Dermatologická poradna Gabriely Janouškové

Poradna ukončena

V případě smíšené pleti nepoužívejte dráždivé látky, kvůli kterých vzniká v...

Na otázky odpovídá

MUDr. Gabriela Janouškové

Kožní choroby patří k nejrozšířenějším a také k nejzdlouhavějším. Radila vám s nimi MUDr. Gabriela Janoušková, dermatoložka z Fakultní nemocnice Motol. Poradna je již ukončena.

Nejvíce se ptáte

Onemocnění nehtů
Dobrý den, je to už 14 dní co jsem si obrátila nehet a ten se mi odchlípl od kůže a drží mě jen za lůžko. Každý den jsem ho přelepila náplastí a ze začatku jsme aplikovala Framykoin, nyní už to není citlivé tak používám calciovou mast. Nyní jsem zjistila, že je nehet sice prirostlý ke kůžičce kolem nehtu, ale je odchlípnutý od prstu až pod kůži asi tak 1-2mm za lůžkem. Je nutné nechat si nehet strhnout nebo mi podroste nový? Děkuji za odpověď
Maurerová
MUDr. Gabriela Janouškové
Nehet si nechat strhnout nemusíte, vhodné je krátké sestřižení nehtu a přelepování, aby nedošlo k bolestivému odstržení nehtu. Nehet by měl dorůst.
Onemocnění nehtů
Nehet mi nehnisá, kůže je zahojená..nehet tam pořád drží jen mám strach aby mi nový nehet narostl?
Vejrychová
MUDr. Gabriela Janouškové
Jestliže nedošlo k výraznému poškození nehtové matrix a lůžka, tak není důvod, proč by nehet neměl narůst.
Onemocnění nehtů
Dobrý den, chtěla bych se zeptat..vyvrátila jsem si nehet a ten se mi odtrhl od kůži a dřží mě jen za "lůžko". Potřebovala bych poradit zda mě nový nehet podroste nebo musím na strhnutí. Děkuji
Vejrychová
MUDr. Gabriela Janouškové
Nehet sestřihněte a překryjte náplastí, ať nedochází k opakované traumatizaci v postiženém místě. V případě, že odchlípený nehet bude činit stálé obtíže, tak navštivte chirurgii, kde nehet maximálně zkrátí, tedy odstřihnou odchlípenou část. Myslím, že stržení nehtu nebude nutné. Na nehtové lůžko(tedy obnažená část po odtrženém nehtu) aplikujte antibiotickou mast - např. Framykoin ung, Bactroban ung apod.
Onemocnění nehtů
Dobry den. Nechala jsem si udelat na okousane nehty umele gelove ,jelikoz jsem se hlodani nemohla zbavit .Nehty jsem mela hodne okousane na palcich se mi po trech tydnech za nehtem objevila spina ,ktera nejde dolu a moje manikerka vyrkla i tu moznost ,ze by to mohla byt plisen..Mam z toho velike obavy jelikoz je to pod nehtema nemihu to vycistit .Kdyz nehet odlepim bude totalne zniceny .Prosim poradte mi..Je mozne aby se pod nehet dostala plisen ? diky za odpoved..
Aneta
MUDr. Gabriela Janouškové
Plísňové onemocnění vyloučit nemohu. Navštivte kožní ambulanci, kde ev. provedou mykologické vyšetření. Je velmi pravděpodobné, že budete muset umělý nehet odstranit.
Onemocnění nehtů
Paní doktorko děkuji Vám moc za odpověď a mám ještě jeden dotaz, zda-li se do Vaší poradny lze fyzicky objednat. Pokud ano, musím mít dopručení praktického lékaře? Děkuji a přeji hodně zdraví.Irena
irena hrabcová irene13@seznam.cz
MUDr. Gabriela Janouškové
Ordinovat budu od října, ale ambulance je zaměřená spíše na kožní formy alergií. Můžete se ale telefonicky objednat na všeobecnou ambulanci. Doporučení praktického lékaře nepotřebujete.
Onemocnění nehtů
Dobrý den paní doktorko, mám dotaz. Je mi 57 let a již od mládí mám nehty u nohou kromě druhého prstu a malíčku na obou nohách postižené nehty plísní. Léčím se již cca 10 let. Změnila jsem i lékařku v domění, že jiná mi pomůže. Kultivace mi vyšla jak říkala paní doktorka mírně pozitivní. Kapu si pravidelně na noc na nehty Batafren, ráno vtíram krém Myfungar.Zpilovávám nehty, tím se ztenčují,ale výsledek je minimální.Doktor Matuška na netu doporučuje koupel nohou v octové vodě,jaký je na to váš názor? Mám pocit, že se jíž svého problému nikdy nezbavím.Je léčba Lamisilem v tabletách nutná v mém případě? Užívám Cardilan tablety, Euthyrox 75 mg a creon 2500. Creon pouze při potížích.Má Lamisil vedlejší účinky? Lékařka uvažovala o odstranění nehtů ale to bych nerada podstoupila. Děkuji za opověď. Irene13@seznam.cz
irena
MUDr. Gabriela Janouškové
Jestliže jsou nehty postižené ve větším rozsahu, tak místní léčba ve formě roztoků a mastí nebude dostatečná. Na řadě je tedy celková antimykotická léčba terbinafinem či itraconazolem. Před léčbou je vhodný odběr krve na kontrolu jaterních a ledvinných funkcí a zjištění hladiny tuků v krvi. Stržení nehtů se jako léčebná metoda již neprovádí, nebo jen velmi vzácně. Koupel v octové vodě Vám neuškodí, nemyslím si, že by ale výrazněji pomohl při větším postižení nehtů.
