Premium

Získejte všechny články
jen za 49  Kč / 1. měsíc

Obviněný lobbista měl v kraji milionové kšefty a stal se pánem z Kunzova

  4:55
Milionové zakázky od fakultní nemocnice i dalších organizací získávala v Olomouckém kraji firma podnikatele Tomáše Horáčka obviněného z manipulace tendrů. Jeho stopa navíc vede i k hrádku Kunzov na Přerovsku, který před pár lety koupil.

Hrádek Kunzov na Přerovsku, který si jako sídlo postavil mezi lety 1907 a 1908 továrník Antonín Kunz z Hranic (snímek ze srpna 2018). | foto: Stanislav Heloňa, MAFRA

Tomáš Horáček je známý severočeský podnikatel, který se v médiích objevoval s přívlastky jako „roztleskávač expremiéra Jiřího Paroubka“ či „náborář černých duší pro ČSSD“. Na konci června jej soud poslal do vazby kvůli podezření z manipulace tendrů ve zdravotnictví.

MF DNES zjistila, že Horáček čile podnikal i na Olomoucku. Byznysově se sem pokoušel proniknout už před lety, což potvrdil jeho spolustraník, bývalý hejtman Jiří Rozbořil, jenž dříve působil ve vrcholném managementu Fakultní nemocnice v Olomouci. Právě se zdravotnictvím byl Horáčkův byznys úzce spjatý.

„Známe se dlouho. Už si nevzpomenu, jak jsme se seznámili, ale asi to bylo na nějakém sjezdu strany v Praze,“ pátrá v paměti Rozbořil. S Horáčkem si za ty roky vybudovali bližší vztah.

„S Horáčkem jsme si tykali ještě z dob, kdy byl sám v ČSSD a dělal kampaň Paroubkovi. Jinak to bylo také z doby, kdy jsem působil ve Fakultní nemocnici Olomouc,“ vzpomínal před časem Rozbořil pro ¨deník Právo. Sám tuší, že se o něj Horáček mohl zajímat právě kvůli jeho pozici a vlivu v nemocnici.

„Spadal jsem do oboru, ve kterém podnikal,“ řekl MF DNES Rozbořil. Horáček se u něj snažil domluvit zakázky pro své společnosti, ale podle Rozbořila nepochodil.

„Pan Horáček měl tehdy různé plány, ale já jsem na žádné nepřistoupil. Nebyly tak úplně křišťálově čisté, abych to řekl kulantně,“ dodává.

Horáček se v kraji pustil do byznysu s postiženými

MF DNES pátrala po tom, kdy některá z Horáčkových firem poprvé uzavřela s nemocnicí nějakou smlouvu. Podle mluvčího nemocnice Adama Fritschera pochází nejstarší smlouva s Horáčkovou firmou První chráněná dílna z prosince 2012, tedy jen měsíc po Rozbořilově odchodu z funkce náměstka.

Tomáš Horáček

Ústecký podnikatel Tomáš Horáček.

Ústecký podnikatel patří mezi obviněné v kauze zmanipulovaných zakázek v pražských nemocnicích Na Bulovce a Na Františku. Podezřelý je z nabízení úplatku. Politicky měl dlouho blízko k ČSSD, především k Jiřímu Paroubkovi. Byl také spojován s hromadnými nábory členů v rámci ústecké buňky. Právě kvůli „velrybaření“ byl nucen stranu opustit. V roce 2016 se angažoval ve volební kampani ANO, podle mluvčího hnutí zajišťoval reklamu pro některé kandidáty ANO. Horáček je majitelem firmy První chráněná dílna, angažuje se i ve firmě VIP Cars.

Konkrétně šlo o takzvané náhradní plnění, na kterém částečně Horáčkův byznys stojí. Z původně dobře míněného nápadu pomoci handicapovaným se zapojením do pracovního procesu se stal pro část firem výnosný byznys.

Podle zákona jsou firmy zaměstnávající méně než čtyři procenta zdravotně postižených a disponující více než 25 zaměstnanci, povinny čerpat náhradní plnění zakoupením produktů nebo služeb od společností, ve kterých podíl osob se zdravotním postižením přesahuje 50 procent. Pokud tak neučiní, musejí do veřejného rozpočtu odvést určenou částku dle velikosti podniku či instituce.

„Náhradní plnění je jednoduše zneužitelné pro osobní byznys bez naplnění záměru zákona, tedy aktivního zaměstnávání handicapovaných. V mnoha případech jsou dodávány služby či výrobky, které jsou vytvářeny úplně jiným subjektem a chráněné dílny slouží pouze jako hlavičkový papír pro vyfakturování služeb či zboží,“ říká analytik protikorupční organizace Transparency International Milan Eibl.

Chráněná dílna může navíc čerpat příspěvek na zaměstnávání jednoho postiženého ve výši až 12 tisíc měsíčně.

