Nová metoda dokáže odhalit hrozící rakovinu děložního čípku s mimořádnou...

Nová metoda dokáže odhalit hrozící rakovinu děložního čípku s mimořádnou přesností. Přesto se o její zavedení vede spor. | foto: Shutterstock

Žena nic neví, ale může být vážně nemocná, uvedl lékař a doporučil test

  • 0
Infekcí papilomavirem se za život nakazí až 80 procent procent žen i mužů. V drtivé většině případů se nákaza ani její projevy - přednádorové změny a časná stadia rakoviny děložního čípku - nijak neprojeví,“ vysvětlil on-line čtenářům gynekolog Jiří Sláma.

Odpovědi MUDr. Jiřího Slámy najdete zde.

Absolutní bezpečí před nákazou HPV u sexuálně aktivních žen podle lékaře dnes neexistuje, většinou se o likvidaci viru postará náš imunitní systém.

„Samotný přenos viru je možný pouhým kožním kontaktem, obvykle však při intimních aktivitách. Celoživotní sexuální abstinence je ochranou před rakovinou čípku, v běžné populaci je však těžko realizovatelná,“ vysvětlil lékař on-line čtenářům.

Pacientka nemá obtíže a přitom může být závažně nemocná. K odhalení změn slouží cytologický stěr (ten odhaluje změny buněk), vizuální vyšetření čípku a nejpřesněji test na průkaz původce předrakovinových a rakovinových změn - tedy test na HPV. Informace získané z uvedených testů mohou mimořádně přesně stanovit, zda je u Vás reálné riziko rozvoje rakoviny. V případě HPV testu je taková „předpověď“ dokonce na několik let dopředu.

Podle MUDr. Jiřího Slámy z Onkogynekologického centra Gynekologicko-porodnické kliniky 1. lékařské fakulty v Praze se spousta žen mylně domnívá, že pokud žijí dlouhodobě v monogamním vztahu, nákaza lidským papilomavirem se jich netýká.

Infografika

„Infekce a následný rozvoj nádorového bujení v organismu může trvat několik let a hlavně obvykle probíhá zcela bez bolestí, výtoků či jiných viditelných projevů,“ varuje lékař a dodává, že test na HPV se ženám dělá jen v případě varovného cytologického nálezu a na výslovné vyžádání pacientky.

„Cytologie sama o sobě nestačí. Odhaluje až abnormální buňky vzniklé následkem infekce, tedy možné nádorové bujení detekuje až velmi pozdě,“ říká lékař s tím, že test na přítomnost HPV dokáže rozpoznat přítomnost lidského papilomaviru ještě dříve, dokonce před rozvojem přednádorového stavu.

„HPV test je v průměru o pětaatřicet procent citlivější než cytologický stěr. Vědět o přítomnosti HPV ve vašem těle má jednoznačnou výhodu v tom, že se vy a váš lékař můžete lépe rozhodovat o dalších krocích v péči o vaše zdraví. Přičemž tyto kroky mohou zahrnovat pouze následné pravidelné sledování a testování, nebo přímo léčbu předrakovinových změn,“ vysvětluje gynekolog Jiří Sláma.

MUDr. Jiří Sláma

Prof. MUDr. Jiří Sláma, Ph.D. z Onkogynekologického centra...

Od roku 2000 působí v Česku i zahraničí jako gynekolog a porodník, přednáší a publikuje v odborných časopisech. Je vedoucím lůžkového Onkogynekologického centra Gynekologicko-porodnické kliniky 1. lékařeké fakulty v Praze.