Onemocnění nehtů
Moji dceri-10 let- odpadl nehet na palci jedne nohy a roste ji novy. Rada bych se zeptala, jestli je mozne, ze se situace bude opakovat, nejsme si vedomy zadneho urazu.Muze jit o plisen?
Konstanzova Vladimira
MUDr. Gabriela Janouškové
Jestliže by se jednalo o plíseň, tak nehet by byl jinak barevný, silnější atd, to by neuniklo Vaší pozornosti. Mohlo se skutečně jednat o následek drobného úrazu, malých bot, sportování apod.
Onemocnění nehtů
Paní doktorko,prosím radu. Na palci u nohy se mi nehet v půlce oddělil a časem se úplně odloupne. Poprvé se mi to stalo loni v létě. Doktorka mi vysvětlila problém,že je nutný odběr vzorku a mikroskop. vyšetření,ale že to bych si nesměla cca 2 týdny mít nohy,aby se to dostatečně projevilo a ničím neovlivnilo...opravdu to tak funguje? Opravdu je nutné nehet strhávat? Toto se uvádí v literatuře až u déle přetrvávajících problémů, nebo spíš už jako "zastaralý" způsob léčby. Podobně jako u jiné tazatelky se odvolala na drahou léčbu a limity na léky. Je možné trvat na předepsání masti nebo léku i za cenu, že bych si je ráda i sama plně uhradila? Děkuji za odpovědi na mé dotazy.
olga
MUDr. Gabriela Janouškové
Před mykologickým vyšetřením, tedy vyšetřením, kterým prokazujeme přítomnost plísně, je nutné neošetřovat nehet protiplísňovými laky cca 6 týdnů, stejně dlouho by se neměl nehet lakovat apod, aby nedošlo k zkreslení výsledků. Běžnou denní očistu samozřejmě můžete provádět. Při odběru nehtu na vyšetření se buď odstřihne kousek nehtu, nebo se seškrábne drť z nehtu. Podle výsledku se zahajuje celková nebo místní léčba (podle rozsahu postižení). Strhávání nehtu se jako léčebný zákrok již neprovádí, nebo skutečně jen vzácně. Při větším rozsahu postižení nehtu máte nárok na celkovou antimykotickou léčbu. Před zahájením léčby je vhodné zkontrolovat funkce jater, ledvin a hladinu tuků v krvi (vše zjistíme z krve).
Onemocnění nehtů
Dobrý den. Už asi dva roky mám problém s nehtem na malíčku u jedné ruky. Začlo to tak, že mi začal vyrůstat přerušovaně a potom odpadl. Od té doby už nikdy nepřirostl k nehtovému lůžku a mezi ním a nehtem vzniká prostor, který se plní bílými šupinkami nebo tak něčím, takže celý nehet je bílý. Byla jsem už u několika doktorů. Na prvním místě mi udělali mykologické vyšetření, ale bylo negativní. Dali mi na to vodičku Batrafen a potom mast Myfungar. Pak už nevěděli co s tím (to bylo v nemocnici). U jiné paní doktorky jsem teď dostala okamžitě tablety Lamisil a mast Fungicidin. Tvrdila, že je to plíseň i když ve vyšetření nyvyšla. Tablety jsem užívala osm týdnů a nyní je 14 dní neužívám. Nehet je pořád špatný, vůbec to nepomohlo. Vím, že se to těžko určuje na dálku, ale nemáte nějaké tipy, co by to mohlo být. Ta plíseň se mi přeci jen nezdá. Předem děkuji.
Klára
MUDr. Gabriela Janouškové
O plíseń by se mohlo jednat, mikroskopické a kultivační vyšetření nedosahuje 100% citlivosti. Zlepšení po léčbě celkovými antimykotiky nebývá patrné ihned, ale až s odstupem. Kromě plísní se může jednat o projev některých kožních chorob (ekzémy atd), projev mechanického či chemického poranění. Při domácí práci chraňte vždy ruce rukavicemi, promazávejte ,astnými krémy (včetně nehtů).
Onemocnění nehtů
Dobrý den, chtěla bych se zeptat: Už asi 10 let mám nehty na palcích ruky zvlněné. Co může být příčinou? A co mohu udělat. U p.dr.vysvětlení: nehty jsou vyčerpané, mám větší plosky. Děkuji
Jana
MUDr. Gabriela Janouškové
Uvedené změny na nehtech se mohou vyskytnout při některých kožních chorobách, ale i vlivem chemických látek (mýdla, čisticí prostředky apod), uplatňují se i mechanické vlivy. Léčebné úspěchy jsou sporné, při úklidu apod používejte ochranné rukavice, nehty promazávejte mastnými krémy.....
Onemocnění nehtů
Dobrý den,paní doktorko potřebuji poradit,pod nehet se mi dostala jehla a kůže se mi odlupuje a nehet jakoby odumírá,co s tím mám dělat,čím ho léčit.
Renata
MUDr. Gabriela Janouškové
Jestliže se jedná jen o traumatizaci, tak není možné nijak zasáhnout. Nehet noste krátce ostříhaný, nelakujte. Mohlo dojít již k plísňové infekci nehtu, pak by byla nutná protiplísňová léčba. Navštivte kožního lékaře v místě bydliště, který Vám dle nálezu poradí příp. vhodnou léčbu.
Onemocnění nehtů
Dobrý den, chtěla bych se zeptat, jak se pozná lupénka na nehtových lůžkách? Vodorovné bílé čáry - jako suchá kůže, ale trochu odrůstá. Mám to na všech nehtech na rukou. Kožní lékařka se pouze zeptala, zda neměl někdo lupénku v rodině (neměl)a mám promazávat indulónou. K tomu se přidaly velké problémy s očima, mám již třetí kapky od lékaře a stále se to nelepší. Kam bych se měla obrátit? Celkově se cítím dost špatně, jsem velmi unavená. Obvodní lékař mi řekl, když jsem unavená, ať se vyspím. Připadám si jak v Kocourkově. Moc děkuji za odpověď.
