Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Dva krajští politici končí v části placených funkcí, kritiku ale sklízí dál

  18:25
Po loňských krajských volbách někteří politici k postům ve svých domovských městech získali další ve vedení kraje, což opět vyvolalo debatu o vhodnosti kumulace funkcí. Nejvíce kritizováni byli dva politici ODS Michal Zácha a Milada Sokolová. Oba nyní končí v jedné ze dvou funkcí vykonávaných za plný plat. Přesto jsou dál terčem kritiky.

Nejvýraznější souběh postů nastal v novém vedení Olomouckého kraje u Michala Záchy a Milady Sokolové. Oba jsou totiž i v nejužším vedení radnic – Zácha v Přerově, Sokolová v Prostějově. | foto: Stanislav Heloňa, MAFRA

Zácha byl od podzimu náměstkem hejtmana a zároveň prvním náměstkem přerovského primátora. Na druhou zmíněnou funkci na dnešním jednání městského zastupitelstva rezignoval.

„Své rozhodnutí jsem udělal proto, aby skončil souběh placených funkcí. Chci všechny přesvědčit, že svou práci na odboru majetku budu i nadále vykonávat s řádnou péčí a pílí, která je mi vlastní. Nechci brát dva platy, mě ta práce baví a chci s kolegy dokončit rozdělané projekty,“ řekl mimo jiné.

Zácha bude nově neuvolněným radním, i nadále však bude mít na starosti téměř stejnou agendu jako doposud, tedy odbor správy majetku, komunálních služeb a majetkoprávních záležitostí. Ve městě je pak rovněž v čele představenstva Vodovodů a kanalizací Přerov, a také zastává post krajského předsedy ODS.

K tomu pak na kraji jako uvolněný náměstek odpovídá za oblasti dopravy, sportu a volného času. Kromě toho, že jde o takzvané silové resorty, tak v případě dopravy a sportu se navíc jedná o velmi širokou agendu náročnou na čas, jelikož se v ní točí nemalé finanční prostředky.

Uvolněný zastupitel, radní či náměstek vykonává volenou funkci jako svou hlavní práci, a tedy za tomu odpovídající odměnu. Je dlouhodobě uvolněn ze svého běžného zaměstnání a fakticky se stává po dobu výkonu své funkce „zaměstnancem“ obce či kraje. Například Zácha za oba posty v uplynulých měsících pobíral celkem 192 tisíc korun hrubého.

Vykonávat dvě práce je nereálné, kritizuje opozice

Od opozičních zastupitelů si Zácha na pondělním jednání vyslechl kritické reakce.

„Nedovedu si představit, že pan Zácha povede současně odbory na magistrátu a na kraji. Víme, kolik takové pozice potřebují energie a času. Čekal jsem, že na post ve městě za sebe navrhne někoho jiného, protože do konce volebního období jsou ještě téměř dva roky,“ reagoval například Radek Pospíšilík z hnutí Trikolóra.

„Vnitřně musíte vědět, že vykonávat obě funkce je nereálné. Vy můžete věci odsouhlasit nebo řešit po telefonu, ale někdo za vás bude muset dělat část práce, protože plnohodnotně nelze obsáhnout obě funkce. Nejste superman,“ dodal.

„Logické řešení je, aby se pan Zácha vzdal jedné z funkcí se vším všudy, a na jeho místo nastoupil někdo jiný. Takto to vyvolává mnoho otazníků. Není tedy na odboru majetku žádná práce, respektive dělají ji všechnu úředníci? Nebo jaké zájmy jsou v tom, že si chce nechat agendu majetku?“ přidala se také Helena Netopilová (Společně pro Přerov a Piráti).

Členové koalice i sám Zácha při jednání několikrát odkázali na politikovu pracovitost, která byla jedním z argumentů už dříve.

„Není tajemstvím, že mám denně budíček ve 4:30 a domů se vracím v 19 hodin a později,“ namítal už před časem Zácha.

Stejnou práci za méně peněz slibuje i další náměstkyně

Podobné řešení jako přerovský politik oznámila v uplynulých dnech také Milada Sokolová. Ta je nyní uvolněnou náměstkyní prostějovského primátora a současně uvolněnou zastupitelkou Olomouckého kraje. To se podle ní změní do konce měsíce.

„Na únorovém zastupitelstvu se z pozice uvolněné náměstkyně na magistrátu stanu neuvolněnou,“ avizovala politička, která má v Prostějově na starosti kulturu. Místo uvolněného zastupitele pro vnější vztahy a cestovní ruch, které získala díky koaliční smlouvě na kraji, si nadále ponechá.

V případě Sokolové je odměna za funkci krajského politika na plný úvazek 90 tisíc korun hrubého. Jako náměstkyně primátora podle tabulek pobírá dalších 70 tisíc.

Politička tvrdí, že bude v Prostějově vykonávat za výrazně méně peněz stejnou práci jako doposud.

„Výši odměny jako neuvolněné náměstkyně mi zastupitelstvo bude teprve schvalovat. Půjde samozřejmě o podstatně menší částku,“ uvedla. Podle tabulek si nicméně může přijít až na 42 tisíc korun.

„Věřím, že pro město mohu dál pracovat na naplno“

Sokolová míní, že není problém zvládat nadále obě funkce. „Kdyby se to nedalo, tak bych to nedělala. Změnou z pozice uvolněné na neuvolněnou se náplň mé práce pro město nezmění. Věřím, že i dál ji budu dělat na sto procent,“ dodala.

