Sedm zdravotních důvodů, proč je dobré začít s pravidelným pohybem

  • 8
Vypracovaná postava se vám líbí, toužíte po lepší kondici a pevnějším zdraví, jenže cvičení není nic pro vás? Zkuste to změnit. Pravidelný pohyb totiž dokáže s vaším zdravím i postavou udělat zázraky. A nemusíte hned běhat maratony.
Dejte svým dnům řád! Uvidíte, že se vám bude po všech stránkách lépe žit.

Lék na dlouhověkost

V posledních měsících jsme si více začali uvědomovat, jak je imunita, zdraví jako celek k nezaplacení. Dostatek spánku, vyvážená strava i klidnější způsob života napomáhají k delšímu a kvalitnějšímu žití bez různých neduhů, nicméně bez pohybu to není ono. Ideální sportovní aktivitu se doporučuje praktikovat minimálně třikrát do týdne, alespoň půl hodinu až hodinu denně. Nejlepší volbou bude střídání fyzicky náročnějších cviků zocelujících kondici a meditačních lekcí, kdy pomyslně pohladíte zkoušenou mysl. 

Pokud nejste velcí fanoušci náročného cvičení, nevadí. I půlhodinka nenáročné aktivity může pomoci. Perfektním příkladem je třeba chůze. I lékaři souhlasí s tím, že 30 minut této činnosti přispívá ke spalování kalorií, reguluje hladinu cholesterolu v krvi a pozitivně ovlivňuje psychiku. A to rozhodně není málo.

Potýkáte se s chmurami? Máte plné zuby svého partnera? Pusťte si do uší...

Vyčistíte si hlavu

Sport je jedním z doporučovaných „nenásilných” antidepresiv. Dokonce samotní psychiatři apelují na své klienty, aby pohyb zahrnuli do své rutiny, vybičovali se k výkonům, ač se jim sebevíce nechce. Pohyb totiž stimuluje produkci endorfinů, tedy hormonů štěstí, které mají na to, jak se cítíte, přímý vliv. 

Díky tomu, že si budete pravidelně ordinovat například jógu a dopřejete svému tělu a mysli oddech, dokážete se pak snadněji vypořádat i se stresovými situacemi. Naopak, pokud jste dříve ve stresu sahali po jídle, cigaretě či alkoholu, zdravá závislost na cvičení vás spíše přiměje k navození klidu pomocí běžných relaxačních technik.

Ilustrační snímek

Vzpruha pro organismus

Sportovat nemusíte jen v posilovně, takže už není potřeba se vymlouvat na uzavřená fitness centra. Cvičit lze doma či venku. Jakmile se na nebi ukáže slunko, teploty vystoupají k příjemným hodnotám, vyrazte za pohybem do přírody. 

Časem stráveným venku kromě toho doplníte vitamín D, který náš organismus přijímá převážně ze slunečního záření. „Vitamín D je extrémně důležitý především díky jeho pozitivnímu vlivu na imunitu, zdraví kostí i na naši duševní pohodu,“ radí fitness trenérka Petra Kotrlová. A jak je prokázáno, na naši psychiku pozitivně působí také sama příroda.

Úsměv je mocný čaroděj!

Zvýšíte si sebevědomí

Poslední rok pojali lidé „izolaci“ po svém. Někteří začali pracovat na své figuře, jiní naopak pohyb odsunuli na druhou kolej, začali více odpočívat, holdovat pokrmům, což se ukázalo na váze. Jestli se chcete dostat zpět do formy, netrapte se dietami. Raději sportujte.

Nejenže se budete cítit skvěle, ale zároveň předejdete některým vážným onemocněním. Studie dokazují, že aktivní tlouštíci jsou na tom lépe než pasivní jedinci s normální váhou. „Prognóza možných zdravotních potíží je poloviční než u štíhlých lidí, kteří fit nejsou,“ uvádí americký profesor Steven Blair z univerzity v Jižní Karolíně.

Pro dobrou náladu, potřebnou fyzickou a psychickou sílu je kvalitní spánek...

Jako nemluvně

Nemůžete usnout? Dlouho do noci se díváte na televizi, když už se vám podaří zabrat, stejně jste ráno nevyspalí? Na vině je pravděpodobně lenost, nedostatek vyžití. Pokud se budete pravidelně hýbat, budete mnohem lépe a kvalitně spát. Co je ovšem důležité, když biorytmus těla pomocí aktivit upravíte, začnete se cítit šťastnější, získáte více elánu a nadhledu, kromě toho zhubnete. 

Vědci působící na univerzitě v Southamptonu přišli na to, že ve fázi hlubokého spánku tělo produkuje svůj největší spalovač tuku, růstový hormon. Zeštíhlující proces můžete podpořit odpočinkem v chladné místnosti, ten zrychluje metabolismus až o 15 %.

Nebojte se při sportu experimentovat. Nikdy nevíte, kdy objevíte novou vášeň.

Prohloubíte vztah

Cvičením nejenže posilujete svaly, ale také lásku, samozřejmě za předpokladu správného partnera. Vybičujte se navzájem k lepším výsledkům a hezčím tělům, ne nadarmo jedno známé rčení říká, že ve dvou se to lépe táhne. 

Domluvte se na sportu, který baví vás oba, případně najděte vhodný kompromis. Například dva dny v týdnu cvičte podle požadavků protějšku, další dva dny podle svého oblíbeného druhu sportu. Aby závazek byl pevný, vy jste měli lepší motivaci, uzavřete mezi sebou menší sázku. Doba uzavření dohody musí být minimálně 28 dní, tak dlouho trvá, než si tělo a hlava udělá na novou životní změnu návyk.

I na těžká rána opilcova sport pomáhá...

Sbohem, „opičko”

Už máte současné situace dost, po večerech zaháníte žal sklenkou opojného moku? Jistě vám nemusíme klást na srdce, jak je přemíra alkoholu škodlivá… Nicméně až příště požijete větší než malé množství alkoholu, bude vám nedobře, dejte sami sobě závazek v podobě cvičení. Pravidelný pohyb si s alkoholem poradí. 

Jestliže se pravidelně udržujete ve formě, vaše tělo dobře spaluje, takže mnohem snáz se tak zbavuje nezpracovaných metabolitů alkoholu. „Kocovina je vlastně mírná otrava etylalkoholem způsobená dehydratací a nízkou hladinou cukrů v krvi,“ vysvětluje výživový specialista Vladimír Koukal. Metabolismus, který funguje, s účinky zbytkového alkoholu rychle zatočí.