Úterý 11. května 2021, svátek má Svatava
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Úterý 11. května 2021 Svatava

Poradna České onkologické společnosti ČLS JEP

Poradna ukončena

Ilustrační snímek

Na otázky odpovídá

Skalpel, lékař, ilustrační foto

V boji s rakovinou je nejdůležitější prevence a včasný záchyt onemocnění. Na vaše dotazy odpovídali členové výboru České onkologické společnosti. Poradna je již uzvařena, další dotazy nepokládejte.

Nejvíce se ptáte

Rakovina zažívacího traktu
Mému muži byla zjištěna rakovina tlustého střeva 5-6 cm od konečníku. následovalo ozařování + chemoterapie nyní bude operace . toto omemocnění má již 2 roky , ale nevěděli jsme o něm, je to vážné
Kratochvílová
Skalpel, lékař, ilustrační foto
Abych posoudil, jak je to vážné, musel bych znát stadium této nemoci dle TNM. Podle toho se bude řídit léčba i prognoza. Bez znalosti stadia nemohu stav posoudit.
Rakovina zažívacího traktu
Dobry vecer... Muj tatinek je pooperaci... konecniku.. Je to 2 roky.. od podzima zacal kaslat a vcera skolaboval... na plicnim mu zjistili nador velky 7cm... mame nakou sanci... na prodlouzeni zivota je mu 78 a zadnou lecbu.. mi nezvladl... kolik mu zbiva... zivota...
Jana Serbusova
Skalpel, lékař, ilustrační foto
Jde o metastázu rakoviny střeva na plicích. Tatínek se bohužel nemůže vyléčit, ale onkologická léčba by mu mohla život o nějaký měsíc prodloužit. Proberte to s jeho onkologem, zda si myslí, že by tatínek nějakou léčbu zvládnul. Já to na dálku nemohu posoudit.
Rakovina zažívacího traktu
Dobrý den pane doktore, moc si vážím, že obětujete čas a radíte lidem, kteří jsou vážně nemocní, nebo se s touto nemocí potýká někdo z blízkých. Mamince(70) byl před rokem diagnostikován nádor tlustého střeva, který byl odoperován, T3N1M1, bohužel zasaženy i uzliny a u břišní aorty má další adenokarcinom, který nejde odoperovat(vzhledem k té aortě). Prodělala 10 cyklů Folfox + Avastin, poté zlepšení a docházela jen na biologickou léčbu, ale po 3 měsích opět zvětšení nádoru, teď opět asi 12 cyklů chemoterapie - studie Folfiri + abercept/placebo, onkolog také říkal, že nasadí i ozařování. Jakou má maminka šanci?
Aneta
Skalpel, lékař, ilustrační foto
Maminka se boužel nemůže vyléčit, měla nasazenou tu nejlepší možnou léčbu (chemoterapie + léčba biologická), která jí měla život o nějaký měsíc prodloužit, ale která bohužel nebyla úspěšná. I další léčba představuje snahu život mamince o něco prodloužit, ale není jisté, že se to podaří. Předpokládaná délka života nemocné je spíše v měsísích než v letech. Omlouvám se za špatné zprávy.
Rakovina zažívacího traktu
Dobrý den, DG T2 N1M1 GX stupeň IV, capitis pankreatis, meta hepatis otce, 74 let .... Děkuji za odp.
Luděk
Skalpel, lékař, ilustrační foto
Nevím presně na co se ptáte, tak se pokusím nějak odpovědět. Jde zřejmé o rakovinu hlavy slinivky břišní, které metastázovala do okolních uzlin a jater. Nemocný se bohužel nemůze vylečit a připadná onkologická léčba by mu mohla život prodloužit jen o nějaky měsic. Vzhledem k věku vašeho otce je navíc pravděpodobné, že by chemoterapii mohl snášet špatně. Nejdůležitejší bude léčba podpůrná, aby vás otec měl zbytek života, který bude nejspíše trvat jen měsíce, co nejlepší s co nejméně obtížemi. Omlouvám se za špatnou zprávu.
Rakovina zažívacího traktu
Dobrý den, opět Vás otravuji s dotazem. Maminka 57 let, pokročilý metastázující kolorekt.karcinom, nyní již ve vážném stavu v nemocnici, neuvěřitelně zhubla, nemůže jíst ani pít, dostává infuze, léky na proti zvracení a bolesti, na bolest konkrétně dolzin, má horečku, ledové ruce a nohy, strašně slabá. Snažím se s ní být, ale mám malé děti a je obtížné to skloubit. Můžu Vás poprosit o názor, je to na měsíce, týdny nebo spíše dny? Děkuju krásný den přeji.
Dagmar B.
Skalpel, lékař, ilustrační foto
Těko na dálku radit, ale spíše dny nebo týdny.
Rakovina zažívacího traktu
Dobrý den pane doktore,maminka s ca rekta T3N1MO,lecba RCHT ukončena dříve pro celkově špatný stav,průjmy,špatné hodnoty krve...doktor řekl,že bohužel patří mezi 5%,kt. léčbu nesnesou.Chci se zeptat,maminka je nyní v remisi,ale pokud se jí nemoc vrátí,jak to bude s případnou léčbou...Vím,že předbíhám,ale chceme vědět na čem jsme.Moc děkuji za laskavou odpověď.
olbluc@seznam.cz
Skalpel, lékař, ilustrační foto
Pokud se nemoc vrátí, zaleží na tom, v jaké to bude podobě. Zda místní recidiva nebo metastázy a také kde. Pokud se nemoc vrátí, bude už jisté, že se maminka nemůže vyléčit a bude se usilovat o prodloužení jejího života pomocí chemoterapie a případně biologické léčby.
Rakovina zažívacího traktu
Dobrý den pane doktore, mamince /65let/ diagnostikovali nádor na hlavě slinivky břišní, je vrostlý do cév, je neoperovatelný, má velikost 2,8 na 3,6cm, zatím bez metastáz...Za týden má nastoupit chemoterapii spojenou s radiologií. Bohužel známe názory, že rakovina slinivky je velmi zákeřná a rychle probíhající nemoc. Má smysl v tomto případě onkologická léčba?? Nebude to jen zbytečné trápení, když nádor nejde odoperovat?..moc věříme, že nebude a maminku v rozhodnutí podporujeme..Je v tomto případě známá nějaká procentuální úspěšnost??Děkuji za odpověď.
Zdena
Skalpel, lékař, ilustrační foto
Maminka se bohužel nemůže vyléčit a onkologická léčba může její život prodloužit o nějaký měsíc. Rozhodnutí je na ní, možná, že by stálo za to zkusit, jak bude léčbu snášet a kdyby ji snášela špatně, může ji kdykoliv přerušit. Je mě líto, že pro vás nemám lepší zprávy.
