Čtvrtek 29. října 2020, svátek má Silvie
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Čtvrtek 29. října 2020 Silvie

Není důvod koalici nezopakovat, říká lídr ČSSD a Patriotů Zemánek

  15:27
Byl to krok, jemuž se řada vlivných sociálních demokratů v Olomouckém kraji roky urputně bránila, teď je to ale zřejmě poslední šance zachránit ČSSD před pádem na dno. Na kandidátku pro říjnové krajské volby tak pustila i nestraníky a jejich hnutí Patrioti. Lídrem je krajský šéf sociálních demokratů a náměstek hejtmana Jiří Zemánek, který by klidně dál vládl s ANO a ODS.

Lídr kandidátky ČSSD a hnutí Patrioti pro krajské volby v Olomouckém kraji Jiří Zemánek. | foto: Stanislav Heloňa, MAFRA

Nejvýraznějším rysem kampaně ČSSD před letošními krajskými volbami je její historické spojení s nestraníky, kteří dali dohromady uskupení Patrioti. Historické proto, že sociální demokracie vždy odmítala na kandidátku nestraníky pustit. Je na tom ČSSD opravdu tak špatně?
Nemyslím si, že je na tom úplně špatně. Snahy dostat nestraníky na kandidátku u nás byly vždy. Ale ztroskotaly na tlaku některých našich kandidátů, kteří měli ambice získat mandát. Dříve tomu bránila i představa, že když držíme vysoké preference, máme i odborníky, takže nestraníky nepotřebujeme. A je pravda, že jsme se tímto uzavřeli před odbornou veřejností. Experti obecně nechtějí být straníky, chtějí dál dělat svoji práci, ale přitom i vstoupit do veřejného života. A stranické tričko příliš svírá. Mnozí naši členové si ovšem dávali jako podmínku, že zájemce o post na kandidátce k nám musí nejprve vstoupit a ukázat, co umí.

Když začal propad ČSSD, snažili se uvnitř strany dostat nestraníky na kandidátku lidé kolem lékaře Jaroslava Vomáčky. Zhruba před šesti lety ale zůstali s tímto názorem v menšině. Proč je tehdy ČSSD neposlechla?
Tehdy to pro ČSSD nebylo tak fatální. Měli jsme všechny ústavní funkce, ale za rok už jsme neměli nic. To bylo období, kdy měl docent Vomáčka tuto představu. Ale narazil na odpor především u olomoucké organizace, která tehdy byla velká a silná. Byla tam řada schopných lidí, kteří měli za sebou velmi dobrou politickou kariéru, a ti zkrátka nestraníky mezi sebe nepustili.

Dnes už není olomoucká ČSSD velká a silná?
Dnes už ne. Nastal odliv členů, kteří masivně přistupovali v době, kdy se dařilo. Nedomnívám se, že k nám všichni přišli pouze kvůli našim idejím.

I na zahájení kampaně jste uvedl, že strana nemá příliš mnoho odborníků a že z ní navíc hodně lidí kvůli tomu, že jí padají preference, odešlo. Co to konkrétně znamená „hodně lidí“?
Když to vezmu za posledních pár let, měla ČSSD v Olomouckém kraji lehce přes tisíc členů. Dnes jich máme zhruba 750. Takže čtvrtina členů je pryč.

Pokračuje ten odliv?
Už není tak masivní, zpomalil se. Ale stále pokračuje kvůli tomu, že někteří zasloužilí členové odcházejí například kvůli věku. Ovšem tento přirozený úbytek téměř nikdo nový nevyrovnává.

Čekáte, že se dostanete přes pětiprocentní hranici nutnou pro vstup do zastupitelstva?
Pevně věřím, že ano.

Když se ČSSD do zastupitelstva nedostane, vezmete to coby předseda krajské organizace jako důvod k rezignaci?
Jsem předsedou osm let, což je v politice hrozně dlouhá doba. Během ní se může stát hromada věcí a ta se také stala. Pokud se ČSSD do zastupitelstva nedostane, budu určitě zvažovat, jestli se nenajde někdo jiný, kdo by ji víc rozhýbal. Ovšem o tom budu, i s ohledem na délku doby, co krajskou organizaci řídím, a také z osobních soukromých důvodů, uvažovat také v případě, že tu pětiprocentní hranici překonáme a staneme se součástí koalice.

Nemáte obavu, že kandidáti Patriotů díky preferenčním hlasům přeskáčou vás či ostatní členy ČSSD?
Stát se to může. Ale i v případě, že nás přeskáčou, to bude znamenat, že se tato koalice dostala do zastupitelstva. Preferenční hlasy jsou však k dispozici pouze čtyři, tím pádem se nedomnívám, že by všichni sociální demokraté byli odsunuti. Je tak z logiky věci pravděpodobné, že bychom mohli získat dva mandáty pro členy Patriotů a dva pro ČSSD. To je pro nás naprosto přijatelný výsledek. Pokud volič rozhodne jinak, smíříme se s tím. Navíc máme s Patrioty dohodnuté, jak postupovat při případném sestavování koalice či jak se chovat v opozici.

S kým už jste jednali o spojenectví po volbách? A neříkejte prosím, že se to ještě neděje. Vím, že už se spolu zástupci jednotlivých stran o možných koalicích baví.
Mám za to, že současná vládnoucí koalice (ANO – ČSSD – ODS, pozn. red.) má své výsledky, které jsou vidět. Není důvod, aby případně nebyla sestavena znovu.

Ale s kým už jste jednali?
Řekli jsme si, že je to možné.

