Sobota 23. října 2021, svátek má Teodor, Theodor
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Sobota 23. října 2021 Teodor, Theodor

Sedm mandátů by bylo prima, říká lídr ODS Horák. Minule jich získal pět

  12:25
V minulých volbách ODS v Olomouckém kraji tři mandáty ztratila, ale i s pěti zastupiteli se dostala do vládnoucí koalice. Nyní chce její lídr a náměstek hejtmana Dalibor Horák výsledky strany zlepšit a dosáhnout na sedm křesel. O koalici pro příští vládu nad Olomouckým krajem ovšem s nikým podle svých slov prozatím nejednal.

Dalibor Horák, lídr ODS pro volby do zastupitelstva Olomouckého kraje v roce 2020 | foto: Stanislav Heloňa, MAFRA

„Jakákoliv jednání na toto téma v době před volbami bych považoval za pohrdání hlasy voličů,“ říká Horák v sedmém dílu seriálu předvolebních rozhovorů MF DNES s lídry.

Jste náměstek pro zdravotnictví a přitom vás při koronavirové krizi na jaře ve veřejném prostoru mediálně zastínil hejtman Ladislav Okleštěk z hnutí ANO. Proč jste si to nechal líbit?
Dělal jsem jinou práci, která byla podle mě důležitější.

Jakou?
Soustředil jsem se na distribuci ochranných prostředků. To nám zabíralo dvanáct hodin denně. Na svém facebookovém profilu jsem o tom reportoval. V průběhu těch dvou měsíců šlo o zhruba padesát příspěvků, mám na ně tisíce reakcí.

Vnímal jste, že vás hejtman v této době mediálně zastínil?
Pan hejtman je šéf krizového štábu. Když jsem byl dříve (jako někdejší starosta Uničova – pozn. red.) šéfem krizového štábu na městě, byl jsem také víc vidět než místostarostové.

Máte pocit, že hejtman celkově, i na úkor náměstků, zabírá mediálně veřejný prostor?
Zabývali jsme se tím i v minulém volebním období, kdy se hejtmanu Rozbořilovi vyčítalo, že v krajském tištěném médiu je „přerozbořilováno“. Je to otázka. Ale mně nikdo nebrání v publikování v tomto médiu. Mám-li něco ke zveřejnění, dám to tam. Ale je pravda, že kolem sebe nemám tým lidí jako pan hejtman, aby mi zpracovávali tiskové zprávy. Musím si je dělat sám. Možná i proto je těch výstupů méně.

Jak byste v rámci nynější koalice popsal vztah ANO a ODS? Byla při vládě nad krajem ODS rovnocenným partnerem, či spíše podřízeným hnutí Andreje Babiše?
Jsem úplně spokojený. Domnívám se, že je na každém z koaličních partnerů, jaký si udělá prostor. Já ho mám, cítím se naprosto autonomně. V počtu dvou radních jsme maximalizovali náš volební zisk, jenž byl v minulých volbách sedm a půl procenta. Vůbec nemám pocit, že bychom si nedokázali zjednat prostor, když tu potřebu cítíme.

Museli jste si ho vůči hnutí ANO zjednat?
Když cítím potřebu udělat si prostor, tak si ho vždy udělám.

A musíte si ho dělat?
To je přirozené. Každý musí udělat ramena a zjednat si svůj prostor. To je běžná věc, jak se kdo dokáže prosadit. A to nejen v politice, ale v každém lidském společenství.

S kým už jste jednal o koalici?
S nikým.