Rakovina zažívacího traktu
Dobrý den pane profesore,prosím o vysvětlení pojmu zmrazení metastáze.Tatínek 77 let,nález na tlustém střevě,na PET zjištěna metastáze na plicích.Vzhledem k vážnému onemocnění srdce a cukrovce,zvažují lékaři, zda střevo operovat či ne.Ohledně plic mi sdělili, že by přicházela alternetiva zmražení.Nikdy jsem o této metodě neslyšela. Můžete mi prosím o ní něco říci?Jiná možnost léčby ohledně plic prý nepřichází v úvahu.Mnohokrát děkuji za Vaše odpovědi v minulosti.Vždy jste mi velice pomohl pochopit něco o této chorobě.Pomáháte nám všem, kteří se chytají každého slovíčka v naději,že uslyší něco pozitivního.Vím,mnohdy to nejde,ale už jen to, že nám vysvětlujete trpělivě vše ohledně choroby. Děkuji Ticháková
Ticháková
Skalpel, lékař, ilustrační foto
Pokud se podaří metastázu nějakým způsobem poškodit, tedy poškodit nádorové buňky, je naděje za zpomalení růstu této metastázy. Může to být třeba tím zmrazením jen té metastázy. Jinak jde bohužel o nevyléčitelné stadium onemocnění a veškerá léčba směřuje ke snaze o prodloužení života nemocného.
Rakovina zažívacího traktu
Dobry den,chtel bych se vas zeptat,moje maminka je 14dni po operaci nadoru tlusteho streva(vyvod pry nastesti nemusel byt),predoperacni diagnoza po sono,ct a rentgenu byla T2N0MO.Nyni je maminka doma a cekame na dalsi postup,ale zda se mi to jeji propusteni moc brzke,maminka stale ma nuceni na velkou potrebu(kazdych 30.minut),casto to ani nestihne,ale to hlavni co me trapi je ze nema stale zadnou stolici,ale pouze vodnaty hlen a to prestoze uz ji normalni stravu upravenou dle diety c.2.Proto se vas ptam,je toto vse normalni prubeh?Nemela maminka zustat jeste v nemocnici?
Daniel
Skalpel, lékař, ilustrační foto
Může to být normální průběh, těžko na dálku blíže posuzovat. Pokud se stav nezlepší během několika dnů, určitě byste ji měli ukázat lékaři, kde byla operována. Jinak dle stadia nádou, které uvádíte, má naději na vyléčení. Určitě by jí ale měl co nejdříve konzultovat onkolog, aby posoudil, zda není ještě něco potřeba udělat.
Rakovina zažívacího traktu
Dobrý den pane profesore, manžel měl nezhoubný nádor na plicích - metastaza tlustého střeva. Nyní má chemoterapii - 3 cykly absolvoval, ještě mu 3 cykly zbývají - léčbu chce ukončit.Je to správné rozhodnutí ? Je diabetik a léčba ho vysiluje. Za odpověď předem děkuji, Marta P.
Marta P
Skalpel, lékař, ilustrační foto
Jde o zhoubný nádor, metastáza je samozřejmě zhoubná. Nemůže se bohužel vyléčit a chemoterapie by mu měla život o něco prodloužit. Rozhodnutí je jen na něm, pokud mu chemoterapie nedělá dobře, může se rozhodnout pro ukončení s tím, že se mu může život o nějaký měsíc zkrátit.
Rakovina zažívacího traktu
Dobry den,chtel bych se zeptat zda je bezne po radikalni operaci nadoru v tlustem streve,pacienta propustit domu,nador byl dost veliky a predoperacni diagnoza znela T2N0MO.Co by dle vas,ted melo nasledovat.Dekuji za odpoved.Daniel
Daniel
Skalpel, lékař, ilustrační foto
Neznám podrobnosti, ale pokud nádor neprorůstal přes sliznici střeva, nemusí být další léčba. Rozhodně je nutné onkologické konsilium s histologii a operačním potokolem, podle toho onkolog rozhodne, zda je třeba ještě další léčba nebo ne.
Rakovina zažívacího traktu
Dobrý den, jeden muj známý je 3 měsíce po operaci tlustého střeva, kde mu odoperovali znoubný nádor. Bohužel nádor již tvořil metastáze v dutině brušní. Dál mu zjistili také zhoubné buňky a polypy ve stěnách žaludku. Prozatím nemá problém s příjmem potravy. Byla zahájena chemoterapie a poté se mu začala tvořit voda v dutině břušní, krerou mu každých 14dní v nemocnici odsávají. Mužete mi prosím poradit jaké muže být přičina tvoření této vody nebo popř. doporučit další léčbu?
Barbora
Skalpel, lékař, ilustrační foto
Tvoření vody v břiše je způsobené nádorem. Nemocný se bohužel nemůže vyléčit a onkologická léčba, kterou dostává, by mu měla život o něco prodloužit.
Rakovina zažívacího traktu
Dobry den,v rijnu 2008 objevili memu muzi rakovinu tlusteho streva T3N1M1,nador zaujima 75% tlusteho streva ve vzdalenosti asi 5cm od konecniku,dale 4 metastaze na jatrech.Zatim bez operace,byla mu nasazena Oxaliplatina kazde 3 tydny a Xeloda 2x denne 1650.4.ledna posledni davka Oxaliplatiny a Xeloda zkoncena 25.1.09.Dale nasazena 6.2.09 radioterapie 30dnu po 15-ti minutach s uzivanim Xelody 1500 rano a 1300 vecer. Po 5-ti dnech udelane CT, doktori rekli,ze ma zvetsene tluste strevo a ihned nasadili Oxaliplatinu a po 10dnech znovu. V polovine brezna zkoncil radioterapii a uzivani Xelody.Ptala jsem se proc nepokracuji v lecbe,bylo mi receno,ze vzhledem k blizici se operaci tlusteho streva (duben) nelze podavat chemoterapii.Take rikali,ze diky chemoterapii mu vymizeli metastaze na jatrech a tak mu pry nebudou nic davat,aby se znovu objevily a mohli udelat resekci jater.Myslela jsem,ze resekce jater musi byt udelana v prvni rade.Muze se zhorsit jeho stav bez lecby?Jaky je postup.Dekuji
Adriana B.
