Šest mýtů, které možná brání k získání vysněné postavy

  • 41
Existuje mnoho mýtů z oblasti zdravého životního stylu a fitness. My jsme vybrali jedny z nejrozšířenějších, které už dávno neplatí, přesto se jich mnozí lidé stále dopouštějí. Zjistěte, které to jsou a co na ně říkají odborníci.

1. mýtus Tuky nejsou zdravé a ztloustnete z nich

Tuky

Ačkoliv se v poslední době neustále mluví o tom, že se tuků ve stravě není třeba bát, tak pro spoustu lidí, zvláště pak pro ženy, jsou tuky špatné a myslí si, že z nich přiberou.

„Tuky, stejně jako sacharidy, nejsou důvodem přibírání na váze. Člověk tloustne, protože má nadbytečný příjem celkových kalorií a nízkou aktivitu,“ vysvětluje hlavní trenérka fitness centra pro ženy Contours Kateřina Hollerová.

Nejde tedy o samotné tuky, ale poměr všech živin dohromady společně s množstvím denní aktivity. Kromě toho je důležité i to, jaké tuky jíte, resp. v jakém poměru. Tuky se dělí na nasycené (mylně označované jako škodlivé) a nenasycené (známé jako zdravé tuky), vynechávat byste neměli ani jedny, nicméně v jídelníčku by měly převažovat zejména ty nenasycené – losos, makrela, nerafinovaný řepkový olej, vlašské ořechy (jak vybírat ty správné tuky, čtěte zde).

Nutriční specialistka Monika Bartolomějová z kliniky Světa zdraví dodává, že si navíc mnoho lidí neuvědomuje zásadní věc, a to, že tuky hrají velmi důležitou roli při hormonálních funkcích a pozitivně ovlivňují celkové zdraví člověka.

2. mýtus Musíte jíst každé 3 hodiny

Ilustrační snímek

Určitě už jste někdy narazili na článek, ve kterém zaznělo, že nesmíte zapomínat jíst co dvě až tři hodiny, jinak si zpomalíte metabolismus a přijdete o svalovou hmotu. 

Je pravda, že někomu vyhovuje jíst 6krát denně, ale pokud si raději dopřejete tři jídla za den, rozhodně si tím metabolismus nezpomalíte. Stejně tak nepřijdete o své pracně vybudované svaly.

„Klíčem k tomu, abyste měli svůj metabolismus dobře nestartovaný a tělo bylo správně vyživené, je kvalita přijímaných potravin a celkové množství přijatých kalorií za den, samozřejmě včetně správně nastaveného poměru bílkovin, sacharidů a tuku. Kromě toho rychlost metabolismu ovlivňuje také to, jestli máte dostatečný pohyb, nebo celý den sedíte,“ vysvětluje trenérka Kateřina Hollerová.

3. mýtus Večer zapomeňte na sacharidy

Ilustrační snímek

Mezi další častý mýtus patří tvrzení, že přibližně po páté večer si nesmíte dát žádné sacharidové jídlo, ideálně žádné jídlo. Co se týče množství sacharidů na večer, tak platí, že přibírání do tuku závisí na tom, kolik toho sníte nejen večer, ale i během celého dne.

„Tělo si neukládá více tuku ve večerních hodinách, a pokud chodíte k večeru cvičit, pak je naopak vhodné dát si po tréninku jídlo, ve kterém budou obsaženy i komplexní sacharidy,“ upřesňuje trenérka Hollerová.

Trochu odlišný přístup má ale k sacharidové večeři nutriční specialistka Monika Bartolomějová: „Večeře sice může obsahovat sacharidy, ale z mých vlastních zkušeností naopak doporučuji jejich množství snížit obzvlášť při redukci. Pokud omezíte sacharidy a zároveň navýšíte příjem tuku, nemusíte mít obavy z toho, že vám bude cokoliv scházet, a to ani po intenzivním cvičení. Na večeři doporučuji například grilovanou zeleninu (cuketa, cibule, menší množství dýně) s kouskem masa nebo sýra.“

4. mýtus Sto sklapovaček denně spálí tuk na břiše

Ilustrační snímek

Většina z nás má nějakou problémovou partii (zadek, břicho a další), na které se tuk drží, i když z ostatních částí těla přebytečný tuk mizí. Naneštěstí není možné hubnout lokálně, ačkoliv se stále objevují rádoby dobře míněné rady, podle kterých přebytečný tuk z hýždí jednou provždy odstraníte. 

„Pomocí 100 sklapovaček denně nezhubnete a z břicha neztratíte tuk. Nadměrné procvičování daného svalu, ať už jde o břicho, nebo zadek, nepodněcuje tuto část k efektivnímu spalování tuků. Pouze tím ztrácíte čas. Lokální hubnutí nefunguje. Chcete-li mít štíhlé a zdravé tělo, zaměřte se na jeho komplexní procvičení a dbejte na zdravou stravu,“ radí Kateřina Hollerová.

Rady, jak se zbavit tuku a nabrat svaly a doporučené cviky, najdete zde.

5. mýtus Zhubnete jedině kardiem nalačno

Ilustrační snímek

Pokud si ráno rádi přivstanete a ještě před snídaní si zajdete zaběhat nebo zvolíte jiný druh kardia a vyhovuje vám to, pak to není nic proti něčemu. Ale rozhodně neplatí, že jedině kardiem nalačno dosáhnete vytoužených výsledků. 

Poslouchejte své tělo, experimentujte a dělejte pohyb, který vás bude dlouhodobě bavit bez ohledu na to, v jakém to bude časovém rozmezí.

A co doporučuje trenérka Kateřina Hollerová? „Trénink, při kterém alespoň 20 minut cvičíte na maximálních hodnotách tepové frekvence, zajistí, že v rámci následné regenerace máte zrychlený bazální metabolismus na 1 až 2 dny. Zařaďte každý třetí den vysoko intenzivní cvičení. Váš metabolismus pojede na plné obrátky, budete hubnout a navíc se cítit skvěle.“

6. mýtus Ženy by neměly cvičit s těžkými činkami

Ilustrační snímek

Stačí přijít do jakékoliv posilovny a chvilku pozorovat ty, co tam cvičí. Ženy i muži se během tréninku dopouštějí řady chyb, nesoustředí se na techniku, zkoušejí různé krkolomné cviky, mezi sériemi dělají příliš dlouhé pauzy. 

Je poměrně dost věcí, které účinnost tréninku snižují a jednou z nich je i mýtus, který se týká velkého množství žen. Mylně se domnívají, že vyrýsované svaly a štíhlou postavu získají jedině velkým množstvím opakování s malými váhami.

„Není ale důvod bát se silového tréninku. Začněte základním tréninkem celého těla, později si můžete sestavit trénink zaměřený na jednotlivé partie,“ říká trenérka Kateřina Hollerová. A dodává, že je vhodné se zaměřit na základní cviky, a to nejlépe pod dohledem zkušených trenérů, kteří alespoň u začátečníků odhalí případné chyby.