Sobota 23. října 2021, svátek má Teodor, Theodor
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Sobota 23. října 2021 Teodor, Theodor

Není důvod koalici nezopakovat, říká lídr ČSSD a Patriotů Zemánek

  15:27
Byl to krok, jemuž se řada vlivných sociálních demokratů v Olomouckém kraji roky urputně bránila, teď je to ale zřejmě poslední šance zachránit ČSSD před pádem na dno. Na kandidátku pro říjnové krajské volby tak pustila i nestraníky a jejich hnutí Patrioti. Lídrem je krajský šéf sociálních demokratů a náměstek hejtmana Jiří Zemánek, který by klidně dál vládl s ANO a ODS.

Lídr kandidátky ČSSD a hnutí Patrioti pro krajské volby v Olomouckém kraji Jiří Zemánek. | foto: Stanislav Heloňa, MAFRA

Nejvýraznějším rysem kampaně ČSSD před letošními krajskými volbami je její historické spojení s nestraníky, kteří dali dohromady uskupení Patrioti. Historické proto, že sociální demokracie vždy odmítala na kandidátku nestraníky pustit. Je na tom ČSSD opravdu tak špatně?
Nemyslím si, že je na tom úplně špatně. Snahy dostat nestraníky na kandidátku u nás byly vždy. Ale ztroskotaly na tlaku některých našich kandidátů, kteří měli ambice získat mandát. Dříve tomu bránila i představa, že když držíme vysoké preference, máme i odborníky, takže nestraníky nepotřebujeme. A je pravda, že jsme se tímto uzavřeli před odbornou veřejností. Experti obecně nechtějí být straníky, chtějí dál dělat svoji práci, ale přitom i vstoupit do veřejného života. A stranické tričko příliš svírá. Mnozí naši členové si ovšem dávali jako podmínku, že zájemce o post na kandidátce k nám musí nejprve vstoupit a ukázat, co umí.

Když začal propad ČSSD, snažili se uvnitř strany dostat nestraníky na kandidátku lidé kolem lékaře Jaroslava Vomáčky. Zhruba před šesti lety ale zůstali s tímto názorem v menšině. Proč je tehdy ČSSD neposlechla?
Tehdy to pro ČSSD nebylo tak fatální. Měli jsme všechny ústavní funkce, ale za rok už jsme neměli nic. To bylo období, kdy měl docent Vomáčka tuto představu. Ale narazil na odpor především u olomoucké organizace, která tehdy byla velká a silná. Byla tam řada schopných lidí, kteří měli za sebou velmi dobrou politickou kariéru, a ti zkrátka nestraníky mezi sebe nepustili.

Dnes už není olomoucká ČSSD velká a silná?
Dnes už ne. Nastal odliv členů, kteří masivně přistupovali v době, kdy se dařilo. Nedomnívám se, že k nám všichni přišli pouze kvůli našim idejím.

I na zahájení kampaně jste uvedl, že strana nemá příliš mnoho odborníků a že z ní navíc hodně lidí kvůli tomu, že jí padají preference, odešlo. Co to konkrétně znamená „hodně lidí“?
Když to vezmu za posledních pár let, měla ČSSD v Olomouckém kraji lehce přes tisíc členů. Dnes jich máme zhruba 750. Takže čtvrtina členů je pryč.

Pokračuje ten odliv?
Už není tak masivní, zpomalil se. Ale stále pokračuje kvůli tomu, že někteří zasloužilí členové odcházejí například kvůli věku. Ovšem tento přirozený úbytek téměř nikdo nový nevyrovnává.

Čekáte, že se dostanete přes pětiprocentní hranici nutnou pro vstup do zastupitelstva?
Pevně věřím, že ano.

Když se ČSSD do zastupitelstva nedostane, vezmete to coby předseda krajské organizace jako důvod k rezignaci?
Jsem předsedou osm let, což je v politice hrozně dlouhá doba. Během ní se může stát hromada věcí a ta se také stala. Pokud se ČSSD do zastupitelstva nedostane, budu určitě zvažovat, jestli se nenajde někdo jiný, kdo by ji víc rozhýbal. Ovšem o tom budu, i s ohledem na délku doby, co krajskou organizaci řídím, a také z osobních soukromých důvodů, uvažovat také v případě, že tu pětiprocentní hranici překonáme a staneme se součástí koalice.

Nemáte obavu, že kandidáti Patriotů díky preferenčním hlasům přeskáčou vás či ostatní členy ČSSD?
Stát se to může. Ale i v případě, že nás přeskáčou, to bude znamenat, že se tato koalice dostala do zastupitelstva. Preferenční hlasy jsou však k dispozici pouze čtyři, tím pádem se nedomnívám, že by všichni sociální demokraté byli odsunuti. Je tak z logiky věci pravděpodobné, že bychom mohli získat dva mandáty pro členy Patriotů a dva pro ČSSD. To je pro nás naprosto přijatelný výsledek. Pokud volič rozhodne jinak, smíříme se s tím. Navíc máme s Patrioty dohodnuté, jak postupovat při případném sestavování koalice či jak se chovat v opozici.

S kým už jste jednali o spojenectví po volbách? A neříkejte prosím, že se to ještě neděje. Vím, že už se spolu zástupci jednotlivých stran o možných koalicích baví.
Mám za to, že současná vládnoucí koalice (ANO – ČSSD – ODS, pozn. red.) má své výsledky, které jsou vidět. Není důvod, aby případně nebyla sestavena znovu.

Ale s kým už jste jednali?
Řekli jsme si, že je to možné.

S kým?
Probírali jsme to jak s kolegy z ODS, tak z hnutí ANO. Ale zatím jen na neformálních setkáních náměstků. Zkrátka se bavíme o tom, že by se tento model mohl zopakovat. Sám bych se tomu nebránil.

A Patrioti s tím také souzní?
Myslím si, že ano.

Říkal jste, že na to máte nastavené dohody…
Ano, ty dohody existují.

Takže byste šel do koalice s hnutím ANO i s jeho lídrem Ladislavem Oklešťkem jako hejtmanem? Anebo jsou to dvě různé věci?
Šli bychom do koalice v podobě, v jaké je teď. I personálně.

Kdo ale sleduje krajská zastupitelstva, nemohl si nevšimnout, že když vás či radní z ČSSD i z ODS někdo vyzve k vyjádření, například někdo z opozičních zastupitelů, skočí vám po chvíli hejtman Okleštěk do řeči a celou věc zahraje do autu. Není to ponižující?
Někdy se s tím těžko smiřujeme, že trend vedení zastupitelstva… Pan hejtman ho řídí autoritativně, na druhou stranu na sebe přebírá všechna úskalí a rizika, jež z toho plynou. Svým stylem dokazuje, že si je vědom své síly a schopnosti to vše uřídit. Zřejmě je přesvědčen, že kdyby tu pravomoc ve větší míře přenesl na náměstky, tak by se mu to „rozletělo“. Je to zkrátka jeho styl. Od začátku jsme to respektovali, teď už s tím těžko něco uděláme.

Parlamentní volby v roce 2021 se konaly v pátek 8. října a v sobotu 9. října. Ve volbách jsme vybírali dvě stovky poslanců Sněmovny ve 14 volebních krajích.

Výsledky podle města a obcíOlomoucProstějovPřerovŠumperkJeseník, další

  • Nejčtenější

Inspekce zavřela pekárnu plnou myšího trusu, byl v přepravkách i na stolech

Fotografie odhalující nevábné zákulisí místa, kde se vyrábí jídlo, zveřejnila v těchto dnech Státní zemědělská a...

Dva roky čekání, pak prostějovský policista v televizním AZ kvízu exceloval

Premium Řada lidí umí při sledování vědomostních televizních soutěží v klidu domova předvést skvělý výkon. Prostějovský...

Otužování podle Wima Hofa je nebezpečné. Hrozí zástava, říká kardiolog Táborský

Premium Otužování je nejlepší prevence proti těžkému průběhu nemoci covid-19. Lidé mají větší šanci, že neskončí v nemocnici,...

Zdražení jízdného v Olomouci. Lidé nasednou do aut, varuje opozice

Zdražovali už loni a nyní zvažují představitelé olomouckého dopravního podniku tento nepopulární krok znovu. Olomoucká...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Zamčeno - 1:0 a 1:0. Senzační gólman Sedláček drží Olomouc. Zůstane?

Dva vstřelené góly v základní hrací době za poslední tři extraligové zápasy. Kde olomoucké hokejisty tlačí bota, je...

Syndrom Petra Pana. Proč někteří muži nikdy nedospějí a žijí jako paraziti

Premium V každém chlapovi zůstává kousek kluka, ale musí to být právě jen ten kousek. Pokud muž nechce vyrůst a převzít...

Čína má Evropu v hrsti, za pár týdnů dojde hořčík. Auto bez něj nevyrobíte

Premium Vše nasvědčuje, že současná čipová krize v automobilovém průmyslu je jen zahřívacím kolem před tím, co se na Evropu...

Váš syn bude žít jen pár týdnů. Zpověď matky zesnulého hokejisty Buchtely

Premium Přežít své dítě. Pro každého rodiče ta nejhorší představa. Teprve dvacetiletý hokejista Ondřej Buchtela zemřel loni v...

  • Další z rubriky

V éře funkcionalismu Berger okouzlil Šumperk zdobnými domy, říká historička

Příběh o tom, jak se vídeňský architekt Georg Berger proslavil svými stavbami v Šumperku, přináší nová kniha historičky...

Kalkulačky jedou naplno, kvůli energiím bude zdražovat pekárna i slévárna

Cena zemního plynu a elektřiny raketově roste. Lidé v Olomouckém kraji se musejí připravit na výrazný růst ceny tepla a...

Láska a sex online v komedii Divadla Tramtarie, herci ztvární na 50 postav

Jak zasahují nejmodernější technologie do vztahů? Odpověď dává nová komedie Láska, sex a internety, kterou napsal...

Školačka na táboře zachránila kamaráda z rozvodněné řeky, ocenil ji hejtman

Dramatické okamžiky na letním táboře na Šumpersku duchapřítomně a odvážně vyřešila žákyně sedmé třídy Viktorie Kudrnová...

Čína má Evropu v hrsti, za pár týdnů dojde hořčík. Auto bez něj nevyrobíte

Premium Vše nasvědčuje, že současná čipová krize v automobilovém průmyslu je jen zahřívacím kolem před tím, co se na Evropu...

ČEZ od ledna zdraží: elektřinu asi o třetinu, plyn o víc než polovinu

ČEZ od nového roku zdraží elektřinu i plyn. Podle šéfa energetické společnosti Daniela Beneše to může být asi třetina u...

Jestli bude inflace stoupat dál, lidé ztratí polovinu úspor, varuje ekonom

Současná míra inflace bude trvat ještě několik let, důvodem jsou zejména vysoké objemy pumpování peněz do ekonomiky,...

Rodině postavil dům za Prahou. Z obří obývací kuchyně se stal problém

Pan Jarda je původem z Uherského Brodu, ale již léta pracuje a žije v Praze. Pro svou lásku Alenu a jejich dvě děti...

Střelba proti kameře je běžná, ale herec za nehodu nemůže, tvrdí Dvořák

Zpráva, že americký herec Alec Baldwin při natáčení westernu zastřelil kameramanku a postřelil režiséra, vyvolala...