Čtvrtek 30. listopadu 2023, svátek má Ondřej
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Čtvrtek 30. listopadu 2023 Ondřej

Wi-fi i zelené střechy. Šumperk otevře supermoderní autobusový terminál

  12:17
Socha Merkura, patrona cestovatelů, vítá cestující na nejmodernějším autobusovém nádraží v republice, kterým se nově pyšní Šumperk. Dokončený dopravní terminál za 170 milionů začne sloužit veřejnosti od začátku příštího týdne.
V Šumperku otevřou nový autobusový terminál za 170 milionů korun, který bude...

V Šumperku otevřou nový autobusový terminál za 170 milionů korun, který bude jedním z nejmodernějších v republice. | foto: Stanislav Heloňa, MAFRA

Původní autobusové nádraží v Šumperku bylo vybudováno v roce 1973 a už dlouho nevyhovovalo současným potřebám. Příprava rozsáhlé rekonstrukce začala v roce 2014, samotná výstavba byla zahájena v květnu 2019.

V lednu 2020 pak bylo nutno přemístit provoz autobusového nádraží do okolních ulic Jeremenkova a Fialová s významnou reorganizací dopravy v těchto i navazujících ulicích.

„Obyvatelům města a cestujícím děkuji za trpělivost. Jsem si vědom toho, že náhradní autobusové nádraží je velkou zátěží jak pro cestující, tak pro dopravu ve městě. Proto jsem velmi rád, že se z provizoria může nádraží vrátit po roce na stejné místo,“ řekl starosta Šumperka Tomáš Spurný.

Výpravní budovu s čekárnou, která byla dlouho terčem kritiky jak cestujících, tak řidičů autobusů a personálu, nahradila nová budova, která stojí poblíž hlavní silnice se vstupem od autobusových nástupišť. Původní výpravní budova zůstane nadále stát, nebude už však sloužit pro potřeby nádraží.

Celé přízemí nového nádraží je určeno veřejnosti. Cestující zde najdou čekárnu, informační kancelář a sociální zázemí. Čekárna je klimatizovaná a pokryta wi-fi signálem. Ve zbytku budovy je zázemí pro řidiče a správu nádraží.

„Výhodou při stavbě bylo použití modulárního systému Cubespace. Stavět z tohoto systému je možné v jakémkoli ročním období a samotná hrubá stavba celé budovy trvala pouze dva dny,“ popsal Petr Nemrava ze společnosti ČSAD Ostrava, která je provozovatelem a spoluinvestorem autobusového nádraží.

Zázemí je vybaveno chytrými technologiemi či cyklověží

Teď vše směřuje k zahájení provozu. „Do otevření nádraží proběhne testování informačních, kamerových a bezpečnostních systémů a příprava koordinace logistiky na nástupištích,“ komentuje Nemrava.

Podle šumperského místostarosty Jakuba Jirgla je nádraží vystavěno s cílem udělat maximum pro pohodlí a komfort cestujících.

„Celý prostor nádraží bude bezbariérový, cestující budou mít k dispozici wi-fi připojení, mobiliář doplňují chytré lavičky, nástupiště osvětlují chytré lampy, které reagují na pohyb. Nechybí sofistikovaný informační systém pro cestující,“ vyjmenoval.

Při výstavbě moderního terminálu myslelo město také na cyklisty, pro které v blízkosti nádraží vyrostla cyklověž pro 118 bicyklů.

„Tam, kde cyklověže stojí, jsou velmi dobře využity. Věřím, že tomu tak bude i u nás a cyklisté se rychle naučí využívat výhody bezpečné a rychlé úschovy bicyklů,“ sdělil Jirgl.

Na nevyužité ploše na protější straně hlavní silnice pak město vybudovalo velké parkoviště. Nechalo také upravit přilehlé komunikace a přilehlé okolí nádraží.

Zelené střechy zlepší klima, zavlažovat je má déšť

Příspěvkem pro lepší životní prostředí jsou kromě zeleně na zemi také osázené střechy. Zeleň je jak na výpravní budově, tak na všech přístřešcích na jednotlivých nástupištích a rovněž na zvlášť umístěném přístřešku městské hromadné dopravy s logem města.

Zeleň přitom na střechách v původním projektu nebyla, projektanti ji zapracovali až v průběhu výstavby na žádost města. Zavlažována bude vodou z velké akumulační nádrže na dešťovou vodu, takže celý systém by měl být soběstačný a neodebírat vodu z vodovodní sítě.

Na podobě nádraží se podílel ateliér zábřežského architekta Miloslava Tempíra.

„Autobusová nádraží u nás nikdy nejsou přívětivá místa. To jsem chtěl změnit, aby se tam cestující cítili dobře. Díky zeleni na střechách bude na nádraží příjemné klima i v letních měsících,“ sdělil Tempír.

