Zaručené tipy, které vám pomohou proti pálení žáhy

  • 20
Palčivá, někdy až skoro nesnesitelná bolest za hrudní kostí spojená s kyselou nebo hořkou pachutí v krku a ústech, to je zážitek, na který se jen tak nezapomíná. Vyzkoušejte naše tipy, které vás nepříjemného pálení žáhy mohou zbavit.

Citronová šťáva

Ilustrační fotografie

Navzdory kyselé chuti působí v těle jako velmi silná zásada, která neutralizuje nadměrnou produkci kyseliny solné v žaludku. Dejte si po obědě sklenku vody s čerstvě vymačkanou šťávou z poloviny citronu.

Zázvorový čaj

Limonádová vzpruha: do uzavíratelné sklenice nakrájet na kolečka citron (pokud...

Působí antibakteriálně (pálení žáhy může být způsobeno i bakteriální infekcí) a mírní bolest. Asi 2 cm zázvorového kořene pokrájejte na malé kousky a zalijte vroucí vodou. Nechte 10 minut louhovat, přeceďte a pijte preventivně 2–3krát denně.

Skořicový nápoj

Skořice

Přidejte 1 čajovou lžičku skořice do 2 dcl vody a povařte 10–15 minut. Potom přimíchejte lžičku medu a pijte 2–3 krát denně mezi hlavními jídly.

Hořčice s vodou

Ilustrační fotografie

Rozmíchejte 1 lžičku plnotučné hořčice v troše vody a vypijte. Bolest rychle odezní. Nezní to sice moc vábně, ale zbaví vás to potíží.

Hrst mandlí

Mandle (ilustrační fotografie)

Rádi chroupáte mandle? Oblíbená pochoutka urychluje trávení a vysoký obsah zdravých tuků neutralizuje aktivitu žaludeční kyseliny. V případě akutních potíží (nebo preventivně) snězte 10–20 kousků. Uvidíte, že se vám co nevidět uleví.

Stroužek česneku

2. Česneková voda

V organismu funguje podobně jako zázvor. Při potížích rozžvýkejte jeden syrový stroužek. Chce to sice určitou kuráž, ale výsledek je zaručený.

Medové pohlazení

ilustrační snímek

Med působí jako hojivý balzám, který zklidňuje bolest a vytváří jemný ochranný film. Kromě toho urychluje regeneraci poškozené sliznice. Rozmíchejte 1–2 lžičky medu ve sklenici teplé vody a popíjejte během dne mezi jídly.

Šťáva z brambor

Brambory, všelék z pole, který většinou máte kdykoliv doma po ruce.

Čerstvá šťáva, kterou připravíte v odšťavňovači, působí jako vynikající zásada. Použijte neloupané brambory, které očistěte kartáčkem pod tekoucí vodou. Pijte 60 ml 4krát denně nalačno mezi jídly. 

Kurkumový med

ilustrační snímek

Známé indické koření podporuje trávení a pomáhá obnovit sliznici jícnu, která bývá (hlavně při častých potížích s pálením žáhy) podrážděná a narušená agresivním působením žaludečních kyselin. Kurkumu můžete preventivně používat při vaření (orientální pokrmy, polévky, saláty), nebo ji smíchat s medem a brát po lžičce (1 polévkovou lžíci koření rozmíchejte ve 100 g kvalitního, nejlépe domácího medu).

Jablečný ocet

Jablečný ocet má nespočet využití. Užijete ho při přípravě pokrmů.

Urychluje proces trávení a pomáhá potlačit bolest spojenou s pálením žáhy. Rozmíchejte 2 lžičky jablečného octa ve sklenici vlažné vody a upíjejte po malých doušcích. Do několika minut pocítíte výraznou úlevu.

Další rady, které stojí za to vyzkoušet

Ilustrační fotografie

- Jezte v klidu a nepřejídejte se.

- Po jídle žvýkejte semínka fenyklu, kardamomu nebo kmínu.

- Ochucujte pokrmy rozmarýnem a do jídelníčku přidejte potočnici, artyčoky a čekanku.

- Jako dezert po jídle si dejte kousek čerstvého ananasu.

- Jezte víc zeleniny a celozrnné pečivo.

- Při potížích vypijte sklenici vody s trochou jedlé sody.

- Při jídle seďte vzpřímeně a (bezprostředně) po jídle necvičte.

- Nejméně 2 hodiny před spánkem už nic nejezte.

- Spěte na levém boku.

- Vyhýbejte se přílišnému stresu.

- Omezte smažené a pikantní pokrmy, uzeniny, majonézu, cibuli, zelí, kapustu, papriku, vejce natvrdo, čerstvý chléb, luštěniny, sladkosti, alkohol.