Bolí vás hlava, záda, šíje nebo vámi cloumá vztek? Zkuste léčbu dechem

  • 5
Zhluboka se nadechnout, to je to nejlepší cvičení, kterým můžete zahnat běžné problémy každodenního života. Zkuste to a uvidíte, že to funguje.
ilustrační snímek

Dýcháte správně?

Dýchací pohyb, který vzniká poklesem a zdviháním bránice, by se měl rozšířit do celého těla. Otestujte si to. Položte ruku na podbřišek a zkoumejte, jestli tam vnímáte dech. Pak ruku přesuňte na horní část břicha a poté na hrudní kost. Všude by měl být cítit pohyb při dýchání. 

Takovým množstvím vzduchu by se dal bez problémů naplnit celý horkovzdušný balon. Jen posuďte sama. Člověk se za den nadechne průměrně asi 18–20tisíckrát, tedy zhruba 12–15krát za minutu. A to prakticky vždycky tak, že tomu nevěnujeme ani tu nejmenší pozornost nebo jedinou myšlenku. Děje se to úplně samo.

Podle dechových terapeutů a plicních lékařů bychom však právě dýchání ignorovat neměli, naopak nám prospěje, budeme-li mu věnovat víc pozornosti. Mnoho lidí totiž podceňuje, že způsob, jakým dýcháme, hraje klíčovou roli v našem zdraví, a to jak fyzickém, tak psychickém.

Vzduch, elixír života

ilustrační snímek

Vzduch obsahuje 21 procent kyslíku. A na tomhle plynu je závislá každá jednotlivá buňka v lidském těle, každý sval a každý orgán. Naše plíce se svými 300 miliony plicními sklípky přefiltrují z našeho dechu každou minutu asi 1,6 litru čistého kyslíku, abychom měli dostatek síly a byli zdraví. A tak dokonce můžeme vědomým dýcháním účinně zmírnit mnohé obtíže, které nás trápí. Tato moudrost prastarých léčitelských systémů, jako je jóga, byla dokonce vědecky prokázána mnoha studiemi.

Efektivní dýchání

1. cvik: Koncentrace na cvičení, zklidnění. Nejprve je zapotřebí se...

Dýchání patří k procesům v těle, které od přírody probíhají bezděčně, stejně jako třeba tlukot srdce nebo trávení. Fungují, aniž bychom je museli aktivně řídit. To za nás dělá vegetativní (podvědomý) nervový systém.

Ale na rozdíl od srdečního rytmu a procesu zažívání můžeme dýchání přece jen ovlivňovat. Můžeme se nadechovat rychleji, pomaleji nebo dech zadržet úplně. Tak vytváříme propojení s ostatními procesy v těle. V praxi to funguje takto: jestliže srdce bije rychleji, zrychluje se i dech. Na druhou stranu však můžeme srdeční frekvenci cíleně zklidnit, když se budeme nadechovat a vydechovat pomaleji a hlouběji.

Takhle ovlivňovat můžeme i mnohé další tělesné pochody. V akutních stresových fázích například pomáhá cvičení, které snižuje produkci stresových hormonů.

Jak na to? Postavte se zpříma s mírně rozkročenýma nohama, paže uvolněně podél těla. Několikrát se klidně nadechněte a vydechněte. Poté rozšiřte hrudní koš tak, že ruce rozpažíte horizontálně do stran. Nyní nechte dech proudit dovnitř a ven několikrát po sobě hodně zhluboka. Pokračujte v tom tak dlouho, až ucítíte, že vztek nebo zlost odplouvá a vy se cítíte uvolněně.

Snižování tlaku

Ilustrační snímek

Potřebujete snížit svůj krevní tlak? K tomu je vhodná dechová metoda 4-7-8 amerického propagátora alternativní medicíny Andrewa Weila.

Jak na to? Postavte se zpříma s rovnými zády, ruce jsou položené na břiše. Špička jazyka je za horními řezáky přitisknutá k partu. Nyní silně vydechněte ústy. Poté se hodně nadechněte nosem a počítejte přitom do čtyř. Vzduch zadržte, počítejte při tom do sedmi. Vydechněte opět pomalu ústy a počítejte při tom do osmi. To celé opakujte čtyřikrát.

Dopřejte si úlevu

  • Zbavte se otravných bolestí zad 

Čínští lékaři doporučují pacientům s bolestmi zad takzvané dýchání „ha“. Uvolní se jím postižené svaly a celý nervový systém. Při tomhle cvičení se postavte zpříma, ruce zdvihněte nad hlavu a nadechněte se nosem. Potom vydechněte ústy a hlasitě řekněte: Ha.

Horní polovina těla se předkloní vpřed, ruce putují dolů volně za tělem. Následuje nádech nosem a zpět do vzpřímeného postoje. Cvik se opakuje sedmkrát. 

  • Záchvaty migrény jednoduše odfoukněte 

Vysoká zátěž oslabuje imunitní systém, a může dokonce přispět ke vzniku záchvatu migrény. Následující dechové cvičení uleví celému tělu a může také odvrátit ataku migrény. Lehněte si na záda, pod hlavu si dejte polštářek a druhý pod kolena. Pomalu se nadechněte nosem, až se břicho vyklene. Vydechněte našpulenými rty, při tom poklesnou břišní svaly. Cvičte 5 minut, tělo se tak zklidní. 

  • Příjemně si uvolněte zatuhlou šíji 

Kancelářská práce s počítačem, dlouhé sezení nebo stání - v mnoha povoláních hrozí, že určité partie svalů zatuhnou. Často se jedná o křečovité sevření svalů v oblasti šíje a zad. I v tomhle případě může pomoct odstranit obtíže dechové cvičení. Posaďte se uvolněně na židli s rukama volně prověšenýma podél těla. Pak horní část těla stočte dopředu - ramena se posunou vpřed a hlava klesne na hruď. Přitom silně vydechněte a protočte ruce dovnitř tak, až lokty budou mířit ven a palce dozadu. Při hlubokém nádechu znovu hlavu a záda pomalu napřimte. Potom rukama v ramenním kloubu rotujte dále směrem dozadu, až budou palce směřovat vpřed. Opakujte pětkrát.