Skalpel, lékař, ilustrační foto
Je to celkově složitá situace, nemocný se bohužel nemůže zcela vyléčit a veškerá prováděná léčba mu má život co nejvíce prodloužit. Předpokládám, že když má mít operaci v dubnu, nic se nestane, ale musíte vědt, že ani ooperace vše neřeší a bude pak zapotřebí další léčba. Tak vašemu muži držím palce, aby se mu dařilo co nejlépe.
Rakovina zažívacího traktu
Pane doktore prosím Vás, jak to vypadá s pacientem, když během léčby chemoterapií i bioléčby ( probíhá již rok) se objeví recidiva nádoru (ca recta, meta v tříslech). Děkuji za odpověď. Jana
jana
Skalpel, lékař, ilustrační foto
Je to špatná zpráva, jde o zhoršení choroby, nemocný se bohužel už nemůže zcela vyléčit.
Rakovina zažívacího traktu
Vážený pane doktore.Maminka(52roků) má C20 Ca recti,chodila na terapii a ozařování a pak měla operaci 1/2009(provedena amputace rectosigmatu sec.Miles,terminální stomie dle Brocka.).Má neustále teploty, zvrací, průjem.Zjištěno N76.1 kolpitis chronica-přeléčeno,teploty stále.Dále zjištěno K61.0 píštěl perinea ,absces malé pánve,přeléčeno.Játra mírně zvětšená, zobrazena vícečetná ložiska o průměru 2cm, charakterizující metastaze.stále má teploty,slabá, chuť k jídlu má i nemá. Chtěla bych poradit, jak ji pomoci a s čím se obrátit na p.doktory. Shodila už aspoň 15kilo (nyní má 52kg), má podstoupit další chemo a tak mám strach jestli to její tělo zvládne. Dnes byla opět na dez.lavaže H202,a bylo ji řečeno, že to tak může trvat až rok než se vyčistí.(C20 pT1NX,MO-1-HEP?) Může to zvládnout?Moc děkuji za odpověď.
Jiřina
Skalpel, lékař, ilustrační foto
To bohužel nevypadá moc dobře, jde zřejmě o vícečetné metastázy rakoviny rekta do jater. Maminka se bohužel nemůže uzdravit a onkologická léčba (chemoterapie) by jí mohla život o něco prodloužit. Omlouvám se za špatné zprávy.
Rakovina zažívacího traktu
Vážený pane profesore, mému otci byl před 6 měsíci při kolonoskopii nalezen Dobře diff.Tubulární adenokarcinom v klinickém stádiu 2A(T3,N0,M0,G1). LU (z 10 vyšetřených LU nebyla žádná pozitivní). Bez rizikových faktorů časného relapsu. Konsilium rozhodlo, že adjuvantní terapie mu nebude navržena, že bude pouze sledován. Chtěl bych se Vás zeptat jestli vy osobně by jste se přikláněl k adjuvantní chemoterapii, nebo ji nepovažujete v tomto případě za nezbytnou? Dále bych se Vás chtěl zeptat jaká je prognoza mého otce? Bylo nám řečeno, že by se vzhledem k časnému stádiu a nižšímu gradingu s trochou štěstí měl uzdravit. Souhlasil by jste s tímto názorem? Mějte se krásně a moc Vám děkuji za vedení této poradny.
A.V.
Skalpel, lékař, ilustrační foto
V tomto případě adjuvantní chemoterapii nepovažuji za nezbytnou. Prognoza otce je dobrá, měl by být v pořádku, zaručit to ovšem nejde. Takže s názorem vašich lékařů zcela souhlasím.
Rakovina zažívacího traktu
Dobry den, muj muz (41) ma kolorektalni karcinom T3N1M1,byl lecen od 27.1O.08 chemoterapie 6x oxaliplatina + Xeloda do 13.3.09 a radioterapie 30 dnu po 15-ti minutach.Ted 16.4.09 mu budou operovat tluste strevo,zatim nevime zda mu udelaji pouze docasnou kolostomii nebo trvalou. Nicmene lekari rikaji, ze se mu budou snazit zachranit konecnik.Jake jsou vyhledy na uzdraveni a dalsi lecba.Mockrat dekuji. Nikola
Nikola
Skalpel, lékař, ilustrační foto
Vzhledem ke stadiu TNM, které jste popsala, není možné úplné vyléčení. Ale doufám, že léčba vašemu muži život zásadně prodlouží. Doufám, že se konečník podaří zachovat.
Rakovina zažívacího traktu
Zdravím Vás!Manželova maminka prodělala operaci karcinomu konečníku, pak nalezeny rozsáhlé metastázy v játrech.Nyní je po další operaci tl.střeva, má zavedenou stomii.Má potíže s průchodem potravy ze žaludku do tenkého střeva, je podezření na další nádorové bujení. Nyní má být znovu operována, ač se jí ani nezahojily rány z předešlé operace.Má operace smysl?děkuji za odpověď!
Petra
Skalpel, lékař, ilustrační foto
Operace má jen relativní smysl, maminka se bohužel nemůže uzdravit. Operace by jí snad mohla umožnit postup stravy ze žaludku do tenkého střeva, tedy na přechodnou dobu zlepšit kvalitu života. Proberte to s jejími lékaři.
Rakovina zažívacího traktu
dobrý den,otec prodělal operaci při které mu byl odstraněn žaludek .Histoligie:subtotální resekce žaludku(anastamoza dle Rouxe).Histologicky stěnu prorůstající bulárně uspořádaný adenokarcinom.Má podstoupit CHT.Tátovi je 72 roků.Jaké má vyhlídky na vyléčení. Dík za zodpovězení dotazu.
radovann
Skalpel, lékař, ilustrační foto
Vyhlídky na vyléčení jsou v tomto případě poměrně malé. Je zapotřebí volit chemoterapii s co nejmenšími nežádoucími účinky, aby se při záměru prodloužit otci život neprojevily vzhledem k jeho věku velké nežádoucí účinky.
