Co s vaším tělem udělají cigarety. Ničí vlasy, zuby i důležité orgány

  • 6
Všichni víme, že kuřákům více hrozí rakovina a onemocnění plic. Ale víte, jak se cigarety podepíší třeba na vašich vlasech, zubech, kůži, srdci a dalších orgánech?
Ilustrační fotografie

Co se týká kouření, není to s Čechy žádná sláva. Podle výsledků Národního výzkumu o spotřebě tabáku a alkoholu v dospělé populaci České republiky kouřilo v roce 2016 téměř třicet procent lidí (přesně 28,6 %). Z toho dvě třetiny představovali lidé, kteří kouří denně.

Mezi českými kuřáky suverénně vedou cigarety a průměrný kuřák jich za den vykouří patnáct až čtyřiadvacet, zatímco průměrná kuřačka pět až devět denně. Všem kuřákům je samozřejmě známo, že kouření zdraví neprospívá, ale možná vás překvapí, co všechno v lidském těle cigarety ovlivňují a ničí.

Ilustrační snímek

Vlasy

Pokud patříte mezi kuřáky, raději počítejte s tím, že vaše vlasy mohou předčasně zešedivět. Podle studie z roku 2013 je výskyt předčasně šedivějících vlasů (tedy šedivění před třicátým rokem) výrazně vyšší u lidí, kteří kouří. Pravděpodobnost, že je postihne předčasné zešedivění, je u kuřáků téměř dvakrát větší než u nekuřáků.

Stejně tak urychlují cigarety i vypadávání vlasů. Kouření totiž ničí vlasové folikuly a negativně ovlivňuje jejich krevní zásobení.

Ilustrační snímek

Zrak

Jen málokdo tuší, že cigarety poškozují i zrak. U kuřáků je například mnohem větší pravděpodobnost, že se u nich rozvine šedý zákal nebo makulární degenerace. A čím víc kouříte, tím víc riziko těchto onemocnění roste. Například riziko makulární degenerace je třikrát větší u kuřáků než nekuřáků

Kouření, a to i kouření pasivní, zhoršuje pocit suchých očí a takzvaný syndrom suchého oka doprovázený nepříjemným řezáním a pálením se projevuje u kuřáků dvakrát častěji než u těch, kteří nekouří. Nejhorší projevy má potom u kuřaček ve vyšším věku.

Ilustrační snímek

Pleť

Záleží vám na tom, abyste měli pleť bez vrásek a zakládáte si na mladistvém vzhledu? Potom na kouření zapomeňte. Vědci už mnohokrát a jednoznačně prokázali, že cigarety stárnutí pleti výrazně urychlují. Například v roce 2013 byla provedena velmi působivá studie, která porovnávala vzhled dvojčat, z nichž jedno kouřilo a druhé nikoli. Ve více než šedesáti procentech vypadali kuřáci výrazně starší než jejich nekuřácké dvojče.

Ale s vráskami to nekončí; kuřáci mají mnohem větší tendenci k tvorbě váčků a kruhů pod očima. U žen, které vykouří víc než dvacet cigaret denně, je víc než dvaapůlkrát větší riziko, že onemocní lupénkou. A protože kouření má negativní vliv na elasticitu kůže, zhorší se například vzhled vašich strií, nebo vám víc poklesnou prsa.

Ilustrační fotografie

Zuby

Jestliže kouříte, žádná sláva to nebude ani s vašimi zuby. Výzkumy ukazují, že kuřáci víc než dvakrát častěji trpí akutní parodontitidou, tedy zánětlivým a velmi bolestivým onemocněním, které vede k předčasnému vypadávání zubů. 

Třetina kuřáků se potýká s nepěkným zbarvením zubů a sami kuřáci udávají, že jsou se zabarvením svých zubů velmi nespokojení. Jako bonus si k tomu připočtěte zapáchající dech kuřáků, který je způsoben nejen chemickými látkami obsaženými v cigaretách, ale i skutečností, že kouření vysušuje ústní dutinu a tím ke špatnému dechu dále přispívá.

Ilustrační snímek

Srdce

I když má většina lidí kouření spojené především s poškozením plic, velmi negativně se podepisuje i na vašem srdci. Tušili jste například, že každé páté úmrtí v důsledku srdečního onemocnění má souvislost s kouřením? 

Odborníci uvádějí, že u kuřáků existuje dvakrát až čtyřikrát větší riziko, že je postihne infarkt (pokud navíc užíváte hormonální antikoncepci, zvyšuje se ještě víc). Navíc provedené výzkumy zjistily, že ani nemusíte být nijak náruživý kuřák, aby se kouření projevilo na kondici vašeho srdce. Stačí jedna cigareta denně a už se riziko kardiovaskulárního onemocnění zvyšuje jedenapůlkrát.

Plíce dlouholetého kuřáka. Některé škodliviny z tabákového kouře se v plicích...

Plíce

Každou vykouřenou cigaretu (i kdyby byla jen jediná v životě) si pamatují i vaše plíce. Cigaretový kouř obsahuje víc než čtyři tisíce chemikálií a například dehtové látky zůstávají v plicních sklípcích až do smrti. Ročně onemocní rakovinou plic přes šest tisíc Čechů.

Pokud je rakovina plic zachycena včas, pravděpodobnost vyléčení se pohybuje mezi šedesáti a sedmdesáti procenty. Ale pět let od diagnózy v pokročilém stádiu přežije jen šestnáct procent pacientů. Rakovinou plic jsou navíc ohroženy mnohem víc kuřačky než jejich mužské protějšky.

Ilustrační fotografie

Žaludek

Kuřáci mnohem častěji trpí pálením žáhy, protože kouření uvolňuje ventil mezi jícnem a žaludkem. Obsah žaludku se tak může vracet do jícnu a právě to způsobuje nepříjemné pálení žáhy. Cigarety vám „přihrají“ také zánět žaludku. 

Výzkum provedený mezi více než čtyřmi tisíci lidí zase odhalil, že u kuřáků hrozí téměř dvakrát větší riziko, že se u nich objeví žaludeční vředy. A jestliže vykouříte dvacet cigaret za den, pravděpodobnost, že se u vás rozvine rakovina žaludku, je vyšší o třicet procent.

19. dubna 2014