Sobota 23. října 2021, svátek má Teodor, Theodor
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Sobota 23. října 2021 Teodor, Theodor

Za pět let jsem Olomoucký kraj poznal poměrně dokonale, říká lídr komunistů

  9:51
Minimálně deset křesel v krajském zastupitelstvu místo nynějších sedmi si v letošních volbách přeje získat lídr KSČM Ludvík Šulda. Jednačtyřicetiletý teplický rodák, který v Olomouckém kraji bydlí od roku 2015, slibuje dopravu žáků do škol zdarma, bezplatný vstup do památek či muzeí a uvažuje o založení krajského autobusového dopravce.

Ludvík Šulda, lídr KSČM pro volby do zastupitelstva Olomouckého kraje. | foto: Stanislav Heloňa, MAFRA

„Z dlouhodobého hlediska je to levnější než si tyto služby stále objednávat u soukromých dopravců,“ říká Šulda v pátém dílu seriálu předvolebních rozhovorů MF DNES s lídry.

Do komunistické strany jste vstoupil v 18 letech v roce 1998. V té době jste musel mít alespoň povědomí o tom, co komunistická ideologie této zemi způsobila. Poprava Milady Horákové, kolektivizace, jež zničila sedlácké rody a zemědělskou krajinu, politické procesy či emigrace stovek tisíc lidí... Když jste podepisoval přihlášku, tyto věci vám nevadily?
Díval jsem se spíše na tehdejší politický program KSČM. A ten byl pro mě jako pro člověka, jenž má sociální cítění, primární. Samozřejmě minulost jsem nějakým způsobem vnímal, ale s každou ideologií jsou spojená období, na která není hrdá.

Distancovala se KSČM dostatečně od zločinů, které spáchali vaši předchůdci?
Myslím, že ano.

Jak konkrétně?
Byla to především omluva mimořádného sjezdu komunistické strany v roce 1989. A mám za to, že omluvy od našich představitelů zazněly také v pozdějších letech.

Ve své vizitce v předvolebním vydání komunistických Haló novin o sobě uvádíte, že máte rád historii, především tu týkající se 20. století. Jak tedy hodnotíte vládu komunistů nad touto zemí v letech 1948 až 1989?
Samozřejmě staly se chyby, byly politické procesy a někteří lidé byli pronásledováni za politické názory. Na druhou stranu se toho hodně udělalo pro občany – bytová výstavba, rozvoj zdravotní péče, vybudování dopravní infrastruktury. Dále nebyla nezaměstnanost, lidé měli povinnost pracovat. Řada problémů, jež řešíme dnes, neexistovala. Nejsem typ člověka, který říká, že je něco jen černé či jen bílé. Zkrátka ta doba měla své klady i zápory. Ovšem na mnoho událostí je také navíc třeba pohlížet optikou tehdejšího dění. Jsem přesvědčený, že klady převažují.

Jsme na Hané. Myslíte, že by to stejně hodnotili i potomci hanáckých sedláckých rodů, které kvůli komunistické kolektivizaci přišly o stovky let budované rodinné dědictví?
Jejich pohled zřejmě bude odlišný...

A oprávněně?
Pokud to byli velcí sedláci a byly jim zabrány velké statky a majetek, může být jejich pohled oprávněný. Na druhou stranu si uvědomme, že zaměstnávali coby námezdní sílu další lidi. A těm se po zestátnění a po vzniku Jednotných zemědělských družstev diametrálně zlepšily pracovní podmínky.

Zlepšily se právem?
A proč by člověk neměl mít právo na to, aby pracoval v lepších podmínkách?

Ovšem na úkor toho, kdo něco sám vybudoval a ne vlastní vinou o to přišel, aby se jiní bez vlastní zásluhy měli lépe.
Proč bez zásluhy? Oni přece u toho sedláka pracovali, a podíleli se tak na vybudování jeho majetku.

A brali za to plat a pracovali tam dobrovolně.
Pracovali tam, protože jim nic jiného nezbývalo. Pokud chtěli nějakým způsobem žít, museli se spokojit s těmi pracovními podmínkami, které v daném hospodářství panovaly.

Anebo mohli jít pracovat jinam.
Migrace pracovní síly nebyla tak velká jako dnes. Často nebylo na výběr. Kam měli jít? Do města do továrny? Kde by bydleli? Můj otec pocházel ze sedmi dětí, žili v jedné jediné místnosti nad hospodou. A jeho rodiče byli oba nádeníci u sedláka, takže vím, jak špatné životní podmínky tehdy panovaly.

Vy sám jste ještě donedávna v Olomouckém kraji nežil. Kdy jste se sem přistěhoval?
V roce 2015. Ale pohyboval jsem se tady už dříve. Má žena odsud pochází, jezdil jsem sem za ní. Poté jsem tady dostal i pracovní nabídku, a tak jsem se přestěhoval.

Jízdné zdarma do škol krajský rozpočet unese

Je pětiletá zkušenost s Olomouckým krajem dostatečná pro to, abyste ho řídil či spravoval?
Za těch pět let jsem ho poznal poměrně dokonale. A to nejen okres Prostějov, kde působím aktivně a který si troufám říct znám lépe než mnozí rodilí Prostějované. Jako krajský zastupitel jsem často zavítal i do ostatních částí regionu.

V kampani uvádíte, že byste osobně rád prosadil jízdné zdarma pro žáky, kteří v kraji dojíždějí do základních a středních škol. Na jakou částku to vyjde?
Budou to řádově desítky milionů, nemáme to teď přesně vyčíslené. Vycházím však ze zkušeností Středočeského kraje, který bezplatnou dopravu, ale zdůrazňuji pouze ze školy a do školy, zavedl. Jde mi o co nejsnazší dostupnost vzdělání.

Zmiňujete také, že vstup do muzeí, památek či galerií, jež spravuje kraj, by měl být zdarma. Unese to spolu s bezplatným jízdným krajský rozpočet?
Myslím, že ano. Čtyři roky na zavedení těchto opatření stačí. Neříkám, že to bude první krok, jejž bychom v rámci případné vládnoucí koalice udělali, ale během následujících čtyř let to je reálný cíl. Domnívám se, že se ekonomika během dvou či tří let vzpamatuje a krajské finance tak budou zdravější.

V kampani také říkáte, že je vaším soukromým přáním minimálně začít diskusi o vzniku krajského autobusového dopravce. Jak by to fungovalo?
Je možné ho založit na základech některého soukromého dopravce, takovou firmu by mohl kraj koupit. Anebo je možné vybudovat vše na zelené louce jako dceřinou společnost. Inspiraci vidím v Ústeckém kraji, který si ji založil a nyní nakupuje autobusy. Z dlouhodobého hlediska je to levnější než si tyto služby stále objednávat u soukromých dopravců.

S kým jste už jednali o koalici?
Já si doopravdy myslím, že koalice se uzavírají až po volbách...

To jste snad jediný z lídrů, kdo si to myslí. Vím, že se zástupci jednotlivých stran o možných koalicích už baví. Navíc to v MF DNES v rozhovoru potvrdil i lídr ČSSD Jiří Zemánek. Oslovil vás už někdo?
Nikoli.

Jak KSČM dopadne v těchto krajských volbách?
Doufám, že co nejlépe, a že tak budeme moci reálně ovlivňovat dění v tomto kraji. Jakýkoli výsledek, který bude lepší než výsledek v roce 2016, bude úspěch. Tehdy jsme získali sedm mandátů.

A teď byste si jich přál kolik? Deset?
Minimálně deset.

Komu prvnímu z ostatních lídrů budete po volbách volat, aby s vámi jednal o koalici?
To si nechám pro sebe.

Parlamentní volby v roce 2021 se konaly v pátek 8. října a v sobotu 9. října. Ve volbách jsme vybírali dvě stovky poslanců Sněmovny ve 14 volebních krajích.

Výsledky podle města a obcíOlomoucProstějovPřerovŠumperkJeseník, další

  • Nejčtenější

Inspekce zavřela pekárnu plnou myšího trusu, byl v přepravkách i na stolech

Fotografie odhalující nevábné zákulisí místa, kde se vyrábí jídlo, zveřejnila v těchto dnech Státní zemědělská a...

Dva roky čekání, pak prostějovský policista v televizním AZ kvízu exceloval

Premium Řada lidí umí při sledování vědomostních televizních soutěží v klidu domova předvést skvělý výkon. Prostějovský...

Otužování podle Wima Hofa je nebezpečné. Hrozí zástava, říká kardiolog Táborský

Premium Otužování je nejlepší prevence proti těžkému průběhu nemoci covid-19. Lidé mají větší šanci, že neskončí v nemocnici,...

Zdražení jízdného v Olomouci. Lidé nasednou do aut, varuje opozice

Zdražovali už loni a nyní zvažují představitelé olomouckého dopravního podniku tento nepopulární krok znovu. Olomoucká...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Zamčeno - 1:0 a 1:0. Senzační gólman Sedláček drží Olomouc. Zůstane?

Dva vstřelené góly v základní hrací době za poslední tři extraligové zápasy. Kde olomoucké hokejisty tlačí bota, je...

Syndrom Petra Pana. Proč někteří muži nikdy nedospějí a žijí jako paraziti

Premium V každém chlapovi zůstává kousek kluka, ale musí to být právě jen ten kousek. Pokud muž nechce vyrůst a převzít...

Čína má Evropu v hrsti, za pár týdnů dojde hořčík. Auto bez něj nevyrobíte

Premium Vše nasvědčuje, že současná čipová krize v automobilovém průmyslu je jen zahřívacím kolem před tím, co se na Evropu...

Váš syn bude žít jen pár týdnů. Zpověď matky zesnulého hokejisty Buchtely

Premium Přežít své dítě. Pro každého rodiče ta nejhorší představa. Teprve dvacetiletý hokejista Ondřej Buchtela zemřel loni v...

  • Další z rubriky

Školačka na táboře zachránila kamaráda z rozvodněné řeky, ocenil ji hejtman

Dramatické okamžiky na letním táboře na Šumpersku duchapřítomně a odvážně vyřešila žákyně sedmé třídy Viktorie Kudrnová...

Olomouc sužují neukáznění cyklisté a koloběžkáři, jezdí i v podchodech

Už více než tisíc přestupků cyklistů či koloběžkářů letos řešili olomoučtí strážníci. Při nedávné kontrole rozdali za...

Pila, která zastavila převoz dřeva z Jeseníků, najela na ostrý provoz

Úspěšná kolaudace ukončila zkušební provoz pilařského závodu ve Vápenné u Javorníku, jediné pily na okrese. Provozují...

Láska a sex online v komedii Divadla Tramtarie, herci ztvární na 50 postav

Jak zasahují nejmodernější technologie do vztahů? Odpověď dává nová komedie Láska, sex a internety, kterou napsal...

Advantage Consulting, s.r.o.
MATERIÁLOVÝ INŽENÝR - VÝVOJ (38-42.000 Kč)

Advantage Consulting, s.r.o.
Olomoucký kraj
nabízený plat: 38 000 - 42 000 Kč

Čína má Evropu v hrsti, za pár týdnů dojde hořčík. Auto bez něj nevyrobíte

Premium Vše nasvědčuje, že současná čipová krize v automobilovém průmyslu je jen zahřívacím kolem před tím, co se na Evropu...

ČEZ od ledna zdraží: elektřinu asi o třetinu, plyn o víc než polovinu

ČEZ od nového roku zdraží elektřinu i plyn. Podle šéfa energetické společnosti Daniela Beneše to může být asi třetina u...

Jestli bude inflace stoupat dál, lidé ztratí polovinu úspor, varuje ekonom

Současná míra inflace bude trvat ještě několik let, důvodem jsou zejména vysoké objemy pumpování peněz do ekonomiky,...

Rodině postavil dům za Prahou. Z obří obývací kuchyně se stal problém

Pan Jarda je původem z Uherského Brodu, ale již léta pracuje a žije v Praze. Pro svou lásku Alenu a jejich dvě děti...

RECENZE: Je to vůbec ještě legální? Úchylná Succubus šokuje za každou cenu

Novinka od autorů nechvalně proslulého Agony sice po herní stránce trochu vyspěla, stále se však opírá především o co...