Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Pili jsme alkohol a jedli nezdravě. Karanténou teď trpí i naše játra

  • 18
Více domácí a mnohdy tučnější stravy v čase mimořádných opatření neprospělo játrům. Zda fungují, jak mají, ukáže krevní test.

Rozkládají tuky, alkohol, čistí krev od škodlivých látek, vyrábějí žluč a také převádějí živiny ze stravy. Funkcí, které v našem těle zastávají játra, je opravdu hodně. Přesto se o ně zapomínáme starat, a tak jsou druhým nejčastěji transplantovaným orgánem v České republice. Jejich „revize“ v podobě krevního testu přitom může odhalit problém dříve, než ho skutečně pocítíte.

Týdeník 5plus2

Každý pátek zdarma

5plus2

Čtení o zajímavých lidech, historických událostech, nevšedních akcích.

Že je s játry něco v nepořádku, nemusí dotyčný vůbec zaznamenat třeba i dlouhé roky. Onemocnění tohoto největšího vnitřního orgánu se projevují až v pozdější fázi a jejich léčba pak není nic jednoduchého. Na číhající rizika je snadné zapomenout. Proto je pravidelná kontrola krevním testem důležitým ukazatelem toho, jak se ke svým játrům chováme.

Jaké jsou tedy rizikové faktory? Zvláště v poklidné době karantény, kdy mnoho z nás opustilo svůj pravidelný režim, to bylo často hřešení s jídlem. V uplynulých týdnech měla řada z nás jednoduše víc času si dopřát.

„Skladba jídelníčku zdraví jater zásadně ovlivňuje. Vysoké množství tuků či cukrů nemohou efektivně zpracovat a tím dochází k jejich ukládání v těle. Tyto látky se hojně nachází například v čerstvém bílém pečivu, uzeninách nebo sladkostech,“ říká Ladislav Krajči z ambulance Synlab. Problém však může představovat i vysokoenergetická strava v podobě proteinových a sacharidových nápojů, pro doplnění energie po či před sportovním výkonem. Takové potraviny mohou vést dokonce ke ztukovatění jater.

Co se děje s játry alkoholika: zničená játra, vředy, demence

Karanténní režim nabízel také víc příležitostí dopřát si poněkud častěji sklenku něčeho ostřejšího. Domácí popíjení, které ani nemuselo druhý den skončit následnou kocovinou, játrům rozhodně nijak nenahrávalo.

„Alkohol játra velmi zatěžuje a může zapříčinit jejich zánět či cirhózu. Problémy mohou způsobit i dvě skleničky denně,“ upozorňuje Krajči. I přehnaná snaha chránit své zdraví může mít opačný efekt. Zvláště v situaci, kdy strach z neznámé nemoci motivuje lidi polykat v rámci prevence jednu tabletu za druhou. Nepříjemný zásah pro játra může být například nadužívání léků proti horečce.

„Některé druhy léků mohou vážně ovlivňovat jaterní funkci, a to dokonce i v případě, že je přípravek označen jako přírodní. Vždy si důkladně přečtěte příbalové informace, kde se dozvíte, zda vaše léky játra zatěžují, či nikoliv,“ dodává.

Co prozradí jaterní testy

■ Jaterním testům nemusí předcházet žádná náročná příprava. Pouze dvanáct hodin před odběrem krve nejíst, nekouřit a pít pouze vodu či neslazený čaj. Jednou za dva roky hradí test kompletně zdarma pojišťovna.

■ Zvýšené jaterní testy mohou signalizovat řadu onemocnění, a to jak infekčního, tak i virového charakteru, jako je tomu v případě žloutenky nebo mononukleózy. Testy mohou také poukázat na ztučnění jater.


Témata: strava, Karanténa