Osm nejčastějších mýtů a faktů o oparech. Znáte je?

  • 1
Když vás ret svědí a pálí, je nejvyšší čas začít jednat. Se správnými přípravky se dají herpesové infekce v raném stadiu ještě dobře léčit. Ale musí to být vždycky chemie, nebo nám pomůžou i domácí prostředky? A je vůbec pravda, že mnoho lidí nikdy opar nemá? Objasníme vám nejčastější mýty a fakta o oparech.
Ilustrační fotografie

1. Opar naskočí ze znechucení

Skutečnost: Když někdo tvrdí, že znechucení u něj přivodilo herpes, může to tak opravdu být. Pocity odporu či nenadálý úlek jsou totiž spouštěči stresu, a ten zase oslabuje imunitní systém. Virus, který herpes způsobuje, to má pak snadné.

2. Zubní pasta je zázračný lék

Skutečnost: Tak to vůbec pravda není! Zubní pasta sice puchýřky vysušuje, ale pokožka má sklony k popraskání, a ochranná krusta tak odpadne příliš brzy.

Ilustrační fotografie

3. Někteří lidé jsou imunní

Skutečnost: Nikoli, imunita vůči oparu dosud nebyla zjištěna. Téměř 90 procent obyvatel světa se s herpes simplex viry typu 1 infikovalo. Je ovšem možné, že u někoho nemoc nikdy nepropukla.

4. Med puchýřky redukuje

Skutečnost: Odborníci tvrdí, že tzv. lékařský med (k dostání v lékárnách) se svými antimikrobiálními a hojivými účinky může opravdu léčení bolestivých puchýřků urychlit. Med naneste na kousek sterilní gázy a několikrát denně ho šetrně přitiskněte na infikované místo.

Ilustrační snímek

5. Teplo herpes viry zabíjí

Skutečnost: Opravdu! Účinnou alternativou krémů, tinktur a domácích prostředků jsou například speciální tyčinky Herpotherm. Ty pomocí tepla ničí určitý protein, který slouží herpes virům jako takové přístaviště. Tak můžete v optimálním případě hned zpočátku zabránit vzniku puchýřků nebo alespoň urychlit proces léčení.

6. Propíchnuté puchýřky se hojí líp

Skutečnost: To by byla velká chyba. Propíchnutím sice můžete zmírnit pocit tlaku, který cítíte, pokud jsou puchýřky naplněné, ovšem tekutina v nich je semeništěm herpes virů. Riskovali byste tak, že rukama či použitou skleničkou přenesete nákazu na někoho dalšího.

Ilustrační snímek

7. Opar je dosud neléčitelný

Skutečnost: To je pravda! Jednou herpes, stále herpes. Nicméně, u starších lidí se virus projevuje méně často. Většina z nich uvádí, že v pozdějším věku už žádné obtíže nezaznamenala.

8. Projevům viru se nedá předcházet

Skutečnost: Ale ano – tím, že posilujeme svůj imunitní systém nejméně 8 hodinami spánku denně, vyváženou stravou a dostatečným pohybem. Dodržujte zásady zdravého životního stylu a herpesová infekce si ani neškrtne!

Nejčastější zástupci herpes virů

Existují zcela rozdílné herpes viry, které nám můžou znepříjemnit život a někdy způsobují vážná onemocnění.

Herpes simplex
Tento virus má dva typy: První (HSV-1) zodpovídá téměř za všechny opary na rtech, zatímco druhý (HSV-2) napadá sliznice pohlavních orgánů.

Varicella zoster virus
Tento virus způsobuje jak plané neštovice, tak pásový opar. Po prodělání planých neštovic v dětství přežívá po celý život v těle a může později vyvolat pásový opar.

Epstein-Barr virus
Přenáší se slinami, například při líbání. Pak často dřímají viry po celé roky nečinně v těle. Pokud se aktivují, vyvolají infekční mononukleózu.

Cytomegalovirus
Tímto virem se nakazí zhruba polovina dospělých do 40 let, u zdravých lidí většinou infekce probíhá bez symptomů, u některých dochází k chřipkovým projevům.