Ona

Kokosová voda se většinou získává z mladých kokosů. U zralých se totiž proměnila v dužinu. | foto: Marie Sehnálková, Rungo.cz

Kokosová voda: životodárný nápoj, nebo jen dobrý marketing?

  • 6
Kdo si alespoň jednou týdně nedopřeje kokosovou vodu, jako by úplně zaspal dobu. Pít ji pravidelně doporučují nejen celebrity, ale i sportovci, dokonce i mnozí odbornici. Přečtěte si, co umí tento blahodárný nápoj, i to, jestli stojí za to sáhnout kvůli němu hlouběji do kapsy.

Tekutina získaná z jader kokosových ořechů je dnes velkým hitem. Pokud ovšem nežijete na plážích Ria de Janeira, budete se muset spokojit nejspíš jen s balenou verzí tohoto populárního nápoje. Jenže počítejte s tím, že za tu si v našich končinách připlatíte. 

Kokosovou vodu si v žádném případě nepleťte s kokosovým mlékem, které má bílou barvu a které v obchodech zpravidla najdete vedle přísad do asijské kuchyně. Vyrábí se lisováním dužiny z plodu a většinou obsahuje i zahušťovadla a další přidané látky. Kokosová voda je naproti tomu čirá tekutina získaná nejčastěji z mladých zelených ořechů. Najdeme ji i ve zralých hnědých kokosech, které známe běžně ze supermarketů. U těch se však většina tekutiny proměnila v bílou dužinu, a proto většinou neobsahují více než deci kokosové vody, zatímco mladé kokosy ukrývají i 500 mililitrů.

Jakou kokosovou vodu vybrat?

Kokosová voda

Kokosová voda

Voda z mladého kokosu
Má příjemnou, lehce nasládlou chuť. Nevýhodou mladého kokosu však může být jeho dostupnost. Sami jsme se měli možnost přesvědčit, že nejsou k dostání ani v řadě velkých supermarketů. Existují však již i internetové stránky, na kterých si můžete mladé kokosy objednat. Je ovšem nutné počítat s příplatkem za poštovné.
Cena: 79 Kč/400 ml

Voda ze zralého kokosu
Z útrob zralého kokosu se nám podařilo vydolovat zhruba jen 20 ml. Chuť byla oproti vodě z mladého ořechu kyselejší. Výhodou je ale nepochybně dobrá dostupnost. Zralý ořech je tak dobrou volbou spíše pro milovníky bílé dužiny.
Cena: 20 Kč/20 ml

Balená kokosová voda
Výběr byl trochu těžší, protože velké množství výrobků, které nesou název kokosová voda, obsahuje i cukr a další látky. Proto je nezbytné číst pozorně složení. Spíše než do supermarketů zamiřte pro lahev stoprocentní kokosové vody do prodejny zdravé výživy.
Cena: 43 Kč/330 ml

Hydratuje více než voda?

Při sportu z našeho těla odcházejí prostřednictvím potu tekutiny. Ty je pak nezbytné do organismu opět dodat. Zatímco některým k tomu stačí voda, jiní nedají dopustit na iontové nápoje. Populárním rehydratačním prostředkem pro sportovce se v poslední době stala také kokosová voda. „Voda z kokosových ořechů je přírodní isotonický nápoj, který je složením velmi podobný krevní plazmě. To znamená, že ji dokážeme skvěle přijmout a využít. Navíc nedráždí žaludek, jak je tomu u mnohých sportovních nápojů,“ říká výživová terapeutka Anna Jermářová.

Společnost All Market, Inc., která je producentem kokosové vody značky Vita Coco, čelila v minulosti obvinění kvůli uvádění nepravdivých informací. Své výrobky z kokosové vody totiž označovala jako superhydratující, plné živin a elektrolytů. Studie však ukázaly, že kokosová voda poskytuje víceméně stejnou hydrataci jako obyčejná voda nebo sportovní nápoj. 

Výhodou vody z kokosů je, že na rozdíl od běžné vody dodá do těla elektrolyty ve formě draslíku a sodíku, které se odplavují s potem. Společnost All Market však lživě uvedla, že obsah těchto látek je v jejích výrobcích až patnáctkrát vyšší než u běžných sportovních nápojů. Kokosové vodě sice nelze odepřít, že je skvělým přírodním zdrojem draslíku a sodíku, avšak obsah těchto minerálů v iso drincích bývá mnohdy i vyšší, v závislosti na konkrétním druhu. Kladné body ale kokosům nelze odepřít za to, že neobsahují éčka ani přidaný cukr.

Pomůže shodit přebytečná kila?

Existují názory, že pití kokosové vody ráno na prázdný žaludek pomůže nastartovat naše spalování. Výživový specialista Jason Ewoldt z kliniky Mayo v Minnesotě se k těmto tvrzením však staví spíše skepticky. „Pořád se objevují nové potraviny, které se doporučují jíst ráno na prázdný žaludek, abyste zhubli nebo měli dostatek energie. V kokosové vodě není nic zvláštního. V podstatě je to jen voda s elektrolyty, které můžete ráno získat například i díky sklenici vody a banánu,“ uvedl pro CNN.

Dostatečný a pravidelný příjem tekutin může zvýšit náš energetický výdej. Pokud se snažíme shodit přebytečná kila, je tedy nejlepším řešením pít převážně obyčejnou vodu. Ta nejenže podpoří výdej, ale zároveň díky ní do těla nepřijímáme další kalorie. To však neplatí u kokosové vody. Ta ve 100 ml obsahuje asi 19 kalorií.

Srovnání potravin

Srovnání nutričních hodnot některých potravin. Zdroj dat: USDA Food Composition Databases

Jaký je verdikt?

Podle výživové terapeutky Anny Jermářové kokosová voda obsahuje spoustu látek, které jsou pro tělo přínosem. „Najdeme v ní řadu vitaminů i minerální látky včetně draslíku, sodíku, hořčíku, fosforu a vápníku. Obsahuje také stopové prvky, aminokyseliny, enzymy a antioxidanty,“ vyjmenovává přínosy této potraviny. Zároveň ale upozorňuje, že je nutné sledovat složení a vybírat skutečně jen panenskou kokosovou vodu bez přidaného cukru a dalších přidaných látek.

Rovněž Jason Ewoldt připouští, že kokosová voda obsahuje spoustu pro tělo prospěšných látek, ačkoli neexistují žádné důkazy o tom, že by byla lepší než jiné druhy ovoce a zeleniny. „Pokud máte zdravou vyváženou stravu, může se kokosová voda stát vhodným doplňkem vašeho jídelníčku. Když na ni však budete spoléhat jako na kouzelný elixír, utratíte zřejmě spoustu peněz za něco, co nebude příliš fungovat,“ uvedl pro CNN.

Pro někoho může tak být kokosová voda bezesporu dobrým zdrojem živin, který navíc skvěle chutná. Ti, kteří nepropadli její sladké chuti, však zřejmě vezmou zavděk raději běžnými druhy ovoce a zeleniny, které rovněž obsahují množství prospěšných látek a bývají zpravidla levnější. Svůj význam může mít pro sportovce, kteří hledají přírodní alternativu iso drinků. Množstvím minerálů a hydratačními účinky je však většinou překonat nedokáže.