Rakovina zažívacího traktu
Vážený pane profesore, před 7 lety byl u mého manžela diagnostikován adenokarcinom rekta G2, tento byl odoperován. V následujících 2 letech proděl manžel další dvě velmi náročné operce jater ( metatáze). V roce 2006 se objevily vícečetné mata na plicích. Manžel prodělal mnoho chemoterapií. V loňském roce mu byla chemo ukončena a v současné době je v paliativní péči. Do nedávné doby asi tak 3 týdny byl jeho stav, dalo by se říci stabilizovaný, přesto, že měl občas bolesti. Před 3 týdny začal mít zvýšené teploty, pak horečky, začal těžce dýchat, stěžovat si na bolesti ramena a bolesti na plicích. Začal být hrozně unavený, polehává a spí. Chvílemi je zmatený. Zhoršila se i chuť k jídlu a začal hubnout. Obvodní lékařka mu nasadila antibiotika ( Duamox). Trochu se to zlepšilo, teploty poklesly. Mám obavy z náhlého zhoršení jeho zdravotního stavu. Mám se obávat nejhoršího ? Poraďte zda hospitalizace nebo ne. Manžel zatím nechce o ničem takovém slyšet a to ani v náznaku. Děkuji Jarmila
Jarmila
Skalpel, lékař, ilustrační foto
To nevypadá moc dobře, jde o pokročilou rakovinu s monočetnými metastázami a život manžel bohužel nebude trvat déle než nějaké měsíce. V současné době může jít o nějaký zánět, je dobře že má antibiotikum, ale celkově jde o velmi vážný stav. Hospitalizace jen v nejnutnějším případě, takto nemocný pacient se má nejlépe doma, pokud to dokážete zvládnout.
Rakovina zažívacího traktu
Dobrý den,mamka 53 let je 3 rokem po operaci rakov.tlus.střeva.Má vývod.Nýní tomur v pravé pánvi tlačící na žilní systém prav.dol.končetiny. Nohu ma strašně nateklou za 14 dní nastupuje na ozařování.Dá se otok nějak snižít?mebo už jí to takto zůstane.Děkuji.
Hlavsová
Skalpel, lékař, ilustrační foto
Otok by se měl zmenšit po ozařování, metastázy tlačí na žilní systém o vyvolává ten otok. V každém případně jde o vážný stav, protože rakovina tlustého střeva s metastázami se nedá zcela vyléčit.
Rakovina zažívacího traktu
Dobrý den,děkuji za odpověď na dotaz:maminka,56 let, adenokarcinom kolorekta,s metast. na vaječníku, operace nebyla radikální, chemo různá,už si to všechno ani nepamatuji, mimo jiné xeloda,avastin,karboplatina, naposledy biol.léčba nevzpomínám si na název léku,na posledním PETu v prosinci rozsev mikrometastáz v břišní dutině a podezření na totéž v plicích. Pro výrazné bolesti maminka dostala náplasti, nyní se alespoň vyspí.Teď se jí začly dělat otoky, nejprv kotníky,pak po kolena, nyní až po kyčle, nemůže se ani vejít do kalhot, na interně dostala něco na odvodnění a tuším Betaloc na srdce, má ho dekompenzované z chemo...těžce se jí dýchá, musí ležet, je výrazně unavenější. TAK A TEĎ AKTUÁLNÍ STAV, MAMINKA JE V NEMOCNICI, POTVRDILA SE EMBOLIZACE PLIC A ZŘEJMĚ SE JÍ UDĚLAL REKTOVAGINÁLNÍ PÍŠTĚL. OTOKY SPLASKLY, ALE MAMINKA JE VÝRAZNĚ HUBENĚJŠÍ, LEZOU Z NÍ KOSTI A I PŘES NÁPLASTI-FENTANYL ZAS MÁ BOLESTI. TO JE ASI HODNĚ ŠPATNÉ, ŽE ANO?!? MAMINKA SE MOC TRÁPÍ :-( DĚKUJI ZA ODPOVĚĎ...
Dagmar B.
Skalpel, lékař, ilustrační foto
Ano, je to hodně špatné, jedná se o nádor s metastázami, léčba byla maximální, ale bohužel stav byl od začátku nevyléčitelný. Obávám se, že život maminky bude trva maximálně už jen nějaký měsíc. Omlouvám se za špatné zprávy.
Rakovina zažívacího traktu
Dobrý den ,pane doktore,chtěla bych se zeptat na váš názor.Maminka je po operaci rakoviny tlustého střeva ,nyní v dubnu to budou 2 roky. CT břicha ,střev jater proběhlo před 2 měsíci a bylo v pořádku,kolonoskopie také v pořádku.Nyní asi během tří týdnů se hodně změnilo maminčino chování ,hledí upřeně před sebe moc nekomunikuje, ale zdá se že zatím vše vnímá a pokyvuje místo odpovědi.Byla na neurologickém vyšetření a poté na CT mozku,byly zjištěny 2 metastáze o velikosti 1.9cm a 1.5cm.Zítra by měla jít do oknologické poradny.Chtěla bych znát váš názor na budoucí léčbu a jaké jsou prognozy do budoucna.Mamince je letos 69 let. Za odpověď moc děkuji.Věra M.
Věra Městková
Skalpel, lékař, ilustrační foto
To není dobrá, zpráva, maminka se nemůže vyléčit a další léčba bude vedena snahou jí život prodlouži a zlepšit jí kvalitu života. Léčba může být například ozařováním.
Rakovina zažívacího traktu
Odeslala jsem mozna nekolikrat, tvarilo se, ze se to neodeslalo, tak doufam, ze vse potrebne k odpovedi mate. Moc dekuji!
Jitka - pokracovani1
Skalpel, lékař, ilustrační foto
Ano, váš dotaz jsem dostal a odpověděl jsem.
Rakovina zažívacího traktu
Bohužel je na tom velmi psychicky špatne i pres soucasne pobirani antidepresiv a priznanim skutecneho stavu bychom ji zivot asi jeste zkratili :-( (proste by se utrapila), takze hledame "nahradni" varianty, ktere jsou bohuzel zalozene na lži, ale věříme, že v tomto případě milosrdnější. Moc dekuji za odpoved i Vasi poradnu! 11/2007 - Ca flexurae linealis pT3 pN2 M1 (HEP) st. IV C 185, St. P. hemocolectomiam: 20.11. 07 (+ bioptický odběr z jater), St. P. resectionem metastasi hepatis (segment IV) et p. CHE 01/2008 - CHT: 6 x XELIRI 9 x Avastin 02/2008 - Progrese – dle PET vyšetření St. P. chemotherapiam paliativam komb. FOL-FOX IV: 5. cyklus-onk. HB 09/2008 - Progrese –meta do pr. ovaria a mezosigmoidea po operaci EGFR 3 % pozitivní + nalezena wild-type nemutovaná forma genu K-ras 11/2008 - Aplikace Erbitux + Irinotekan
Jitka - pokračovani
Skalpel, lékař, ilustrační foto
Lež určitě nepomáhá, jen se pospupně bude zhoršovat vztah mezi ní a ostatními členy rodiny. Mám s tím opravdu dlouhodobé zkušenosti, že je zapotření citlivým způsobem říkat nemocným pravdu. Nyní už vidím i diagnozu, měla prakticky maximální možnou léčbu a nyní ja zapotřebí se starat především o to, aby měla co nejméně obtíží, onkologická léčba již nebude účinná. Omlopuvám se za špatné zprávy a zamyslete se nad větší otevřeností k mamince, ona stejně ví že má rakovinu a stejně ví, že to nevypadá dobře a třeba by jí pomohlo, kdyby si o tom všem s vámi mohla popovídat.