S kým?
Probírali jsme to jak s kolegy z ODS, tak z hnutí ANO. Ale zatím jen na neformálních setkáních náměstků. Zkrátka se bavíme o tom, že by se tento model mohl zopakovat. Sám bych se tomu nebránil.

A Patrioti s tím také souzní?
Myslím si, že ano.

Říkal jste, že na to máte nastavené dohody…
Ano, ty dohody existují.

Takže byste šel do koalice s hnutím ANO i s jeho lídrem Ladislavem Oklešťkem jako hejtmanem? Anebo jsou to dvě různé věci?
Šli bychom do koalice v podobě, v jaké je teď. I personálně.

Kdo ale sleduje krajská zastupitelstva, nemohl si nevšimnout, že když vás či radní z ČSSD i z ODS někdo vyzve k vyjádření, například někdo z opozičních zastupitelů, skočí vám po chvíli hejtman Okleštěk do řeči a celou věc zahraje do autu. Není to ponižující?
Někdy se s tím těžko smiřujeme, že trend vedení zastupitelstva… Pan hejtman ho řídí autoritativně, na druhou stranu na sebe přebírá všechna úskalí a rizika, jež z toho plynou. Svým stylem dokazuje, že si je vědom své síly a schopnosti to vše uřídit. Zřejmě je přesvědčen, že kdyby tu pravomoc ve větší míře přenesl na náměstky, tak by se mu to „rozletělo“. Je to zkrátka jeho styl. Od začátku jsme to respektovali, teď už s tím těžko něco uděláme.

  • Nejčtenější

Pátrání po viníkovi otravy řeky Bečvy vázne, inspekce začala mlčet

V kauze řeky Bečvy otrávené kyanidy i po měsíci pořád spíše přibývá otazníků. Viník stále není znám, současně Česká...

Do řeky Bečvy se opět dostaly neznámé chemikálie, věc projedná Sněmovna

Do řeky Bečvy se opět dostaly neznámé chemikálie, o problému odpoledne informovalo město Valašské Meziříčí. Podle...

Policie rozpustila večírek, provozovatel ho pořádal „jen pro členy klubu“

V noci na sobotu policie v obci Kokory na Přerovsku rozpustila večírek desítky lidí, kteří se bavili v místním podniku....

Soud na základě žalob ekologů zrušil územní rozhodnutí pro poslední úsek D1

Poslední úsek dálnice D1, jehož stavba má začít nejpozději příští rok na podzim, přišel o územní rozhodnutí. Stalo se...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Za covidovými seniory do Hranic míří vojáci. Nakazil se i hejtman

Doposud největší nárůst počtu nakažených koronavirem zaznamenali na počátku tohoto týdne hygienici v Olomouckém kraji....

Máme podvyživené děti? Trend „zdravého“ stravování je tragický, říká odborník

Premium Špenát je hnusný, rajčata taky. Do školní jídelny nechodíme, tam nám nechutná. Jíme jen špagety a pizzu. A tak dál....

Jak vyležet ‚lehký covid‘. Praktičtí lékaři radí, jak na samoléčbu

Premium Tak jako jiné virózy i obávaný covid-19, pokud zaútočí jen v mírné či střední síle, se musí doma prostě a jednoduše...

Generace nevzdělaných dětí. Jen málokdo dělá při distanční výuce pokroky

Premium Je osm hodin ráno, učitel zakládá virtuální místnost, do které se postupně připojí žáci. Jednomu nejde mikrofon,...

  • Další z rubriky

Opilá žena nabourala do plotu. Teprve si dělám autoškolu, řekla policistům

V plotě skončila se svým automobilem třiadvacetiletá řidička posilněná alkoholem. Když k nehodě v Jeseníku přijeli...

Cyklisty zastaví u Prostějova malé bludiště, kvůli jejich bezpečnosti

Na konci nové cyklostezky v lesoparku Hloučela u Prostějova směrem k Plumlovské přehradě čeká na milovníky kol...

U Olšan na Prostějovsku se zřítilo ultralehké letadlo, pilot zemřel

U Olšan na Prostějovsku se dopoledne zřítilo ultralehké letadlo. Pilot, který byl podle informací od policie jediným...

Zdálo se, že ho zranil sadista. Na léčbu kocoura lidé poslali sto tisíc

Neuvěřitelnou částku přes 100 tisíc korun přispěli lidé v minulých dnech na léčbu těžce zraněného kocoura z Prostějova....

Nepanikařte, ale buďte opatrní. Osm znaků, že jste mohli prodělat covid-19

Druhá vlna koronavirové krize udělala z Česka, které tu první zvládlo celkem dobře, odpadlíka. Snad každý se bojí. Jsem...

Nečekaně zemřel moderátor Prima vařečky Daniel Kopál, bojoval s covidem

Ve věku 49 let zemřel moderátor Daniel Kopál, známý z pořadu o vaření Mňam aneb Prima vařečka. Bojoval s koronavirem....

Česko dál padá do covidové propasti. Má nejvíce případů i úmrtí na světě

Česko se pevně usadilo na špičce světových koronavirových statistik. Již delší dobu jsme mezi zeměmi, které mají...

NASA a vědci objevili na Sahaře a v Sahelu téměř dvě miliardy stromů

Na Sahaře a v oblasti Sahelu roste více stromů, než se předpokládalo. Tvrdí to mezinárodní vědecká studie, na níž se...

Česko je bohatší než Itálie a Španělsko, možná předběhne i Japonsko

Nejnovější data Mezinárodního měnového fondu ukazují, že Česká republika je poprvé ve své novodobé historii bohatší než...