MUDr. Radek Klubal

MUDr. Radek Klubal | foto: Archiv lékaře

Imunitní buňky nemocných budeme časem schopni převychovat, řekl lékař

  • 3
Podzimní změny teplot neprospívají našemu zdraví. Imunita se oslabuje, a tak je potřeba ji posilovat. „Pokud máme rozumnou životosprávu, lze imunitu posilovat jen nárazově podle potřeby,“ řekl v online rozhovoru imunolog a alergolog Radek Klubal.

Odpovědi lékaře Radka Klubala najdete zde

Lékař čtenáře uklidnil, že nemusí neustále zobat hory vitaminů, ale stačí, když budou dodržovat zdravý životní styl. „Vitaminy má smysl doplňovat při nemocech, velkém fyzickém nebo duševním zatížení,“ vysvětlil imunolog.

To, jakou máme imunitu, ovlivňují naše genetické dispozice. Podle lékaře Radka Klubala je ovšem možné ji v průběhu života různě formovat. Správně fungující imunitní systém může být totiž významnou brzdou nebo ztlumením hrozících nemocí.

Vědci objevili protein, který má roli v rozvoji autoimunitních chorob

Naděje pro nemocné

Bohužel se však stále zvyšuje počet lidí s poruchou imunity. „Nemocných s autoimunitními onemocněními přibývá a bude přibývat. Ztrácíme soulad s přírodou kolem nás. Navíc posledních sto let imunita lidí degeneruje. Přestaly na nás působit dříve běžné selekční tlaky. Například díky antibiotikům či očkovacím látkám pacienti neumírají na záškrt nebo černý kašel,“ uvedl lékař.

Pro pacienty s poruchou imunity ovšem podle imunologa Radka Klubala svítá naděje. „Blíží se doba cíleného řešení i těchto chorob. Imunitní buňky nemocných budeme schopni převychovat v laboratoři a následně vrátit do organismu. Mohlo by to být do deseti let,“ dodal lékař.

O lékaři

MUDr. Radek Klubal imunolog a alergolog založil v roce 2008 Medicínské centrum Praha, kde působí jako vedoucí lékař.

Vystudoval lékařskou fakultu Univerzity Karlovy. Poté působil v Česku na 1. a 2. LF UK, dále v nestátních zdravotnických zařízeních v Praze a také v zahraničí – například v Rakousku a USA.