Rakovina zažívacího traktu
dobrý den pane doktore, už jste mi dvakrát odpovídal na můj dotaz, za což Vám moc děkuji, a ještě jednou se k Vám obracím. Manžel - ca recta, meta pův.adenokarcinomu v LU v třísle, i přesto, že konečník nemá se mu udělala na zadku bulka, říkal jste, že může jít o recidivu, byl objednaný víc jak před dvěma měsíci na zákrok, nejdřív že za 6 neděl kvůli sálu, pak se to oddálilo za 3 týdny, že doktor potřeboval na sál někoho jiného, tak že to udělají za 3 týdny ambulantně, což mělo být dnes, a v pátek zase vzkaz, že se to odkládá, že doktor odjíždí pryč. Je mi to divné, copak tam není jiný doktor,nebo to není tak akutní, když chodí na chemoterapie ( v třísle to má taky, tak je to jedno, že je to i na zadku, když se stejně nevyléčí? ) Doktorka z onkologie¨říkala, že by se po zákroku pak mohlo udělat CT, takhle se jen čeká a nic se neděje, na CT nebyl už 5 měsíců¨. Co si o tom pane doktore myslíte vy? Děkuji za upřímnou odpověď. Jana.
jana
Skalpel, lékař, ilustrační foto
To je opravdu divné, že se operace, kterou lékaři považuji za vhodnou stále odkládá. Z mého pohledu ale bohužel operace ani CT nic zásadního na léčení a prognoze vašeho manžela nezmění.
Rakovina zažívacího traktu
Dobry den, existuje v soucasnosti v CR nejaka experimentalni nadorova lecba, do ktere by se mohl napriklad zapojit pacient, kteremu jiz lina lecba nepomaha? (karcinom tlusteho streva). Dekuji za odpoved.
Karel Janecek
Skalpel, lékař, ilustrační foto
Ano, samozřejmě jsou studie pro takovéto nemocné. Podívejte se například na www.mou.cz nebo se poraďte s ošetřujícíém lékařem nemocného.
Rakovina zažívacího traktu
Dobrý den,opět obtěžuji s dotazem,maminka,56 let, adenokarcinom kolorekta,s metast. na vaječníku, operace nebyla radikální, chemo různá,už si to všechno ani nepamatuji, mimo jiné xeloda,avastin,karboplatina, naposledy biol.léčba nevzpomínám si na název léku,na posledním PETu v prosinci rozsev mikrometastáz v břišní dutině a podezření na totéž v plicích. Pro výrazné bolesti maminka dostala náplasti, nyní se alespoň vyspí.Teď se jí začly dělat otoky, nejprv kotníky,pak po kolena, nyní až po kyčle, nemůže se ani vejít do kalhot, na interně dostala něco na odvodnění a tuším Betaloc na srdce, má ho dekompenzované z chemo...těžce se jí dýchá, musí ležet, je výrazně unavenější. Je sama doma, zítra k ní jedu na víkend, ale nemůžu s ní být pořád, mám malé děti, jejichž přítomnost už nesnáší, má je moc ráda,ale je to pro ni únavné. Bude to lepší, jestli otoky vlivem diuretik opadnou nebo už to bude jen horší a horší? Moc děkuji za odpověď.
Dagmar B.
Skalpel, lékař, ilustrační foto
Na tuto otázku jsem již odpověděl.
Rakovina zažívacího traktu
Dobrý den,opět obtěžuji s dotazem,maminka,56 let, adenokarcinom kolorekta,s metast. na vaječníku, operace nebyla radikální, chemo různá,už si to všechno ani nepamatuji, mimo jiné xeloda,avastin,karboplatina, naposledy biol.léčba nevzpomínám si na název léku,na posledním PETu v prosinci rozsev mikrometastáz v břišní dutině a podezření na totéž v plicích. Pro výrazné bolesti maminka dostala náplasti, nyní se alespoň vyspí.Teď se jí začly dělat otoky, nejprv kotníky,pak po kolena, nyní až po kyčle, nemůže se ani vejít do kalhot, na interně dostala něco na odvodnění a tuším Betaloc na srdce, má ho dekompenzované z chemo...těžce se jí dýchá, musí ležet, je výrazně unavenější. Je sama doma, zítra k ní jedu na víkend, ale nemůžu s ní být pořád, mám malé děti, jejichž přítomnost už nesnáší, má je moc ráda,ale je to pro ni únavné. Bude to lepší, jestli otoky vlivem diuretik opadnou nebo už to bude jen horší a horší? Moc děkuji za odpověď.
Dagmar B.
Skalpel, lékař, ilustrační foto
Na tuto otázku jsem již odpověděl.
Rakovina zažívacího traktu
Dobrý den,opět obtěžuji s dotazem,maminka,56 let, adenokarcinom kolorekta,s metast. na vaječníku, operace nebyla radikální, chemo různá,už si to všechno ani nepamatuji, mimo jiné xeloda,avastin,karboplatina, naposledy biol.léčba nevzpomínám si na název léku,na posledním PETu v prosinci rozsev mikrometastáz v břišní dutině a podezření na totéž v plicích. Pro výrazné bolesti maminka dostala náplasti, nyní se alespoň vyspí.Teď se jí začly dělat otoky, nejprv kotníky,pak po kolena, nyní až po kyčle, nemůže se ani vejít do kalhot, na interně dostala něco na odvodnění a tuším Betaloc na srdce, má ho dekompenzované z chemo...těžce se jí dýchá, musí ležet, je výrazně unavenější. Je sama doma, zítra k ní jedu na víkend, ale nemůžu s ní být pořád, mám malé děti, jejichž přítomnost už nesnáší, má je moc ráda,ale je to pro ni únavné. Bude to lepší, jestli otoky vlivem diuretik opadnou nebo už to bude jen horší a horší? Moc děkuji za odpověď.
Dagmar B.
Skalpel, lékař, ilustrační foto
Na tuto otázku jsem již odpověděl.
