Premium

Získejte všechny články
jen za 49  Kč / 1. měsíc

Velký rodák je unikát, Prostějov ale na Husserla zapomíná, říká historik

  12:53
Nejvýznamnější rodák Prostějova, filozof Edmund Husserl, který se narodil v roce 1859, radikálně změnil myšlení své doby a má lidem co říci i dnes. Podle jednoho z předních českých znalců jeho díla, profesora olomoucké univerzity Ivana Blechy, se na něj ale v rodišti opět spíše zapomíná. A to i v tamním muzeu.

Filozof, historik, profesor olomoucké univerzity a jeden předních českých znalců díla Edmunda Husserla Ivan Blecha, | foto: Tomáš Frait, MF DNES

„Je to obrovská škoda, protože je unikátní mít takového velevýznamného rodáka. Prostějov by si měl ujasnit, co chce,“ říká Blecha.

V čem byl Husserl tak výjimečný?
Je zakladatelem fenomenologie, jednoho z nejvýznamnějších filozofických směrů. Dvacáté století by se ve filozofii dalo rozdělit na dva masivní proudy, na ten, který vzešel z fenomenologie, a na proud analytické filozofie. Z fenomenologie se pak rozvinuly další známé směry jako například existencialismus. Fenomenologie se snaží o popis toho, jak se nám jeví náš přirozený svět, a je úžasná i v tom, že zároveň slouží jako filozofická metoda pro příbuzné vědy, například pro sociologii, psychologii a teorii a dějiny umění. Husserl díky tomu patří ke gigantům filozofie 20. století.

Je to zdaleka nejvýznamnější prostějovský rodák...
Z mezinárodního hlediska nepochybně.

Můžete objasnit, co to fenomenologie je?
Je to pokus soustředěně popsat, co probíhá v naší zkušenosti, když se nám jeví svět. Vypadá to banálně, ale celá filozofická tradice od Platona až po Kanta to opomíjela. Měla hned hotový posudek, že naše zkušenost nás od světa spíše odvádí, že ho zkresluje. To je ten slavný Platonův mýtus o jeskyni. Husserl byl první, kdo řekl, že je to chybný úsudek a že filozofie dosud prakticky vůbec nezkoumala, co všechno se děje v našem vědomí při vnímání vnějšího světa. Zkušenost nám svět sice zčásti podává zkresleně, ale dají se v ní pečlivou analýzou najít struktury, o nichž si můžeme být jisti, že jsou to formy jevení skutečnosti samotné. To je důležité i dnes. Protože dnes žijeme ve virtuálních světech nebo světech politicky či ideologicky převyprávěných. Postmoderní filozofie se s tím smiřuje a rezignuje na možnost určovat, co je a co není skutečné nebo pravdivé. Ale to je nebezpečné. Fenomenologie je proto důležitá i jako cesta k reálnému světu a původní zkušenosti o něm.

Jste autorem výstavy o Husserlovi v prostějovském muzeu. Jak jste se k ní dostal?
Fenomenologií se profesně zabývám, a když jsem začínal působit na univerzitě v Olomouci, byl jsem v roce 1991 v Prostějově na mezinárodní konferenci o Husserlovi. Při té příležitosti jsem s muzeem navázal kontakty a jezdil jsem tu a tam na školy do Prostějova přednášet. V roce 2000 se uskutečnila v Prostějově a Olomouci velká konference u příležitosti stého výročí vydání Husserlovy stěžejní práce Logická zkoumání. Na konferenci přijeli účastníci z 24 zemí, podařilo se odhalit Husserlovu bustu a pojmenovat po něm náměstí. V muzeu pak vznikla badatelská místnost a natočil se film o Husserlovi. V roce 2009 se mi podařilo získat peníze z visegrádského fondu na konferenci a výstavu. Tehdejší ředitel muzea Miroslav Chytil pro ni ve Špalíčku vyčlenil jednu místnost. Na stěnách bylo 11 panelů a uprostřed byla skleněná vitrína, ve které byly nějaké artefakty z Husserlova života a například vydání jeho děl v japonštině nebo v korejštině. Souběžně s tím tam byla výstava o prostějovském židovském ghettu. Na uvedení Husserla se tehdy podílela spousta dalších lidí z muzea a z radnice.

