Chutě, podrážděnost i libido. Tak na tělo působí menstruační cyklus

aktualizováno 
Nejsou to jen legendární bolesti hlavy, křeče v podbřišku či podrážděnost spojená s premenstruačním syndromem. Menstruační cyklus ovlivňuje ženské tělo i psychiku ve všech směrech.

Ilustrační fotografie | foto: Profimedia.cz

Ačkoli se vám to může zdát neuvěřitelné, průměrná žena za život stráví menstruováním 3 500 dnů a menstruuje 450krát. Přitom odborníci odhadují, že pravěké ženy menstruovaly za život pouze padesátkrát. A jen pro zajímavost, sedmdesát procent menstruujících žen používá tampony, což znamená průměrnou spotřebu 11 400 tamponů za život.

Ačkoli je obvykle udávána jako průměrná délka menstruačního cyklu osmadvacet dnů, podle odborníků se délka menstruačního cyklu liší nejen mezi jednotlivými ženami, ale mění se i v průběhu života. 

Například průměrná délka menstruačního cyklu u dvacetiletých žen činí třicet dní, zatímco ve čtyřiceti letech je průměrná délka cyklu sedmadvacet dní. Za normální je považován jakýkoli menstruační cyklus, který trvá od jednadvaceti do čtyřiceti dní. Sestává z několika fází a každá z nich má na ženské tělo a psychiku jiný vliv.

Menstruace - křeče a špatné vlasy

Menstruační cyklus začíná menstruací (respektive jejím prvním dnem). Během ní se děložní sliznice odlučuje a odchází spolu s krví děložním hrdlem a pochvou pryč. Klasickým a řadě žen dobře známým projevem této fáze jsou menstruační křeče. Ty jsou u dvaceti procent žen tak silné, že jim znepříjemňují, nebo dokonce znemožňují vykonávání každodenních aktivit.

Bohužel si k menstruačním obtížím můžete připočíst i vlasy, které vypadají jako bez života. Podle odborníků jde o zcela normální jev, který souvisí s hormonálními výkyvy spojenými s menstruací.

Folikulární fáze – posilujte, ale pozor na zranění

Po skončení menstruace následuje takzvaná folikulární fáze. Během ní vzrůstá hladina estrogenu, který je potřebný k tomu, aby se děložní sliznice znovu obnovila a uvnitř folikulu uzrálo vajíčko. Tato fáze je podle odborníků ideální pro to, abyste do svého sportovního programu zařadila posilování. Ve folikulární fázi je síla svalů největší a výzkumy naznačují, že v této fázi mají také svaly největší potenciál růstu.

Na druhou stranu zvyšuje vysoká hladina estrogenu riziko poranění šlach a dalších sportovních zranění. Podle lékařských statistik jsou poranění některých šlach třikrát až šestkrát častější u žen než u mužů. Největší riziko vám z tohoto pohledu hrozí pár dní před ovulací; v té době byste měla být opatrná při dělání výpadů a podobně rizikový pohybů, které by mohly skončit zraněním. Stejně tak byste ve folikulární fázi měla věnovat počátečnímu protažení a zahřátí ještě větší pozornost než obvykle.

Ovulace – chuť na sex

Při ovulaci dochází k uvolnění vajíčka z vaječníku a obvykle k tomu dojde přibližně v polovině menstruačního cyklu. To znamená, že v případě, že máte „čítankový“ osmadvacetidenní cyklus, ovulovat budete nejspíš mezi dvanáctým a čtrnáctým dnem. Nicméně, stejně jako může být nepravidelný menstruační cyklus, může být nepravidelná i ovulace. Během ovulace se tělo připravuje na zahnízdění oplodněného vajíčka a dělá všechno proto, aby k tomu došlo.

Je tak normální, že během ovulace budete mít intenzivní chuť na sex a velmi snadno se vzrušíte. Během ovulace jste podle vědců také atraktivnější pro všechny muže.

Luteální fáze – chutě a zadržování vody

Jako luteální fáze se označuje období od ovulace do prvního dne další menstruace. Prasklý folikul se změní ve žluté tělísko, které produkuje progesteron. Pod jeho vlivem se děložní sliznice připravuje na přijetí oplodněného vajíčka. Pokud k jeho oplodnění nedojde, začíná menstruace. 