Rakovina zažívacího traktu
Dobrý den,opět obtěžuji s dotazem,maminka,56 let, adenokarcinom kolorekta,s metast. na vaječníku, operace nebyla radikální, chemo různá,už si to všechno ani nepamatuji, mimo jiné xeloda,avastin,karboplatina, naposledy biol.léčba nevzpomínám si na název léku,na posledním PETu v prosinci rozsev mikrometastáz v břišní dutině a podezření na totéž v plicích. Pro výrazné bolesti maminka dostala náplasti, nyní se alespoň vyspí.Teď se jí začly dělat otoky, nejprv kotníky,pak po kolena, nyní až po kyčle, nemůže se ani vejít do kalhot, na interně dostala něco na odvodnění a tuším Betaloc na srdce, má ho dekompenzované z chemo...těžce se jí dýchá, musí ležet, je výrazně unavenější. Je sama doma, zítra k ní jedu na víkend, ale nemůžu s ní být pořád, mám malé děti, jejichž přítomnost už nesnáší, má je moc ráda,ale je to pro ni únavné. Bude to lepší, jestli otoky vlivem diuretik opadnou nebo už to bude jen horší a horší? Moc děkuji za odpověď.
Dagmar B.
Skalpel, lékař, ilustrační foto
Vypadá to hodně špatně, myslím, že se maminka bohužel už o moc nezlepší a že její život už nebude moc dlouhý. je jasné, že už nemůže být sama doma, snažte se jí umístit do nějakého hospice nebo k ní alespoň zařiďte docházení domácí péče.
Rakovina zažívacího traktu
Dobrý den, přítel má rakovinu tlustého střeva (sestupný tračník), diagnóza 10/2006, T3N2M0, 11/2006 operace, nádor celý odstraněn, potom chemoterapie Folfox, 05/2007 odstranění vývodu. Teď má metastázy v játrech, chtějí je vyoperovat, chci se Vás zeptat, jestli je ještě nějaká šance. A je normální, aby tenhle nádor dostal ve 31 letech, když ho nikdo z jeho rodiny v mládí neměl (jenom jeho děda v 66)?
Olga
Skalpel, lékař, ilustrační foto
Naděje na uzdravení není, na prodloužení života ano. Co je v medicíně normální? Máte pravdu, že v tak nízkém věku to není obvyklé, ale občas to vídáme.
Rakovina zažívacího traktu
Dobrý den pane doktore, bratr má středně diferencovaný adenokarcinom žaludku, T2N2M0, je po totální gastrektomii a lymfadenektomii. Nádor byl celý odstraněn, budou mu dávat chemoradioterapii. Podle toho, co nám říkali v nemocnici, není prognóza moc nadějná, co si myslíte Vy? Děkuji za odpověď
Jana
Skalpel, lékař, ilustrační foto
Ano, je to tak, nadje na uzdravení není moc velká, naděje na prodloužení života ano.
Rakovina zažívacího traktu
Vážený pane profesore,prosím o výklad LZ histologie: endoskopické vzorky 3 a 4 mm,prokrojeny.Fragmenty typu tubulovilozního adenomu,v jedné části zastižena invaze do stromatu útvaru se znaky malignity. Re: Maligně zvrhlý vilozní adenom. Nerozumím. Mám rakovinu? Protože nádor je velký,bylo odebráo 8 biopsií,aby se vyšetřila co největší plocha. Ale tato zpráva zmiňuje a hodnotí jen 2! Když jsem se na to zeptala,lékař se odmlčel a pak nejistě odpověděl,že se vzorky "spojily". To se prý stává. Ale z 8 na 2? Zdá se mi to divné a nevěrohodné-je něco takového opravdu možné? Neměla bych trvat na opakování? Děkuji za vaši odpověď Kamila
kamila
Skalpel, lékař, ilustrační foto
Jde o rakovinu, ze závěru to vyplývá zcela jasně, nezáleží na tom z kolika vzorků. Opakovat vyšetření není třeba, závěr je přece maligně zvrhlý vilozní adenom, ten závěr je jasný. Nyní jsou zapotřebí další vyšetření ke zjištění stadia TNM a pokud budete mít štěstí a vše bude v počátečním stadiu, máte naději se uzdravit. Tak držím palce.
Rakovina zažívacího traktu
Vážený pane profesore,nejdříve děkuji za Vaši poradnu.Je mi 44 let.Před 3měsíci jsem prodělala operaci s následnou urostomii.Nešlo o zhoubné onemocnění.Od operace mám čas od času krev na toal. papíře.Před třemi dny diagnosikovali lékaři u mého tatínka tubulární karcinom střev.Ráda bych věděla,zda při provádění urostomie lékaři vidí případné polypy nebo změny na střevě a nemusím se tudíž znepokojovat přítomností krve při stolici?Ještě bych poprosila o odpověď ohledně tatínka.Měl 9 polypů z toho jeden zhoubný.Lze z tohoto usuzovat,že rakovina stačila postihnout jen jeden polyp a jde o ranné stadium?Před rokem test na okul.krvácení,negativní.Za jak dlouho se objeví metast.na plicích?5/2008 snímek plic negativní.Omlouvám se za chaotické otázky,ale zatím jsem se ještě nedokázala vyrovnat s touto skutečností.Tatínkovi je 76 let. mnohokrát děkuji Ticháková
Ticháková
Skalpel, lékař, ilustrační foto
Při urostomii lékaři určitě střevo nemohou prohlédnout, takže případně polypy nevidí. Pokud máte krev ve stolici, je zapotřebí udělat kolonoskopii.Na stadium nádoru v tlustém střevě se nedá usuzovat podle počtu polypů, ale podle toho, jak hluboko do střevní stěny rakovina sasáhla, zda úostihla i uzliny kolem střeva a zda případně nevytvořila vzdálené metastázy. Metastázy samozřejmě nemusí být vůbec nebo se mohou objevit za různou dobu, nedá se to předvídat.
Rakovina zažívacího traktu
dobry den, manzel je po opecaci tlusteho streva , pry nebyly metastazy. je mozne aby se dostalo vse do normalu a on se uplne uzdravil ? jsou po teto operaci normali teploty okolo 38C ? dekuji.
rakovina tlusteho streva
Skalpel, lékař, ilustrační foto
Pokud nemá metastázy, je uzdravení pravděpodobné. Jistota samozřejmě není nikdy. Proč má teploty nevím.
Rakovina zažívacího traktu
rakovina slinivky břišní - stadium T4N1M1. Jaký je Váš názor: je pro takového pacienta vhodnější biologická léčba nebo chemoterapie? Jaký je podstatný rozdíl mezi těmito dvěma způsoby léčby? Velice děkuji za Vaši odpověď.
Honza
Skalpel, lékař, ilustrační foto
Biologická léčba se u rakoviny slinivky nepoužívá. Chemoterapie může proběh nemoci o něco zpomalit, ale nemocný se bohužel nemůže vyléčit a jeho život bude trvat nejspíše jen měsíce. Omlouvám se za špatnou zprávu.