Prosím, neříkejte, že se sestavují až po volbách. Oba víme, že to není pravda a že se už o povolební spolupráci spolu lídři jednotlivých stran baví.
Není to pravda. Jednoznačně popírám tvrzení kolegy Zemánka v rozhovoru z minulého týdne. (Lídr ČSSD a náměstek hejtmana Jiří Zemánek v předvolebním rozhovoru v MF DNES 15. září uvedl, že povolební spojenectví už probírali s kolegy z ODS, tak z hnutí ANO. Ale zatím jen na neformálních setkáních náměstků. – pozn. red). Kdybych nevěděl, že je kolega Zemánek rezolutní a zásadní abstinent, dokonce bych si řekl, že si mohl něčeho přihnout. Známe se dlouhá léta. Řídili jsme sousední města, on byl místostarosta Šternberka, já starosta Uničova, druhé volební období spolu sedíme v krajském zastupitelstvu. Zkrátka známe se strašně dlouho a já si myslím, že nějakým způsobem dezinterpretoval naše běžné rozhovory, které jsou ale čistě na pracovní úrovni. Potkávám se jak s kolegou Zemánkem, tak s dalšími politiky napříč politickým spektrem a mluvíme spolu úplně stejně.

Pan Zemánek také uvedl, že by se nebránil tomu, aby se po volbách vlády nad krajem opět ujala koalice ANO–ČSSD–ODS. Byl byste také pro?
ODS po minulých krajských i komunálních volbách jednoznačně prokázala, že má široký koaliční potenciál. Zakázaná je pouze spolupráce s KSČM. A já bych jakákoliv jednání na toto téma v době před volbami považoval za pohrdání hlasy voličů a výsledky svobodných voleb. O těchto věcech bude ODS, ať už já, nebo mí kolegové, doopravdy jednat až po volbách.

Podle mých informací jste ovšem na povolební spolupráci už domluveni s hnutím ANO.
Není to tak. Bude záležet na tom, jak voliči rozdají karty.

Šel byste do koalice s hnutím Trikolóra? Jeho lídryní v regionu je vaše dlouholetá stranická kolegyně, bývalá členka ODS Zuzana Majerová Zahradníková.
Domnívám se, že kolegové z Trikolóry do zastupitelstva neprojdou. Ale vyloučit nemohu nic.

V minulých krajských volbách ODS s vámi jako lídrem obhajovala osm mandátů, ale získala jich jen pět. Jaký výsledek očekáváte letos?
Naším hlavním úkolem je zlepšit volební výsledek a zvýšit počet mandátů. Bude dobře, když to bude kolem takových čísel, o nichž mluví předvolební průzkumy.

Můžete být konkrétní? Jaké je vaše přání?
Sedm mandátů by bylo prima.

Voličům v programu slibujete, že podpoříte konkurenci a vstup soukromých subjektů do železniční dopravy v kraji. Jak toho chcete dosáhnout, když toto vedení kraje, jehož jste součástí, podepsalo vloni v květnu na deset let smlouvu s Českými drahami? Právě ty budou mít na starost přepravu cestující na regionálních železnicích.
Pokud budou vypisovány nové tendry a pokud budou subjekty podnikající v této oblasti ochotné se jich účastnit... To je samozřejmě především tato věc…

Ale příští volební období trvá čtyři roky a právě podepsaná smlouva s Českými drahami trvá deset let…
Tam ale nemusí jít jen o drážní dopravu, jedná se i o autobusovou dopravu. Nevím přesně, jak tam jsou smlouvy…

Ovšem ve volebním programu je v tomto bodě řeč pouze o železniční dopravě. Případně mě opravte, ale vychází mi z toho, že slibujete to, co nemůžete splnit. V příštím volebním období není vstup soukromých subjektů do železniční dopravy v kraji možný.
Může se jednat o nějaké okrajové části a trati, jako byla například Železnice Desná, o nějaké drobnější věci.

Ale shodneme se, že ty významné tratě…
Samozřejmě, co je uzavřeno, to je uzavřeno.

Parlamentní volby v roce 2021 se konaly v pátek 8. října a v sobotu 9. října. Ve volbách jsme vybírali dvě stovky poslanců Sněmovny ve 14 volebních krajích.

Výsledky podle města a obcíOlomoucProstějovPřerovŠumperkJeseník, další

  • Nejčtenější

Inspekce zavřela pekárnu plnou myšího trusu, byl v přepravkách i na stolech

Fotografie odhalující nevábné zákulisí místa, kde se vyrábí jídlo, zveřejnila v těchto dnech Státní zemědělská a...

