Pět věcí, které by vám rozhodně neměly chybět v cestovní lékárničce

  • 5
Balíte si na dovolenou? Než si ze svého seznamu odškrtnete boty, plavky a ručníky, ujistěte se, že máte s sebou i dobře zásobenou lékárničku. Poradíme vám, co by v ní rozhodně nemělo chybět.
léky voda pacient medikace

Možná (tedy v ideálním případě) ji nebudete vůbec potřebovat, ale pokud na to přijde, věřte, že oceníte její přítomnost. Málokdo však ví, co by v takové cestovní lékárničce nemělo rozhodně chybět. Co si všechno přibalit kromě léků na teplotu a bolest?

Antihistaminika a prášky proti alergii

Pokud trpíte alergií, pravděpodobně je pro vás samozřejmostí, že s sebou stále nosíte prášky na zmírnění alergických příznaků. Může se ovšem stát, že o své alergii zatím ani nevíte. Mnoho z nás zaregistruje intoleranci na určitou potravinu nebo rostlinu, která třeba v Česku ani není, až když s ní přijde poprvé do kontaktu během cestování.

Vyhněte se proto nepříjemným situacím a přihoďte si s sebou do tašky antihistaminika a prášky na utlumení nepříjemných alergických reakcí, ať už se jedná o nepříjemné pálení úst, kožní vyrážky či respirační potíže a svědění očí.

Ilustrační fotografie

Léky na zažívací potíže

Nepříjemné žaludeční problémy vás mohou dostihnout, ať jste kdekoliv. Nemusíte pro ně jet ani do Egypta spojeného s nechvalnou „faraonovou pomstou“. Naše střeva jsou zvyklá na české podmínky, proto je možné, že pitná voda z kohoutku, špatně omytá zelenina a ovoce či zkrátka lokální potraviny, koření a speciality, které během vašeho pobytu na cestách vyzkoušíte, nebudou vašemu tělu svědčit a způsobí v žaludku neplechu.

Nejčastější dovolenkové onemocnění je průjem. Rady, jak ho správně léčit

Nezapomeňte si proto přibalit do kufru prášky na zastavení průjmu, živočišné uhlí a případně i probiotika, která jsou při zažívacích problémech nutností.

ilustrační snímek

Spreje pro rychlé hojení

Popálení při grilování, odření kůže a drobné ranky způsobené venkovními aktivitami jsou bohužel nedílnou součástí téměř každé dovolené. Důležité však je nic nepodcenit a o podobné úrazy se řádně postarat. Tyto rány bývají lákavým zdrojem pro bakterie a jiné mikroorganismy, které mohou způsobit infekci.

První pomoc při úrazech. Zlomeniny nefixujte a volejte záchranku

Léčivé spreje pomáhají minimalizovat riziko infekce a zlepšit rychlost hojení ran. Vyhledávejte takové výrobky, které obsahují účinné a hojivé látky.

Ilustrační snímek

Ochrana před sluníčkem i po něm

Není lepší pocit než kvalitní dovolenkový čas strávený na sluníčku. Ať už jde o klasickou opalovačku na pláži, nebo jakékoliv jiné venkovní aktivity na slunci, je třeba myslet i na ochranu před sluncem. Dlouhé slunění může způsobit spálení kůže, vrásky, ekzém, pigmentové skvrny a jiná nepříjemná onemocnění kůže. Krémy s SPF fungují tak, že absorbují či odráží nebezpečné a škodlivé paprsky a snižují tak množství toxických látek, které proniká do pokožky. Čím vyšší je SPF krému, tím lépe chrání pokožku před UV zářením.

Velký SOS plán na léto: Jak na spáleninu, puchýř nebo klíště

V případě, že se přece jen trochu připálíte, nepanikařte, ale ošetření kůže neodkládejte. Na postižená místa aplikujte krém proti popálení, a pokud jej nebudete mít zrovna po ruce, zkuste chladit a uklidnit spálené místo obyčejným bílým jogurtem z lednice.

Každý organismus má v potravním řetězci svoje těžko zastupitelné místo. A to i...

Přípravky proti hmyzu

Kdyby měla být jedna věc, která každého člověka při cestování zaručeně rozčílí, bylo by to rozhodně bzučení komára v moment, kdy se snažíme usnout. Bodnutí hmyzem je vždy otravná záležitost, ale ještě horší je to s vědomím toho, že některé druhy hmyzu, jako jsou komáři nebo klíšťata, mohou být přenašeči nebezpečných nemocí. Vyhněte se nepříjemným situacím a přibalte si s sebou na cestu repelenty – chemické látky, které se aplikují na kůži nebo oblečení a odrazují hmyz, který by nás jinak mohl napadnout.

Nekažte si dovolenou. Rady, jak vyzrát na zažívání i klíšťata

Přípravky na ošetření hmyzích bodnutí (jako například krém nebo sprej obsahující antihistaminikum), mohou pomoci zmírnit nepříjemné příznaky kousnutí, a to včetně svědění, zarudnutí nebo otoky. Nedávejte jim ani jednu šanci!