Rakovina zažívacího traktu
Dobrý večer pane profesore,výsledek histologie je adenokarcinom colon ascendens s metastázou v peritoneální dutině a metastazemi ve 3 ze 12 vy\šetřovaných lym.uzlinách, kod nemoci C18,C18,1C48,2,C77,2,C57 jaký máte názor na léčbu a výsledný efekt léčby, děkuji
Mirka
Skalpel, lékař, ilustrační foto
Jde o pokročilou rakovinu tlustého střeva s metastázami v ulinách a v břišní dutině. Pacient se bohužel nemůže uzdravit a léčba bude zaměřená na snahu o prodloužení jeho života. Podrobnosti proberte s jeho onkologem, postup a způsob léčby záleží na řadě dalších nálezů a výsledků a ty nemám k dispozici.
Rakovina zažívacího traktu
prosím o radu..Manželova maminka(59 let) je po druhé operaci rakoviny tl.střeva;již před ní byly zjištěny metastázy v játrech. Byla jí zavedena stomie, operační rány se téměř(po dvou měsících)nehojí.Je doma, trpí nevolnostmi a křečovitými bolestmi.Vyhledala jsem jí kontakt na ordinaci léčby bolesti, ale její ošetřující lékařka jí řekla, že jí nepomůžou a předepsala Algifen.Nechci paní doktorce křivdit, dá se nějak pomoci? Děkuji
Agata Hauserová
Skalpel, lékař, ilustrační foto
Pokud má maminka bolesti i při terapii Algifenem a ošetřující lékař jí další lék nedoporučil, je váš nápad s konzultací v ambulanci pro léčbu bolesti správný. Ale domnívám se, že by si měl umět poradit i ošetřující lékař.
Rakovina zažívacího traktu
Dobry den, mam dotaz a predem dekuji za odpoved - tatinek je po operaci tlusteho streva (metastazy v jatrech, napadeny mizni uzliny), castecne to vypadalo dobre ale ted se zvysili markery....v zari jeste byli kolem 20, v listopadu uz 70 a nyni ted uz 270. Kde je nejaka mezni hranice....tedy...kolik je hodnota ta "mezni", kdy je mozne ocekavat opravdu konec...? Dekuji.
Tonda
Skalpel, lékař, ilustrační foto
Tatínek se bohužel nemůže vyléčit a jeho život může trvat i dlouhé měsíce, ale rozhodně se to nepozná podle markerů, ale podle dalších vyšetření a klinického mstavu. Tak to proberte s jeho ošetřujícím onkologem.
Rakovina zažívacího traktu
Vážený pane profesore, prosím o Váš názor na moji otázku. Můj manžel(58let) podstoupil v prosinci loňského roku resekci 2/3 žaludku pro adenokarcinom. Při operaci byla resekována i jedna pozitivní l. uzlina. Od ledna prodělává chemoterapii(celkem 5 cyklů) a 25 dávek radioterapie. Jaký je Váš názor na podávání enzimů. Konkrétně např. Wobe-mugos nobo Wobenzim. Pokud tuto terapii doporučujete, tak v jaké dávce. Jaká je prosím prognóza. Děkuji Vám za odpověď. Eliška
eliška
Skalpel, lékař, ilustrační foto
Enzymy mu určitě nemohou pomoci, na druhé straně mu neuškodí. Osobně bych to v tomto případě považoval za vyhazování peněz. Prognoza je nejistá vzhledem k té pozitivní uzlině, ale léčba byla maximální a tak mu držím palce, aby to dobře dopadlo.
Rakovina zažívacího traktu
Dobrý večer pane profesore.Dekuji za odpověd.Omlouvám se za strohé informace,ale manžel odmítá o nemoci komunikovat.Jedná se o rakovinový nádor konečníku.Má naordinováno 22x ozařování a chemoterapii formou léku xeloda 500mg.Pak by měla proběhnout operace.Ale nevíme jak,s jakými následky a co bude následovat.Samozřejmě se o manžela moc bojím,snažím se být mu oporou.Věřím,že vše překonáme.Zatím ale nevím jak.Prosím vás proto o názor a radu.Děkuji moc.
lenka
Skalpel, lékař, ilustrační foto
Už samozřejmě nevím, co jste mě psala dříve, dotazů je moc a nemohu se vracet. Pokud se vše podaří, je možné vyléčení. Jaké bodou případné následky operace záleží na tom, jak je nádor daleko od konečníku, kdyby byl blízko, někdy nejde operace prověst bez tzv., kolostomie, umělého vývodu střeva břichem. Dnes jsou ale pomůcky, které nemocnému umožňují kvalitní život i s tímto omezením a za záchranu života to stojí. Tak se uvidí, jak to všechno dopadne, určitě to společně zvládnete, moc vám oběma držím palce.
Rakovina zažívacího traktu
Dobrý den pane doktore,moje maminka má karcinom distálního jícnu a kadii žaludku s propagaci do fundu žaludku ,inplantační meta v jícnu T3N1M1.Má za sebou půl roku chemoterapie,nádor se prý opouzdřil,ale na operaci to není.Při posledním CT našli drobné uzlinky kolem nádoru a navrhli ozařování.Chci vás poprosit o názor na OVOSAN a jak ho případně užívat.Nebo o nějakou jinou radu jak postupovat.Maminka je moc statečná,ale ta chemoterapie jí hodně vyčerpala.Moc předem děkuji.Gábina
Gabriela
Skalpel, lékař, ilustrační foto
Pokud se takový nádor nemůže vyoperovat, maminka se bohužel nemůže uzdravit. Ovosan není k ničemu. Dosavadní léčba mamince určitě život o něco prodloužila, přesto podobní nemocní žijí spíše jen dlouhé měsíce než roky. Omlouvám se za špatnou zprávu.
Rakovina zažívacího traktu
Vážený pane doktore,již jsem Vám nedávno psala ohledně mého tatínka(50),nádor v tlustém střevě,bohužel se metas. z jater dostala do kostí a lymf. uzlin,nádor se neoperoval,nyní je po operaci(stomii),ale stále má bolesti,otékají mu nohy,stále mu odchází krev,hleny- konečníkem.Pan doktor v Motole řekl,že mu na onkologii měli nádor vyoperovat a pak léčit postižená játra metas.....,ale teď už je pozdě,myslíte si,že je ještě nějaká léčba,která by mu mohla pomoci od bolesti,náplasti nezabírají...je hrozné dívat se na to,jak se trápí.Velmi děkuji za odpověď....
Jel.K.
