Nedejte šanci artróze. Osvědčené rady, které vám pomohou od bolesti

  • 5
Klouby lidského těla by se s trochou nadsázky daly přirovnat k dveřním pantům. Stejně jako někdy skřípají dveře, můžou vám vrzat také vaše klouby. Navíc se zvyšujícím se věkem počet těch, kteří se musejí potýkat s problémy kloubů, stoupá. Vyzkoušejte staré dobré babské rady i doporučení expertů.

Obtíže zmírní zelné zábaly

Pro kvašení se hodí zelí pozdní, které roste v pevných hlávkách a nemá silnou...

Teplé zelné zábaly jsou starým dobrým trikem. Zelí totiž obsahuje rostlinné látky (např. hořčičné oleje), které působí protizánětlivě. Navíc zlepšují prokrvení, a tím zásobení živinami. To zmírňuje bolesti. 

Zelné listy (např. bílého zelí) rozválejte válečkem na nudle na ohřátém hadříku nebo šátku, dokud nepustí šťávu. Pak obklad položte na bolestivý kloub, zafixujte a nechte asi dvě hodiny působit.

Zabírá hodně pohybu a málo masa

Ilustrační snímek

Experti také doporučují třikrát týdně 30 minut sportovat. V podstatě jsou vhodné všechny druhy sportu, u kterých se dá kontrolovat míra zátěže a pohybu, třeba chůze, jízda na kole nebo silový trénink, který posiluje svaly kolem kloubů. Klidně se ale můžete věnovat i gymnastickému cvičení doma. 

Kromě toho pomáhá jíst méně uzenin a masa (maximálně dvakrát týdně), kyselina arachidonová, kterou maso obsahuje, totiž přispívá k zánětům kloubů.

Co ještě kloubům pomáhá

Ilustrační fotografie

Při bolestech vám může pomoct i fyzioterapeut – manuální terapií může ovlivnit pohyblivost vašeho bolavého kloubu. 

Také rehabilitační cvičení a fyzikální terapie (ověřte si u své zdravotní pojišťovny, zda je tahle péče hrazená), například masáže nebo teplé či studené procedury, můžou vaše potíže efektivně redukovat. Posilují totiž svalstvo, zlepšují pohyblivost, a napomáhají tak kloubům. Kromě toho bolesti zmírňuje také elektro- nebo ergoterapie.

Kdy jít k lékaři

Artróza, ilustrace

Už při prvních pocitech napětí v kloubu, nejpozději když se objeví bolesti při tahu nebo ohybu, byste měli jít k lékaři. 

Když máte akutní obtíže, které se ani po dvou týdnech léčby domácími prostředky a cvičením nelepší, navštivte ortopeda. To samé platí i pro případ teplých a oteklých kloubů.

Co se děje s klouby

Při každé artróze se chrupavka postupně ztenčuje, což vede ke zkostnatění kloubu. Prsty tak pomalu ztrácí pohyblivost. První symptomy se často projevují při manipulování s těžkými předměty, nebo například při otvírání lahve. Kromě toho dráždí opotřebení chrupavky po určité době kloubní výstelku. Tak může pořád docházet k dosti bolestivým zánětům.