Jak byla tato výstava úspěšná?
My jsme tam posílali zájemce, kteří sem přijeli, ale samozřejmě tam nechodily davy. Do budoucna jsem si představoval, že by se tam mohly promítat úryvky z filmu o Husserlovi, které by se daly nějak zajímavě rozfázovat, na závěr by mohl být nějaký kvíz, navrhl jsem, že bych tam dělal pro studenty a pro veřejnost přednášky, mohla by se pořádat kolokvia a mezinárodní konference. Přední fenomenologové z celého světa jsou nadšení, když se mohou podívat do Husserlova rodiště.

Výstava pak ovšem z prostějovského muzea zmizela. Jak jste se o tom dozvěděl?
Od známých. Byl tady jeden profesor, který chtěl výstavu vidět, ale byla zavřená. Myslel jsem, že jde o organizační důvody, o návštěvnost. Na jaře loňského roku mi muzeum hlásilo, že výstava byla obnovená a že by bylo rádo, kdybych tam letos udělal velkou konferenci. V dobré víře jsme se tam s kolegy vypravili a byli jsme překvapení. Z výstavy zbylo torzo, je až nahoře v nejvyšším patře, rozdělená zhruba napůl. Nevím, kdo tam bude chodit, aby si při chůzi po schodech prohlížel výstavu. Navíc za těmi dveřmi pokračuje výstava od konce, tedy úmrtím Husserla.

Vyjádření ředitele muzea a galerie Daniela Zádrapy

Z expozice nezbylo žádné torzo, ani není rozdělená napůl, jen se posunula do jiných prostor. Nejen z důvodu nízké návštěvnosti, ale také z důvodu jiné celkové koncepce galerie ve Špalíčku, která by měla nabídnout něco zajímavého mnohem širší návštěvnické obci. Rozhodně nebylo úmyslem Husserlově expozici ublížit, jen se prostě změnila. Husserl není na schodech, ale v horním patře krásného historického objektu kromě několika knih z původní expozice, které tam zatím aktuálně nejsou. Jestli byly některé panely snad přehozeny, mohli naši pracovníci panely omylem zaměnit. Jsme muzeum s velkými sbírkami, mnoha expozicemi i řadou dočasných výstav a nemůžeme se soustředit pouze na expozici o jedné, jakkoliv významné osobnosti, jakou pro Prostějov i svět Husserl rozhodně byl.

Jak to na vás působí?
Nedovedu si představit, že tam povedu profesory z Anglie nebo Německa, kteří by přijeli na konferenci. Tak trochu mě to rozzlobilo. Mluvil jsem o tom s vedením muzea a slíbili mi, že se s tím pokusí něco udělat a že se v září ozvou.

Ozvali se?
Neozvali. Takže jsem tu konferenci zrušil. Moje stanovisko je takové, že se nezlobím, chápu to a je mi trapné na to upozorňovat, ale Prostějov si musí ujasnit, co chce. Myslím, že pár panelů, které by připomínaly významného, světově proslulého rodáka, by nikoho nezabilo. Je to obrovská škoda. Prostějov by se k Husserlovi měl hlásit, protože je unikátní mít takového velevýznamného rodáka. Ale jistě, na výstavu hraček přijde víc lidí.

Vypadá to, že Prostějov nepochopil, jakého má rodáka. Proč?
Na začátku 90. let mnoho Prostějovanů vůbec netušilo, kdo to Husserl je. Marxismus fenomenologii jako buržoazní vědu odmítal a kromě toho nejvýznamnějším pokračovatelem Husserla u nás byl Jan Patočka, mluvčí Charty 77, který zemřel po výslechu na StB. Čtyřicet let proto fenomenologie neexistovala a spolu s tím ani povědomí o Husserlovi. To se podařilo zčásti napravit, ale zdá se, že v dnešní době převládají jiná hlediska na roli muzeí a kulturních institucí.

Pozoroval jste v Husserlově životě důležité odkazy na Prostějov?
Husserl v Prostějově osm let žil a pak chodil na gymnázium do Olomouce. Než složil maturitu, byl s tímto krajem pevně spjatý. Česky však nemluvil, považoval se za rakouského Němce. Jeho manželka pocházela z významné prostějovské židovské rodiny Steinschneiderů. Husserl pak studoval v Lipsku, usídlil se v Halle, učil v Göttingen a Freiburgu a musím říct, že už do Prostějova moc netíhl. Rodáky ovšem vítal s něhou a v kontaktu byl především s T. G. Masarykem a s Janem Patočkou.