Investory vybudování přestupního terminálu bylo město Šumperk ve spolupráci se společností ČSAD Ostrava, která financovala výstavbu nové výpravní budovy.

  • Nejčtenější

Krutý lynč a zvěrstva. Rozzuřený dav ubíjel německé sousedy

Premium Stačilo málo a lidé z Leštiny nedaleko Zábřehu na Šumpersku by v poklidu jako jiní obyvatelé právě osvobozovaného...

Pardubice ovládly derby, Sparta zase přestřelku v Liberci. Na dno klesá Kladno

Východočeské derby mezi Pardubicemi a Hradcem zakončilo program kompletního 22. kola hokejové extraligy. Hlavní nedělní...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Sparta zvládla šlágr, znovu slaví i Třinec s lídrem. Kladno rychle opustilo dno

Hned šesti duely pokračovala hokejová extraliga v úterý. Program 23. kola zakončil šlágr mezi Spartou a Litvínovem...

Kamion na D1 prorazil svodidla a zřítil se z mostu, řidič v hořícím voze zemřel

Tragické následky měla dnes ráno nehoda na dálnici D1 u Bělotína na Přerovsku. Kamion zde prorazil svodidla, zřítil se...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Šest na jednoho. Muž napomenul mladíky, ať se mu neopírají o auto, ti ho zbili

Surové napadení vyšetřují už několik dní policisté z Hranic na Přerovsku. Tamního muže podle jeho výpovědi napadla...

Život ve slevě. Drahota vede mámu samoživitelku k zoufalým akcím

Premium Davem lidí proplouvá nenápadná žena s červeným deštníkem v obnošené bundě. Očima skenuje výkladní skříně obchodů. Pak...

Pavel Kolář: Naše mechanismy zajišťující přežití jsou deformovány blahobytem

Premium Přisuzují se mu až zázračné schopnosti. Mnoha lidem totiž dokázal pomoci od zdravotních potíží. Ať už šlo o české...

Manažer reprezentace exkluzivně: o konci trenérů a proč dostal funkci u záchodků

Premium Byl první, kdo trenérům reprezentace už během října navrhl: „Neskončíme?“ Dopálila ho hořká atmosféra a nedůvěra...

Olomouckým krajským šéfem ODS se stal poslanec Major, nahradil obviněného Záchu

Novým předsedou olomouckého regionálního sdružení ODS se stal dosavadní místopředseda sdružení a poslanec Martin Major....

Na zavření části pošt doplácejí hlavně senioři, trápí je delší cestování

Uplynulo téměř pět měsíců ode dne, kdy v Olomouckém kraji zůstaly natrvalo zavřené dveře osmnácti pošt. Dopady mají...

Tramvajová trať od olomouckého nádraží do Pavloviček chátrá, chystá se oprava

Tramvajová trať od olomouckého hlavního vlakového nádraží přes čtvrť Hodolany do Pavloviček není v dobrém stavu....

Jsme skleslí, ale systém podvodů přišlápneme, říká k úplatkářské kauze hejtman

Zásahem detektivů z protimafiánské centrály ráno v pondělí 13. listopadu vyvrcholil řetězec událostí, při němž...

Pomožte svému dítěti lépe se soustředit! Vyzkoušejte doplněk stravy ESPRICO®
Pomožte svému dítěti lépe se soustředit! Vyzkoušejte doplněk stravy ESPRICO®

Máte dojem, že má vaše dítě potíže se soustředěním? Impulzivita a hyperaktivita zasahují do jeho každodenního života? V tom případě by se mohl stát...

Českého slavíka vyhrála Ewa Farna. Do Síně slávy vstoupil Václav Neckář

V pražském Foru Karlín se rozhodlo o letošních držitelích Českých slavíků. Mezi zpěvačkami vyhrála Ewa Farna, která si...

Jana Bendiga na Slavících posypali moukou a počastovali rasistickou nadávkou

Předávání hudebních cen Český slavík se neobešlo bez skandálu. Na červeném koberci to zpěvák Jan Bendig (29) schytal...

Jeho uhánění mě obtěžovalo. Byla jsem vdaná, říká manželka Tomáše Savky

Někdejší účastník první řady SuperStar a bývalá vynikající sólistka baletu plzeňského Národního divadla jsou manželi už...

Ulož.to končí se sdílením souborů. Kvůli evropské legislativě, vysvětluje

Internetové úložiště Ulož.to Disk od prosince nebude umožňovat stahování souborů, které si na něj uživatelé sami...

Nejsem nácek. Šlo o něco jiného, říká muž, který útočil na Bendiga

Zpěvák Jan Bendig (29) byl v sobotu před předáváním cen Český slavík posypán na červeném koberci moukou. Druhý den...