ilustrační snímek

ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Tlak a cholesterol jsou vražedná dvojice. Dostaňte je pod kontrolu

  • 14
I mírné zvýšení krevního tlaku a cholesterolu představuje ohrožení na životě. Pacientům s hypertenzí hrozí infarkt až dvojnásobně proti zdravým jedincům. A lidem s vysokou hladinou cholesterolu až trojnásobně. Proto je důležité tyto hodnoty znát, a pokud překračují normu, bezodkladně se léčit.

Klíčové je upravit životní styl a důsledně užívat předepsané léky. Výhodou je, že dnes mají lékaři k dispozici preparáty s tzv. fixní kombinací, které obsahují více účinných látek – jedna pilulka např. pomáhá snižovat tlak i cholesterol. 

Pacient bere méně „pilulek“, což je pro něj pohodlnější, a díky tomu stanovenou medikaci snáz dodržuje. 

Tlak je vlastně síla zajišťující oběh krve v žilách a tepnách. Měří se pomocí dvou číselných hodnot – první ukazuje sílu, jíž srdce vhání krev do cév, druhá tu, která vrací krev zpátky do srdce. Je normální, že tyto ukazatele mírně kolísají – mění se v průběhu dne, po jídle, po různých aktivitách, v rozčilení. Když převládají zvýšené hodnoty, mluvíme o hypertenzi.

Příčiny jejího vzniku nejsou přesně známy, ale je jisté, že k ní přispívají dědičné dispozice, obezita, nadměrná konzumace soli a alkoholu, stres a kouření. Odhaduje se, že až 40 % úmrtí lidí pod pětašedesát let souvisí s vysokým krevním tlakem. Moderní medicína dokáže hypertenzi velmi dobře léčit. Základním předpokladem je, že o ní víte. 

Kolik máte?

  • Hodnoty krevního tlaku u dospělého člověka by se měly pohybovat v rozmezí 100–140/60–90 mm Hg.
  • Nezapomeňte, že mírné občasné výkyvy tlaku jsou normální. Ale pokud pravidelně delší dobu překračují 140/90 mm Hg, jde o hypertenzi, kterou je nutné léčit.
  • U krevního cholesterolu je hodnocení složitější. Ačkoli se běžně uvádí, že normální je celkový cholesterol v krvi do cca 5 mmol/l (a berou to tak i někteří praktičtí lékaři), odborníci na aterosklerózu doporučují podstatně nižší hodnoty. Kromě toho záleží na množství LDL a HDL (a jejich poměru), hladině triglyceridů.
  • Posoudit hodnoty krevního tlaku a zejména cholesterolu musí lékař (ideálně odborný), který zná všechny okolnosti. Nehodnoťte to sami podle internetu.

Tlak vám změří praktický lékař při preventivní prohlídce, ale trendem je také domácí měření – lze ho provádět mnohem častěji. U pacientů s diagnostikovanou hypertenzí, kardiovaskulárními chorobami a diabetem by to mělo být naprostou samozřejmostí. Ale doporučuje se to i u lidí vyššího věku, s nadváhou, vrozenými dispozicemi.

Cholesterol je v těle potřeba, ale je-li ho nadbytek, tělo ho nedovede vyloučit. Ukládá ho do cévních stěn ve formě aterosklerotických plátů.

Působí společně

Ty cévu postupně ucpávají a zužují, takže jí krev nemůže dostatečně proudit. A pokud jde o cévu zásobující srdce nebo mozek, může to vést k srdečnímu infarktu či mozkové mrtvici. Kromě toho se může stát, že se aterosklerotický plát vyvíjí a na jeho místě vznikne krevní sraženina (trombus). Když se uvolní do krevního oběhu, hrozí plicní embolie nebo mozková příhoda.

Některé faktory přispívající k nadměrnému ukládání cholesterolu nelze ovlivnit (dědičné dispozice, věk), ale jiné ano: příjem tuků v jídelníčku, pohybové aktivity, tělesnou hmotnost. Stejně jako u tlaku je důležité znát hodnoty cholesterolu, a to jak celkového, tak toho „zlého“ (LDL) a „hodného“ (HDL) – ve skutečnosti jde stále o tentýž cholesterol, ale jeho škodlivost či prospěšnost se odvíjí od toho, kde a jak se ukládá. 

Vaskulární věk

Je velmi časté, že se vysoký krevní tlak i cholesterol vyskytují u jednoho člověka zároveň. Vzájemně se ovlivňují a společně negativně působí na cévy.

Názor odborníka

„Studie prokázaly, že tzv. fixní kombinace léků významně snížily rizika kardiovaskulárních příhod v prvním roce léčby – o 21 %. Ještě významnější byl vliv fixních kombinací u lidí, kteří již některým kardiovaskulárním onemocněním trpí, tam došlo ke snížení kardiovaskulárního rizika o 56 %. Nedílnou součástí léčby onemocnění srdce a cév jsou však vždy změny životního stylu a stravy,“ říká profesor Richard Češka z III. interní klinika 1. LF UK a VFN.

Stav cév se přirozeně postupem let zhoršuje. Proto lékaři hovoří o tzv. vaskulárním věku neboli „stáří cév“. To se dá ovlivnit životním stylem – příznivě (a mít tak cévy „mladší“, než je váš věk podle kalendáře), ale také negativně.

„Vaskulární věk lze jednoduše vypočítat tak, že vezmeme v potaz pacientův skutečný věk, životní styl a další údaje typu, jestli je kuřák a jakými trpí nemocemi. Například riziko infarktu nebo mrtvice u čtyřicetiletého kuřáka s vysokým krevním tlakem a cholesterolem je stejné jako riziko zdravého šedesátiletého nekuřáka,“ vysvětluje profesor Michal Vrablík z III. interní kliniky 1. LF UK a VFN.

Vaskulární věk (a s tím související rizika do budoucna) mohou lékaři pacientům nyní nově vypočítat pomocí aplikace, kterou vyvinula společnost Mediately za podpory Teva Pharmaceuticals. Do databáze v počítači či chytrém telefonu stačí zadat pohlaví a věk pacienta spolu s hodnotami krevního tlaku a cholesterolu a s informací, jestli kouří.