Nejíst lepek a výrobky z něho je stále populárnější. Mnoho lidí pečivo a další...

Nejíst lepek a výrobky z něho je stále populárnější. Mnoho lidí pečivo a další výrobky, kterého ho obsahují, déle tráví. To však automaticky neznamená intoleranci či alergii. | foto: Profimedia.cz

I bez lepku se dá žít. Co dělat, když vám lékař zjistil celiakii

  • 0
Diagnostikoval vám lékař celiakii? V tom případě počítejte s tím, že si budete muset zvyknout na různé změny a stravovací omezení. O žádnou tragédii nejde, ale musíte si dát pozor na potraviny s lepkem.

Nesnášenlivost lepku neboli celiakie se může projevit kdykoliv během života. Kromě její klasické formy, která postihuje asi jen desetinu pacientů, existují i další podoby s poněkud odlišným průběhem.

Léčba zatím neexistuje

K projevům klasické celiakie patří průjem, nadýmání, ztráta hmotnosti, bolesti břicha, zvracení a nevolnost (u dětí dochází k rozmrzelosti, únavě a svalové slabosti). Časté bývají gynekologické příznaky, jako je třeba opožděná či nepravidelná menstruace.

Celiakie navíc může vést i ke vzniku dalších závažných onemocnění (cukrovka, revmatická artritida a některé nádorové choroby). Diagnostika se provádí na základě odběru střevního vzorku a stanovení protilátek z krve. Žádná léčba zatím neexistuje. Jedinou terapií je bezlepková dieta.

Pečivo, salámy i kečup

Základním zdrojem lepku jsou obiloviny (hlavně pšenice, žito a ječmen). Při rozemletí celých obilných zrn získáme celozrnnou mouku. Běžně prodávaná bílá mouka (hladká, polohrubá, hrubá) obsahuje pouze rozemleté obilné jádro, které je tvořeno z větší části škroby a asi z 12 procent bílkovinami. Právě tyto bílkoviny jsou zdrojem lepku (neboli glutenu).

K potravinám, jež obsahují lepek, patří chléb, rohlíky, dalamánky, koláče, dorty, oplatky, palačinky, knedlíky, strouhanka, těstoviny, piškoty, krupice aj. 

Přirozeně bezlepkové potraviny

Rýže, brambory, pohanka, amarant, jáhly, quinoa, ovoce a zelenina, maso o (s výjimkou uzenin), luštěniny, ořechy hy a olejnatá semínka, vejce, houby, mléko a některé mléčné výrobky.

Lepek ale najdete i v potravinách, kde byste to nečekali, skrývají ho paštiky, salámy, hořčice, kečupy, sójová a tatarská omáčka, dresinky, bujóny, prejty, masové konzervy, párky, klobásy, čokoláda, karamel, želé, marmelády, pudinky, zmrzliny, většina druhů piva atd.

Hledejte logo s klasem

Bezlepková dieta vždycky znamená určitou zkoušku silné vůle. Na druhou stranu ale všechno začíná v hlavě, především tam je potřeba si to srovnat. Uvědomte si, že jde o vaše zdraví. To nejcennější, co máte. Ostatně, tuhle dietu někdy dobrovolně drží i lidé, kteří celiakií netrpí.

Neberte ji tedy jako nutné zlo, ale naopak jako pozitivní změnu ve svém dosavadním životním stylu. Nemusíte mít obavy, že přijdete o své oblíbené pochoutky, na trhu je dnes k dostání celá řada bezlepkových produktů, které chutnají stejně dobře jako „originál“. Zkuste se také dohodnout s rodinou třeba na zahušťování omáček nebo polévek bezlepkovou moukou, vyhnete se tím dvojímu vaření.

A při nákupu pozorně čtěte etikety. Dávejte přednost balenému zboží, kde musí být uvedeno přesné složení (zdroje lepku se přidávají do potravin jako separační a zahušťovací prostředek). Bezlepkové výrobky snadno poznáte podle přeškrtnutého klasu.

Alergie, nebo celiakie?

V případě alergie se potíže zpravidla objevují během pár minut po konzumaci lepku. K průvodním příznakům patří svědění v ústech a krku, bolest žaludku, zvracení, průjem, nadýmání, rýma, dušnost, kopřivka, ekzém atd. Alergie na lepek nemusí znamenat celoživotní zátěž, někdy dokonce sama odezní (velmi často v útlém dětství). 

Trvalá, celoživotní omezení však s sebou nese celiakie, autoimunitní porucha, při níž imunitní systém napadne tenké střevo. Mezi její typické projevy se řadí průjem, nadýmání nebo horší vstřebávání živin, ale i únava, poruchy růstu u dětí, zvýšená kazivost zubů, afty, chudokrevnost a jiné. U žen může být celiakie spojena s pozdějším nástupem menstruace, nepravidelným cyklem, neplodností nebo spontánními potraty.