Marcela
MUDr. Gabriela Janouškové
Vodorovné bílé čáry na nehtech mohou představovat např. Meesovy proužky, které se objevují při náhlém toxickém poškození tkáně, ze které nehet vychází. Může se jednat o působení některých léků, ale i akutní závažné infekce apod. Proužky by postupně se měly posouvat k volnému okraji nehtu a postupně odrůst. Při lupénce mohou změny na nehtech mít vzhled olejových skvrn, ztluštění a drolení nehtu apod. Zkuste navštívit kožní pracoviště některé větší nemocnice (ev. fakultní nemocnice).
Onemocnění nehtů
Dobrý den, mam problémy s nehty na rukou. Oddělování nehtu od položí začalo na ukazováčku pravé ruky,jako taková světlá"mapka"pod nehtem a postupuje k nehtovému lůžku. Nehty mám jemné,odchlipují se a lámou! Kožní lékařka mě dala EXODERIL roztok 2x denně. Nepomáhá,onemocnění se rozšířilo na ostatní nehty(kromě prostředníčku pravé ruky a palce levé ruky). Byla jsem u kožní lékařky po druhé,dostala jsem opět Exoderil. Je to již od dubna,nehty se nelepši a já strašně trpím. Testy mi nedělala. Celková léčba nepřichází v úvahu pro zdravotní problémy po cholecystektomii,chronicka pankreatitida v terapii. Jsem alergická na jód,prach,plísně. Moc děkuji za vaši radu. Dana
Dana
MUDr. Gabriela Janouškové
Vaše lékařka předpokládá plísňové onemocnění nehtu, které by bylo vhodné potvrdit mykologickým vyšetřením. Při tomto vyšetření se odebere drť nehtu, ev. se odstřihne kousek nehtu. Důležité je, aby nehet před tímto vyšetřením nebyl ošetřován alespoň 6 týdnů.
Onemocnění nehtů
Dobry den. Chtela bych se zeptat na dve otazky. 1)velmi casto se mi delaji v oblasti konecniku male prasklinky, ktere jsou velmi neprijemne. Staci jeden neobratny pohyb a prasklinka je na svete. Nekdy se vytvori prasklinka i na hrazi. Kozni lekarka mi dala Imazol, ale bez vysledku. Jak mam postupovat dal? 2) Kozni mi take diagnostikovala lupenku na nehtovych luzkach a dala vodicku Batrafen, ktera je take bez vysledku. Mam zasazene uz temer vsechny prsty na nohou i rukou, ale nejak se mi nezda, ze by slo pouze o lupenku - nehet velmi zesili a zhrubne, odchlipne se od luzka, prsty jsou velmi bolestive na dotek. Zkousela jsem Lamisil - neuspesne. O co se muze jednat? Nemela bych nastoupit nejakou komplexnejsi lecbu, prip. vysetreni na imunologii? dekuji
Ema
MUDr. Gabriela Janouškové
ad 1) zkuste se obrátit na proktologickou ambulanci, která bývá součástí chirurgie. ad 2) V léčbě lupénky na nehtech se uplatňuje aplikace Daivonex roztoku či masti, možná je kombinace se silnými kortikosteroidními mastmi. Nutné je vyloučit plísňové onemocnění nehtů provedením mykologického vyšetření. Nutné je vysazení Batrafen roztoku cca 6 týdnů před daným vyšetřením. Při pozitivním nálezu je vhodné zvážit celkovou protiplísňovou léčbu (itrakonazol, terbinafin).
Onemocnění nehtů
Dobrý den, nevím,zda se můj dotaz spadá do kategorie dermatologická poradna,ale již zhruba půl roku se mi třepí nehty.V poslední době to už je opravdu extrémní a nesnesitelné.Bílá linka nad kůží se mi zdvojuje ap.nevím ¨na kterého specialistu se obrátit,zda můžu zajít ke své kožní lékařce nebo na nějakou manikůru.Předem moc děkuji za odpověď
pavla
MUDr. Gabriela Janouškové
Třepící nehty skutečně patří k dermatologovi. Obecné zásady k ošetření těchto nehtů zahrnují: zamezení kontaktu s čistícími prostředky, mýdly, pracími prášky apod, nutné je používání ochranných rukavic při vykonávání domácích prací. Nehty noste krátké, promazávejte mastnými krémy, vhodná je koupel v teplém olivovém oleji, vyvážená strava bohatá na čerstvou zeleninu a ovoce, někdy se uvádí pozitivní efekt želatiny, křemíku, zinku.
Onemocnění nehtů
dobrý den, má dcera- 7let- mi dnes ukázala 2 odrůstající nehty na rukou. Neměla je poškozeny, pod nimi jsou nehty nové.Může to mít spojitost s prodělanou spálou? Děkuji
vozna@volny.cz
MUDr. Gabriela Janouškové
Souvislost se spálou vyloučit nelze, na vině může být i minimální trauma daných nehtů.
Onemocnění nehtů
Dobry den, chtel bych se vas zeptat mam takovy problem na palcich u nohou..kekonci zacinaji belat a ke konci se droli.Kolem kuze nehet skoro edzi.na dotek je nehet HDuby jakoby name byly nejake vrstvy jestli me chapete.NEjhorsi je ze TOTO podobne mela Moje MAtka a te nato napsali kapicky a stejne ji to nepomohlo nev te co stim?? DEKUJI
Honza
MUDr. Gabriela Janouškové
Podle popisu by se mohlo jednat o plíseň. Navštivte kožní ambulanci, kde provedou mykologické testy k průkazu plísně a dle výsledků doporučí vhodnou léčbu (dle nálezu místní či celkovou).
