Sobota 2. července 2022, svátek má Patricie
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Sobota 2. července 2022 Patricie

V horách se Věra Čáslavská ukrývala před KGB, teď má v Šumperku svou halu

  5:51
Nejslavnější česká gymnastka Věra Čáslavská se v létě roku 1968 připravovala na olympiádu v Šumperku. V jeho okolí se pak musela skrývat před tajnou policií. Nyní po ní město pojmenovalo halu, ve které kdysi cvičila.

Zdeněk Zerzáň před šumperskou sportovní halou, ve které trénovala Věra Čáslavská při soustředěních reprezentačního týmu gymnastek.  Hala nyní nese její jméno. | foto: Rostislav Hányš, MF DNES

Velkého zadostiučinění se dočkal na sklonku loňského roku bývalý šéf Horské služby Jeseníky a celoživotní sportovec Zdeněk Zerzáň ze Šumperka. Město konečně pojmenovalo sportovní halu na Tyršově stadionu po legendární olympioničce Věře Čáslavské. Právě Zerzáň patřil k iniciátorům zmíněné pocty slavné sportovkyni, s níž jej pojilo dlouholeté přátelství.

„Trvalo to dlouho, ale nakonec jsem se dočkal. Taková osobnost si zaslouží být neustále připomínána jako velký vzor,“ říká Zerzáň.

Čáslavská jezdila s ženským gymnastickým týmem do Šumperka za minulého režimu na pravidelná soustředění před velkými akcemi. Šumperská hala tehdy totiž patřila co do podmínek pro gymnastiku k nejlepším v republice.

Náhodné setkání ve sněhu

Zerzáň poznal slavnou sportovkyni v roce 1964. „Tehdy jsem dělal chataře na Vřesové studánce v Jeseníkách. V zimě jsem sjížděl dolů na běžkách a na odstavné ploše jsem uviděl stát auto a viděl muže a ženu, jak se snaží očistit zamrzlé auto, zapadané sněhem. Byla to Věra Čáslavská se svým pozdějším manželem Josefem Odložilem,“ vypráví Zerzáň.

Věra Čáslavská a její hala

Československá sportovní gymnastka Věra Čáslavská při sestavě na letních...
Pamětní deska na šumperské sportovní hale pojmenované po slavné gymnastce Věře...
Gymnastka Věra Čáslavská, která v roce 1968 reprezentovala Československo na...
Zdeněk Zerzáň před šumperskou sportovní halou, ve které trénovala Věra...

Gymnastku také viděl o rok později v Praze. „Jako člen Horské služby Jeseníky jsem jezdil na Ústřední výbor Československého svazu tělesné výchovy. Uviděli jsme se na chodbě. Věra stála s Danou Zátopkovou, která tam tehdy pracovala. Prohodili jsme pár vět,“ popisuje.

A když Věra Čáslavská trénovala v Šumperku a Zerzáň byl zrovna ve městě, chodil občas na tréninky.

„Znal jsem se správcem tělocvičny, kde trénovaly, takže jsem měl možnost se s týmem seznámit. Byl to zážitek sledovat, jak Věra Čáslavská cvičila. Neskutečně dřela. Ona tomu dávala opravdu všechno, stejně jako celý tým,“ vzpomíná.

Kvůli protestům proti okupaci v hledáčku StB

Jenže to nejdůležitější soustředění v šumperské hale, kde Čáslavská ladila formu před olympiádou v Mexiku, musela slavná sportovkyně neplánovaně přerušit.

Nezasáhlo zranění ani nemoc. Zasáhla politika. V srpnu 1968 totiž i do Šumperka dorazilo sovětské vojsko, aby zabránilo demokratizaci země. A Věra Čáslavská vyrazila spolu s dalšími členy týmu do ulic protestovat proti napadení republiky. Fotka na pamětní desce je právě ze šumperských ulic v době protestů.

A protože už dříve Věra Čáslavská podepsala Dva tisíce slov (dokument z června roku 1968, jehož autorem byl spisovatel Ludvík Vaculík a který požadoval ještě víc svobod, než nabízeli reformní komunisté, a podepsala ho řada osobností – pozn. red.), dostala se do hledáčku sovětské tajné policie KGB a naší Státní bezpečnosti.Události potom nabraly rychlý spád.

„Volal mi správce tělocvičny. Říkal, že dostal upozornění z OV KSČ, že je Věra Čáslavská v ohrožení. Prý po ní jdou tajní z ruské KGB a estébáci. Naštěstí se i na OV KSČ našli rozumní lidé,“ říká Zerzáň, jenž už byl v tu dobu náčelníkem Horské služby Jeseníky.

A na záchranáři bylo, aby sportovkyni zachránil a ukryl. „Šel jsem hned za trenérkou reprezentantek Jaroslavou Matlochovou. Dohodli jsme se, že Čáslavskou odvezu do Jeseníků na chatu na Vřesové studánce, která už dnes bohužel nestojí. Na Vřesovce jsem měl jako náčelník služební byt. Právě ten se stal Věřiným přechodným domovem,“ popisuje Zerzáň.

Musel však vyřešit dopravu, protože se svým embéčkem by na Vřesovku nevyjel. „Potřeboval jsem terénní vůz, kterých tehdy bylo v Šumperku jenom pár. Ale šumperský aeroklub, jehož jsem dodnes členem, měl ruského gazíka,“ popisuje.

Místo tréninku v hale cvičení v horách

Jenže oficiální cestou si auto půjčit nemohl. „Tehdejší předseda aeroklubu byl velký komunista a souhlasil se vstupem vojsk na naše území. Ten by auto nepůjčil, takže to bylo na tajno, taková partyzánština,“ směje se při vzpomínce.

