Pět důvodů, proč tloustnete, i když se nepřecpáváte

  • 38
Snažíte se hlídat v jídle, přesto se vám nedaří hubnout a možná dokonce přibíráte. Kde může být problém, že se vaše váha nechce pohnout směrem dolů?
Ilustrační snímek

Není žádným překvapením, že Češi neustále tloustnou. Podle zprávy Českého statistického úřadu z roku 2018 je obezitou ohroženo téměř dvacet procent Čechů. Mírnou nadváhou ale trpí sedmačtyřicet procent mužů a třiatřicet procent žen. Zatímco muži se, podle statistik, snaží svou váhu zkrotit spíše s pomocí fyzické aktivity, ženy vsázejí raději na úpravu jídelníčku. Možná se však hlídáte, dodržujete víceméně zdravý jídelníček, přesto se vaše váha nehýbe nebo dokonce ještě roste. Proč tomu tak je?

ilustrační snímek

1. Léky, které užíváte

Jednou z možných příčin, proč se vám nedaří zhubnout nebo dokonce přibíráte, mohou být léky, které užíváte. Některé totiž mohou podporovat apetit, mezi vedlejší účinky jiných zase patří zpomalení metabolismu. Odborníci ještě upozorňují na léky, které mohou způsobovat únavu nebo dechovou nedostatečnost, kvůli kterým lidé nemohou sportovat. Mezi problematické léky patří podle odborníků antidepresiva, léky na vysoký krevní tlak, léčbu diabetu, kortikoidy, ale třeba i léky na migrénu.

Na druhé straně je z váhových přírůstků často obviňována i hormonální antikoncepce, ačkoli žádný výzkum nikdy nic podobného neprokázal. Odborníci v roce 2015 shromáždili výsledky pětačtyřiceti provedených studií a dospěli k názoru, že spojitost užívání hormonální antikoncepce a váhového přírůstku nelze spolehlivě dokázat. Zatímco některé uživatelky si skutečně stěžují na přibírání na váze, jiné naopak po užívání antikoncepce zhubly. Na další neměla hormonální antikoncepce žádný vliv.

Ilustrační snímek

2. Hormonální výkyvy

Zejména ženy se potýkají s váhovými přírůstky v souvislosti s hormonálními výkyvy. Kilogramy navíc se objevují především při změnách hladiny estrogenu, které jsou typické pro období kolem menopauzy Při ní dochází ke snížení hladiny jedné z forem estrogenu, zvané estradiol. Přičemž právě estradiol odpovídá za regulaci metabolismu a udržování hmotnosti. Jeho snížení tedy vede k přibírání nebo nemožnosti zhubnout. Typicky je tedy období menopauzy spojené nejen s absencí menstruace, ale právě i s nárůstem hmotnosti.

Další okolností, která může vést k nárůstu hmotnosti v souvislosti s hormony, je syndrom polycystických ovárií. V jeho rámci se objevuje nerovnováha estrogenu a testosteronu, ale také různé stupně inzulinové rezistence. Ženy postižené syndromem polycystických ovárií (a podle lékařských statistik je jich pět až deset procent) proto častěji bojují s nadváhou nebo dokonce obezitou.

Ilustrační snímek

3. Přibývající věk

V posledních letech se stravujete i hýbete pořád stejně, ale zatímco dřív jste byli se svou postavou spokojeni, teď se na vás kila lepí zdánlivě bez příčiny? Na vině může být váš věkem zpomalený metabolismus. Rychlost metabolismu je podmíněna celou řadou faktorů; například pohlavím, genetikou, výškou, váhou, množstvím svalové hmoty a samozřejmě také věkem. Podle odborníků se metabolismus začíná zpomalovat už kolem dvaceti let, ale toto zpomalení je jen mírné. V průměru jde o jedno až dvě procenta za dekádu. To znamená, že pokud si chcete ve třiceti udržet stejnou váhu, jakou jste měli ve dvaceti, musíte za den zkonzumovat přibližně o sto padesát kalorií méně. Po čtyřicátém roce se potom zpomalování metabolismu stává dramatičtějším.

Výzkum provedený na Johns Hopkins University ukázal, že lidé ve středním věku přibírají v průměru půl kila až jeden kilogram za rok. Za zpomalením metabolismu v průběhu postupujícího věku může hned několik faktorů. Jednak jde o přirozené hormonální změny, velkou měrou se ale na zpomalení metabolismu podílí i ztráta svalové hmoty, ke které s přibývajícím věkem dochází. Po třicátém roce lidé ztrácí každých deset let v průměru tři až pět procent svalů, uvádějí odborníci. Výzkum provedený na Harvardu, kterého se zúčastnilo víc než deset tisíc mužů, zjistil, že denně stačí dvacet minut silového tréninku, aby se úbytek svalové hmoty (a tím i přibírání na váze způsobený stárnutím) zpomalil.

Ilustrační snímek

4. Jste ve stresu

Snažíte se hlídat si jídelníček, hýbete se, ale přesto vás tlačí pásek na kalhotách? Příčinou může být dlouhodobý stres, kterému jste vystaveni. Ten se negativně projeví nejen na vašem zdraví ale i na vaší váze. Způsobů, jak se stres podepíše na vaší váze, je hned několik. Při stresu se do těla vyplavuje hormon kortizol. Ten vede ke zvýšení krevního tlaku a také hladiny krevního cukru. Je také prokázáno, že při zvýšené hladině kortizolu dochází k ukládání takzvaného viscerálního tuku (tedy toho, který je uložen mezi orgány v dutině břišní). Kromě toho, že zvětšuje obvod vašeho pasu, je také spojen s obrovským množstvím zdravotních komplikací.

Kromě toho, že ve stresu saháme po velmi kalorických potravinách, vědci zjistili, že ve stresu po nich tloustneme ještě rychleji. Výzkum z letošního roku byl sice zatím provedený pouze na myších, ale jeho autoři předpokládají, že jeho výsledky budou platné i pro lidi. Během něho se ukázalo, že pokud jsou myši ve stresu a mají přístup ke sladké a tučné potravě, tloustnou mnohem rychleji než myši, které mají sice stejnou skladbu jídelníčku, ale ve stresu nejsou.

Ilustrační snímek

5. Málo spíte

Možná vás nikdy nenapadlo, do jaké míry se množství spánku podepisuje na tom, jestli se vám daří držet svou váhu pod kontrolou, či nikoli. Pokud ale nedopřejete svému tělu dostatek odpočinku, budete s přebytečnými kily bojovat neustále. Výzkum, jehož výsledky byly zveřejněny v magazínu American Journal of Clinical Nutrition, zjistil, že lidé, kteří mají nedostatek kvalitního spánku nejenže zkonzumují více jídla, ale také mnohem častěji sáhnou po tučných a sladkých potravinách.

Nevyspalí lidé také trpí intenzivnějšími chutěmi, které vedou k nárazovému přejídání. Tyto závěry potvrdila i celá řada dalších výzkumů. Například výzkum z roku 2012 prokázal, že lidé, kteří spí dlouhodobě méně než šest hodin, mají významně vyšší BMI. Nedostatek spánku totiž ovlivňuje produkci hormonů leptinu a ghrelinu, které zodpovídají za pocit hladu, sytosti a apetitu. Pokud chcete mít svá kila pod kontrolou, odborníci se shodují, že musíte spát sedm až devět hodin denně.

, pro iDNES.cz