Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Proti pocení bojujte i s pomocí přírody. Zkuste bylinky či kamenec

  • 22
Když se řekne přírodní deodorant, leckdo si představí téměř nefunkční věc, která vás během chvíle vyloučí ze slušné společnosti. Tyhle předsudky můžete s klidem hodit za hlavu, kvalita i nabídka deodorantů bez hliníku se totiž v poslední době raketově zvýšila.

Potí se každý a je to úplně normální. Ta věta může působit jako zbytečné konstatování samozřejmého, jenže pro spoustu z nás se stalo jediným společensky přijatelným řešením tuhle tělesnou funkci do poslední kapky eliminovat. 

O všem, co ženy zajímá

Módní trendy pro nadcházející podzim a zimu, zamyšlení Kam se poděl zdravý rozum? a ještě mnohem víc čtěte v pondělní příloze MF DNES OnaDnes.

Ilustrační snímek

Neboli používat pouze antiperspiranty a od všeho jiného se držet v uctivé vzdálenosti. Nic proti tomu, jsou dny, kdy se opravdu hodí mít po ruce „silnější kalibr“, a některým lidem zkrátka nic jiného nevyhovuje.

Možná ale stojí za to zamyslet se nad tím, jestli nedat potním žlázám šanci na normální fungování a alespoň na čas vyzkoušet deodoranty bez hliníkových solí. 

Proč dát šanci přírodě

„Na začátek je asi důležité si uvědomit, jak vlastně fungují a co od nich můžete čekat. Přírodní deodoranty na rozdíl od antiperspirantů nezabraňují pocení, naopak se snaží respektovat funkce těla. Neblokují potní žlázy, takže můžou vyplavovat toxiny,“ vysvětluje Andrea Vaníčková, majitelka obchodu s přírodní kosmetikou Biorganica. 

Pro dost lidí může být hlavním argumentem pro používání přírodních deodorantů fakt, že neobsahují aluminiové soli, trochu kontroverzní a velmi diskutovanou ingredienci antiperspirantů, která omezuje pocení. 

„Bývají spojované s řadou zdravotních problémů, například rakovinou prsu, což ale nikdy nebylo jasně prokázané,“ podotýká Andrea Vaníčková. „Pro mě osobně je problematický spíš samotný fakt, že hliníkové soli ucpávají potní žlázy a zamezují přirozenému procesu těla.“

Bylinky v akci

Potu jako takového se děsit nemusíte, problém nastává až ve chvíli, kdy se v něm začnou množit a rozkládat bakterie přítomné na naší pokožce. A právě tady přichází chvíle pro hlavní hvězdy deodorantů – esenciální oleje a bylinné výtažky. 

„Často se setkáte například s rozmarýnem, šalvějí nebo levandulí, které nejen krásně voní, ale mají i dezinfekční a antibakteriální účinky, a nejrůznějšími citrusy, vetiverem a dalšími svěžími vůněmi.“ I když některé deodoranty slibují až 24hodinovou výdrž, není od věci hodit ho pro jistotu do kabelky a během dne po něm občas znovu sáhnout.

Šťastná žena (ilustrační fotografie)

Hledejte a najdete

Trochu speciální kategorií je přírodní kamenec, který funguje na jiném principu. Když krystal namočíte vodou a potřete jím podpaží, zanechá na pokožce neviditelný film minerální soli, která brání tvorbě bakterií a tedy i zápachu. „Dejte si ale pozor, jestli kupujete opravdu čistě přírodní kamenec z jednoho kusu, a ne syntetický. Je v nich dost velký rozdíl,“ upozorňuje Vaníčková.

Na co se připravit, pokud se plánujete s přírodními deodoranty teprve seznamovat? Za prvé možná bude chvíli trvat, než si na ně zvyknete a najdete ten pravý. „Na rovinu se přiznávám, že jsem sama docela dlouho hledala takový, který na mě funguje,“ říká Andrea Vaníčková. „Důležité je také najít si vůni, která se nebude ‚prát‘ s tou vaší přirozenou. Občas stačí vyměnit citrusy za šalvěj nebo růži a najednou je vše v naprostém pořádku.“

Antiperspirant, nebo deodorant?

Antiperspiranty omezují tvorbu potu tím, že stahují vyústění potní žlázy. Nejčastější účinnou látkou v nich jsou hliníkové soli, které jsou někdy spojovány se zdravotními riziky; přímá souvislost ovšem prokázaná nebyla.

Deodoranty nebrání přirozené produkci potu, pouze zamezují nežádoucímu zápachu, který vzniká množením bakterií na pokožce. Zpravidla neobsahují aluminiové soli, jejich složení se ovšem může velmi lišit. V přírodních deodorantech bez hliníku obvykle najdete esenciální oleje a bylinné extrakty, které mají svěží vůni a zároveň dezinfekční účinky, často také antibakteriálně a hojivě působící zinek.