Čtvrtek 22. dubna 2021, svátek má Evženie
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Čtvrtek 22. dubna 2021 Evženie

Velké jarní sucho opět probudilo kůrovce už v dubnu, brzdí i obnovu lesů

  11:42
Sázet, či nesázet? To je v posledních týdnech jedno z dilemat lesníků v Olomouckém kraji. Výsadbu na holinách po kůrovcové těžbě komplikuje extrémní sucho, které provází letošní jaro. Podniky, které v lesích v regionu hospodaří, se zatím nechystají zalesňování omezit, připravují se však na vysoké ztráty.
ilustrační snímek

ilustrační snímek | foto: Stanislav Heloňa, MAFRA

„Letos jsme začali sázet relativně brzy, už na konci února, ale teď je to zoufalství. Půda strašně rychle vyschla, zasazené stromky nám schnou před očima,“ říká Ivo Koláček, zástupce ředitele Lesů města Olomouce, které se starají o polesí kolem Huzové v Nízkém Jeseníku a také v Litovelském Pomoraví.

Vzhledem k tomu, že právě Nízký Jeseník postihla kůrovcová kalamita jako první, má podnik 90 procent holin osázených. Na letošek měla připadnout zbývající část.

„Dosazujeme zbytky, ale člověk neví, jestli to má, nebo nemá dělat. Nic jiného nám však stejně nezbývá, nakoupené sazenice se nedají nikde skladovat,“ vysvětluje Koláček.

Větší šanci, že přežijí, mají mladé listnáče a jehličnany na Huzové, která se nachází v nadmořské výšce 500 až 600 metrů, horší podmínky mají stromky v lužním lese.

„Zatímco na Huzové stromky ještě neraší, v Pomoraví už začaly mít listy. Když takový stromek nemá vodu, tak zaschne, a není jisté, že to přežije. Už teď víme, že na zalesnění budou ztráty a že budou horší než ty loňské,“ doplnil Koláček.

Problém je především v horní vrstvě půdy

Právě oblast Nízkého Jeseníku a lužních lesů v Litovelském Pomoraví patří podle projektu Intersucho v Olomouckém kraji k těm, které jsou nedostatkem vláhy postiženy nejvíce, panuje tam extrémní sucho.

To znamená velmi nízkou půdní vlhkost, která se v daném období v průměru opakuje méně než jednou za sto let, a zároveň i fakt, že nasycení půdy je nižší než 50 procent po dobu více než jeden měsíc. Zbytek regionu je na tom jen o stupeň lépe, potýká se s výjimečným suchem.

„Problém je především ve vrstvě půdy do 40 centimetrů, ale situace se zhoršuje i v hlubších vrstvách,“ popsal klimatolog Pavel Zahradníček z projektu Intersucho.

Letošní problémy způsobené nedostatkem sněhu zvýraznily na jaře teplé dny bez srážek. Vodu z půdy pak rychle odčerpala nastupující vegetační aktivita stromů, travin a polních plodin. I stav povrchových a podzemních vod je podnormální až silně podnormální.

„Pokud nebude následovat výraznější srážkové období s úhrny srážek nad 70–100 mm, lze očekávat, že se deficit ještě prohloubí,“ vysvětlil Jan Unucka, vedoucí oddělení hydrologie ostravské pobočky ČHMÚ.

Kůrovec je aktivní už od poloviny dubna

Panující sucho a teplé dny se v lesích odrazily i na brzkém probuzení podkorního hmyzu.

„Kůrovec je od poloviny dubna aktivní a v teplejších lokalitách již dochází k rojení,“ potvrdila Dagmar Málková, mluvčí Arcibiskupských lesů a statků, které obhospodařují církevní lesy v Jeseníkách, převážně kolem Rejvízu, a v Hostýnských vrších.

Chronickému suchu, které v lesích panuje už několik let, se podnik snaží přizpůsobit.

„Uzpůsobili jsme skladbu sazenic již dříve, na míru daným lokalitám. Ve všech případech vysazujeme smíšené lesy dřevinami, které svými požadavky odpovídají nadmořské výšce a složení půdy v dané lokalitě,“ objasnila Málková.

Společnost se snaží podporovat i přirozenou obnovu, kdy si příroda sama vyselektuje sazenice, které v daném prostředí přežijí. Firma letos plánuje vysadit šest a půl milionu stromů, což je oproti loňsku o milion a půl více. Vytěžit bude nucena 900 tisíc metrů krychlových dříví. V obou případech jde o zatím nejvyšší čísla v sedmileté historii společnosti.

Loni zachránil část sazenic chladný a vlhký květen

Lesy České republiky v kraji letos plánují výsadbu 5,4 milionu sazenic lesních dřevin na 850 hektarech. Její zástupci jsou v tomto ohledu optimističtější.

„Sazenice vodu k růstu potřebují, ale také mají velkou regenerační schopnost. Například loni bylo na počátku dubna také sucho, ale následný chladný a vlhký květen situaci podstatně zlepšil a sazenice přežily,“ poznamenala mluvčí Lesů ČR Eva Jouklová.