Skalpel, lékař, ilustrační foto
Pokud má tatínek mnohočetné metastázy, tak se operovat samozřejmě neměl. Onkologická léčba už asi nebude fungovat, ale léčba bolesti je nezbytná a pokud se vašemu onkologovi nedaří bolesti zmírnit, určitě konzultujte ambulanci pro léčbu bolesti, která je v každém kraji a kde jsou odboníci, kteří tatínkovu bolest určitě zvládnou.
Rakovina zažívacího traktu
Dobrý den pane doktore, měl bych dotaz kvůli svého otce, má 79 let a je po operaci rakoviny tlustého střeva (esovitá klička), T3N0M0, G1, nádor celý odstraněn, už mu nechtějí dávat žádnou léčbu. Z Vašich starších odpovědí v této poradně jsem pochopil, že v tomto stadiu se dává ještě chemoterapie a navíc bývá dobře tolerovaná, tak bych se Vás chtěl zeptat, jestli by ji radši neměl dostat. V nemocnici tvrdí, že to není třeba, jednak kvůli věku, jednak že prý nádor není příliš agresivní. Děkuji za odpověď.
Václav
Skalpel, lékař, ilustrační foto
V tomto stadiu léčby se obvykle chemoterapie zvažuje, zda jí dát či ne. Přikláněl bych se k názoru jeho lékařů, že vzhledem ke všem okolnostem není nezbytná.
Rakovina zažívacího traktu
Dobrý den, manžel má kolorektální karcinom v rektosigmoidálním spojení, nádor mu vyoperovali, stadium T3N1M0, potom chemoterapie, minulý měsíc odstranění stomie. Teď mu ale našli metastázy v játrech, inoperabilní, v nemocnici nám říkali, že tak brzký výskyt metastáz znamená nepříznivou prognózu. Pokusí se je odstranit radiofrekvenční ablací, když to nepůjde, asi bude biologická léčba+chemoterapie. Chtěla bych se zeptat, pokud se ablace povede, má aspoň šanci na delší život?
Erika
Skalpel, lékař, ilustrační foto
Ano, pokud se to povede, může mu to život podloužit. Uzdravit se bohužel nemůže, ale všechny druhy léčby, jak je popisujete, by mu měly život prodloužit.
Rakovina zažívacího traktu
Dobrý den pane doktore, mojí mamince je 58 let, před 14 dny byla hospitalizována pro ascites(punkcí odsáto 2,5l), dle CT a biopsie stanovena dg.cholangiogenní karcinom generalizovaný o velikosti 9,5x6,5x6,5 cm,karcinomatoza peritonea, meta postižení LU paraortálně,peripankreaticky,kolem v.portae.K tomu se maminka již 2 roky léčí s hiátovou hernií a kardiopulm.komplikace.Maminku mi před týdnem dali domů,je velmi slabá,kachektická,trpí nevolnostmi a zvracením,její stav se celkově stále zhoršuje,ascites se zvětšuje,maminka si stěžuje na dušnost,bojí se,že se zadusí.Bylo mi řečeno, že další punkce se již provádět nebude.Prosím, přibližte mi,jak bude nemoc postupovat,jakou délku jejího života byste dokázal odhadnout a jakým způsobem může nastat úmrtí.Z jakého důvodu nebyla doporučena další punkce ascitu? Mám maminku v domácí péči a chtěla bychbýt připravená na všechno a spoň trochu předem. Moc děkuji za pochopení a odpověď.
Petra
Skalpel, lékař, ilustrační foto
To je moc smutné, maminka má nevyléčitelný nádor a její život bude bohužel trvat jen poměrně krátkou dobu, v nejlepším případě nějaký měsíc. Punkce ascitu bude vhodná, pokud bude ascites dělat větší obtíže, sama o sobě tato punkce neznamená léčbu, jen mírnění obtíží a navíc se při časté punkci dostávají s punktátem z těla bílkoviny, které jsou pro tělo zapotřebí. Rozhodně byste měli najít lékaře, který se o maminku dokáže postarat tak, aby měla co nejmenší obtíže, možná by byla vhodná hospitalizace v hospicu nebo domácí hospicová péče, pokud u vás je k dispozici. Omlouvám se za špatné zprávy a držím vám palce, abyste to zvládli co nejlépe a maminka měla co nejmenší obtíže.
Rakovina zažívacího traktu
rakovina slinivky - co znamená T4N1M1
Honza
Skalpel, lékař, ilustrační foto
T znamená, že je nádor velký, N že jsou postižené uzliny a M že jsou vzdálené metastázy.
Rakovina zažívacího traktu
Dobrý den.Maminka má rakovinu tlustého střeva, metastáze na játrech.Poslední CT-Došlo k progesi,v obou lalocích s rozsáhlými hypodenzními splývajícími ložisky.Kličky tenkého střeva zasahují hluboko do MP,bez zřetelné pathol.infiltrace.Přetrvává nepravidelné zesílení stěny rektosigmatu,dorzolaterálně vpravo s lokalizovaným prorůstáním do perirektální tukové tkáně-zde patrná Tu infiltrace stěny rekta a přilehlého tuku je vel.cca 22x15,zasahuje až k lehce rozšířené perirektální fascii. Já tomu moc nerozumím,mamka chodí na biologickou léčbu,ale chápu z toho nálezu zhoršení. Léčí se rok,můžete mi napsat jaké má vyhlídky.S kolika měsíci tak můžu počítat?Začíná si také stěžovat na bolesti žaludku.Četla jsem o radiofrekvenční ablaci,ale asi to má nějaké omezení. Děkuji za odpověd.
Alena
Skalpel, lékař, ilustrační foto
Je to velice vážné, maminka se nemůže vyléčit a její život bude trvat spíše dlouhé měsíce než roky. Omlouvám se za špatnou zprávu. Biologická léčba je v současnosti to nejlepší, co může dostat, může jí život o něco prodloužit.
Rakovina zažívacího traktu
Dobrý den pane profesore, chtěla bych se Vás zeptat zda-li podle Vás má lepší prognozu pacient s ZN v tlustém střevě ve stádiu T3 N0 M0 s nízkým gradingem(G1), nebo pacient ve stádiu T2 N0 M0 avšak s vysokou agresivitou nádoru(např.G3,nebo G4)? Moc Vám děkuji za odpověď.
Marie
Skalpel, lékař, ilustrační foto
T znamená velikost nádoru, grading vyjadřuje agresivitu nádoru. Když se nádor podaří celý vyoperovat, měl by být nemocný v pořádku, samozřejmě bude o něco rizikovější nemocný s vyšší gradingem.