VIDEO: Léky na bolest hlavy z lidské lebky. Jak se vyvíjely lékárny

  • 0
První lékárny se u nás objevily ve třináctém století. Pro mnoho lidí ovšem byly nedostupné, za všechny léky se totiž platilo, i když byly na předpis. Vývoj léků je dnes už jinde – dřív se na neduhy používal třeba prášek z lidské lebky nebo z liščích plic.

Na práci lékárníků se snaží v rámci Dne lékáren, který letos připadá na 16. června, upozornit Česká lékárnická komora. Letos chce na akcích ukázat cestu léků až k pacientovi, s možností virtuálně nahlédnout do prostor lékáren, kam běžně mohou jen pracovníci.

Lékárníci si dříve vyráběli léky podle svých vlastních znalostí, podle různých receptářů a místních tradic.

„Role lékárníka zdaleka není jen o vydání léku. Veřejnost stále častěji využívá toho, že jde o široce vzdělaného odborníka s detailní znalostí struktury a účinků jednotlivých léků a jejich vzájemných kombinací. Proto jsou lékárníci nepostradatelnou součástí systému zdravotní péče. Jsou to právě oni, kdo jsou pro pacienty ze všech zdravotníků nejpřístupnější. Dokážou pacientovi poradit, navrhnout mu možnost samoléčby nebo doporučit návštěvu lékaře,“ vysvětluje Martin Kopecký, viceprezident České lékarnické komory.

Jak lékárníci začínali, z čeho se vyráběly léky a co si z historie odnesli dnešní pracovníci lékáren, se můžete podívat ve videu.