejrůznější diety, všemožné nutriční vychytávky v podobě tyčinek, proteinových prášků, džusů a koktejlů – to všechno na nás v dnešní době útočí prakticky ze všech stran.

Mnozí z nás těmto komerčním lákadlům suverénně odolávají, ale jsou i tací, kteří se takříkajíc nechají utáhnout na vařené nudli a po hlavě skočí do labyrintu „nutričních zázraků“, aby pak složitě hledali cestu ven. Zpátky k přirozené stravě a normálnímu životu.

Závislost na jídle mě málem zabila, říká morbidně obézní žena

Nenápadná závislost

I na zdravém životním stylu si lze totiž vypěstovat závislost, a to dokonce ještě mnohem snadněji než na alkoholu či cigaretách. Člověk má totiž pocit, že pro sebe dělá správnou věc. Ostatně, co špatného je na tom, že vám jídelníček překypuje ovocem a zeleninou a že místo bílých rohlíků kupujete celozrnné?

Samozřejmě že nic, pokud si ovšem i nadále dopřáváte pestrou stravu s dostatkem všech potřebných živin, jako jsou bílkoviny, sacharidy, tuky, vitaminy, minerály. V honbě za zdravým jídlem se však může stát, že člověk začne na většinu potravin pohlížet jako na něco podezřelého a potenciálně závadného. A co proto nekompromisně musí zmizet ze stolu, ze spíže, z lednice. A tady to už začíná zavánět extrémem.

Proklínaný lepek

Málo platné, na trhu je dnes obrovské množství potravin, které mají nějakou tu „vadu na kráse“. To se netýká jen nejrůznějších „éček“, kterým se však můžete z velké části vyhnout, budete-li kupovat původní, nezpracované potraviny, ale třeba také lepku. Ten zdravým jedincům absolutně neškodí, a přesto jej mnozí striktně odmítají. A navíc se peskují za každé sebemenší selhání.

Jenže člověk není stroj, má své potřeby, chutě, nálady a touhy, a faktem je, že ten fantastický dortík, který si dopřejete jednou za čas v příjemné společnosti u dobré kávy, vám dokáže zvednout náladu stokrát víc než sáček nepražených kakaových bobů. Jenže něco takového jedinec posedlý vidinou superzdravé stravy nikdy nepřizná. Místo toho čím dál tím víc zužuje seznam povolených potravin, až začne časem hladovět, trpět deficitem potřebných živin a postupně se vytratí i veškerá radost ze života.

Jediné, co zůstane – pohled na váhu, která se už blíží vytouženým hodnotám. Ale stačí to k tomu, aby byl člověk v životě spokojený?

Recept na pohodu

Tím, že se k něčemu upneme, podvědomě vyplňujeme prázdno, které si nosíme hluboko uvnitř sebe. Ale strava, byť sebelepší, ho vyplnit nedokáže. Stejně jako každodenní sportování nebo jakákoli jiná závislost.

Sedm mýtů o zdravém životním stylu, kterými si možná škodíte i vy

Neřiďte se ve svém životě nutričními tabulkami ani chytrými hodinkami, ale dělejte vše pro to, abyste se cítili dobře. Jednou týdně si zajděte s přáteli do cukrárny nebo navařte hrnec domácí svíčkové a pozvěte rodinu na oběd.

Čas strávený s lidmi, které máte rádi, vám dodá spoustu energie a přinese radost a uspokojení. A vykašlete se na to, co se píše na internetu a která dieta je zrovna v kurzu. Pocit štěstí a pohody je totiž ryze individuální záležitost, na kterou neexistuje univerzální recept.

Jak to vidí odborník

Eva Cikrytová, zakladatelka projektu Jíme jinak

Ortorexie, zvaná také „obsese zdravým jídlem“, je porucha stravování, která může být velmi nebezpečná pro lidské zdraví. Zrádná je v tom, že si ji můžeme na první pohled splést se snahou o správnou životosprávu. Lidé s touto poruchou jsou však doslova posedlí zdravým stravováním a často omezují svůj jídelníček na malý počet potravin, což může vést k nedostatku živin a vitaminů. Mohou také vyvíjet silnou úzkost vůči jídlu, což vede k sociální izolaci a dalším problémům s duševním zdravím.

Ortorexie může dále způsobit narušení hormonální rovnováhy, a časem dokonce vyvolat neplodnost u žen. Nesmyslně přísné omezení stravy navíc může způsobit fyzickou únavu a slabost, což ovlivňuje celkovou kvalitu života. Proto je důležité, aby lidé s ortorexií vyhledali pomoc a léčbu, aby si mohli obnovit normální vztah k jídlu a zlepšit zdraví.