Tomu však nevěří například Hana Naiclerová, opoziční zastupitelka za hnutí Změna pro Prostějov.

„Není možné být fyzicky v jeden okamžik na dvou místech, a je tedy logické, že za jednu práci by měl člověk pobírat jeden plat. Myslím, že změna u paní Sokolové z uvolněné náměstkyně na neuvolněnou je jen kosmetická úprava, která nic neřeší a ničemu nepomůže,“ shrnula.

„Pozice náměstkyně statutárního města vyžaduje času spíše nad rámec základní pracovní doby než naopak. Není to fér ani vůči občanům našeho města,“ dodala Naiclerová.

Místostarosta po nástupu na kraj reagoval už na podzim

Zácha se Sokolovou svorně tvrdí, že je k omezení jejich funkcí nikdo nenutil. Podle informací MF DNES však minimálně se Záchou na toto téma mluvil hejtman Josef Suchánek (STAN) nebo Marian Jurečka, lídr dalšího krajského koaličního partnera, uskupení Spojenci.

„Byl jsem ujištěn, že to po Novém roce vyřeší. Kraj je v takové situaci, že potřebujeme, aby pro něj lidé pracovali naplno, jako na hlavní úvazek,“ popsal Jurečka.

V podobné situaci jako politici ODS byl po krajských volbách třeba také hejtmanův první náměstek Ivo Slavotínek (Spojenci). Do úřadu přišel jako místostarosta Velké Bystřice. Na rozdíl od Záchy se Sokolovou souběh funkcí vyřešil vzápětí – od poloviny listopadu je neuvolněným místostarostou a ani tato varianta zřejmě není finální.

„V rámci koalice na radnici ještě diskutujeme, jak to dál udělat. Navrhoval jsem plnou personální výměnu, ale na tom se musí shodnout oba koaliční partneři ve vedení našeho městečka,“ uvedl Slavotínek.

  • Nejčtenější

Bitva o střední školy se blíží, nejžádanější jsou gymnázia. Rozhodne i taktika

9. dubna 2024  5:44

O vybrané obory na středních školách bude boj, hlásí se na ně stovky zájemců. Které z nich patří v...

Vymůžeme vám u dopravců statisíce, necháme si pětinu, láká firma řidiče

4. dubna 2024

Premium Pomoc s vymožením spravedlivé mzdy, nebo past na řidiče autobusů? Zaměstnance dopravních...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

„Chodil jsem k němu odmala.“ Zemřel oblíbený holič, Olomoučany stříhal 61 let

11. dubna 2024  14:15

V nedožitých osmdesáti letech zemřel Jiří Seryn, který v Olomouci provozoval navštěvované...

Dvojice černých pasažérů zbila řidiče autobusu, další byl celostátně hledaný

10. dubna 2024  13:28

Na svoji úterní směnu nebude v dobrém vzpomínat pětapadesátiletý řidič autobusu olomoucké MHD. V...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Kvůli drogám končí v nemocnicích víc dětí, neodepřou si je ani těhotné ženy

9. dubna 2024  16:51

Premium Návykové látky, které lákají školáky, trápí jejich uživatele křečemi či úzkostmi. Týká se to jak...

Virtuální realita ukáže návštěvníkům Dlouhých strání i skryté části elektrárny

12. dubna 2024  12:15

Stále populárnější exkurze v přečerpávací vodní elektrárně Dlouhé stráně jsou nyní ještě...

Olomouc se chystá na inauguraci arcibiskupa Nuzíka, přijedou tisíce věřících

12. dubna 2024

Tisíce lidí dorazí podle organizátorů i policie na slavnost uvedení olomouckého arcibiskupa Josefa...

V Louisianě hrál i americký fotbal, teď Bailey táhne basketbalisty Olomoucka

12. dubna 2024  8:33

V první třetině sezony tohle vůbec nebylo ve hře. Ani vzdáleně. Že by se při tristní bilanci týmu...

Spor roky blokuje průmyslovou zónu, pozemky dnes mají desetinásobnou hodnotu

12. dubna 2024  4:55

Má průmyslovou zónu čítající dvacet hektarů, už více než dekádu ji ale Zábřeh na Šumpersku nemůže...

Čechy poznám podle outdoorové módy. Nosí ji bohužel i ženy, říká Kerekes

Vica Kerekes (43) si postěžovala na to, že Češi nosí outdoorové oblečení často i na místa, která k tomu nejsou vhodná...

Když se prohlížíme s manželem nazí, jsem smutná, říká herečka Želenská

Olgu Želenskou (63) znají čeští diváci především z dabingu nebo z jejího zájezdového divadla Háta. Objevila se i v...

Prosila jsem o shovívavost a žádná nepřišla, říká Anna Julie Slováčková

Anna Julie Slováčková (28) se v rozhovoru pro iDNES.cz svěřila s tím, kdo je pro ni v životě momentálně největší oporou...

Bianca Censori opět pobuřuje, ukázala prsa i klín v průsvitných šatech

Bianca Censori (29) se nahoty nebojí. Manželka rapera Kanyeho Westa (46) odhalila bujné poprsí i klín v průsvitném...

Češi potrestali Chorvatsko za drahotu, vyrazili do Itálie. Vyplatí se i exotika

Premium Zvýšení cen služeb na Jadranu mělo za následek, že tam loni vyrazilo meziročně méně Čechů. Odliv českých turistů...