V důsledku působení progesteronu se teplota v ženském těle zvyšuje průměrně o 0,4 stupně a zůstává zvýšená až do menstruace. V luteální fázi pravděpodobně nebudete mít při cvičení takovou výdrž a nebudete podávat takové výkony jako před ovulací. Snížená výkonnost při sportu je v luteální fázi zcela normální. V tomto období je proto žádoucí zvolit spíše méně náročný trénink a více relaxačních aktivit.

Právě v této fázi nastupuje také nepopulární premenstruační syndrom (PMS), který je spojen s řadou nepříjemných symptomů. Kromě podrážděnosti a změn nálad je o zadržování vody a pocit nadmutosti, který se obvykle objevuje jeden až dva dny před menstruací. A pak jsou tu samozřejmě chutě, které jsou pro mnoho žen s PMS neodmyslitelně spojeny. 

Podle výzkumu, jehož výsledky byly zveřejněny v magazínu Annals of Endocrinology, ženy spořádají v rámci PMS v průměru o pět set kalorií za den více. Navíc se ukázalo, že valnou část z těchto nadbytečných kalorií tvoří sacharidy. Kombinací všech těchto faktorů přibere průměrná žena před menstruací půl kila.

Máte pocit, že blížící se menstruaci poznáte neomylně podle pupínků, které vám vyskáčou na obličeji? Velmi pravděpodobně máte pravdu. Podle provedených studií trpí premenstruačním zhoršením pleti a akné padesát až osmdesát procent žen.

Autor: pro iDNES.cz

Nejčtenější

KVÍZ: Co víte o penisu? Otestujte své znalosti

Ilustrační fotografie

Každý ví, o čem je řeč, ale zdaleka ne všichni vědí třeba to, kdy nastane u člověka první erekce nebo kdo má nejdelší...

Celebrity neznají dress code, ukázaly outfity na předávání cen Český lev

Něktěré outfity návštěvníků Českého lva neodpovídaly dresscodu

Vybrat perfektní róbu, když víte, že budete pod palbou fotografů a ve světle kamer, není rozhodně jen tak. S nelehkým...

Bez svolení ji lékař sterilizoval. Cítila jsem se méněcenná, říká Romka

Elena Gorolová, romská aktivistka

Neplánovala kupu dětí, ale přála si holčičku. O tu možnost přišla, když ji v jednadvaceti letech po druhém porodu...

Rád jsem pomohl, říká nový majitel kombinézy Ester Ledecké

Tereza Maxová představuje slavnou lyžařskou kombinézu Ester Ledecké.

Unikátní kombinézu Ester Ledecké získal v samotném závěru aukce Jaroslav Böhm. Cena se vyšplhala až na 145 tisíc korun....

Facebookových matek přibývá. Jsou sebestředné, hledají cestu ze samoty

Mobilní internet - ilustrační foto

Na sociálních sítích žijeme úplně všichni. Ať už chceme, nebo ne. Přibývá žen, které nad sdílením příspěvků a...

Další z rubriky

Endometrióza potrápí každou desátou ženu, léčí se jen těžko

Ilustrační snímek

Endometrióza postihuje řadu žen v plodném věku, přitom se toho o ní moc neví. Jisté ale je, že ovlivňuje menstruaci,...

Technologie i ucpaný nos kazí dětskou řeč, řekla logopedka v Rozstřelu

Klinická logopedka Milena Vránová v diskusním pořadu iDNES.cz Rozstřel.

Dětí s poruchami mluvení v Česku přibývá a příčin je celá řada. Přibývá vývojových vad jak motorických, fyziologických,...

Před klíštětem nejsme v Česku nikde v bezpečí, řekla lékařka v Rozstřelu

Hana Roháčová, primářka Kliniky infekčních, parazitárních a tropických nemocí...

Loňské statistiky tvrdí, že je každé čtvrté vyšetřené klíště infikované. „V České republice nejsme před nákazou nikde v...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz