Premium

Získejte všechny články mimořádně
jen za 49 Kč/3 měsíce

V horách se Věra Čáslavská ukrývala před KGB, teď má v Šumperku svou halu

  5:51
Nejslavnější česká gymnastka Věra Čáslavská se v létě roku 1968 připravovala na olympiádu v Šumperku. V jeho okolí se pak musela skrývat před tajnou policií. Nyní po ní město pojmenovalo halu, ve které kdysi cvičila.
Zdeněk Zerzáň před šumperskou sportovní halou, ve které trénovala Věra...

Zdeněk Zerzáň před šumperskou sportovní halou, ve které trénovala Věra Čáslavská při soustředěních reprezentačního týmu gymnastek. Hala nyní nese její jméno. | foto: Rostislav Hányš, MF DNES

Velkého zadostiučinění se dočkal na sklonku loňského roku bývalý šéf Horské služby Jeseníky a celoživotní sportovec Zdeněk Zerzáň ze Šumperka. Město konečně pojmenovalo sportovní halu na Tyršově stadionu po legendární olympioničce Věře Čáslavské. Právě Zerzáň patřil k iniciátorům zmíněné pocty slavné sportovkyni, s níž jej pojilo dlouholeté přátelství.

„Trvalo to dlouho, ale nakonec jsem se dočkal. Taková osobnost si zaslouží být neustále připomínána jako velký vzor,“ říká Zerzáň.

Čáslavská jezdila s ženským gymnastickým týmem do Šumperka za minulého režimu na pravidelná soustředění před velkými akcemi. Šumperská hala tehdy totiž patřila co do podmínek pro gymnastiku k nejlepším v republice.

Náhodné setkání ve sněhu

Zerzáň poznal slavnou sportovkyni v roce 1964. „Tehdy jsem dělal chataře na Vřesové studánce v Jeseníkách. V zimě jsem sjížděl dolů na běžkách a na odstavné ploše jsem uviděl stát auto a viděl muže a ženu, jak se snaží očistit zamrzlé auto, zapadané sněhem. Byla to Věra Čáslavská se svým pozdějším manželem Josefem Odložilem,“ vypráví Zerzáň.

Věra Čáslavská a její hala

Gymnastku také viděl o rok později v Praze. „Jako člen Horské služby Jeseníky jsem jezdil na Ústřední výbor Československého svazu tělesné výchovy. Uviděli jsme se na chodbě. Věra stála s Danou Zátopkovou, která tam tehdy pracovala. Prohodili jsme pár vět,“ popisuje.

A když Věra Čáslavská trénovala v Šumperku a Zerzáň byl zrovna ve městě, chodil občas na tréninky.

„Znal jsem se správcem tělocvičny, kde trénovaly, takže jsem měl možnost se s týmem seznámit. Byl to zážitek sledovat, jak Věra Čáslavská cvičila. Neskutečně dřela. Ona tomu dávala opravdu všechno, stejně jako celý tým,“ vzpomíná.

Kvůli protestům proti okupaci v hledáčku StB

Jenže to nejdůležitější soustředění v šumperské hale, kde Čáslavská ladila formu před olympiádou v Mexiku, musela slavná sportovkyně neplánovaně přerušit.

Nezasáhlo zranění ani nemoc. Zasáhla politika. V srpnu 1968 totiž i do Šumperka dorazilo sovětské vojsko, aby zabránilo demokratizaci země. A Věra Čáslavská vyrazila spolu s dalšími členy týmu do ulic protestovat proti napadení republiky. Fotka na pamětní desce je právě ze šumperských ulic v době protestů.

A protože už dříve Věra Čáslavská podepsala Dva tisíce slov (dokument z června roku 1968, jehož autorem byl spisovatel Ludvík Vaculík a který požadoval ještě víc svobod, než nabízeli reformní komunisté, a podepsala ho řada osobností – pozn. red.), dostala se do hledáčku sovětské tajné policie KGB a naší Státní bezpečnosti.Události potom nabraly rychlý spád.

„Volal mi správce tělocvičny. Říkal, že dostal upozornění z OV KSČ, že je Věra Čáslavská v ohrožení. Prý po ní jdou tajní z ruské KGB a estébáci. Naštěstí se i na OV KSČ našli rozumní lidé,“ říká Zerzáň, jenž už byl v tu dobu náčelníkem Horské služby Jeseníky.

A na záchranáři bylo, aby sportovkyni zachránil a ukryl. „Šel jsem hned za trenérkou reprezentantek Jaroslavou Matlochovou. Dohodli jsme se, že Čáslavskou odvezu do Jeseníků na chatu na Vřesové studánce, která už dnes bohužel nestojí. Na Vřesovce jsem měl jako náčelník služební byt. Právě ten se stal Věřiným přechodným domovem,“ popisuje Zerzáň.

Musel však vyřešit dopravu, protože se svým embéčkem by na Vřesovku nevyjel. „Potřeboval jsem terénní vůz, kterých tehdy bylo v Šumperku jenom pár. Ale šumperský aeroklub, jehož jsem dodnes členem, měl ruského gazíka,“ popisuje.

Místo tréninku v hale cvičení v horách

Jenže oficiální cestou si auto půjčit nemohl. „Tehdejší předseda aeroklubu byl velký komunista a souhlasil se vstupem vojsk na naše území. Ten by auto nepůjčil, takže to bylo na tajno, taková partyzánština,“ směje se při vzpomínce.

Odvezl Čáslavskou do hor, kde sice neměla podmínky na trénink, ale přesto se musela dál připravovat.

„Kladinu cvičila na kládě, shyby na stromě, prostná na mechu. A na lesní cestě zkoušela rozběh na přeskok. Fyzičku si udržovala tím, že přehazovala uhlí. Zrovna tam byla přivezená hromada na zimu, tak se s ní prala,“ vypráví Zerzáň.

Obdivoval její zarputilost, vytrvalost. „A taky přesvědčení, že musí. Že to nedělá pro sebe, ale pro národ. To bylo něco neskutečného, na co se nedá nikdy zapomenout,“ doplňuje Zerzáň.

Po Čáslavské zatím pátrali tajní v Šumperku. Marně. Dostávali jedinou odpověď, že onemocněla a odjela ze soustředění do Prahy.

V životě Věry Čáslavské byl vynucený pobyt na Vřesové studánce v Jeseníkách jen krátkou epizodou. Stejně skrytě, jako byla Čáslavská odvezena na Vřesovou studánku, odjela v co největší tichosti a tajnosti do Prahy.

A odtud na slavnou olympiádu v Mexiku, kde získala čtyři zlaté a k tomu dvě stříbrné medaile a stala se v tom roce nejúspěšnější sportovkyní světa. A přidala slavný tichý protest proti okupaci, který viděl celý svět v přímém přenosu.

Díky „jesenickému dobrodružství“ vzniklo mezi dvojicí, která byla v dalších letech opakovaně perzekvována pro své postoje, celoživotní přátelství, které ukončila až smrt Věry Čáslavské v roce 2016.

Zlatá Věra Čáslavská prohrála boj se zákeřnou nemocí:

31. srpna 2016

  • Nejčtenější

Největší šelma zpět na Olomoucku. Místo výskytu medvědů svědci tají

20. května 2024

Premium Medvědice s medvídětem, která si na Libavé došla za potravou až do blízkosti lidského obydlí a...

Zavíráme, nechodí lidé. V centrech velkých měst zeje stále víc prázdných výloh

23. května 2024  4:54

Lékárnu, jež v domě U Černého orla na prostějovském hlavním náměstí T. G. Masaryka sídlila už od...

{NADPIS}

{LABEL} {POPISEK}

Dívka vyrazila na kole bez přilby a se sluchátky, vjela přímo před auto

23. května 2024  12:52

Vrtulník záchranné služby musel ve středu odpoledne vzlétnout do Mohelnice na Šumpersku, kde se při...

Náklaďák pod okny každé dvě minuty. Kámen je potřeba, těžba ale vadí místním

24. května 2024  4:55

Loštice na Šumpersku si říkají metropole tvarůžků a cestovní ruch je pro ně důležitý. Proto je...

{NADPIS}

{LABEL} {POPISEK}

Za zneužití dotací při přeměně zámků na hotely dostal podnikatel 5,5 roku

23. května 2024  10:24,  aktualizováno  13:07

Na pět a půl roku poslal krajský soud v Olomouci do vězení podnikatele Petra Látala za podvody s...

Trenér Janotka míří k olomouckému áčku, asistentem má být Vepřek

28. května 2024  8:28

Nový realizační tým fotbalové Sigmy zná své složení. Podle informací iDNES.cz se hlavním koučem...

Vypnu a dáme si pivko se slivovičkou. Kučera zachránil Prostějov a odjel na ryby

28. května 2024  7:37

Extrémně těžkou misi v posledním kole zvládl kouč Radim Kučera. Trenér prostějovských fotbalistů...

Záchrance hrozí personální krize, do patnácti let skončí čtvrtina pracovníků

28. května 2024  4:52

Generační obměna pracovníků zdravotnických záchranných služeb (ZZS), kdy podle průzkumu v...

Zlato snad zase oživí zájem o hokej mezi dětmi, věří trenéři z olomouckého regionu

27. května 2024  18:21

Zaplněná náměstí, restaurace a hospody i rozzářené televizory v domácnostech do pozdních hodin. V...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Párkům odzvonilo. Podnikatel lije do rohlíků svíčkovou a dobývá benzinky

Na pracovních cestách se podnikatel v gastronomii Lukáš Nádvorník přejedl párků v rohlíku. Napadlo ho, že by do pečiva...

Herec Lukáš Vaculík se oženil, dívčí idol 80. let si vzal ředitelku z Primy

Lukáš Vaculík (61) se tajně oženil. Vzal si výrobní ředitelku a producentku FTV Prima Luciu Kršákovou (46). Herec a...

Milan Hein odhalil neshody mezi Simonou Postlerovou a její matkou

Smrt herečky Simony Postlerové (†59) byla ranou pro celou její rodinu. Na parte ale chybělo jméno hereččiny matky Jany...

Hoši, nádhera, děkují celebrity za hokejové zlato. Pokáč baví vítěze písničkou

Česká hokejová reprezentace získala po čtrnácti letech zlato na mistrovství světa. Obrovský úspěch nadchl nejen...

Zavřela jsem vagínu a už neotevřu. Když ženy žijí bez sexu a nechybí jim

Premium Stále častěji se můžeme dočíst, že lidstvo se nevěnuje své základní, přirozené potřebě – sexu. Nastupující generace...