Boty elity: v čem se běželo mistrovství republiky na deset kilometrů?

aktualizováno 
Zajímalo vás někdy, v jakých botách běhají nejrychlejší čeští běžci? Podívali jsme se na zastoupení značek i jednotlivých modelů na čele závodu Běchovice Praha.

V jakých botách se běželo mistrovství republiky na deset kilometrů? - ilustrační foto | foto: Yan Renelt

Běchovice - Praha

Čtvrtou zářijovou sobotu se konal silniční závod, který v Evropě nemá obdoby. Je to totiž nejstarší závod na našem kontinentu, jeho historie sahá až do roku 1897. Příhodnější trať pro konání Mistrovství České republiky v silničním běhu na deset kilometrů by se tak dala nalézt jen velmi těžko.

Právě konání mistrovství nás tentokrát na běchovickém závodu bude zajímat nejvíce. Na následujících řádcích se totiž budeme věnovat chodidlům nejlepších běžců. Přesněji řečeno tomu, co na nich měli tito borci obuté.

 1. Jakub Zemanik (30:46) Asics gel-hyperspeed
 2. Lukáš Olejníček (31:33)  Nike Streak Flyknit
 3. Jan Kreisinger (31:36)  Mizuno Wave Ekiden
 4. Vít Pavlišta (31:40)  Nike Zoom Fly
 5. Dominik Sádlo (31:40)  adidas adizero adios boost
 6. Tomáš Navrátil (31:54)  Asics gel-DS racer
 7. Robert Míč (32:10)  adidas adizero adios boost
 8. Tomáš Eldman (32:21)  Altra The One
 9. Marek Chrascina (32:21)  Nike Zoom Fly
 10. Roman Paulík (32:29)  Asics gel-DS racer
 11. Kamil Krunka (32:31)
 12. Radek Hübl (32:50)
 13. Ladislav Kučera (32:55)  Mizuno Wave Hitogami
 14. Jakub Smetana (33:16)
 15. Ondřej Čadek (33:24)  Nike Zoom Fly
 16. Tomáš Lichý (33:31)  Salomon S-LAB Sonic
 17. Sebastián Vošvrda (33:37)  Nike Zoom Streak LT
 18. Jan Sýkora (33:39)
 19. Tomáš Blaha (33:39)
 20. Milan Janoušek (33:40)  New Balance Vazee Pace
 21. Jan Kostelecký (33:51)
 22. Vojtěch Galáč (33:53)
 23. Pavel Kubričan (33:56)

Boty nejlepších českých běžců

Vzhledem k tomu, že dostupných obrazových zdrojů je bohužel pouze omezené množství, musíme se spokojit s ne zcela kompletní statistikou. První desítku se podařilo zaznamenat v plném počtu, ale od jedenáctého do dvacátého místa už jsou záznamy spíše kusé.

I tak ale získaný vzorek 15 bot poskytuje poměrně zajímavý pohled na to, v čem se v Česku běhají nejrychlejší silniční časy. Jestli totiž čekáte monotónní souboj adidas versus Nike, jste na omylu. Skladba bot je pestrá a objevují se i jména značek, které by nikdo předem jistě netipoval.

První trojka

O něco více prostoru budeme věnovat prvním třem mužům. V Běchovicích zvítězil talentovaný mladík Jakub Zemaník v čase 30:46 následovaný zkušeným Lukášem Olejníčkem (31:33). Lukáš pak velmi těsným rozdílem porazil matadora českých silnic Jana Kreisingera (31:36).

Všichni tři atleti se rozhodli pro tu nejlehčí možnou botu, která byla po ruce. Jakub zvolil 158 gramů vážící Asics Gel-Hyperspeed, Lukáš dal přednost Nike Streak Flyknit o hmotnosti 192 gramů a Honza vsadil na pravděpodobně nejlehčí závodní botu na trhu Mizuno Wave Ekiden 9, která váží neskutečných 135 gramů.

Za pozornost stojí i skutečnost, že Lukáš disponuje nezvykle malou velikostí bot, a pokud nechce vybírat z dámských bot, které mají užší střih, pak je Nike Streak jednou z mála unisexových bot (vyrábí se ve stejném střihu v celé škále velikostí), kde není limitovaný velikostním rozsahem.

Nike Zoom Fly

Pojďme se ale posunout k dalším běžcům a jejich botám. Prvním překvapením je početné zastoupení maximalistické závodky Nike Zoom Fly, která byla navržena pro účely pokoření dvouhodinové hranice na maratonské distanci. Zoom Fly jsou botou, která na první pohled popírá všechny vlastnosti správné silniční závodky. Je totiž nezvykle vysoká a její tvar se nepodobá ničemu, na co jsme na silnicích mohli být zvyklí. Nejblíže má Zoom Fly běžeckým botám značky Hoka One One, od kterých se však odlišuje svou tuhostí a tvrdostí. 

