Šest mýtů o zdraví v zimě. Alergie odcházejí a alkohol vás zahřeje

  • 9
Mnoho lidí miluje léto, a zimu proto od pradávna vnímá negativně. Z toho vznikla spousta nepravd, které se k ní vážou. Hodně z nich se týká i zdraví. Nutno však říct, že realita bývá úplně jiná.
ilustrační snímek

Nikdo asi nezapomene na to, jak mu maminka říkala: nechoď v zimě ven s mokrými vlasy, nastydneš. A ačkoli někteří odborníci tvrdí, že pokud jste správně oblečení a nasadíte si na hlavu čepici, nic se vám nestane, nikdo z vás to dobrovolně neudělá.

Jsou ovšem i zásadnější mýty, které s pravdou nemají nic společného, a přesto jim lidé věří. Pojďme si vysvětlit alespoň některé z nich.

Osm tipů, jak zatočit s viry. Dopřejte si horkou lázeň i kuřecí vývar

Mýtus Mráz způsobí nemoc

Je sice pravdou, že v zimě se nachlazení a podobné trable vyskytují častěji, ale studené počasí s tím podle vědců nemá zas tak moc společného – a když, tak jenom v přeneseném slova smyslu. Nachlazení a další nemoci se přenáší viry, nikoli chladem.

„Jelikož trávíte víc času uvnitř, zavření v jedné místnosti s více lidmi, je logické, že se na vás přenesou rychleji než v období, kdy jste pořád venku,“ podává vysvětlení epidemiolog John Segretti. Mráz z toho tedy neviňte – naopak viry ničí.

žena běh cvičení zima nordic walking

Mýtus V zimě je pohyb zakázán

Přestože bychom na sebe měli být opatrnější zejména při výrazně aktivním pohybu, spousta lidí se kvůli chladu a mrazu nechce jít ani projít. Tento postoj ovšem není správný a jejich zdraví škodí.

„Pokud člověk nevystrčí nos ven a pořád se pohybuje jen v prostorech, kde se topí, jeho organismus to zhýčká a on se pak neumí bránit ani sebemenšímu náporu podmínek, které považuje za nezvyklé,“ varuje epidemiolog. Při sportování v zimě navíc spálíte víc kalorií než v létě.

Čtyři jednoduché rady, které vám pomohou v zimě konečně nepřibrat

žena zima štěstí relax

Mýtus Alergie odcházejí

Ačkoli by se to mohlo zdát logické, protože nic nekvete, opak je pravdou. Alergie totiž nezpůsobují jenom pyly. V místnostech se tolik nevětrá, a tak alergeny zůstávají na místě.

„Lidi si také berou domů své chlupaté mazlíčky, a ač to neradi slyší, právě na ně alergie v posledních letech rostou,“ upozorňuje alergoložka Kendra Lehmanová. Stejně tak se doma víc drží prach a roztoči. Základem proto je i v zimě pořádně větrat a častěji uklízet.

Ilustrační fotografie

Mýtus Sluneční brýle do skříně

Tak to je asi jedna z nejčastějších chyb. Lidé zapomínají na to, že právě v zimě je Země mnohem blíže Slunci, a tudíž mají UV paprsky větší sílu.

„Sníh je navíc bílý a jako takový jich odráží zpátky od povrchu planety až 80 procent. To může znatelně ublížit očím,“ varuje doktor Robert Guida. A pak je tu i spálení kůže.

Určitě znáte někoho, kdo se vrátil z hor rudý jako rak. A možná se to stalo i vám. Problém je, že v zimě slunce prostě nepálí. Ale to neznamená, že neopaluje. Naopak. Krém se silným UV faktorem je tak zvlášť na lyžovačce nutností.

Ilustrační snímek

Mýtus Zelený hlen, bakteriální hrozba?

Pokud člověk vidí při smrkání nebo vykašlávání nepěkný zelený hlen, okamžitě propadá panice a mluví o bakteriální infekci. Ale místo toho by se měl radovat. Pokud se totiž tento hlen objeví, znamená to, že jakákoli nemoc či nepříjemnost, se kterou tělo bojovalo a o níž jste možná neměli ani ponětí, je u konce.

Žlutý hlen naopak hlásí, že organismus se stále s něčím potýká a bílý, že trable jsou teprve na začátku.

Ilustrační fotografie

Mýtus Alkohol vás zahřeje

Je to jeden z nejrozšířenějších mýtů, ale právě u něj zřejmě platí, že přání je otcem myšlenky. Ačkoli se vám to může zdát, pití alkoholu, a to ani panáků nebo horkých svařáků či tatranských čajů, vás nezahřeje. Po prvním loku sice zažijete pocit horka, ale je to jenom šálení.

„Cévy a kožní póry se totiž působením alkoholu začnou roztahovat a vytlačí krev z vnitřku těla do jeho periferních částí. Teplo se tak ztrácí rychleji ven a ve středu organismu panuje tuhý chlad,“ varuje lékařka Rachel C. Vremanová. Takže si na trzích užijte, ale pijte s mírou.

Lepší spánek i sexuální libido. Proč zvládnout měsíc bez alkoholu