Lýkožrouti se podle ní začali rojit stejně jako loni – kolem 8. dubna. „Současné kolísavé teploty zatím brání napadání stojících stromů. Po dalším oteplení k tomu už ale dojde. Stromy oslabené suchem se hůře brání, proto bude stejné množství brouka schopné napadnout více stromů – o kolik, to nelze dopředu určit,“ dodala.

Kácet se podle ní musí všechny napadené stromy: „Jsou stresované již několik let, srážkový deficit začal být patrný už před šesti lety a postupně se zvyšuje. S tím souvisí i hynutí nejen smrků, ale také borovic, dubů nebo jasanů, které sucho a škůdci udolávají.“

Lesy ČR loni v Olomouckém kraji vytěžily přes milion kubíků dříví, z toho kůrovcového byla víc než polovina. Letošní plán těžby je jen o procento nižší.

  • Nejčtenější

V tisíc let starém hrobě objeveném při hloubení bazénu ležel teenager

V hrobě, který minulý týden náhodou objevil obyvatel Kralic na Hané při kopání jámy pro bazén v zahradě, ležel podle...

Muž se pustil do kopání bazénu, v zahradě narazil na lidské ostatky

Tisíc let starý hrob vydržel na zahradě rodinného domu v Tyršově ulici v Kralicích na Hané do pandemie koronaviru. Když...

Stroje při kácení kvůli kůrovci devastují lesní cesty, trpí tím i turisté

Místo pěšiny vyjeté hluboké koleje od těžké techniky. Takový obrázek se čím dál častěji naskýtá v lesích Olomouckého...

Poznámky v diáři spojují Faltýnka s kontroverzními projekty sportovních hal

V projektech velkých sportovních center v Olomouckém kraji, které provází řada nestandardních okolností, se angažoval i...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Černé stavby rázem legální. Prostějov jde na ruku vyvoleným, tvrdí architekti

Premium Připravované změny územního plánu Prostějova by podle architektů ze spolku Prostor Prostějov mohly legalizovat některé...

Jsme inspektoři, ohlásili se agenti do Vrbětic. Později se ozval výbuch

Premium Přijeli do muničních skladů ve Vrběticích a prokázali se jako zaměstnanci ostravské firmy Imex Group. Jednalo se však o...

Muž z Imex Group: Do beden k odeslání by se ve Vrběticích nikdo nedostal

Premium Sklady ve Vrběticích na Zlínsku, které podle českých tajných služeb vyhodili do povětří ruští tajní agenti, měla...

Války budoucnosti mohou probíhat v lidské mysli, říká bezpečnostní analytička

Premium Její znalosti sice využívají vojáci a jeden kolega ji prý s nadsázkou navrhl jmenovat čestnou generálkou britské...

  • Další z rubriky

Pole vystřídá u centra Olomouce nový park, možná i s ostrovem či náplavkou

V Olomouci přibudou nové parky a největší z nich ve čtvrti Lazce dokonce poblíž centra v místě dosavadního pole na...

Řidič kamionu následoval navigaci na cyklostezku, rozjezdil okraje a zapadl

Řidič kamionu mířící do firmy sídlící v Mikulovicích na Jesenicku poničil těžkou nákladní soupravou cyklostezku. Stalo...

Vakcín je málo, očkovací centrum na olomouckém výstavišti nejspíš nebude

Více než 40 tisíc lidí nad 65 let z Olomouckého kraje se nově může přidávat k registraci na očkování proti covidu-19. V...

Přistižený zloděj zmlátil majitele domu, na útěku ještě sebral mobil

Přistiženého zloděje, který pěstmi a kopanci zaútočil na majitele domu, hledají policisté z Přerovska. O pomoc při...

Advantage Consulting, s.r.o.
ŠIKULA NA ELEKTROMECHANIKU (25-30000,-)

Advantage Consulting, s.r.o.
Olomoucký kraj
nabízený plat: 25 000 - 30 000 Kč

Zlom 3. května. Otevřou se obchody a služby, další žáci se vrátí do škol

Systém PES nahradí šest vln rozvolnění, oznámil ve středu premiér Andrej Babiš. Od 3. května by se mohl vrátit druhý...

Hráče vyloučili z turnaje, protože měl příliš vysoko nastavený jas obrazu

Známý streamer Tfue přišel o vítězství v turnaji o dvanáct tisíc dolarů kvůli tomu, že měl příliš vysoko nastavený jas...

Královna se rozloučila s Philipem bílými květinami a vlastnoručním vzkazem

Královna Alžběta II. se rozloučila s mužem, který stál po jejím boku celých 73 let. Posledními vzkazy pro prince...

Bojím se, že papírové peníze v Česku skončí do pěti let, říká ekonom

Premium Mezinárodní měnový fond již před pár lety poukázal na to, že by papírové bankovky či kovové mince mohly z ekonomiky...

Z Philipova pohřbu odcházeli bratři William a Harry v důvěrném hovoru

Na hradu Windsor byl v sobotu pohřben princ Philip, manžel královny Alžběty II. Velká pozornost se upírala také na...