Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Nádorových onemocnění krve přibývá, řekl v on-line rozhovoru lékař

Krev je zázračná kapalina, která udržuje lidské tělo naživu. I ona ale může našemu organismu způsobit problém a to v případě, že se v ní něco pokazí. "Nejčastějším onemocněním je chudokrevnost, ale přibývá hlavně nádorových onemocnění krve. Což je dáno zvyšujícím se věkem populace," uvedl v on-line rozhovoru lékař Jan Válka.

Odpovědi lékaře Jiřího Války najdete zde

Tkáň, která protéká sto tisíc kilometrů krevních cest našeho těla, mu dává vláčnost i pevnost, sílu i energii. Umí vehnat červeň do tváří i chlad do nohou. Má jasně danou strukturu i „provozní řád“. 

Nastane-li problém, často trvá, než si uvědomíme, že je něco v nepořádku. Jsme unavení, bojujeme se zažívacími potížemi, nepříjemný pocit v břiše je stále s námi či zvláštní svědění celého těla, které nejde zahnat. I tímto způsobem může nemocná krev volat o pomoc. 

Všeho moc škodí

Většina lidí se obává rakoviny, ale už méně z nás ví například o myeloproliferativních onemocněních. Zpočátku se projevují nenápadně či vůbec, jejich dopady na život mohou být ale zásadní. Dochází totiž k poruše rovnováhy v množství krevních složek. 

O lékaři

MUDr. Jan Válka

MUDr. Jan Válka působí od roku 2013 v ÚHKT jako lékař lůžkového oddělení a spolupracuje také na tvorbě registru vzácných anémií při ÚHKT. Současně je postgraduálním studentem ve výzkumné skupině myelodysplastického syndromu pod vedením školitele doc. MUDr. Čermáka a Mgr. Beličkové, tématem jeho disertační práce je Studium DNA reparačních mechanismů v patogenezi MDS.

Mezi myeloproliferativní onemocnění řadíme především čtyři základní choroby, a to pravou polycytémii, esenciální trombocytémii, primární myelofibrózu a chronickou myeloidní leukémii.

Na počátku pravé polycytémie stojí porucha krvetvorné buňky, následkem které dochází ke zmnožení krevních elementů, navýšení vazkosti krve a ke vzniku rizika nadměrné srážlivosti. Při primární myelofibróze dochází k postupné náhradě kostní dřeně vazivem, které proces krvetvorby není schopno zajistit. Pravá polycytémie se stejně tak jako primární myelofibróza může vyvinout v leukémii.

Jednou z podob leukémie je zmiňovaná chronická myeloidní leukémie, kterou lékaři v České republice diagnostikují přibližně až 100 lidem ročně. Při onemocnění enormně narůstá počet nemocných bílých krvinek, které nedokáží plnit svoji úlohu (bojovat s infekcí) a zároveň utlačují tvorbu dalších elementů nezbytných pro správnou funkci krve.

Zmiňovaná onemocnění mají zejména v počátečních stadiích jen mírné příznaky, ale díky moderním molekulárně biologickým metodám je nyní dokážeme poměrně rychle diagnostikovat.

Pokud si chcete nechat zdarma překontrolovat krevní obraz nebo zjistit krevní skupinu, můžete v rámci zářijové akce Měsíc zdravé krve navštívit 19. a 21. 9. (mezi 13.00 - 16.00) Ústav hematologie a krevní transfuze v Praze 2 nebo 20. 9. (mezi 16.00 - 18.30) FN Motol v Praze 5.