Dva roky čekání, pak prostějovský policista v televizním AZ kvízu exceloval

Premium Řada lidí umí při sledování vědomostních televizních soutěží v klidu domova předvést skvělý výkon. Prostějovský...

Otužování podle Wima Hofa je nebezpečné. Hrozí zástava, říká kardiolog Táborský

Premium Otužování je nejlepší prevence proti těžkému průběhu nemoci covid-19. Lidé mají větší šanci, že neskončí v nemocnici,...

Zdražení jízdného v Olomouci. Lidé nasednou do aut, varuje opozice

Zdražovali už loni a nyní zvažují představitelé olomouckého dopravního podniku tento nepopulární krok znovu. Olomoucká...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Zamčeno - 1:0 a 1:0. Senzační gólman Sedláček drží Olomouc. Zůstane?

Dva vstřelené góly v základní hrací době za poslední tři extraligové zápasy. Kde olomoucké hokejisty tlačí bota, je...

Syndrom Petra Pana. Proč někteří muži nikdy nedospějí a žijí jako paraziti

Premium V každém chlapovi zůstává kousek kluka, ale musí to být právě jen ten kousek. Pokud muž nechce vyrůst a převzít...

Čína má Evropu v hrsti, za pár týdnů dojde hořčík. Auto bez něj nevyrobíte

Premium Vše nasvědčuje, že současná čipová krize v automobilovém průmyslu je jen zahřívacím kolem před tím, co se na Evropu...

Váš syn bude žít jen pár týdnů. Zpověď matky zesnulého hokejisty Buchtely

Premium Přežít své dítě. Pro každého rodiče ta nejhorší představa. Teprve dvacetiletý hokejista Ondřej Buchtela zemřel loni v...

  • Další z rubriky

V éře funkcionalismu Berger okouzlil Šumperk zdobnými domy, říká historička

Příběh o tom, jak se vídeňský architekt Georg Berger proslavil svými stavbami v Šumperku, přináší nová kniha historičky...

Nepřehledné křižovatky v Mohelnici vystřídal kruhový objezd

Dlouhé kolony aut řidičů přijíždějící za prací do Mohelnice i těch, kteří jen projíždějí, jsou minulostí. Nyní mohou...

Láska a sex online v komedii Divadla Tramtarie, herci ztvární na 50 postav

Jak zasahují nejmodernější technologie do vztahů? Odpověď dává nová komedie Láska, sex a internety, kterou napsal...

Lidé v Olomouci si na tržnici nakoupí jak na Dušičky, tak na Vánoce

O možnost nakoupit dušičkovou výzdobu na vyhledávané olomoucké tržnici nakonec lidé letos nepřijdou. A nepřijdou ani o...

Čína má Evropu v hrsti, za pár týdnů dojde hořčík. Auto bez něj nevyrobíte

Premium Vše nasvědčuje, že současná čipová krize v automobilovém průmyslu je jen zahřívacím kolem před tím, co se na Evropu...

ČEZ od ledna zdraží: elektřinu asi o třetinu, plyn o víc než polovinu

ČEZ od nového roku zdraží elektřinu i plyn. Podle šéfa energetické společnosti Daniela Beneše to může být asi třetina u...

Jestli bude inflace stoupat dál, lidé ztratí polovinu úspor, varuje ekonom

Současná míra inflace bude trvat ještě několik let, důvodem jsou zejména vysoké objemy pumpování peněz do ekonomiky,...

Rodině postavil dům za Prahou. Z obří obývací kuchyně se stal problém

Pan Jarda je původem z Uherského Brodu, ale již léta pracuje a žije v Praze. Pro svou lásku Alenu a jejich dvě děti...

Střelba proti kameře je běžná, ale herec za nehodu nemůže, tvrdí Dvořák

Zpráva, že americký herec Alec Baldwin při natáčení westernu zastřelil kameramanku a postřelil režiséra, vyvolala...