Odvezl Čáslavskou do hor, kde sice neměla podmínky na trénink, ale přesto se musela dál připravovat.

„Kladinu cvičila na kládě, shyby na stromě, prostná na mechu. A na lesní cestě zkoušela rozběh na přeskok. Fyzičku si udržovala tím, že přehazovala uhlí. Zrovna tam byla přivezená hromada na zimu, tak se s ní prala,“ vypráví Zerzáň.

Obdivoval její zarputilost, vytrvalost. „A taky přesvědčení, že musí. Že to nedělá pro sebe, ale pro národ. To bylo něco neskutečného, na co se nedá nikdy zapomenout,“ doplňuje Zerzáň.

Po Čáslavské zatím pátrali tajní v Šumperku. Marně. Dostávali jedinou odpověď, že onemocněla a odjela ze soustředění do Prahy.

V životě Věry Čáslavské byl vynucený pobyt na Vřesové studánce v Jeseníkách jen krátkou epizodou. Stejně skrytě, jako byla Čáslavská odvezena na Vřesovou studánku, odjela v co největší tichosti a tajnosti do Prahy.

A odtud na slavnou olympiádu v Mexiku, kde získala čtyři zlaté a k tomu dvě stříbrné medaile a stala se v tom roce nejúspěšnější sportovkyní světa. A přidala slavný tichý protest proti okupaci, který viděl celý svět v přímém přenosu.

Díky „jesenickému dobrodružství“ vzniklo mezi dvojicí, která byla v dalších letech opakovaně perzekvována pro své postoje, celoživotní přátelství, které ukončila až smrt Věry Čáslavské v roce 2016.

Zlatá Věra Čáslavská prohrála boj se zákeřnou nemocí:

31. srpna 2016

  • Nejčtenější

Českem se prohnaly bouřky, zaměstnaly hasiče. Prahu zalilo 100 milimetrů

Česko v noci zasáhly silné deště a bouřky. Za uplynulých 24 hodin napršelo nejvíce na stanici Praha-Komořany a to 100,8...

Nejdřív jen tak pršelo a byl chvíli klid. A pak smršť jako p...e

Zážitek, na který jen tak nezapomenou, mají za sebou lidé v Moravském Berouně na Olomoucku. Silná bouřka, která se tudy...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Plivli nám do tváře, bouří se zahrádkáři z olomouckých kolonií

Do zimy mají poslední olomoučtí zahrádkáři opustit rozsáhlou kolonii na jihu města u řeky Moravy. Chystá se tam...

Město zaskočilo pětinásobným zvýšením daně pro některé podnikatele

Kojetínská společnost Evila, která se zaměřuje na výrobu textilní galanterie, letos zaplatí městu na dani z nemovitosti...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

U Mohelnice se srazilo auto s autobusem plným dětí, policie hlásí tři zraněné

Nehoda autobusu a osobního auta u Mohelnice na Šumpersku odpoledne zablokovala na téměř tři hodiny frekventovanou...

Cesta do Chorvatska 2022: Jak projet rozkopané Slovinsko a tankovat v Maďarsku

Premium Dobrá zpráva pro dovolenkáře mířící autem na Jadran. Cesta byla letos hladká, na nejrychlejší trase přes Vídeň, Graz...

Zbraně, které zaskočily Putina: „Muskovo“ bombardování

Premium Už druhý den po nočním překročení hranic měli triumfálně projíždět centrem Kyjeva, po čtyřech měsících místo toho vězí...

Jet sto třicet, nebo zpomalit? Na dálnici můžete uspořit litry paliva

Premium Ceny paliv opět atakují rekordy. Také si všímáte, o kolik víc řidičů jezdí poslední měsíce „na spotřebu“? Vyzkoušeli...

  • Další z rubriky

Porouchané auto zahalila kouřová clona, neopatrný řidič do něj narazil

Pokutu za neopatrnou jízdu dostal ve čtvrtek řidič na Jesenicku. Narazil svým vozem do auta, ze kterého se valil dým...

Škody po krupobití na Olomoucku jsou za desítky milionů, opravují se střechy

Krupobití v Moravském Berouně na Olomoucku způsobilo škody za desítky milionů korun. Stále se opravují střechy, obec...

Nejstarší fotku Olomouce objevil badatel v americkém archivu, je jí 170 let

Badatel a popularizátor historie olomoucké bastionové pevnosti Petr Hofman objevil nejstarší známou fotografii...

Firmy v Olomouckém kraji investují navzdory krizi desítky milionů

Ani nastupující ekonomická krize neodradila firmy v Olomouckém kraji od investic. Některé jsou dokonce aktivnější než v...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Ani závěť už není zárukou hladkého dědictví. Nejvyšší soud změnil pravidla

Premium Nedávný rozsudek Nejvyššího soudu změnil zažitá pravidla prokazování platnosti závětí, které nejsou sepsány notářem....

Herec a režisér Vojtěch Kotek se oženil. S partnerkou chodili více než rok

Herec Vojtěch Kotek (34) se ve čtvrtek oženil. Podle webu Expres.cz si vzal přítelkyni Radanu, se kterou chodí více než...

Proč dřív lidé vypadali na fotce starší. Rychleji se stárnulo, nebo je to klam?

Premium Tak schválně, udělejte si čas a zalistujte rodinnými alby. Podívejte se na svoje rodiče, prarodiče, praprarodiče. A...

Herečka Eva Josefíková se o víkendu tajně vdala

Herečka Eva Josefíková (32) se na Instagramu pochlubila šťastnou novinkou. Během romantického obřadu řekla své ano...

Pár dělí třiadvacet let, lidé ženu zaměňují s partnerovou matkou

Osmačtyřicetiletá Rachel Allenová z Texasu zažívá lásku jako z románu. Žije s o 23 let mladším partnerem a soužití si...