Jak běhat „bezpečněji“ a zachovat se v podezřelých situacích

Jak běhat „bezpečněji“ a zachovat se v podezřelých situacích | foto: Profimedia.cz

Když potkáte exhibicionistu, nedívejte se mu do očí a volejte policii

  • 9
Jaro postupuje, blíží se léto, běžkyně odkládají teplý zimní oděv a postupně se odhalují. Mužský obdiv je prima, ale když přesáhne určitou mez, může se stát situace nepříjemnou a nebezpečnou. Přečtěte si, jak s takovou situací zacházet.

Znají to téměř všechny běžkyně a asi i někteří běžci: jsou místa a okolnosti, kde a kdy se člověk necítí příjemně. Odlehlé cyklostezky, šeřící se park, okolí opuštěné zástavby, hluboký les... Už jen ten pocit, že by tam mohl někdo být a číhat na běžce, je nepříjemný. A co teprve, když opravdu potkáte člověka, který se chová jinak, než by vám bylo příjemné. Který vás chce obtěžovat, má sexuální narážky nebo se před vámi obnažuje, osahává.

Zuzana Pidrmanová z Oddělení tisku a prevence Kanceláře policejního prezidenta říká: „Ze zkušenosti běžkyň víme, že mnohé z nich již několikrát narazily na osoby s provokativními sexistickými poznámkami či na exhibicionistu, a přestože běhají samy, nebojí se a předpokládají, že případnému otrapovi utečou. Nepříjemné komentáře náhodných osob ženy obvykle ignorují. Na exhibicionistu obvykle nereagují a běží dál.“

Kdo je exhibicionista?

Osoba, která má potřebu vystavovat intimní části těla jiným lidem k upoutání jejich pozornosti, obvykle alespoň z části se sexuálním podtextem.

Ve většině případů opravdu platí, že exhibicionisté nemají potřebu navazovat kontakt s těmi, kterým se ukazují, a tak většinou nebývají nebezpeční. Bohužel ale nikdy nevíte, jakými dalšími sexuálními odchylkami a poruchami daný člověk trpí, proto je nutné mít se vždy na pozoru a myslet na svou bezpečnost.

Koordinátorka prevence Pidrmanová doporučuje několik pravidel, při jejichž dodržování minimalizujete riziko možného napadení:

Za rok 2016 eviduje v Praze policie asi 88 případů výtržnictví s obnažováním. Kolik jich však zůstane nenahlášených?

  • Běhejte jen na bezpečných místech, kde je vyšší koncentrace lidí.
  • Běhejte za dobré viditelnosti, obzvlášť pokud běháte po silnici nebo ve městě. Používejte reflexní prvky.
  • Běhejte bez hudby, bez sluchátek v uších, ať můžete poslouchat, co se ve vaší blízkosti děje.
  • Neběhejte osamoceně. Domluvte se ve dvojici nebo v partě.
  • Pokud už běháte sama, běhejte za světla, na frekventovaném místě. Ideálně s sebou vezměte na běhání psa, pokud domácího mazlíčka máte.
  • Řekněte svým blízkým, kterou trasou poběžíte.
  • Na pokřiky a výzvy k zastavení nereagujte, běžte dál.
  • Mějte při běhání v kapse pepřový sprej, v rizikových místech ho držte v ruce, ať ho nemusíte složitě a dlouze hledat.

Přestože člověk dodrží všechna tato pravidla, může se stát, že na podezřelého chlápka stejně narazí.

Co tedy dělat, když už stojíte takříkajíc tváří v tvář

  • Ignorujte ho, nekomentujte, nesledujte ho, nemluvte s ním.
  • Nenadávejte mu ani na něj jinak neútočte, nelze odhadnout, jakou reakci to vyvolá.
  • Odběhněte co nejrychleji na místo, kde je hodně lidí.
  • Pokud se cítíte ohroženi, hledejte pomoc. Nejlepší je přímo někoho oslovit, nejen volat o pomoc. Výslovně požádejte konkrétního člověka a řekněte, co se vám stalo.
  • Pokud k setkání dojde, volejte tísňovou linku Policie České republiky na telefonním čísle 158 a vše oznamte.
  • Ať už se dělo cokoli, řekněte o všem někomu, ke komu máte důvěru. Je důležité nezůstávat s takovým zážitkem sami. Ať už cítíte úzkost, strach, obavy, vztek, pohoršení, smutek nebo stud. Svěřte se s tím, uleví se vám a budete mít možnost získat podporu. Pokud byste cítili potřebu, navštivte psychologa.

Ani blízkost domů nemusí být záruka bezpečí

Mé známé běžkyni skočil na záda muž nikoli někde daleko v polích, ale když již téměř vbíhala do města. Sice ho setřásla a utekla, ale byla v šoku, v těch místech na dohled od domů nic takového nečekala.

Pokud by situace zašla tak daleko, že jste napadeni, hlasitě volejte o pomoc. Pokud je to možné, adresujte volání o pomoc konkrétnímu člověku, třeba ve stylu: Pane prosím, můžete mi pomoct?

Existují kurzy sebeobrany, kde ženám poradí, jak se s případným násilníkem vypořádat. Nemohou vám sice zaručit, že muže složíte jedním úderem, ale umět na situaci zareagovat a vědět, kam bouchnout nebo kopnout, vás naučí. Podívejte se na video s ukázkou obrany proti násilníkovi zde v článku o sebeobraně .

Jaká je vaše zkušenost ohledně setkání s exhibicionistou nebo násilníkem?