Nečekejte totiž žádnou měkkou papuči. Tlumící pěna je sice velmi vysoká, ale bota jako taková má velmi rychlý přechod do odrazové fáze a nekoná se ani nechtěné pohlcení energie při dopadu. V budoucnu se tedy dá očekávat, že ultratenké závodky vyklidí pole a jejich místo zaujme tato inovativní konstrukce, která si velmi rychle razí díru do světa.

Trailové značky na silnici

Překvapením číslo dvě je přítomnost značek Salomon a Altra. Ani jednu z nich bych na takto rychlém silničním závodě nečekal. Silniční běžci jsou ale očividně lákavou cílovou skupinou, proto se jim snaží vyjít vstříc i výrobci, kteří se donedávna věnovali výhradně trailu. Nemyslete si ale, že někdo běžel desítku tempem 3:20 v krosových botách. Jak Salomon, tak Altra nabízí závodní silniční modely, které vůbec nevypadají špatně.

Závěrem už zbývá pouze zmínit zastoupení silničních velikánů adidas a Asics, tyto značky na závodě samozřejmě nemohly chybět. Ve všech třech případech byly konkrétní modely velmi dobře očekávatelné. Adizero adios i Gel-DS Racer totiž patří mezi naprosté klasiky.

Vítek Kněžínek

Vítek Kněžínek

Vítkovi leží v botníku něco přes padesát párů běžeckých bot všech možných typů, které nejraději testuje na dlouhých závodech v horách, kde se mu čas od času podaří probít na pódiové umístění. Rád má i silnici, na které pokořil hranici 75 minut na půlmaratonu. jeho hlavní pracovní náplň představuje konzultace s výběrem bot v běžecké speciálce Triexpert.

Nejčtenější

Vezmi děti a kopni ji do zadku, radila náhradní manželka. Míra poslechl

Jarka poznala Míru, když jí bylo 15 let. Mají spolu dvě děti.

Vztah Jarky s Mírou je před krachem, zatímco Martina s Michalem spolu vrkají jako hrdličky a do Výměny manželek se...

Po třech dětech vážila Ludmila skoro metrák. Teď vypadá jako modelka

Osmatřicetiletá Ludmila shodila 25 kilogramů

U nás v rodině měly všechny ženy velké zadky, směje se Ludmila Černá (38), jejíž hmotnost se po narození třetího dítěte...

Tomáš se mně nemůže přizpůsobit, musím já, říká Anna Satoranská

Anna Satoranská

Společně se svým otcem Pavlem Maurerem pořádá gastronomické výlety do světa, vydává průvodce po restauracích a pořádá...

Zprvu jsem dietu před okolím tajila, říká žena, která zhubla 27 kilogramů

Jiřina Sedlmajerová zhubla 27 kilogramů.

Jiřina vaří v mateřské školce, se zdravým jídelníčkem pro sebe si však hodně dlouho neuměla poradit. Nakonec jí...

Jak přežít pubertu: dejte na instinkty a raději buďte trochu paranoidní

puberta matka dcera

„Je to náročné období, které má i své kouzlo,” říká o dospívání pedagog a konzultant Miloslav Hubatka. Pokud pubertou...

Další z rubriky

S fitness můžete začít i v důchodu, říká sedmašedesátiletá babička

Sharon Mehaleková

Sharon Mehaleková má jedenáct vnoučat, je jí sedmašedesát a chodí do posilovny stejně často jako dvacetileté krásky. S...

Dlouhodobé záněty mohou poškodit oči, srdce i klouby, řekl stomatolog

Ilustrační snímek

Dlouhodobý zánět dásní může zavinit infarkt. Pravidelné kontroly i zdravá životospráva jsou prevencí proti vzniku...

Vyhýbáte se mléku či lepku? Možná nemáte alergii, jen podléháte módě

Ilustrační snímek

Uspořádat večeři s přáteli může být dnes docela oříšek. Někdo nejí lepek, jiný cukr a další laktózu. Diety s vyloučením...

Mají houby opravdu léčivé účinky? Sedm otázek pro odborníky na výživu

Asijské houby enoki, shimeji a hlíva

Tisíciletá čínská medicína mnohé houby používala jako léčivo. Některé se doporučovaly mužům jako afrodiziakum. Jiné...

Databáze nemocí

Najdete na iDNES.cz