Migréna se dá léčit

  • 2
Studený kapesník na hlavu, ticho a tma, popřípadě nějaký běžný lék proti bolesti. Tak nějak většinou vypadá léčba migrény. Přitom možností je mnohem více, avšak pacienti často ani praktičtí lékaři o nich nevědí.

Migréna je celoživotní chronické onemocnění," říká Gerhard Waberžinek, přednosta neurologické kliniky fakultní nemocnice Hradci Králové.

Migrénou trpí muži ženy
Nemoc se projevuje většinou jednostrannými pulzujícími bolestmi hlavy, které mohou trvat několik hodin, ale i tři dny. Často je navíc doprovází nevolnost nebo zvracení.

Migréna je většinou považována pouze za ženskou záležitost, ale není to tak jednoznačné - trpí jí osmnáct procent žen a také šest procent mužů. Mnozí z nemocných úpí doma místo toho, aby vyhledali odbornou pomoc lékaře.

Migréna a srdce
Souvisí migréna se srdečními vadami? Zajímavý příspěvek k pátrání po příčinách migrény zazněl letos na kongresu Evropské kardiologické společnosti.

Lékař Stephan Windecker z Kardiovaskulárního centra ve švýcarském Bernu řekl, že migréna se často vyskytuje u lidí, kteří mají otvor mezi pravou a levou srdeční síní.

Windecker zjistil, že když svým pacientům s migrénou otvor při operaci uzavřel, záchvatů bolesti hlavy výrazně ubylo.

K tomu, aby se jeho domněnka potvrdila, jsou ještě potřeba další výzkumy.

"Léčba klasické migrény patří do rukou odborníka - neurologa," upozorňuje Waberžinek. Je totiž rozdíl mezi tím, zda někoho tu a tam bolí hlava dejme tomu z nevyspání, a tím, zda někdo má migrénu.

Zatímco v prvním případě nemá smysl hned polykat prášky na bolest, migréna si rozhodně léčbu zaslouží. A to cílenou přímo na tuto potíž.

Koupit si běžná analgetika je sice rychlé a levné, ale tento typ léků proti bolesti tu migrénovou maximálně trochu ztlumí, nemá však vliv na mechanismus vzniku migrény jako takové.

Přímo na migrénu zabírají léky zvané triptany, jsou však pouze na předpis. "Ovlivňují vyplavování určitých hormonů a zabraňují rozšíření cév v mozku, což je jedna z příčin bolesti," vysvětluje neurolog Gerhard Waberžinek. Díky těmto lékům případný záchvat proběhne daleko mírněji.

Příčina neznámá
Je to trochu paradox, léky mírnící průběh migrény již existují, ale stále není úplně jasné, kde se vlastně nemoc bere.

Ačkoliv na toto téma proběhlo nespočet výzkumů, odpověď na otázku je stále hodně hypotetická: chorobu zřejmě ovlivňuje dědičnost, výkyvy hladin hormonů, zvýšená citlivost některých částí mozku. Vyvolat záchvat mohou také některé potraviny, kouření, alkohol, změna počasí nebo stres.

Podobně, jako neexistuje jasná příčina, není k mání ani metoda, pomocí níž by bylo možné migrénu jednoznačně diagnostikovat. Lékaři se proto při stanovování této diagnózy snaží v rozhovoru zjistit, kdy člověka bolesti hlavy trápí a co jim předchází. Nemoc se někdy sama dá na ústup díky změně životního stylu - někomu pomůže, když zhubne, jinému když se začne více hýbat.

Jak přichází migréna?

• záchvat migrény se přihlásí většinou po probuzení, někdy dokonce člověka probudí

• zhruba 80 procent nemocných trpí nevolností a zvracením

• asi 50 procent postižených si stěžuje na nechutenství

• migrénu provázejí zvukové a zrakové fobie, při záchvatu člověk obvykle touží po tichu a tmě

• záchvat migrény obvykle trvá od čtyř do 72 hodin

• záchvat migrény může vyvolat alkohol, glutamáty v jídle nebo stres

• často však záchvaty žádnou konkrétní příčinu nemají

• záchvatu mnohdy předchází změna nálady, porucha soustředěnosti, větší citlivost ke vnímání vnějších podnětů

• jedenkrát za život tenzní bolest hlavy postihne devět lidí z deseti, zejména kvůli pracovnímu vypětí