Alergenům se snažte vyhýbat (ilustrační snímek)

Alergenům se snažte vyhýbat (ilustrační snímek) | foto: Profimedia.cz

Největší chyby, kterých se dopouštějí alergici

  • 14
Otevřená okna, starý polštář, plyšové hračky – to jsou jen některé z prohřešků, na které by si alergici měli dát obzvlášť pozor, pokud nechtějí svůj stav ještě více zhoršit.

Alergie jsou velmi obtěžující a nepříjemné příznaky jako věčně ucpaný nos, rýma, svědění očí a kašlání mohou udělat ze života peklo. Někdy ovšem může k nepříjemným projevům alergie přispívat i neznalost základních pravidel.

Přečtěte si, jaké jsou nejčastější chyby, kterými si alergici stěžují život, a jak se jim vyhnout.

Nechávají otevřená okna

Pro alergiky by mělo platit pravidlo, že v pylové sezóně by měla zůstat okna zavřená a klimatizace naopak zapnutá. Podle doktorky Myngoc Nguyenové z oddělení alergologie Kaiser Permanente Medical Center v Severní Kalifornii může používání klimatizace v autě snížit množství pylu, které vdechnete, až o 30 procent.

Ignorují hlášení o pylech

"Lidé by se měli snažit mít přehled o pylech a vědět, kdy jsou venku ty, které je obtěžují," říká doktor David Rosenstreich, který se zabývá alergiemi a imunologií v Bronxu v New Yorku. Čím více informací o pylech máte, tím lépe zvládnete vaše příznaky.

Cvičí ve špatnou dobu

Pokud rádi cvičíte venku, doktorka Nguyenová radí necvičit ráno nebo brzy odpoledne. Tráva a stromy totiž začínají vypouštět pyly za úsvitu, přičemž nejvyšší hodnoty jsou v pozdním dopoledni nebo brzkém odpoledni. 

"Já vždy navrhuji, aby lidé běhali raději později odpoledne nebo večer," doporučuje Nguyenová. S tím souhlasí i doktor Rosenstrein, který však zároveň doporučuje vyhnout se cvičení venku úplně ve dnech, když jsou pylové hodnoty opravdu vysoké.

Podceňují čističku vzduchu

Čističky vzduchu a filtry jsou velmi účinnou cestou k odstranění pylů, zvířecích chlupů, prachu a dalších alergenů ze vzduchu uvnitř domu. Při používání čističky odborníci doporučují vždy zavřít dveře a okna v pokoji, kde zařízení používáte. Čističky jsou totiž určeny jen k filtrování pokoje a nikoli celého domu.

Jsou zaplaveni plyšovými hračkami

Plyšáci jsou roztomilí, ale bohužel fungují jako hlavní magnet pro prach, který je obvyklým spouštěčem alergie. Pokud má vaše dítě hromady plyšových přátel a někdo v domě trpí alergií, je rozhodně lepší se jich zbavit. Doktor Rosenstreich radí pořídit si jich jen pár, a to takových, které se dají prát.

Ignorují příznaky

Dospělí se mohou stát alergičtí na zvířata nebo na pyly i po letech bez jakékoli známky alergie. Pokud potřebujete antibiotika nebo léky na zánět dutin každé jaro, máte podle Nguyenové nejspíš pylovou alergii a měli byste navštívit alergologa.

"Opakované užívání antibiotik není nutné, navíc může vést k alergii na léky a při alergii na pyly ani není účinné," říká doktorka Nguyenová. Můžete rovněž dostat alergii na svého domácího mazlíčka a nepoznat příznaky, protože jsou mírné a chronického rázu.

Nemění si polštář

Máte rádi to příjemné pohodlí při spaní na péřovém polštáři? Pokud ho máte delší dobu, zaděláváte si na problém. Podle doktora Rosenstreicha může být peří velkým alergenem, zvláště když se věkem rozkládá.

Lidé se často domnívají, že když mají jeden polštář deset let a nic jim nebylo, že je to v pořádku. Ale opak je pravdou a alergie se může objevit docela náhle. Syntetické výplně polštářů jsou tak pro alergiky lepší volbou. Vhodné je také pořídit si povlak na polštář, který nepropustí prachové roztoče z polštáře.

Spí se svým domácím mazlíčkem

Možná považujete za roztomilé spát v jedné posteli se svým psem či kočkou, ale pokud patříte mezi alergiky, není to rozhodně dobrý nápad. Podle doktora Rosenstreicha však sdílení lůžka s domácím mazlíčkem není vhodné ani pro lidi, kteří nejsou alergičtí na zvířata - kočky či psi mohou přinést pyly nebo prach, plísně a další alergeny.

Je proto lepší, když zvířata nemají přístup do postele. Doktor Rosenstreich rovněž nedoporučuje mít v ložnici koberce a pokud už je musíte mít, je lepší pořídit si malé koberečky, které se dají prát. 

Myslí si, že pejsek "naháč" je bezpečný

Bohužel neexistuje domácí mazlíček, snad kromě hadů a plazů, který by byl vhodný pro alergiky. I když některá plemena jsou méně alergenní, experti tvrdí, že jakékoli zvíře i s minimální srstí může způsobit alergii.

Dokonce i kočky a psi bez srsti patří mezi alergeny, není to totiž srst, kvůli které kýcháte, ale kousky odumřelé kůže a bílkoviny ve zvířecích slinách a moči.

, pro iDNES.cz