Onemocnění nehtů
Dobý den,mám plíseň na palcích a ukazováčku na nohou.Paní doktorka mi bez mykologického vyšetření předepsala Lamisil 250 a doporučila kombinovat s lamisilem krémem.Mám se takto léčit 2měs.Po měsíci se nehty evidentně lepší,takový ztluštělý povrh se odloupl a nehty dorůstají.Prosím o radu,kdy bych po takové léčbě mohla otěhotnět.Děkuji předem za odpověď.
Iveta
MUDr. Gabriela Janouškové
Firmou není uváděno, kdy je možné po ukončení léčby otěhotnět, proto je možné předpokládat, že to může být ihned po ukončení léčby. Nicméně bych pro jistotu doporučila až po měsíci od ukončení léčby (tedy po jednom proběhlém cyklu).
Onemocnění nehtů
Můžete mi poradit? Mám vrozenou vadu nehtů, za socialismu 4 nevyřešený případ v Československu, byli mi postupně strženy všechny nehty u nohou, ale dorostly stejně, ne-li hůře. Teď přišli na to že je to nějaký druh plísně nehtů a byl mi předepsán lamisil tablety 250 mg, 14 tablet. Předtím mi dělali vyšetření jater, byli odebrány vzorky nehtů.Paní doktorka mi říkala že má léčba by měla trvat cca 14 týdnů. Byla jsem si pro další recept, a paní doktorka mi ho odmítla napsat s tím, že tyto léky jsou drahé, a že by se nevešla do nějakého limitu (snad bodů nebo čeho) pro pojišťovnu. Je toto vůbec možné? Co s tím mohu dělat dále? Dá se lamisil tablety nahradit nějakým stejně působícím volně prodejným lékem, nebo mám navštívit jiného kožního lékaře a vše podstoupit znovu? Zároveň mi odmítla napsat potvrzení že to není přenosné, což chápu, přestože mám 2 děti, koupu se s nimi ve vaně, po podlahám občas chodíme bosí aj. a děti to nemají. Potřebuji to kvůli plavání s dětmi. Nenapíše a odmítá léči
Fenlová Jana
MUDr. Gabriela Janouškové
Jestliže máte v současné době problémy s léčbou, tak se obraťte na kožní pracoviště některé fakultní nemocnice či některé větší nemocnice. Lamisil tbl, příp. Sporanox tbl, Prokanazol tbl nelze nahradit volně prodejným lékem.
Onemocnění nehtů
Dobrý den,již dlouho mne trápí tzv.ohýbání nehtů na rukou.Sotva začnou přerůstat přes bříško,ohýbají se směrem dolů.Na kožním mi lékařka doporučila užívat hořčík,který ale nepomáhá.Předem děkuji za radu.
Lenka
MUDr. Gabriela Janouškové
Myslím si, že v tomto případě různé potravinové doplňky nebudou mít efekt. Omezte mechanické namáhání nehtů -pracujte vždy v ochranných rukavicích, ale možné, že ani toto opatření nebude mít efekt.
Onemocnění nehtů
Dobry den pani doktorko Janoušková. Mam dva problemy,je mi 28let,kancelarska prace.Prvni problem je s nehtem na ruce.Nehty si striham a delam si fr.manikuru,strihala jsem si i kuzicku,coz nyni uz nedelam. Na jednom prstu mi prestal nehet drzet na nehtovem luzku,cca. 1/4 nehtu za strany neni podluzkovana.Mohu si nehet odstrihnout a mazat bilinym olejem Just(mel by lecit spousty veci).Nebo mi poradte,jak mohu nehtove luzko zase obnovit? Dale jsem nedavno obevila, ze mam na dekoltu vrásky smerujici mezi prsy,jinde na tele (ani na ocich) vrasky nemam. Co s tim? Predem velice dekuji za odpoved. Monika Matuskova
Monika Matušková
MUDr. Gabriela Janouškové
Problém s nehtem se mohl objevit např. v souvislosti s traumatizací (zraněním), plísní, chemickými látkami (různé čisticí prostředky) apod. APlikací kosmetiky Just určitě nic nezkazíte, ale doporučila bych navštívit kožního lékaře, který vyloučí plíseň. Vrásky v dekoltu se mohou objevit při např. větších prsou a spánku na boku, pobytu na slunci apod. V léčbě je možné použít výplňové materiály, laser.
Onemocnění nehtů
Dobrý den, paní doktorko, prosím o radu, mám na nehtu palce levé a pravé nohy silnou plíseň (nehty byly strženy cca ve věku 17, 19 a 22let).Je mi 56 let a před 3 lety doktor po vyšetření nehtu nasadil tablety Sporanox - užívání cca 3-4 měsíce. Bohužel plíseň na nehtu je neustále, nehet je silný, zažloutlý, se svislými rýhami. Myslíte si, že jakékoliv roztoky jsou již neúčinné a k léčbě v tomoto stádiu jsou vhodné jen již tablety? Děkuji za radu.
Václav
MUDr. Gabriela Janouškové
Doporučila bych provést mykologické vyšetření nehtu a dle výsledku opět zahájit celkovou léčbu, např. Lamisilem. Určitě je vhodné nehty zároveň ošetřovat místně protiplísňovými roztoky a také je změkčovat mastmi s vysokým obsahem močoviny a následně je opilovávat, aby došlo ke ztenčení nehtu.
Onemocnění nehtů
Dobrý den, před nedávnem jsem si lehce poranila při práci nehtové lůžko. Nehty se mi začali postupně odlupovat. Bojím se, aby to nepostupovalo i dále. Jinak mám i další kožní problémy jako špatné hojení ran. Moc děkuji
Ivana
MUDr. Gabriela Janouškové
Špatné hojení ran může souviset např. se zvýšenou hladinou cukru v krvi, sníženou imunitou apod. Jestliže došlo k poranění jednoho nehtu, ale problémy se objevily i na jiných nehtech, pak tyto obtíže budou mít jinou příčinu. Na kvalitu nehtů má příznivý vliv hořčík, křemík, selen, dostatek vitamínů, pomoci mohou i olejové zábaly či koupele, promazávání nehtů mastnými krémy. Zamezte kontaktu nehtů čistícími přípravky, vždy používejte ochranné rukavice.
Onemocnění nehtů
Dobrý den,už dlouhou dobu mne trápí nehty na rukou.Sotva začnou přerůstat přes bříško,začnou se ohýbat dolů.Kožní lékařka mi doporučila užívat hořčík,ten však nepomáhá.Také se hodně lámou a třepí. Děkuji za odpověď.
Lenka H.
MUDr. Gabriela Janouškové
Léčba lámavých nehtů a jejich třepení je obtížně léčitelné. Doporučuje se křemík, zinek, selen, hořčík. Je možné doporučit i několikaminutové koupele v olejovém oleji. Nutné je zamezit kontaktu rukou s mycími prostředky, vyvarovat se mechanickému poranění nehtů apod. Používejte tedy rukavice při domací práci, práci na zahradě atd.
Onemocnění nehtů
Dobrý den. Měla jsem na obou palcích u nohou menší urazy. Jen mi něco spadlo na palec a nehet jsem měla jedn celý modrý a druhý jen z části. Je to už pár let a nehty má od té doby ztluštělé a nehezké, jako by nedržely u lůžka. Někdo mi říkal, že bych si je měla nechat strhnout, pak prý narostou dobře. Je to pravda? Jak jinak by se to dalo léčit. Děkuji mnohokrát za radu. Přeji hezký den. Eva.
Eva
MUDr. Gabriela Janouškové
Vlivem úrazu mohlo dojít k poškození nehtového lůžka, stržení nehtu by nemělo význam. Navštivte kožní ambulanci, kde vyloučí, zda se k poúrazovým změnám nehtů nepřidala ještě plíseň.
Onemocnění nehtů
Dobrý den,mám problém kvůli nehtům na palcích na nohách.Moje nehty jsou ztluštělé,do žluta zbarvené,hodně se mi drolí a špatně jdou stříhat.Není to plíseň,ale v naší rodině je to dědičný problém.Potřebovala bych poradit,které přípravky mám používat,abych se nemusela stydět nosit sandály.Děkuji
Silvie Fenclová
MUDr. Gabriela Janouškové
Není to plíseň znamená, že plíseň byla vyloučena mikroskopickým a kultivačním vyšetřením ?? Jestli ne, pak tato vyšetření podstupte. Při negativním výsledku (i když záchytnost není 100%) je možné, že se jedná o projev některé jiné kožní choroby, např. lupénky, ev. lichenu, ekzému atd. Při těchto diagnózách se doporučuje aplikace kortikosteroidních roztoků, derivátů vit. D, efekt léčby ale bývá malý.
Onemocnění nehtů
Vážená paní doktorko, ráda bych se zeptala, zda je možné koupání v moři v případě postižení nehtu na palci nohy (možný některý druh plísně, zatím však nebylo potvrzeno výsledky vyšetření). Děkuji za Vaši odpověď.
Boženka
MUDr. Gabriela Janouškové
Určitě se v moři koupejte a užívejte si to.
Onemocnění nehtů
Dobrý den,pani doktorko.Na palci u ruky se mi objevila pod nehtem tmavě zelená barva.Nehet mě před tim někdy bolel.Teď to nebolí,ale vypadá to příšerné.Prosím poraďte mi,jaké léky bych si mohla zakoupit bez receptu.K lékaři se stydím jít.Mockrát vám předem děkuji,Dana.
Dana
MUDr. Gabriela Janouškové
Pomoc kožního lékaře určitě vyhledejte, není důvod se stydět. Může se jednat např. o formu bakteriální či plísňové infekce a domácí samoléčba nebude mít potřebný efekt, navíc by mohla zkreslit výsledky vyšetření nehtu - např. mikroskopické či kultivační vyšetření na průkaz plísně.
Onemocnění nehtů
Pěkný den pani doktorko,mám strašný problém co se týče mého palce na ruce.Nosím umělé nehty,ale než jsem si je dávala,můj palec už v té době nevypadal dobře.Mám je asi rok,ale teď se mi pod ním udělala barva zelená jako močál.Ihned jsem si to nechala sundat,ale nebolí!Prosím poraď te mi,jakou léčbu zahájit,abych nemusela k lékaři,stydím se.Mockrát děkuji.
Dana
MUDr. Gabriela Janouškové
Kožního lékaře určitě navštivte, není důvod se stydět. Může se jednat o projev bakteriální infekce nebo plísňového postižení. Domácí léčba v tomto případě účinná nebude.
Onemocnění nehtů
Dobrý den paní doktorko, asi před 4 lety mi na prostředníku levé ruky přímo u nehtu /ze strany v místě kde nehet odrůstá z nehtové ploténky/ začala narůstat tvrdá kůže, která svědí a na dotek bolí, nyní to mám už na většině prstů, mám podezření na infekci, neboť stejné příznaky /asi 2 roky/má i můj syn, který si to ale vykusuje.U kožního lékaře jsem byla, prý je to kosmetická vada Chtěla bych se zeptat, co to může být, a co se s tím dá dělat? děkuji
mira
MUDr. Gabriela Janouškové
Léčba přerůstání kůže na nehet je obtížná, zkuste aplikovta změkčující krémy s ureou či kyselinou salicylovou. Snažte se mít krátké nehty, které překryjí bříško prstu. O projev infekce se nejedná. Blíže se vyjádřit bez vyšetření nemohu.
Onemocnění nehtů
Mám méně kvalitní nehty, s nerovným povrchem a tzv. "květem". Před rokem se mi podařilo nehet na ruce zatrhnout tak, že se mi zcela sloupal. Má kožní lékařka mi doporučila speciální lak na nehty z lékarny. Ten sice pomáhá místo překrýt, nicméně nový nehet stále nedorůstá (překrývá jen nehtové lůžko). Co byste mi poradila? Rok se mi zdá už docela dlouhá doba. Děkuji. Jarka
Jarka
MUDr. Gabriela Janouškové
Jestliže nový nehet neroste, pak je otázkou, zda nebyla postižena nehtová matrix, tedy část, ze které nehet vyrůstá. Doplňte stravu o síru, zinek, křemík, měď a další látky, které podporují růst a kvalitu nehtu.
Onemocnění nehtů
Dobrý den, paní doktorko, ráda bych Váš požádala o radu: již delší dobu mám na levé noze pod palcem plíseň. Nebolí to, nijak se neprojevuje, akorát, že to vypadá divně. poslední dobou mne často svědí chodidla na obou nohou. Je možné, že by to bylo tou plísní? Léčím se s vysokým krevním tlakem, užívám Inhibace plus a Betaloc. moc děkuji za odpověď a přeji krásný den.
Jarmila
MUDr. Gabriela Janouškové
Svědění chodidel může souviset s plísní na kůži chodidla či meziprstí, která se často objevuje spolu s nehtovou plísní. Navštivte kožního lékaře, který by měl provést odběr nehtu na mikroskopické a kultivační vyšetření k průkazu plísně a následně zvolit vhodnou léčbu. V léčbě využíváme protiplísňové krémy a roztoky, při nánosech zatvrdlé kůže na ploskách doporučujeme krémy s ureou či salicylovou kyselinou. Při rozsáhlejším postižení nehtů je možná celková protiplísňová léčba.
Onemocnění nehtů
Na obou palcích u nohou se mi na konci odlepují nehty.V místě odchlípnutí mají tmavší barvu a celý nehet je nažloutlý. Nevím kde se mám léčit, protože jsem už byla u dvou kožních lékařů, dostala jsme kapky Exoderil, ale nepomáhá mi.
Marie
MUDr. Gabriela Janouškové
V první řadě by bylo vhodné provést mikroskopické a kultivační vyšetření nehtu k průkazu plísně. Předtím je nutné vynechat místní terapii na 6 týdnů. POté podle rozsahu postižení je možné zvolit celkovou léčbu při větším postižení, při menším postižení nehtu - lokální léčbu formou roztoku či antimykotického laku.
Onemocnění nehtů
Hezký den, chci se zeptat, zda je možné se k vám objednat?Má problém s plísní pod nehty na nohou. Předem díky za odpověď.
Elizabeth
MUDr. Gabriela Janouškové
Ordinovat budu až po létě, obraťte se proto na jiného dermatologa.
Onemocnění nehtů
Dobrý den, prosím o radu. Před osmi měsíci se mi udělal na nehtu u nohy flíček (nevím od čeho) za 4 měsíce se mi nehet začal nazvedávat, zežloutl. Moje kožní lékařka mě poslala na odběr vzorku. Mikroskop byl negativní, kultivace bude za měsíc. Do zprávy mi napsala že nehet je ztluštěn, žluté barvy a nyní i granulace. Místní antimykotiky bez efektu (Batrafen). Poslala mě na chirurgii, aby mi nehet ztrhli. Všude čtu, že se nehty již neztrhávají. Nevím, jestli to mám podstoupit. Paní doktorka tvrdí, že i když bude kultivace pozitivní na plíseň a dá mi tablety, tak mi to nynější stav palce nevyléčí. Navíc mi včera z pod nehtu začala vytéka nažloutlá tekutina bez zápachu. Myslíte si, že to ztrhnutí je nevyhnutelné? Díky za odpověď.
Katka
MUDr. Gabriela Janouškové
Strhnutí nehtu nedoporučuji. Po celkové léčbě dochází k postupnému odrůstání nehtu, výsledek bývá patrný cca po 1/2 roce. Celková léčba terbinafinem trvá cca 12-16 týdnů, itrakonazolem cca 4 pulzy. Během léčby by se měl projevit náznak odrůstání nehtu, efekt těchto léků přetrvává ještě určitou dobu po ukončení léčby.
Onemocnění nehtů
Dobrý večer. Tři měsíce se léčím s plísní na nohou. První 2 a 1/2 měsíců jsem používal sprej candibene (1x denně pravidelně.) Po době 2 a 1/2 měsíce se výsledky nemění. Kožní lékař mi napsal Batrafen. Tento roztok mám půl měsíce a nevidím žádné zlepšení. Ještě bych dodal otec má lupenku. U mne se vyskytla pod obočím, na zadní části těla. Vše vyléčené korkosoidy. Co mám požadovat od kožní? Další kroky? Vytrhnutí nemocných nehtů? Jedná se celou pravou nohu + malíček na levé noze. Díky za odpověď.
Martin
MUDr. Gabriela Janouškové
Vhodné by bylo provedení mykologických odběrů, které potvrdí, příp. vyloučí plíseň. Před tímto vyšetřením je nutné ponechat nehty cca 6 týdnů bez ošetření. Při potvrzení plísně bych doporučovala celkovou léčbu (vzhledem k rozsahu postižení). Při negativitě výsledků je nutné zvážit i jiné kožní choroby postihující nehty (včetně lupénky).
Onemocnění nehtů
Dobrý den je mi 19 let, učila jsem se servírkou, používáním saponátů mám na pravé ruce lámavé a zatrhávající se nehty. Jsou jemné,slabé s vlnitým vodorovným povrchem. V průběhu 3let mám poškození na 4prstech. Na kožním mi předepsali B-komplex. Léčba bez úspěchu. Byla bych ráda kdyby jste mi poradila. Děkuji.
Simona
MUDr. Gabriela Janouškové
Jezte hodně bílkovin. Strava bohatá na bílkoviny napomáhá organizmu vytvářet keratin, který je důležitý pro tvorbu nehtů. Dále ve Vašem jídelníčku by neměl chybět vápník, vitamínu B, železo, čerstvé ovoce, zelenina. Při domácím úklidu používejte rukavice. Ruce a nehty pravidelně promazávejte, můžete aplikovat koupel v teplém olivovém oleji.
Onemocnění nehtů
Dobrý den, mám problém s nehty,když mi nehty trochu odrostou,začnou se mi pod nimi dělat bílé skrvny,čím je nehet delší, tím víc je to rozsáhlejší.Chtěla jsem se zeptat, jest-li to může být plíseň a popřípadě čím se to dá léčit. Děkuji a přeji hezký den. Štěpánková
Ivona
MUDr. Gabriela Janouškové
Může se jednat o tzv. leukonychii, tedy bílé skvrny či pásy, příčina není jasná. Projevy mohou být způsobeny např. poraněním při manikúře. Může se jednat i o tzv. onychlolýzu, kdy dochází k částečnému odloučení nehtové ploténky. Může se vyskytnout po dlouhodobém máčení rukou ve vodě, ev. s přídavkem čistících prostředků, při některých kožních chorobách včetně plísní, cukrovce, nedostatku železa atd. Navštivte kožního lékaře, který doporučí mikroskopické a ev. kultivační vyšetření na plíseň a dále bude postupovat dle výsledků.
Onemocnění nehtů
dobry den, delsi dobu ( v radu nekolika mesicu ) trpim plisni na nehtech u nohou. Pani doktorka mi predepsala Clotrimazol HBF a Batrafen. Bohuzel jsem hned v zacatku lecby musela odjet do USA. Jiz jsem tu sest mesicu a lecba temito prostredky nezabira. Velice me to trapi ( nehty nejsou vubec pekne, krome palcu mam zasazeny vsechny nehty ). Muzete mi poradit nejaky postup, kterym se mohu pokusit tento problem vyresit? Myslim si, ze navsteva lekare je nemozna - uz jen diky zdravotnimu pojisteni, ktere se, rekla bych, na tento problem nevztahuje. Dekuji za pomoc, pekny den.
Martina
MUDr. Gabriela Janouškové
Zkuste používat protiplísňový lak na nehty (Loceryl), který by měl být účinnější než roztok. Při rozsáhlejším nálezu doporučujeme celkovou protiplísňovou léčbu itrakonazolem či terbinafinem. Do bot používejte protiplísňový spray.
Onemocnění nehtů
Dobrý den, mám delší dobu problémy s nehty na rukou. Nehty se mi odchlipují,udělá se mi taková mapa červená pod nehtem a potom se mi nehet pořád zmenšuje jako k nehtovému lůžku.Paní doktorka mi to léčila Lasimilem, užívala jsem ho 3 měs.nedocházelo k žádnému zlepšení a tak mi po roce předepsala Prokanazol. Mám strach zda to nejsou příliš škodlivé léky.Nevím jak bych se toho zbavila a zda mám léky užívat. Děkuji Pečená
Alena Pečená
MUDr. Gabriela Janouškové
Před nasazením celkové léčby protiplísňovými léky je vhodné provést mikroskopické vyšetření nehtu a příp. kultivaci, která prokáže ev. přítomnost plísně. Lamisil i Prokanazol jsou obvykle dobře snášené léky, ale bez prokázané plísně bych je nepodávala. Rovněž je vhodná kontrola krevních testů (jaterní testy, tuky, cholesterol) během léčby.
Onemocnění nehtů
P. doktorko,nezlob te se,že obtěžuji.Již delší dobu mě trápí moje změna nehtů-svihlé rýhy na všech nehtech i u nohou a velmi suchá ložiska kůže ve vlasech,která mažu Betacortonem S.Děkuji
Irča
MUDr. Gabriela Janouškové
Je pravděpodobné, že změny na nehtech a nález ve kštici spolu souvisí. Může se jednat o ekzémové změny, projevy při lichenu, nelze vyloučit ani lupénku apod. Léčba projevů na nehtech je velmi svízelná a odpověď na léčbu bývá často minimální. Zkouší se kortikosteroidní masti, vitaminové masti, různé roztoky apod.
Onemocnění nehtů
Dobrý den, mám plíseň na nehtech u nohou a moje lékařka mi bez jakéhokli vyšetření předepsala na léčbu roztok Myco-decidin k potírání. Antibiotika mi odmítla předepsat s tím, že jsou velmi škodlivé pro organismus. Plíseň mám rozšířenu na celých malíčcích a okrajích ostatních nehtů. Stačí tento lék na vyléčení nehtů? Děkuji za odpověď.
Marie
MUDr. Gabriela Janouškové
Nehty na malíčkách u nohou bývají často ztluštělé i bez plísňového onemocnění. Vhodné je před zahájením léčby provést mikroskopické vyšetření kousku nehtu a ev. kultivaci na přítomnost plísně. Místní terapie formou roztoku či laku je prvním krokem v léčbě plísně nehtu. Při rozsáhlém postižení nehtů a neúčinné místní léčbě je možné zvážit celkovou léčbu za kontroly jaterních testů a cholesterolu.
Onemocnění nehtů
Ráda bych se zeptala na léčení plísně nehtů.Postižené mám oba palce na nohách, nehty jsou ztluštělé,bílé, někdy na dotek bolestivé.V minulosti mi kožní lékařka předepsala pouze mastičky.Léčení pomocí tablet mi odmítla předepsat, protože je prý drahé a musela bych mít zasažen větší kus nehtu.Chystám se k jinému lékaři a chtěla bych vědět, kdy tedy lze tabletky, které mají asi lepší a rychlejší účinek předepsat.Děkuji za odpověď. Lída
Lída
MUDr. Gabriela Janouškové
Jestliže máte plísní postiženy nehty obou palců na noze z cca 1/3 až 1/2, pak celková léčba protiplísňovými léky je vhodná. POstižení pouze koncové části nehtu není indikací k celkové léčbě antimykotiky.
Onemocnění nehtů
Dobrý den. Nika : Potřebovala bych se zeptat. Beru prokanazol jeden deně. Mám z bazénu pod nehtem na noze nějaký nález. Ale zajímalo by mě, jestli je možné na něj pozřít alkohol (víno). Nebo je to antibiotikum a nelze ho kombinovat s alkoholem? Děkuji mockrát předem za odpověď V.
NIka
MUDr. Gabriela Janouškové
Prokanazol je celkový protiplísňový lék, který může vést ke zvýšení jaterních testů. Vzhledem k tomu, že alkohol rovněž zatěžuje játra, měla by být konzumace alkoholu během léčby omezena.
Onemocnění nehtů
Dobrý den. Mohla byste mi prosím poradit co dělat proti lámavým nehtům. Jaké brát vitamíny, přípravky? Mám extrémně měkké a lámavé nehty. Stravuju se relativně zdravě a nemyslím si, že by mi výrazně chyběla nějaká potravinová složka.
Romana
MUDr. Gabriela Janouškové
Pro zdravé nehty je důležitý dostatek vápníku, železa, zinku, křemíku, selenu, vitaminu B a A. Tyto látky je nejlépe přijímat v potravě, ev. doplntě v tabletové formě. Vhodná je i koupel v teplém olivovém oleji, časté promašťování rukou a nehtů. Všechny domácí práce provádějte v rukavicích, vyhněte se kontaktu s vysušujícími saponáty, pracími prášky apod.
Onemocnění nehtů
Jak se projevuje plíseň nehtů? Může i zčernat nehet?
Dana
MUDr. Gabriela Janouškové
PLíseň nehtů se nejčastěji projeví žlutobílými skvrnami pod nehty, později nánosy pod nehty stejné barvy a případném drolení nehtu. Při současné bakteriální infekci může dojít k hnědavému či zelenému zbarvení. Černé zbarvení nehtu se objevuje spíše po zhomždění, barva je způsobena hematomem pod nehtem. Důležité je, aby tmavá skvrna odrůstala. Jestliže budete mít pocit, že neodrůstá, pak navštivte kožního lékaře.
Onemocnění nehtů
Jak se projevuje plíseň nehtů? Může i zčernat nehet?
Dana
MUDr. Gabriela Janouškové
PLíseň nehtů se nejčastěji projeví žlutobílými skvrnami pod nehty, později nánosy pod nehty stejné barvy a případném drolení nehtu. Při současné bakteriální infekci může dojít k hnědavému či zelenému zbarvení. Černé zbarvení nehtu se objevuje spíše po zhomždění, barva je způsobena hematomem pod nehtem. Důležité je, aby tmavá skvrna odrůstala. Jestliže budete mít pocit, že neodrůstá, pak navštivte kožního lékaře.
Onemocnění nehtů
Jak se projevuje plíseň nehtů? Může se projevit také zčernáním nehtu?
Dana
MUDr. Gabriela Janouškové
PLíseň nehtů se nejčastěji projeví žlutobílými skvrnami pod nehty, později nánosy pod nehty stejné barvy a případném drolení nehtu. Při současné bakteriální infekci může dojít k hnědavému či zelenému zbarvení. Černé zbarvení nehtu se objevuje spíše po zhomždění, barva je způsobena hematomem pod nehtem. Důležité je, aby tmavá skvrna odrůstala. Jestliže budete mít pocit, že neodrůstá, pak navštivte kožního lékaře.
Onemocnění nehtů
Dobrý den, obracím se na Vás s žádostí o radu. Na nehtech u nohou se mi objevila plíseŇ. Nehet žloutne a pod ním se vytváří jakýsi bílý maz, který zapáchá. Prosím, pora´dte mi, jak se tohoto nepříjemného problému zbavit a jak mu předcházet.
Karin
MUDr. Gabriela Janouškové
Vhodná je návštěva kožní ambulance a provedení mikroskopického a kultivačního vyšetření na přítomnost plísně. Dle výsledku a rozsahu postižení nehtu se řídí léčba - buď místní ve formě protiplísňového roztoku či laku nebo celková ve formě tablet. Do vyšetření nic na nehty neaplikujte aby vyšetření nebylo případně falešně negativní.
Onemocnění nehtů
Dobrý den,na nehtech se mi začaly z ničeho nic dělat bílé skvrny. Můžete mi prosím poradit co to je?
Radka
MUDr. Gabriela Janouškové
Bílé skvrnky často vznikají vlivem příliš silného tlaku na nehet, úderem, mnohdy také neodbornou manikúrou, poraněním kořene nehtu apod. Jako další příčiny jsou uváděna horečnatá onemocnění, chudokrevnost, poruchy ledvin nebo jater, hormonální změny. Skvrny jsou duté prostory mezi jednotlivými nehtovými destičkami, tzn. je narušeno přirozené rohovatění vlastního nehtu. Tyto skvrny odrůstají při správné péči o nehty a vyloučení vyvolávající příčiny.