„Fakultní nemocnice Olomouc průběžně řešila otázku náhradního plnění. K tomu využila legitimního institutu dle zákona o zaměstnanosti a uzavírala smlouvy na náhradní plnění, a to nejen s První chráněnou dílnou, ale i s dalšími čtyřmi až pěti smluvními partnery. Smlouva byla sjednána v souladu s pravidly vnitřní finanční kontroly, prošla vnitřním připomínkovým řízením,“ řekl MF DNES Fritscher.

Zakázky pro nemocnici, školní kuchyni či správu silnic

Mluvčí nemocnice dodal, že sjednávání smlouvy se podle zápisů Rozbořil vůbec neúčastnil.

„Ani nevím, že s ním tehdy nakonec něco uzavřeli,“ říká k tomu po letech Rozbořil.

Nemocnice s Horáčkovou chráněnou dílnou tehdy příliš dlouho nespolupracovala. Smlouvu vypověděla v říjnu 2013. Další kontrakty pak znovu uzavřela až v roce 2015. 

Od té doby se nicméně už jednalo o milionové částky. Například vylepšení vjezdového systému za 7 milionů nebo nákup infuzní techniky za 24 milionů. Vysoutěžené zakázky dosáhly celkové výše 48 milionů s tím, že je Horáčkova firma obratem delegovala na subdodavatele.

Nešlo však o jediný zájem Horáčkovy firmy v kraji. Další zakázky získala První chráněná dílna například v Šumperku, kde měla na starost montáž vybavení do školní kuchyně. Výše zakázky - čtyři miliony.

V roce 2017 pak s firmou podepsal smlouvu na dodávku zdravotnického materiálu i Odborný léčebný ústav Paseka, a to s platností do roku 2019. V letech 2015 a 2016 zase vysoutěžila zakázky u Správy silnic Olomouckého kraje na dodávku svodidel a značek v celkové hodnotě přes 10 milionů korun.

Za jakých okolností získal sídlo postavené továrníkem, není jasné

Zajímavou epizodou v Horáčkově působení v regionu je jeho vlastnictví hrádku Kunzov na Přerovsku. Ten si jako sídlo postavil mezi lety 1907 a 1908 továrník Antonín Kunz z Hranic. 

Kunzov střídal majitele, než skončil v roce 2008 u nizozemského podnikatele Joosta Noordema. Ten slíbil, že kulturní památku opraví. Nakonec se tak ale nestalo.

Založil nicméně firmu Kunzov s. r. o., která od té doby oficiálně hrad vlastní. V roce 2015 však změnila firma majitele a jednatele. Noordema nahradil právě Horáček. Za jakých okolností se tak stalo, však není jasné.

MF DNES se podařilo kontaktovat přímo Joosta Noordema. „Kunzov byl řadu let mým letním domem. Koupil jsem ho právě kvůli tomu, že se jedná o tak zvláštní místo. Během mého vlastnictví jsem si ho velmi oblíbil, ale kvůli zdravotním problémům jsem ho bohužel musel prodat,“ vysvětluje Noordam.

„S kupcem mne seznámil makléř. Při převodu majetku jsem Horáčka potkal, ale dále jsem s ním neměl žádný kontakt. K okolnostem prodeje se vyjadřovat nebudu, vyhledejte si kupní smlouvu,“ uvedl Noordam.

Ta však dostupná není, v obchodním rejstříku je pouze dokument, ve kterém se nově ustanovuje jednatelem firmy Tomáš Horáček. Částku, za kterou firmu Kunzov prodal, Noordam uvést nechtěl.

Na opravy hrádku přispělo dotacemi ministerstvo i kraj

Horáček se tak stal novým pánem na Kunzově. O rekonstrukci chátrajícího hrádku se má podle cedule připevněné u hradní brány starat Horáčkova nadace. Zároveň hned pod ní pak další cedule ukazují, že minimálně část oprav hradil z dotací. Přes půl milionu dostal Kunzov za poslední tři roky od ministerstva kultury. Další peníze získala Horáčkova firma u kraje.

Mluvčí Olomouckého kraje Vladimír Lichnovský dříve pro Právo uvedl, že Horáček dostal od kraje pouze dotaci 200 tisíc, a to letos. MF DNES však zjistila, že ještě dříve, v roce 2015, obdržel rovnou půl milionu. Toto nakonec potvrdil i mluvčí Lichnovský.

„Společnost Kunzov s. r. o. si v roce 2015 požádala o dotaci ve výši tři miliony korun, celkově obdrželi 500 tisíc z dotačního programu Významné projekty 2015,“ uvedl Lichnovský.

Tehdy byl hejtmanem Jiří Rozbořil, který se s Horáčkem na Kunzově minimálně jednou potkal.

„Horáček to tam přijel hejtmanovi ukázat,“ vzpomíná starosta Radíkova Lubomír Foltýnek. Kunzov leží na katastrech tří obcí, z většiny však právě v radíkovském, proto Horáček řešil případné záležitosti s Foltýnkem.

