Slavné Češky - Na setkání přišly (zleva) architektka Eva Jiřičná, poblahopřála jim manželka prezidenta republiky Livia Klausová. Vedle ní stojí krasobruslařka Ája Vrzáňová, vnučka J. A. Bati Dolores Ljiljana Baťa Arambasic a hraběnka Margareta Waldsteinová-Wartenbergová. Dole sedí baletka Zora Šemberová. Ocenění in memoriam obdrží česká lékařka a zakladatelka československé nemocnice v Bagdádu Vlasta Kálalová-di Lotti. | foto: Jan Zátorský, MF DNES

Hraběnka a baletka se sešly na Hradě

  • 5
Světově proslulá baletní tanečnice, vnučka Jana A. Bati, hraběnka a architektka. Všechny jsou českého původu, ale proslavily se až v zahraničí, kde dodnes žijí.


Ještě předtím, než si v pátek převezmou v Praze cenu Významná česká žena, sešly se všechny včera na Pražském Hradě s Livií Klausovou. Ocenění ve světě třetím rokem udílí Mezinárodní koordinační výbor zahraničních Čechů a senátní komise pro krajany.

Cenu dostanou hraběnka Margareta Waldsteinová-Wartenbergová, vnučka J. A. Bati Dolores Ljiljana Baťa Arambasic, architektka Eva Jiřičná, krasobruslařka Ája Vrzáňová a baletka Zora Šemberová. Ocenění in memoriam obdrží česká lékařka a zakladatelka československé nemocnice v Bagdádu Vlasta Kálalová-di Lotti.

Baťova vnučka přeložila pro Brazilce český seriál a filmy

Vnučka podnikatele Jana Antoníny Bati, která se narodila a žije v Brazílii, ráda přibližuje Brazilcům českou kulturu.

Dolores Ljiljana Bataová Arambasicová, která dnes v Senátu za svoji krajanskou činnost dostane ocenění Významná česká žena ve světě 2007, například pro brazilskou televizi přeložila do portugalštiny více než dvacítku českých filmových titulů. Je mezi nimi například seriál Cirkus Humberto.

"Na všechny filmy si nevzpomínám. Vím, že to bylo dvanáct dílů Cirkusu Humberto. A potom nějaké filmy, co byly natočené podle románů Milana Kundery. Těch titulů bylo celkem asi dvaadvacet," řekla ČTK.

Třebaže v Česku nikdy nežila, mluví velmi dobře česky. Se svojí češtinou ale spokojena není, prý se teprve teď učí opravdu dobře česky psát. "Moje čeština je indiánská," prohlásila sympatická žena s úsměvem. "Ještě mám problém se psaním. Kvůli tomu, že čtu, tak si víceméně pamatuji, jak je to napsané. Potřebuji ale opravdu ještě jeden kurz," zmínila. Česky mluví odmala, v rodině se jinak nemluvilo.

Třebaže pochází z Brazílie, kde její dědeček podnikal a nechal postavit několik měst, za svoji vlast považuje Českou republiku. "Cítím Českou republiku jako vlast. Pro mě je strašně důležité, že se můžu vrátit ke svým kořenům," uvedla žena, která je profesí advokátka a nyní pracuje na rodinné farmě. Věnuje se také vydávání knížek s pamětmi svého dědečka.

,
Témata: cirkus, Milan Kundera