  • Nejčtenější

Svezte se nostalgickými a zážitkovými vlaky, máme jejich soupis

Aktualizujeme

Máte rádi vlaky a chcete zažít něco extra? Vyzkoušejte mimořádné nostalgické a zážitkové jízdy. Po celý rok vám budeme přinášet aktualizovaný seznam železniční akcí. Můžete si vybrat mezi motorovými...

1. října 2021,  aktualizováno  25.7 22:08

Sto tun obilí za hodinu. Na Hané mají výjimečný kombajn, jeden z patnácti na světě

Až sto tun obilí dokáže za hodinu sklidit nový kombajn CR11 firmy New Holland, který vyjel do obilných lánů v okolí Loštic na Šumpersku. Žací lišta kombajnu může měřit až 18 metrů, což na rozlehlých...

22. července 2024  14:31

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Hlavní tah na Moravu bude po deset dní zavřený, kamiony si zajedou 71 kilometrů

Tato zpráva se nebude číst lehce řidičům kamionů. V souvislosti s opravovaným silničním tahem I/35 u Moravské Třebové na ně po dobu deseti následujících dní čeká 71 kilometrů dlouhá objížďka. Trasa z...

25. července 2024  16:44

Archeologové odvezli nález do nemocnice, CT odhalilo obsah starý tři tisíce let

Výstava Detektory v archeologii na Přerovsku, která trvá v Muzeu Komenského v Přerově až do října, představuje zajímavé archeologické nálezy z různých časových období. Jedinečným exponátem výstavy je...

21. července 2024  7:03

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Čmárance vandalů ho štvou, a tak je přetírá. Pomohl mi jediný člověk, říká

Premium

Nechtěl, aby si jeho dcera při cestě do školky nebo procházce parkem myslela, že počmárané zdi, hákové kříže a oplzlé nápisy jsou běžná věc. Josef Kovář z Olomouce proto nakoupil barvy a malířské...

23. července 2024

Matador či nováček. Na olympijské medaile pomýšlejí i rodáci z Olomouckého kraje

V tomto tisíciletí se ještě nestalo, že by sportovec z Olomouckého kraje přivezl z letních olympijských her medaili. O prolomení negativní bilance se letos na XXXIII. olympiádě, která v Paříží...

26. července 2024  13:57

Kamion nedal přednost, srážka odhodila další auto do cesty třetímu. Pět zraněných

Krátce po čtvrteční sedmnácté hodině se na silnici 55 u obce Horní Moštěnice na Přerovsku stala vážná dopravní nehoda tři vozů. Starší řidič nákladního automobilu nedal při odbočování přednost...

26. července 2024  11:14

Stavba vysokorychlostních tratí z Brna začne příští rok, řekl ministr Kupka

Výstavba prvního úseku vysokorychlostní železniční trati (VRT) mezi Brnem a Přerovem by měla začít v příštím roce. Práce na úseku mezi Brnem a Břeclaví začnou v roce 2026, úsek Moravská brána pak...

26. července 2024  10:07,  aktualizováno  10:19

Lupiči se vydávali za policisty, kvůli pár stokorunám jim hrozí až 12 let

Kriminalisté zadrželi čtyřčlennou skupinu, kterou obvinili z dubnového loupežného přepadení v Prostějově. Muži vydávající se za policisty přepadli dvaačtyřicetiletého muže i s jeho ženou. Místo...

26. července 2024  9:17

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Můj syn Xavier zemřel, říká Musk o transgender dceři. A chce zničit „virus woke“

Miliardář Elon Musk tvrdí, že byl podveden, když dovolil svému synovi stát se transgender ženou. V rozhovoru s...

Ruská kráska Sofja Lebeděva šla donaha v seriálu Vikingové: Valhalla

Bývalá gymnastka Sofja Lebeděva (30) potěšila fanoušky seriálu Vikingové: Valhalla, když se v jedné ze scén nového dílu...

Sto tun obilí za hodinu. Na Hané mají výjimečný kombajn, jeden z patnácti na světě

Až sto tun obilí dokáže za hodinu sklidit nový kombajn CR11 firmy New Holland, který vyjel do obilných lánů v okolí...

Rozvádím se, oznámila dubajská princezna na Instagramu manželovi a jeho milenkám

Dubajská princezna Mahra (30) a její manžel šejk Mana Bin Mohammed Al Maktúm (25) se po loňské svatbě rozvádí. Dcera...

Olympiáda je festival sexu pro sportovce, potvrzují bývalí účastníci

Olympijská vesnice mi dala za dva týdny víc sexu než zbytek mého života, tvrdí bývalý olympionik Matthew Syed....