S pigmentovými skvrnami se nemusíte smířit. Dejte jim jednou pro vždy sbohem

  • 0
Pigmentové skvrny jsou častým kožním problémem moderní doby. Mohou se objevit kdykoli bez ohledu na věk a pohlaví. Pokud barevnou nerovnost na těle aktuálně řešíte, právě teď máte ideální dobu s tímto nedostatkem zatočit. Poradíme vám, jak na to.

Ačkoliv prevence je to nejdůležitější, pokud se pigmentové skvrny již objevily, existují kroky, které vám pomohou je zesvětlit a zabránit jejich opakovanému výskytu.

Co je hyperpigmentace?

Můžeme tak označit každou skvrnu na pokožce, která je tmavší než přirozený tón pleti. Pigmentové skvrny na kůži vznikají nahromaděním melaninu, což je přírodní kožní barvivo, které je zodpovědné za barvu naší pleti. 

Nadměrné vystavování se slunečním paprskům zvyšuje množství melaninu, proto právě intenzivní pobyt na slunci je jednou z hlavních příčin vzniku barevných nerovností. Pigmentové skvrny obvykle nalezneme na partiích, které se paprskům méně chrání, tedy na obličeji, krku, dekoltu, ramenou, předloktích a rukou.

Pigmentové skvrny se mohou objevit také po zánětu kůže, například po prodělaném akné. Dalším viníkem jsou hormonální změny či éterické silice obsazené v parfémech. Nežádoucí pigmentace může vznikat i jako reakce na různé léky, včetně těch nanášených na kůži, jako jsou hojně užívané gely proti bolesti, které mohou pod vlivem slunečního záření způsobit podráždění projevující se jako tmavší pigmentace pokožky.

Varování: Pigmentové skvrny jsou většinou neškodné, mohou však negativně ovlivňovat sebevědomí lidí, u nichž se vyskytují. Některé formy, jako je melanom (typ kožního nádoru), mohou být ovšem životu nebezpečné. Jestli máte jakékoliv obavy týkající se vašich pigmentových skvrn, pokud mění tvar, velikost a barvu, nebo když začnou svědit a krvácet, rozhodně se obraťte na svého lékaře.

S věkem se mění fyziologické funkce kůže a to vede i ke vzniku tmavších skvrn, proto se flíčkům na pokožce říká také stařecké skvrny.

První pomoc

Základem je důsledná ochrana před UV zářením. Na opalovacích produktech nešetřete a aplikujte je v dostatečném množství. Chraňte se před sluncem nejen v létě, ale po celý rok. To znamená, že i běžná denní kosmetika by měla obsahovat UV faktor, ať už pobýváte ve městě, či na horách.

Pokud skvrny nejsou příliš výrazné a nejsou tak uloženy hlouběji v kůži, stačí používat speciální dermokosmetiku s bělicím účinkem, která ovlivní tvorbu pigmentu. Kromě pleťových krémů jsou praktické i depigmentační produkty, jako je odličovací voda či séra. K dostání jsou i speciální pera, kterými lze přesně zacílit na místa, jež je potřeba šetrně zesvětlit.

Vhodné jsou taktéž přípravky s kyselinou glykolovou, která přispívá k regeneračním procesům v pokožce a navrací jí ztracený jas. Ideální je na zmírnění jemnějších pigmentových skvrn. Nejlépe se aplikuje ve formě koncentrovaných sér.

Nestyďte se jít k lékaři „pouze“ s pihou, která se vám nelíbí. Nikdy nevíte, co za touto zprvu drobností může být.

Když běžně dostupná kosmetika nestačí

Někdy se zbavit barevných nerovností nedaří. I přes drahé depigmentační řady se tmavší flíčky na kůži objevují. Zde je už potřeba odborník a speciální ošetření. 

„Pomůže chemický peeling. Jde o lékařské ošetření pokožky za pomocí aplikace nejčastěji ovocných kyselin. Peeling odstraní povrchové vrstvy kůže, následuje regenerace a výsledkem je sjednocenější barevný odstín pleti,“ říká Jan Kučera, dermatolog Perfect Clinic Dermatology. 

„Pro maximální účinnost se provádí v sérii několika sezení. Velmi účinným nástrojem na léčbu pigmentací je i frakční resurfacing za pomoci CO2 laseru. Díky němu dochází k hloubkové regeneraci postižené kůže, barevnému sjednocení a bonusem je také odstranění jemných vrásek,“  vysvětluje.