„Byl jsem zrovna v lese, když mi Rozbořil volal, abych se za nimi stavil. Horáček nám vysvětloval své plány s hrádkem, chtěl tam udělat wellness a nějaké školicí středisko,“ vypráví starosta. To se ale přinejmenším v nejbližší době asi nestane. Práce totiž po Horáčkově zadržení stojí a stavební firma čeká na peníze.

Autor:
  • Nejčtenější

Svezte se nostalgickými a zážitkovými vlaky, máme jejich soupis

Aktualizujeme

Máte rádi vlaky a chcete zažít něco extra? Vyzkoušejte mimořádné nostalgické a zážitkové jízdy. Po celý rok vám budeme přinášet aktualizovaný seznam železniční akcí. Můžete si vybrat mezi motorovými...

1. října 2021,  aktualizováno  25.7 22:08

Sto tun obilí za hodinu. Na Hané mají výjimečný kombajn, jeden z patnácti na světě

Až sto tun obilí dokáže za hodinu sklidit nový kombajn CR11 firmy New Holland, který vyjel do obilných lánů v okolí Loštic na Šumpersku. Žací lišta kombajnu může měřit až 18 metrů, což na rozlehlých...

22. července 2024  14:31

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Hlavní tah na Moravu bude po deset dní zavřený, kamiony si zajedou 71 kilometrů

Tato zpráva se nebude číst lehce řidičům kamionů. V souvislosti s opravovaným silničním tahem I/35 u Moravské Třebové na ně po dobu deseti následujících dní čeká 71 kilometrů dlouhá objížďka. Trasa z...

25. července 2024  16:44

Archeologové odvezli nález do nemocnice, CT odhalilo obsah starý tři tisíce let

Výstava Detektory v archeologii na Přerovsku, která trvá v Muzeu Komenského v Přerově až do října, představuje zajímavé archeologické nálezy z různých časových období. Jedinečným exponátem výstavy je...

21. července 2024  7:03

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Čmárance vandalů ho štvou, a tak je přetírá. Pomohl mi jediný člověk, říká

Premium

Nechtěl, aby si jeho dcera při cestě do školky nebo procházce parkem myslela, že počmárané zdi, hákové kříže a oplzlé nápisy jsou běžná věc. Josef Kovář z Olomouce proto nakoupil barvy a malířské...

23. července 2024

Matador či nováček. Na olympijské medaile pomýšlejí i rodáci z Olomouckého kraje

V tomto tisíciletí se ještě nestalo, že by sportovec z Olomouckého kraje přivezl z letních olympijských her medaili. O prolomení negativní bilance se letos na XXXIII. olympiádě, která v Paříží...

26. července 2024  13:57

Kamion nedal přednost, srážka odhodila další auto do cesty třetímu. Pět zraněných

Krátce po čtvrteční sedmnácté hodině se na silnici 55 u obce Horní Moštěnice na Přerovsku stala vážná dopravní nehoda tři vozů. Starší řidič nákladního automobilu nedal při odbočování přednost...

26. července 2024  11:14

Stavba vysokorychlostních tratí z Brna začne příští rok, řekl ministr Kupka

Výstavba prvního úseku vysokorychlostní železniční trati (VRT) mezi Brnem a Přerovem by měla začít v příštím roce. Práce na úseku mezi Brnem a Břeclaví začnou v roce 2026, úsek Moravská brána pak...

26. července 2024  10:07,  aktualizováno  10:19

Lupiči se vydávali za policisty, kvůli pár stokorunám jim hrozí až 12 let

Kriminalisté zadrželi čtyřčlennou skupinu, kterou obvinili z dubnového loupežného přepadení v Prostějově. Muži vydávající se za policisty přepadli dvaačtyřicetiletého muže i s jeho ženou. Místo...

26. července 2024  9:17

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Můj syn Xavier zemřel, říká Musk o transgender dceři. A chce zničit „virus woke“

Miliardář Elon Musk tvrdí, že byl podveden, když dovolil svému synovi stát se transgender ženou. V rozhovoru s...

Ruská kráska Sofja Lebeděva šla donaha v seriálu Vikingové: Valhalla

Bývalá gymnastka Sofja Lebeděva (30) potěšila fanoušky seriálu Vikingové: Valhalla, když se v jedné ze scén nového dílu...

Sto tun obilí za hodinu. Na Hané mají výjimečný kombajn, jeden z patnácti na světě

Až sto tun obilí dokáže za hodinu sklidit nový kombajn CR11 firmy New Holland, který vyjel do obilných lánů v okolí...

Rozvádím se, oznámila dubajská princezna na Instagramu manželovi a jeho milenkám

Dubajská princezna Mahra (30) a její manžel šejk Mana Bin Mohammed Al Maktúm (25) se po loňské svatbě rozvádí. Dcera...

Olympiáda je festival sexu pro sportovce, potvrzují bývalí účastníci

Olympijská vesnice mi dala za dva týdny víc sexu než zbytek mého života, tvrdí bývalý olympionik Matthew Syed....